septal_2006

New Member
لایک ها
17
سلام بر دوستان گل گلاب.حالتون خوبه ایشالا؟
پس از مشاوره با آقای خلینا و یکی از مشاورین برتر که دوست عزیزم بود به این نتیجه رسیدیم که بهتره سوال این هفته شیمی فیزیک باشه امیدوارم با شرایط سوال در حلش شرکت کنین و ازش لذت ببرین و اما سوال:

یک نمونه 6.56 گرمی از گاز آرگون به صورت برگشت ناپذیر در مقابل فشار ثابت 2اتمسفر از حجم 2لیتر به 6لیتر منبسط میشه به فرض همدما بودن فرایند و گاز کامل بودن آرگون مقدار گرمای انتقال یافته بین سیستم و محیط چقدر است؟(کار فقط از نوع تغییر حجم است)
(هر جوابی ممکنه)

لایک ها
521
سلام به طراحان عزیز سوال.
....................................................................................................................
از اونجایی که فرآیند هم دماست، تغییر انرژی درونی برابر صفره. یعنی مقدار گرمای منتقل شده بین سیستم و محیط ، قرینه میزان کار انجام شده هستش. پس با محاسبه ی مقدار کار، پی به مقدار گرما میبریم. برای محاسبه ی مقدار کار هم، چون فرآیند در فشار ثابت انجام شده و سیستم در طی فرآیند داره به یه فشار ثابت مخالف غلبه میکنه از معادله ی مربوط به کار فشار-حجم استفاده میکنیم. صورت تصویری این نوشته به صورت زیر میباشه.
در ضمن بود و نبود جرم آرگون اصلا فرقی نمیکنه. مهم تغییر حجم و فشاره که داریمشون. ولی برای بدست آوردن دما به درد میخوره که اصلا ما باهاش کاری نداریم. لازم به ذکره که منم مثل najafi2020 نفهمیدم یعنی چی که هر جوابی ممکنه. این که فقط یه جواب داره
....................................................................................................................

پیوست ها

لایک ها
521
اون فشار هم 2 اتمسفره. خودتون یه ضربدر 2 شم بکنید :D

najafi2020

New Member
لایک ها
195
اگه هر جوابی ممکنه پس ممکنه سوال هم سر کاری باشه :wink:

قسمت جالبش(مشکوکش)برای من اینه که فقط حجم تغییر کرده(طبق حل امیر). حتما یه چیزی هست که مدیر تالار این سوالو داده.

najafi2020

New Member
لایک ها
195
نظر خودمو می نویسم ولی بازم مثل همیشه با یقین حرف نمی زنم.

همین طور که در کتاب فیزیک ما نوشته است: معادلاتی را که ما برای یگ گاز کامل به کار می بریم با فرض آرمانی بودن فراینده.
در فرایند فوق ذکر شده که فرایند هم دما است پس دما در آغاز وپایان باید یکی باشه از طرف دیگه گفته شده فشار گاز هم در طول فرایند یکسانه و اینم می دونیم که در فرایند های ترمودینامیکی حداقل دو ویژگی سیستم(گاز) باید تغییر کنه پس من فکر می کنم که نمیشه سوال را اون جوری که امیر توکلی پاسخ داد یعنی فشارو ثابت فرض کرد پاسخ بدیم.

به نظر من جواب اینه که سوال سرکاری است.(توجه کنید که پاسخ سوال هر چیزی می تونه باشه)

بازم می گم این فقط نظر من بود. ممکنه اصلا سواد من به این سوال نکشه. :D

لایک ها
521
این سوالای محک شیمی چه باحال شدنا! باید اول ببینی سوال مشکل نداره و سرکارت نذاشته بعدا حلش کنی :oops: ولی همینش خیلی قشنگه و خیلی چیزا یادت میده. مثل این که وقتی سوالو دیدی باید خوب از جهات مختلف بررسیش کنی که من این کارو نکردم. الان که najafi2020 یه چیزایی گفت، دوزاریم افتاد وبه نظرم najafi2020 راست میگه (ایولا :wink: ) وجواب من در صورتی درست میبود که فرآیند همدما نباشه. حالا که همدما ست و تازه برگشت ناپذیره با شرایط گفته شده نمیشه راجع بهش حرف زد. اینکه همدما باشه یعنی اینکه آروم آروم فشارو کم کنیم، که سیستم بتونه تغییر دمای جزئیشو با تبادل گرما با منبع گرمایی جبران کنه. حالا که دادن یا گرفتن کار به صورت خیلی آروم(برگشت پذیر) انجام میشه میتونیم با صرفنظر از تغییر دماهای جزئی، کل فرآیند رو همدما در نظر بگیریم.حالا اینجا به صورت برگشت ناپذیر(!) در مقابل فشار ثابت(!) منبسط شده که این گزاره های آخر متناقض همدیگه هستن. :roll:

