سوال خازن

Aphrodite

New Member
لایک ها
2
کسی میتونه واسه حل این دو تا مسئله راهنمایی کنه جوابم درست در نمیاد :( ( خیلـــــــــــــــــــــــــــــی فوریــــــــــــــــــــــــــــــــــــه )
1) ظرفیت خازن معادل؟

2) اختلاف پتانسیل a و b?

me.tahmasbi

New Member
لایک ها
164
پاسخ : سوال خازن

میتونی از تبدیل ستاره مثلث بری یا از طریق بار تقسیم بر ولتاژ

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

میشه بنویسید استاد؟
مخصوصاً اولی رو میشه توضیح بدید؟

me.tahmasbi

New Member
لایک ها
164

در شکل اگر شما Cx, Cy,Cz را داشته باشی میتونی شکل (a) را به شکل (b) تبدیل کنی که C1، C2و C3 از رابطه ی زیر به دست میاد، برعکسش هم صادق، فقط باید بشینی روابط برعکسش هم حساب کنی ، به این تبدیل ستاره به مثلت میگن که برای مقاومت ها هم صادق ولی راه ساده تر اینِ‌که شما در شکل (الف)، q1، q2وq3 را با استفاده از قانون حلقه بدست بیاری و بنویسی:
Ceq=(q1+q2)/(V_A-V_B)--->Ceq

---->تبدیل مثلث به ستاره: همون طور که گفتم برعکسش هم میشه که باید در معادلات داده شده رابطه Cx,Cy,Cz را برحسبC1,C2,C3 بنویسی
Untitled.jpg
در شکل بالا :
C1=(CxCy+CxCz+CyCz)/Cx
C1=(CxCy+CxCz+CyCz)/Cy
C1=(CxCy+CxCz+CyCz)/Cz

kian007

مشاور فیزیک
لایک ها
137

نقطه b رو وصل كن زمين. بعد يه معادله پايستگي بار واسه نقطه a بنويس با يه معادله ميشه حلش كرد...

elias

New Member
لایک ها
10

این سوال در کتاب در ایرودف است می تونه رجو کنی

Mophys

New Member
لایک ها
71

می شه اثبات دقیق مثلث ستاره رو توضیح بدین.

Mophys

New Member
لایک ها
71

خب اگه میشه حداقل یه راهنمایی بکنین و الگوریتم حل رو بگین.
مثلا بگین که از کجا شروع کنم، چه معادلاتی رو بنویسم و بعد به چی برسم و بعد با اون چیز چه کارایی انجام بدم. خیلی ممون می شم اگه بگین

darrande

Well-Known Member
لایک ها
811

سلام
اثبات ستاره به مثلث اینشکله که دو تا سر از ستاره رو بگیر خازن معادل بین این دو سر برابره با خازن معادل دو تا سر هم ارز توی مثلث
به ازای هر دو سر مختلف یه معادله و در کل سه معادله میده که میشه سه تا مجهول رو بدست آورد

HIvAD

New Member
لایک ها
193

سلام
اين قسمت کتابم رو متوجه نميشم:

ازمايش نشان ميدهد که هرچه اختلاف پتانسيل بين پايانه هاي مولد بيشتر باشد بار ذخيره شده در خازن هم بيشتر است .به عبارتي بار الکتريکي خازن (q)به اختلاف پتانسيل بين دو صفحه ان (v).يعني نسبتq/vدر ازمايش هاي مختلف ثابت است .
اين نسبت را که به اندازه بار الکتريکي و نيز به اختلاف پتانسيل بستگي ندارد را ظرفيت خازن مي ناميم!
........................................
من اين طو فهميدم که يک خازن هرچه قدربيشتر ولتاژ بديم همون قدر هم بارش زياد ميشه (يک نسبت ثابت)
ولي اون جمله اخري رو متوجه نميشم

3.بستن خازن ها به صورت موازي و متوالي :
با اين که مفهوم ولتاژ رو نميدونم ولي اون رو مثل همون سده تصور ميکنم(فقط تواين قسمت خازن ها)
وقتي خازن رو به صورت موازي ميبنديم
Vکل=V1=V2=V3
qکل=q1+q2+q3
Cکل=C1+C2+C3
و تو بستن به صورت متوالي اين طوريه:
vکل=v1+v2+v3
qکل=q1=q2=q3
Cکل هم برابر با جمع معکوس همه ي خازن ها
..................................

تو قسمت اول که ولتاژ ها با هم برابرن /اما تو دومي چرا ولتاز ها با هم برابر نيستن مگه نه اين که اين ولتاژ اينقدر تو مدار ميچرخه که ولتاز هاي همگي يکسان بشه اگه اين حرفم اشتباه است پس چراتو موازي Vکل با Vهاي ديگه برابره

----------------------------------
تصور من از خازن اين جوريه که مثل يک نگهبانه که وقتي دستگاه روشنه اجازه عبور الکترون رو ميده و وقتي دستگاه خاموشه الکترون هايي که تو. سيم هستن رو پشت در نگه ميداره /اون نگهبانه هم فقط يک سري ادم رو ميتونه نگه داره(ظرفيت خازن)خوب حالا اون ادم هاي زياد از حد رو چيگار ميکنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟در حالي که همه خواستار ورود هستن..
..........................................
5.وفتي من يک دي الکتريک رو ميذارم وسط دوتا صفحه خازن چرا ظرفيت خازن زياد ميشه ؟؟؟مگه خازن اکترون هارو تو دي الکتريک ذخيره ميکنه؟؟؟؟؟؟

با تشکر

Mophys

New Member
لایک ها
71

این فورمول یه اثبات سنگین 3 صفحه ای داره
خب اگه میشه حداقل یه راهنمایی بکنین و الگوریتم حل رو بگین.
مثلا بگین که از کجا شروع کنم، چه معادلاتی رو بنویسم و بعد به چی برسم و بعد با اون چیز چه کارایی انجام بدم. خیلی ممون می شم اگه بگین

بالا