smrtelec

New Member
لایک ها
22
سلام
دوستان همه ما میدونیم که منابع مرحله اول و دوم چی هستن ولی خوب باید برای دوره نیز امادگی داشت
میخواستم بدونم از وقتی که داریم چقدرشو به کتب موضوعی و چقدرو به کتب مرحله 3 اختصاص بدیم؟
ایا خواندن کتب موضوعی تاثیر چندانی دارد یا بهتر است به جای انکه چندین کتاب بخوانیم کتابای اصلی رو چندین بار بخوانیم"مثل مسایل برگزیده و مورتیمر و..." ؟
تسلط به منابع مرحله سوم مسلما خوب است ولی ایا واقعا تاثیری در قبولی در مرحله 1 و 2 دارد؟
و در اخر ایا اکثر افراد دوره قبل از ورود به ان به تمام مباحثش تسلط کافی دارند همه مباحث را قبلا تمام کردند؟
ممنون

Peyman-M

New Member
لایک ها
107
پاسخ : سوال در مورد میزان مطالعه مباحث پیشرفته

سوال خوبی رو مطرح کردی که سوال منم هست!کی دوره کی مرحله 3؟چه مدت برا مرحله 2 کافیه تا از قبول شدن مطمئن شیم؟اگه یکی الان جای من بودید چی میخوندید؟(دومی ام)

MrWho

New Member
لایک ها
56

سوال خوبی رو مطرح کردی که سوال منم هست!کی دوره کی مرحله 3؟چه مدت برا مرحله 2 کافیه تا از قبول شدن مطمئن شیم؟اگه یکی الان جای من بودید چی میخوندید؟(دومی ام)
یعنی بهترین فرصت رو داری برای طلا شدن! حقیقت اینجاست اکثر کتاب ها مشخصه! یه منبع رو چندین دور بخون، حقیقت اینجاست اصلا منبع مهم نیست مهم اینه تو وقتی فصل جدید رو خوندی چقدر قدرت حل مسئله داری!
اونایی که فقط میخونن و مسئله حل نمیکنن در نهایت داخل المپیاد شکست میخورن! هر فصلی رو که میخونی متناسب با اهمیتش هر چقدر میتونی سوال حل کن.
خیلی ها رو دیدم که کتاب هایی میخوندن که نشون میداد سطح علمیشون بالا هست خوندن اتکینز، شیمی فیزیک لواین و ... کار به خصوصی برات انجام نمیده چون تمام المپیاد هایی که میبینی حداقلش تا سطح کشوری همش کلاسیک پیش میرن.
به نظر من اگه شما میخوای طلا بشی امسال تا مرحله 2 رو کامل یاد بگیر و سال بعد فقط سوال مرحله 1 و 2 کار کن و دوره بخون! (این حرفی که زدم رو تو کل ایران ممکنه 2 - 3 نفر بتونن تا حدی درست انجامش بدن که در نهایت همون ها هم طلا میشن و میرن جهانی!)
یه چیز هم بهت بگم به عنوان دوست ازم بپذیر! این حاشیه ها که بچه ها درست میکنن رو قبول نداشته باش! که من المپیاد رو میخونم علمم بره بالا و نمیدونم المپیاد شیرینه و اینا ... اینا برای کسایی هست که میخوان به خودشون الکی امید بدن، آقا داری برای المپیاد وقت میزاری؟ *باید به فکر طلا باشی* چون هر فکری تو سرت داری با گرفتن طلا هموارتر میشه، بدون طلا باید با کلی زحمتی که کشیدی بشینی عربی حفظ کنی! *الان یکی پیداش میشه میگه عربی هم شیرینه*، اگه دوست داری علمت بره بالا راحت بشین برای کنکور برنامه ریزی کن و در کنارش چند تا کتاب هم بخون اینجوری هم علمت میره بالا هم درس خودت رو میخونی و هم زندگی به کامته!