najafi2020

New Member
لایک ها
195
آره یا فرایند هم دما می شه یا هم فشار :D

راستی آقای مدیر تالار کی جواب را به ما می گید؟ آخه خیلی جالبه. 8O

بازم راستی اگر هم فرایند هم دما نبود هم راه حی شما اشتباه بود امیر توکلی چون که در اون صورت عبارت 0=U∆ برقرار نبود.

لایک ها
521
سلام najafi2020 . تو یه جا گفتی که ".... گفته شده فشار گاز هم در طول فرایند یکسانه... " من با این مخالفم :( نگفته که فشار سیستم در طول فرآیند یکسانه، گفته فشار پیرامون در طول فرآیند بدون تغییره. یعنی داره هم حجم تغییر میکنه(از 2 لیتر به 6 لیتر) و هم فشار سیستم تغییر میکنه.اما دما ثابته و در نتیجه فرآیند همدما محسوب میشه. همه این تغییرات داره در مقابل یک فشار ثابت مخالف (opp) صورت میگیره.
حالا مشکل من اینجاست که چطور میشه فرآیند هم دما باشه ( یعنی اینقدر آروم آروم حجم رو افزایش بدیم که سیستم بتونه سریعا تغییر دمای جزئیشو طی تبادل گرما با محیط جبران کنه) ولی فرآیند برگشت ناپذیر باشه یعنی ییهو حجم رو از 2 لیتر به 6 لیتر ببریم.:roll: خوب اینطوری سیستم بنده خدا(!) تو اون فاصله ، کاری نمیتونه بکنه که دماشو در طول فرآیند ثابت نگه داره؟ البته شایدم برداشت من از قضیه مشکل داره :x
.........................................................................................................................
فکر کنم امروز دیگه آقا سپهر جواب نهایی رو اعلام میکنن و خیال ما رو هم راحت...
بازم خیلی جای تعجب و تأسف :eek: داره که سوال به این قشنگی و پر از بحث و جدل مطرح میشه و فقط 2 نفر تو جواب دادن به سوال شرکت میکنن. این همه میگن چرا جو علمی سایت کمرنگ شده، خوب اینم سوال علمی. واقعا چرااااااا؟ 8O

najafi2020

New Member
لایک ها
195
من فکر می کنم جواب سوال به صورت زیر است.اگر این نبود که دیگه فکرم به جایی نمی رسه :)

فکر کنم امروز دیگه جناب مدیر تالار قصد دارند جواب این سوالو به ما بگن. فکر کنم بقیه ی دوستان هم بسیار صبر کرده اند :?:

شایدم فردا به مناسبت عید خواستن به ما عیدی بدن :?:

پیوست ها

septal_2006

New Member
لایک ها
17
سلام
به به به به واقعا دست شیمیستای المپیادی سایت درد نکنه.
واقغا خجالت داره از 2500 نفر عضو سایت فقط 2نفر.چون کار برگشت ناپذیره و بین دو حالت بینهایت مسیر برگشت ناپذیر میتونیم داشته باشیم و چون کار تابع مسیره و شما هیچ اطلاعی ازش ندارین پس نمیشه کارو تعیین کرد
حالا فهمیدین که چرا هر جوابی ممکنه.

از این به بعد شرکت در سوالای محک امتیاز خواهد داشت.
:(

pirate17

New Member
لایک ها
40
از 2500 تا اخه مام عضو سایتیم! :x مگه مام می تونیم شرکت کنیم؟ :oops:

najafi2020

New Member
لایک ها
195
حالا اگه برگشت پذیر بود چی کار باید می کردیم؟ :?:

septal_2006

New Member
لایک ها
17
سلام
اکر کار برگشت پذیر باشه برابر با انتگرال منفی پی خارجی ضربدر دیفرانسیل وی خواهد بود چون فشار خارجی ثابت است پس کار برابر با منفی پی خارجی در انتگرال دیفرانسیل وی یعنی منفی پی دلتا وی خواهد بود.

هرکی که میخواد میتونه شرکت کنه و نظر بده.به کاربران متناسب با شرایط شرکتشون امتیاز کاربری داده خواهد شد.

بالا