Mahdi73

New Member
لایک ها
71
پاسخ : سوال دینامیک

این سوال قبلا اینجا مطرح شده بود

dirac

New Member
لایک ها
32

الف)مورچه در هر صورت به دیوار می رسد.ب) به معادله دیفرانسیلی آن هم برسید کافی است
یعنی واقعا می تونم بگم سوال مزخرف محض بود.من به خاطر همون پرسیدم منظورش سرعت نسبت به ناظر ساکن یا کش چون حداقل اون جور که من فکر کردم حل سوال یه هیجانی داشت.یعنی سوال فقط حلش 2 خط هیچ فیزیکیم نداره.

dirac

New Member
لایک ها
32

یک انتهای یک کش لاستیکی به طول L به دیواری متصل است و کش در امتداد یک خط مسقیم قرار دارد.یک مورچه در فاصله d از دیوار ، روی کش ساکن است.در یک لحظه انتهای دیگر کش را با سرعت v می کشیم و مورچه نیز با سرعت u نسبت به کش شروع به حرکت به سمت دیوار می کند.الف) به چه شرطی مورچه به دیوار می رسد؟ب) چه قدر طول می کشد مورچه به دیوار برسد؟
با اجازه می خوام به سوال حال بدم یه سری تغییرات قسمت ج) حالا کش چگالی خطی d دارد و جرم مورچه m است ضریب کشسانی کش هم k بگیرید.سرعت مورچه نسبت به ناظر ساکن u است.شرایط رسیدن مورچه به دیوار رو بیان کنید. قسمت د) [این فوق العادست دیگه ته سوالی که تا حالا طرح کردم] حالا در نظر بگیریدکه n تا مورچه روی کش داریم که فاصله ی هر کدام از دیگری h است چه شرایطی برقرار باشد تا وقتی کش را با سرعت v می کشیم فاصله ی بین مورچه ها تغییر نکند.

sbsani

New Member
لایک ها
64

با اجازه می خوام به سوال حال بدم یه سری تغییرات قسمت ج) حالا کش چگالی خطی d دارد و جرم مورچه m است ضریب کشسانی کش هم k بگیرید.سرعت مورچه نسبت به ناظر ساکن u است.شرایط رسیدن مورچه به دیوار رو بیان کنید. قسمت د) [این فوق العادست دیگه ته سوالی که تا حالا طرح کردم] حالا در نظر بگیریدکه n تا مورچه روی کش داریم که فاصله ی هر کدام از دیگری h است چه شرایطی برقرار باشد تا وقتی کش را با سرعت v می کشیم فاصله ی بین مورچه ها تغییر نکند.
قسمت ج كه فرقي نكرد چون چگالي خطي رو ثابت گرفتين،ضريب كشساني هم به سرعت كشيدن بستگي نداره،اگه منظورتون كمينه نيروي ثابت هم باشه به اضاي هر مقدار نيروي ثابت مورچه ميرسد،شايد هم منظورتون اينه كه انحناي ناشي از وزن مورچرو هم در نظر بگيريم که به نظرم خیلی پیچیده میشه؟؟قسمت د را هم ميتونيم به صورت يه رابطه بين سرعت مورچه مثلا p و p+1 بنويسيم يا بايستي سرعت موچه p ام رو بدست بياريم؟؟

آخرین ویرایش توسط مدیر

sbsani

New Member
لایک ها
64

این حل من :

x=معادله حرکت خود مورچه=معادله حرکت نظقه زیر پای مورچه

سرعت مورچه نسبت به زمین=سرعت مورچه نسبت به کش - سرعت کش زیر پای مورچه نسبت به زمین

و

معادله دیفرانسیلش شد این:

بعدش x=0 قرار میدیم و زمان به دست میاد!

در مورد n تا مورچه هم جواب این معادله رو به دست میاریم و اخلاف x مورچه p و p+1 رو مساوی h قرار میدیم (که ثابت است)و یه معادله برای نسبت سرعت هاشون به دست میاد (فقط اندیس هاشون رو باید رعایت کرد یعنی اندیس u رو باید تو دو تا معادله متفاوت بزارین و d یکی هم میشه d اولی به علاوه h )و اونو به کل میشه تعمیم داد

دوستان یه چکی بکنن ببینن درست میگم!!!؟؟؟

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

سلام ... چطورید ؟؟؟؟ فقط برای ج بگم میشه سرعت های مورچه ها نسبت به کش یه سری حسابی با قدر نسبت hv/L باشه.

sbsani

New Member
لایک ها
64

دوستان جواب من غلط بود؟

dirac

New Member
لایک ها
32

سلام ... چطورید ؟؟؟؟ فقط برای ج بگم میشه سرعت های مورچه ها نسبت به کش یه سری حسابی با قدر نسبت hv/L باشه.
خداییش به سوال صفا دادم فک کنم درست بگی.م

amir navid

Well-Known Member
لایک ها
273

آقا من با سئوال 60 ایرودوف مشکل دارم نمی تونم دقیق نیرو ها رو تحلیل کنم یکی کمک میکنه

Aref Physics

New Member
لایک ها
224

میشه دقیق تر بگید مشکلتون چیه؟

amir navid

Well-Known Member
لایک ها
273

مشکلم تو تحلیل نیروی جسم 1 و2 که بینشون نخ هستش است

Aref Physics

New Member
لایک ها
224

ببینید جسم یک با توجه به کشش نخ سمت چپش میخواد به چپ بره اما نخ چپی نمیذاره پس جهت نیروی کشش طناب به جرم یک سمت راست هست
حالا برای جسم دو هم اینطوری باید بگید که تنها نیرویی که باعث میشه تا جسم دو شروع به حرکت به سمت چپ بکنه کشش هست پس جهتش برای دو سمت چپه

چه اصطکاک باشه چه نباشه شهودی کار کردن جواب میده.

