سوال: معادله ی حرکت پرتابی سه بعدی

bahadorijavad

New Member
لایک ها
0
سلام به همه دوستان.
من برای پروژه ام به معادله دقیق حرکت پرتابی از دید ناظر بیرونی احتیاج دارم.
یعنی یک حرکت پرتابی رو داریم با یه زاویه خاص از خارج از صفحه حرکت پرتابه بهش نگاه می کنیم. معادلات رو بر حسب اون زاویه و همه پارامترهایی که میتونن دخیل باشن لازم دارم.
ضمنا باد هم در صفحه حرکت پرتابه وجود داره.
اگه منبع خوبی سراغ دارید تشکر می کنم اگه اطلاع رسانی کنید.

لایک ها
115
پاسخ : سوال: معادله ی حرکت پرتابی سه بعدی

اصطکاک چی داریم؟؟؟

orion

Well-Known Member
لایک ها
1,168

ببین عزیزم این معادلش حل نمیشه اگه دقیق بخوای حل کنی
تقریبی اگه بخوای برات مینویسم
اصلن موضوع رو بگو بدونیم شاید بهتر کمکت کنیم

smjty

New Member
لایک ها
119

مي خوايد معادله رو حل كنيد يا يك شبيه ساز نرم افزاري درست كنيد ؟! مورد دومش رو من مي تونم كمك كامل بهتون كنم .:4:

orion

Well-Known Member
لایک ها
1,168

نه عزیزم...نرم افزار چیه؟؟
حل معادلش به صورت تقریبی کاری نداره ولی دقیقش با کامپیوتر ممکنه
اگه فقط حل معادلش باشه(تقریبی) همه بچه های اینجا میتونن انجامش بدن

seyed iman

Well-Known Member
لایک ها
998

نه عزیزم...نرم افزار چیه؟؟
حل معادلش به صورت تقریبی کاری نداره ولی دقیقش با کامپیوتر ممکنه
اگه فقط حل معادلش باشه(تقریبی) همه بچه های اینجا میتونن انجامش بدن
از کجا میدونی؟شاید میخواسته دقیق حل کنه و نرم افزار میخواسته درست کنه!

orion

Well-Known Member
لایک ها
1,168

از کجا میدونی؟شاید میخواسته دقیق حل کنه و نرم افزار میخواسته درست کنه!
من جواب یکی دیگه رو دادم....اون که از من نقل قول زده بود
من هم گفتم دقیق از کار ما(حد اقل من)بر نمیاد
شاید بدیم اون هندیه که چند وقت پیش خبرشو اینجا زدند درست شه!!!:4:

ب

بصیری

Guest

باسمه تعالی .
سلام . توی کتاب تقریب و اختلال ( انتشارات خوشخوان ) فصل 3 یه مثال از حرکت پرتابی 3 بعدی حل کرده . شاید بتونه کمکت کنه . راستی سواله برای دوره 10 نفر سال 78 است .

smjty

New Member
لایک ها
119

ببخشيد من كاربر تازه واردم هنوز نميدونم چه شكلي بايد پاسخ بديم كه نقل قول يكي ديگه نشه . بگذريم .

دليل اينكه اين سوال رو پرسيدم اين بود كه كلمه پروژه رو بكار بردن و من هم ذهنم رفت سمت نرم افزار و اينا ... نرم افزار ها در اين زمينه يك خوبي دارند . اينكه لازم نيست حتما بهشون يك معادله دقيق حركت بديم و جسم رو در اون راستا حركت بدند . بلكه راحت تر :‌ميشه براي جسم يك vx vy vz تعريف كرد (مولفه هاي سرعت ) كه در هر واحد زماني به اندازه vx در جهت x به اندازه vy در جهت y و به اندازه vz در جهت z حركت كند . مثلا اول كار كه جسم پرت شده ميشه برحسب زاويه و به vx , vy , vz مقدار داد ، اگه بخوايم جاذبه تعريف كنيم مي تونيم به نرم افزار بگيم از vz هر واحد زماني به اندازه g كم كنه . در نتيجه اين ميشه جاذبه . يا اگه باد داشته باشيم بصورت xx[SUP]^[/SUP]+yy[SUP]^[/SUP]+zz[SUP]^[/SUP] =b ميشه گفت هر واحد زماني به vx به اندازه x به vy به اندازه y و به vz به اندازه z اضافه كرد .
به اينصورت ديگه نيازي به معادله دقيق نيست . ميشه اصطكاك مانع و هر چيز ديگه اي رو تعريف كرد .خود جهان واقعي هم به همينصورت عمل مي كنه (‌فكر كنم )

maryamtooty

New Member
لایک ها
0

ببخشيد من كاربر تازه واردم هنوز نميدونم چه شكلي بايد پاسخ بديم كه نقل قول يكي ديگه نشه . بگذريم .

دليل اينكه اين سوال رو پرسيدم اين بود كه كلمه پروژه رو بكار بردن و من هم ذهنم رفت سمت نرم افزار و اينا ... نرم افزار ها در اين زمينه يك خوبي دارند . اينكه لازم نيست حتما بهشون يك معادله دقيق حركت بديم و جسم رو در اون راستا حركت بدند . بلكه راحت تر :‌ميشه براي جسم يك vx vy vz تعريف كرد (مولفه هاي سرعت ) كه در هر واحد زماني به اندازه vx در جهت x به اندازه vy در جهت y و به اندازه vz در جهت z حركت كند . مثلا اول كار كه جسم پرت شده ميشه برحسب زاويه و به vx , vy , vz مقدار داد ، اگه بخوايم جاذبه تعريف كنيم مي تونيم به نرم افزار بگيم از vz هر واحد زماني به اندازه g كم كنه . در نتيجه اين ميشه جاذبه . يا اگه باد داشته باشيم بصورت xx[SUP]^[/SUP]+yy[SUP]^[/SUP]+zz[SUP]^[/SUP] =b ميشه گفت هر واحد زماني به vx به اندازه x به vy به اندازه y و به vz به اندازه z اضافه كرد .
به اينصورت ديگه نيازي به معادله دقيق نيست . ميشه اصطكاك مانع و هر چيز ديگه اي رو تعريف كرد .خود جهان واقعي هم به همينصورت عمل مي كنه (‌فكر كنم )
من می خوام یک موتور بازی بسازم، تفریحی، قول هیچ درآمدی رو بهت نمی دم، برای محاسبات و فیزیک به کمک احتیاج دارم. اگر مایل هستی، بهم خبر بده. با جاوا می نویسمش و احتمالا برای پلت فرم آندروید، اصطکاک هست، باد هست. مخصوصا برخورد دو تا جسم سه بعدی و تکانه و اثرشون بر هم خیلی واجبه. حالت کشسانی شون هم مطرحه، چون هر جسمی یک مقداری هرچند به اندازه میکرون، موقع برخورد فشرده میشه و تغییر شکل میده.
خلاصه اگر علاقمندی هست منم حاضرم.

بالا