*** خواهشا اگر به چیزی در جملات بالا برخوردید که مخالف نظرات شماست به هیچ وجه پاسخ ندید که هدف نویسنده نقد جملاتش نبوده ***

smrtelec

New Member
لایک ها
22

اههههه
سوال من چی شد؟
سال سوم هستم

MrWho

New Member
لایک ها
56

اههههه
سوال من چی شد؟
سال سوم هستم
تمام چیزهایی که گفتم در مورد شما هم صادق هست! البته با توجه به وقت کمه شما، شما باید اول از همه مطمئن بشید که مرحله 1 و 2 رو قبول میشید و با توجه به برنامه ی خودتون برای مرحله ی 3 اقدام کنید!(تاکید روی مرحله ی 1 و 2)

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

سلام
دوستان همه ما میدونیم که منابع مرحله اول و دوم چی هستن ولی خوب باید برای دوره نیز امادگی داشت
میخواستم بدونم از وقتی که داریم چقدرشو به کتب موضوعی و چقدرو به کتب مرحله 3 اختصاص بدیم؟
ایا خواندن کتب موضوعی تاثیر چندانی دارد یا بهتر است به جای انکه چندین کتاب بخوانیم کتابای اصلی رو چندین بار بخوانیم"مثل مسایل برگزیده و مورتیمر و..." ؟
تسلط به منابع مرحله سوم مسلما خوب است ولی ایا واقعا تاثیری در قبولی در مرحله 1 و 2 دارد؟
و در اخر ایا اکثر افراد دوره قبل از ورود به ان به تمام مباحثش تسلط کافی دارند همه مباحث را قبلا تمام کردند؟
ممنون
برای قبولی تو مرحله 1 دانش در همین سطح کتاب درسی کافیه و چیز خاصی لازم نیست...اما برای مرحله 2 چند عامل رو باید با هم داشته باشی:1-دانش کافی برای تجزیه و تحلیل سوالات 2-قدرت حل مسئله و توانایی دادن ایده های خوب برای حل مسئله که در واقع به طور خودمونیش این میشه که اگه سوال جدید دیدی نترسی و راه حلش رو سریع بسازی 3-داشتن یه محل آزمون منظم که هیچ عمل غیر معقولی از جمله کار هایی که دو سال پیش تو شهرستانا و سال قبل تو استان ما رخ داد نکنن 4-بعد از اینکه همه کارا رو انجام دادی توکلت به خدا باشه ایشالله قبولی
اما راجع به مرحله 3 بگم که بودن افرادی که رو مباحث این مرحله تسلط نداشتن ولی بعد اومدن به دوره شروع به خوندن کردن و طلا هم شدن و حتی تو جهانی هم موفق بودن اما خب با توجه به پیشرفت بچه ها دیگه کم پیش میاد که بخواد این اتفاق بیفته و دونستن مباحث و توانایی حل مسائلش قبل رفتن به اونجا یه جور شرط لازمه(اما کافی نیست!)البته اینی گفتم برای اونیی هست که بخواد طلا شه که مطمئنا اگه کسی هدفی جز این داشته باشه یعنی ول معطل هست!
راستی اینم بگم که اگه رو مباحث دوره تسلط داشته باشی تو مرحله دو هم کمکت میکنه اما اگه نداشته باشی لاقل برای مرحله2 زیاد ضربه نمی خوری اما خب دوره دیگه...
در آخر هم جات داره کمال تشکر رو از توضیحات بجای mrwhoبکنم که خیلی خوب و روون برا بچه ها توضیح دادن...

smrtelec

New Member
لایک ها
22

ممنون
بنده 2 ماه وقت دارم برای مطالعه دوره
نظر شما کدام مبحث خیلی مهمتره وارجحیت داره؟
الی
معدنی
فیزیک
تجزیه
؟
ممنون

Peyman-M

New Member
لایک ها
107

آلی از همش مهم تره.بعدشم تجزیه و فیزیک/

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

ممنون
بنده 2 ماه وقت دارم برای مطالعه دوره
نظر شما کدام مبحث خیلی مهمتره وارجحیت داره؟
الی
معدنی
فیزیک
تجزیه
؟
ممنون
دوست عزیز دو ماه وقت کمی نیست...اگه واقعا میخوای بخونی با یه برنامه درست میتونی حداقل تا میان ترم دوره رو خوب بخونی...

smrtelec

New Member
لایک ها
22

ممنون من سه سوال دارم اگر پاسخ دهید موجب امتنان است:
1-اینطوری که من بررسی کردم تو این چند روز برای مرحله 1 و2 واسه اموزش چند سری کتاب موجود هست:
مورتیمر
کتب درسی"که قاعدتا همه بلدن"
کتب سری ناب فاطمی
کتب موضوعی فاطمی
شیمی الی سیدی
شیمی با نگرش کاربردی
و...
ایا وقعا لازم است همه این کتابها را بخوانیم ؟ مورتیمر شامل اون کتابا هم میشه و اگه اونا رو نخونیم چیزی از دست نمیدیم ؟