Aref Physics

New Member
لایک ها
224

سوالی دارم از جرم متغیر اگه میشه سریع جواب بدید

یه واگن داریم که توش پر شن هست حالا تهشو یه سوراخ میکنیم فرضا سوراخ سمت چپ تهش باشه ! یعنی وسطش نباشه نیروی خارجی هم نداریم ایا واگن حرکت میکنه؟؟

soroush.gh

New Member
لایک ها
10

سلام و یه خسته نباشید جانانه خدمت تمام بر و بکس المپیاد فیزیک ! امیدوارم که تا حالا همه چی رو روال پیش رفته باشه و اوضاع بر وفق مراد .
من بی مقدمه میرم سر اصل مطلب ( وقت طلاست ) ! رویه حرفم بیشتر با پایتخت نشینایه عزیزه ( برو بچه های تهرانی ) ! دوستان یه چیزی میگم که کلی ثواب ببرین و دانش آموزا دعایه خیرتون کنن

خیلی خیلی خوش بحال دوستانی که میتونن تویه کلاسایه جمع بندی آیریسک شرکت و ایشالله که مثمر به ثمر واقع بشه براشون و نهایت استفاده رو ببرن.
اما متاسفانه برا ما شهرستانی ها واقعا مقدووور نیست چرا که اگه بخوایم بیایم تهران نه جا ، نه دوستی ، نه آشنایی و ........... با این وضع اقتصادی اصلا وسعمون نمیرسه که بیایم تهران ( البته مال بعضی ها میرسه) در نتیجه از این کلاسا محرومیم !
حالا اگه دوستانی که میتونن تو این کلاسا شرکت کنن یه فایل صوتی از کلاسو به بچه های شهرستانی هم بدن یا اصلا نکات مهم بحث شده در کلاسا رو با بقیه به اشتراک بذارن به جان خودم دعایه خیر تمام بچه های شهرستانی رو دارن . ( آقا ذکات علم به نشر آن است ) .
میدونم این end پر توقعیه که بخوام همچین کاریو بکنین ولی خود خدا شاهده که ما نه معلمی ، نه کسی که تجربه المپیاد داشته باشه ، نه هر کتابی که بخوایم بخونیم و ...... هزار تا کمبود امکانات دیگه رو داریم . در نتیجه بعد از خدا امیدمون به دووووستای المپیادی در سرار کشور هستش ! و مطمعنم که از معرفت شما غیر از این انتظار نمیره !
آقا خلاصه بگم "" بقول شاعر که : اوضاع بس ناجوان مردانه دشوار است "" پس لطفا لطفا لطفا کمک کنین

ایشالله که همه بچه ها نتیجه تلاش و زحماتشونو بگیرن !

amir navid

Well-Known Member
لایک ها
273

سلام یک سئوالی داشتم اینه که چطورمیشه وقتی شیشه ی لیوان از دستمون رها میشه مشکند یعنی چه چیزی از نظر فیزیکی رخ میده حال یک سئوال دارم اینه که زاویه افتادن و کمی شتاب در اینکه لیوان نشکند تاثیر دارد چون برای من امروز اتفاق افتاد که شیشه ی لیوان از دستم افتاد ولی نشکست با اینکه با سرامیک برخورد کرد درواقع وقتی از دستم افتاد به لبه ی سرامیک که ارتفاعی درحد5 سانتی متر داشت برخورد کرد و به یک پرتاب روی فرش افتاد خیلی برام عجیب بود چون طبق انتظاری که معمولن داریم این است که شیشه بعد از برخورد تکه تکه شود ولی اینطورنشد؟چرا؟

pymn_nzr

New Member
لایک ها
754

خیلی چیز ها توی شکستن یا نشکستن اون شیشه تا ثیر دارن ...

مثل زاویه و جهت برخورد - سرعت هنگام برخورد

وقتی شیشه به زمین برخورد می کنه تغییر تکانه شدیدی توی اون لحظه به وجود میاد ... این به تمام ذرات شیشه منتقل میشه

و اگر این به مقدار اندازه نیروی لازم برای شکستنش باشه می شکنه ... (مربوط به بحث نیروهای تنشی و برشی)

http://www.chap.sch.ir/sites/default/files/books/91-92/130/035-062-C488-5.pdf

این لینک شما را کمی با مبحث نیرو های تنشی و برشی آشنا خواهد کرد

بالا