2-و طی بررسی هایم برای کتب سنجشی به چند کتاب رسیدم
مسائل برگزیده
شیمی در سپهر
چگونه مسائل شیمی را حل کنیم
2000 مساله شیمی
ایا لازم است مجددا همه این کتب را حل کنیم؟ از انجایی که وقت طلا است میخواهم از هرگونه موازی کاری و اهمال کاری جلو گیری کنم

3-اون کتب اموزشی که ذکر کردم در مورد1 تمام مطالب کتب سنجشی رو که در مورد 2 ذکر کردم پوشش میده و نیاز به چیز جدیدی نیست

Peyman-M

New Member
لایک ها
107

ممنون من سه سوال دارم اگر پاسخ دهید موجب امتنان است:
1-اینطوری که من بررسی کردم تو این چند روز برای مرحله 1 و2 واسه اموزش چند سری کتاب موجود هست:
مورتیمر
کتب درسی"که قاعدتا همه بلدن"
کتب سری ناب فاطمی
کتب موضوعی فاطمی
شیمی الی سیدی
شیمی با نگرش کاربردی
و...
ایا وقعا لازم است همه این کتابها را بخوانیم ؟ مورتیمر شامل اون کتابا هم میشه و اگه اونا رو نخونیم چیزی از دست نمیدیم ؟

2-و طی بررسی هایم برای کتب سنجشی به چند کتاب رسیدم
مسائل برگزیده
شیمی در سپهر
چگونه مسائل شیمی را حل کنیم
2000 مساله شیمی
ایا لازم است مجددا همه این کتب را حل کنیم؟ از انجایی که وقت طلا است میخواهم از هرگونه موازی کاری و اهمال کاری جلو گیری کنم

3-اون کتب اموزشی که ذکر کردم در مورد1 تمام مطالب کتب سنجشی رو که در مورد 2 ذکر کردم پوشش میده و نیاز به چیز جدیدی نیست
در مورد سوالتون نظر من اینه:1-مورتیمر کافیه و موضوعی ها در الویت بعدی قرار دارن.فقط آلی سیدی که جزو کتابهای موضوعی فاطمی هست نیازه چون عمومی شیمی آلی خوب نداره.ناب هم بدرد نمیخوره اصلا!-در ضمن به نظر من سیلبربرگ از مورتیمر خیلی بهتره!
2-شیمی در سپهر هم باز به درد نمیخوره!کتاب های حل مسئله خوب:چگونه-برگزیده-آمریکا-استرالیا-کانادا-2000-سوالات مورتیمر-المپیاد های شیمی ایران مرحله 1و2-کارگاه حل مسئله-و در آخر کار اصول مبانی و کاربرد ها که سوالاتش جواب ندارن!
3- 90 درصد رو پوشش میده ولی تو حل سوال هم باز نکات مختلفی رو میشه یاد یاد گرفت.تسلط هم بالا میره با حل سوال که جزو ضروریاته!

آخرین ویرایش توسط مدیر

smrtelec

New Member
لایک ها
22

در مورد سوالتون نظر من اینه:1-مورتیمر کافیه و موضوعی ها در الویت بعدی قرار دارن.فقط آلی سیدی که جزو کتابهای موضوعی فاطمی هست نیازه چون عمومی شیمی آلی خوب نداره.ناب هم بدرد نمیخوره اصلا!-در ضمن به نظر من سیلبربرگ از مورتیمر خیلی بهتره!
2-شیمی در سپهر هم باز به درد نمیخوره!کتاب های حل مسئله خوب:چگونه-برگزیده-آمریکا-استرالیا-کانادا-2000-سوالات مورتیمر-المپیاد های شیمی ایران مرحله 1و2-کارگاه حل مسئله-و در آخر کار اصول مبانی و کاربرد ها که سوالاتش جواب ندارن!
3- 90 درصد رو پوشش میده ولی تو حل سوال هم باز نکات مختلفی رو میشه یاد یاد گرفت.تسلط هم بالا میره با حل سوال که جزو ضروریاته!
پس من یه شیمی عمومی خوب پیدا کنم دیگه نمیخواد اون فاطمی هارو بخونم""الی رو ییه برنامه توپ دار واسش"" و ازلحاظ اموزشی مرحله 1 و 2 رو فولم؟

mahdisoleiman

New Member
لایک ها
48

مورتیمر رو بیخیال (البته اگر قبلا یه نگاهکی بهش انداختی).کارگاه حل مسیله کتاب خیلی خوبی هست.
2000 رو تموم کن.اگه تونستی برگزیده رو هم تموم کن (زیاد کار نداره).آلی سیدی رو هم بخون.اگر وقت نداری شیمی آلی بهروز بهنام رو بجاش بخون.وقتت رو روی چگونه مسایل نذار.ترمودینامیک رو از روی مورتیمر یا فاطمی بخون.شیمی با نگرش کاربردی رو ولش کن.کتاب "المپیاد شیمی اصول مبانی و کاربرد ها" کتاب فوق العاده ایه.
بقیش با خدا

hamedmirzaee

New Member
لایک ها
0

سلام الـان که دو ماه تا مرحله1 مونده طبق شنیده هام باید مرحله3 رو بزارم کنار متمرکز شم رو مرحله1و2
واسه مرحله 1 هم تاحالا آلی بهنام(کامل)،آلی سیدی 4 5 تا فصلش،مورتیمر تا فصل 12، 3 4 تا فصل برگزیده،اکثر 2000 مسئله و چگونه رو حل کردم،اصول مبانی هم قاطی پاتی حل کردم یه جاهاییش رو.
الان مشکلم واسه مرحله1 ترمودینامیک ــه فقط. اگه کتاب محلول ها و ترمودینامیک شیمیایی فاطمی رو بخونم حلّه؟؟

این کتاب های فاطمی در کل به درد میخورن یا کتاب بهتری از اینا هست؟؟(هم موضوعی هم ناب)

بعد این شیمی عمومی اسمیت،اسموت،پرایس رو بخونم یا وقت تلف کردنه و همون مورتیمر کافیه؟؟

خواهشا همه اینارو جواب بدید(با تشکّر البته:1:)

NAVID_DH

New Member
لایک ها
176

سلام الـان که دو ماه تا مرحله1 مونده طبق شنیده هام باید مرحله3 رو بزارم کنار متمرکز شم رو مرحله1و2
واسه مرحله 1 هم تاحالا آلی بهنام(کامل)،آلی سیدی 4 5 تا فصلش،مورتیمر تا فصل 12، 3 4 تا فصل برگزیده،اکثر 2000 مسئله و چگونه رو حل کردم،اصول مبانی هم قاطی پاتی حل کردم یه جاهاییش رو.
الان مشکلم واسه مرحله1 ترمودینامیک ــه فقط. اگه کتاب محلول ها و ترمودینامیک شیمیایی فاطمی رو بخونم حلّه؟؟

این کتاب های فاطمی در کل به درد میخورن یا کتاب بهتری از اینا هست؟؟(هم موضوعی هم ناب)

بعد این شیمی عمومی اسمیت،اسموت،پرایس رو بخونم یا وقت تلف کردنه و همون مورتیمر کافیه؟؟

خواهشا همه اینارو جواب بدید(با تشکّر البته:1:)
سلام.البته این که کی دوره رو بزاری کنار به سرعت خودت بستگی داره.اگه تو این مدتی که تا مرحله2 مونده فکر میکنی وقت اضافه بیاری خب بیشتر دوره کار کن اگه نه که الان برو مرحله 1و2.اما خب معمولا الان دیگه میشه گفت وقتشه که مرحله 1و2 شروع کنی.
ترمودینامیک مرحله 1و2 کلا در همون حد کتاب درسی کافیه ولی اگه باز میخوای بیشتر کار کنی "محلول ها و ترمودینامیک شیمیایی"فاطمی کتاب خوبیه.کتاب حالتهای ماده فاطمی هم خوبه.اگه بازم بیشتر میخوای ترمو کار کنی کتاب ترمودینامیک فاطمی از کتاب های موضوعی فیزیک که البته به درد شیمی هم میخوره کار کن.
کلیت کتابای شیمی عمومی یکی هست از هرکدوم راحت تری و بیشتر دوست داری بخون.ولی چون کتابای درسی بر اساس مورتیمره معمولا اینو واسه مر1و2 میخونن.یک کتاب عمومی بسه سعی کن بیشتر سوال حل کنی

آخرین ویرایش توسط مدیر
بالا