سوال مغناطیس!

HOSSIENBA

New Member
لایک ها
23
سلام

تو کتاب هایی که من خوندم نیروی وارد به یه جسم نقطه ای باردار رو تو میدان مغناطیسی q v B تعریف کردن

احتمالا" اطلاع دارید که با قانون اول نیوتون ظاهرا" مشکل داره..یعنی دو دستگاه نسبت به هم متحرک با سرعت ثابت جفتشون دیگه لخت نیستند

تعدادی دستگاه مختصاتی رو که سرعت نسبی نسبت به هم دارند رو در نظر بگیرید

یکی شون رو ما دستگاه خودمون فرض میکنیم

طبق محاسبات ما مسیر رو بدست میاریم ...مثلا" دایره میشه

طبق دستگاه دیگری که سرعت بار در اون دستگاه صفره اون خطی حرکت میکنه!

ولی در طبیعت در نهایت یک اتفاق میافته! اون کدوم اتفاقه؟ دایره ای ؟ مسیر مستقیم؟ مسیر های دیگر؟

Amirstm

New Member
لایک ها
92
پاسخ : سوال مغناطیس!

قوانینی که شما استفاده می کنید مربوط به فیزیک کلاسیکه و در این موارد همونطور که می بینید جواب نمیدن.بر طرف کردن این تناقض با مکانیک و الکترو مغناطیس نسبیتی انجام میشه، وقتی از دستگاه لختی به یکی دیگه میرید میدان ها عوض میشن، و همچنین رابطه ی نیرو و شتاب.(که تو المپیاد تا آخر دوره تابستان هم به اونا نیازی ندارین)

کلا تو سوالی اگه میدان مغناطیسی داشتیم دستگاه لختتون رو عوض نکنید و در دستگاه بیان شده در صورت سوال سوال رو حل کنید.

zahra_b

New Member
لایک ها
76

سلام

تو کتاب هایی که من خوندم نیروی وارد به یه جسم نقطه ای باردار رو تو میدان مغناطیسی q v B تعریف کردن

احتمالا" اطلاع دارید که با قانون اول نیوتون ظاهرا" مشکل داره..یعنی دو دستگاه نسبت به هم متحرک با سرعت ثابت جفتشون دیگه لخت نیستند

تعدادی دستگاه مختصاتی رو که سرعت نسبی نسبت به هم دارند رو در نظر بگیرید

یکی شون رو ما دستگاه خودمون فرض میکنیم

طبق محاسبات ما مسیر رو بدست میاریم ...مثلا" دایره میشه

طبق دستگاه دیگری که سرعت بار در اون دستگاه صفره اون خطی حرکت میکنه!

ولی در طبیعت در نهایت یک اتفاق میافته! اون کدوم اتفاقه؟ دایره ای ؟ مسیر مستقیم؟ مسیر های دیگر؟

in soal bara manam pish umade bud , ama khob ini ke ma estefade mikonim bara dastgahi ba soratie ke mibinim, age dastagh lakhtam bashe mitune farq kone javabemun va vabaste be dastgahemun mishe ke in ba qanun aval moqayerat dare,
yani hata tu dastgah haye lakhtam moshkel darim ke!
dar vaqe soal ine, kodum dastagahe lakht? nesbat be koja?

Amirstm

New Member
لایک ها
92

in soal bara manam pish umade bud , ama khob ini ke ma estefade mikonim bara dastgahi ba soratie ke mibinim, age dastagh lakhtam bashe mitune farq kone javabemun va vabaste be dastgahemun mishe ke in ba qanun aval moqayerat dare,
yani hata tu dastgah haye lakhtam moshkel darim ke!
dar vaqe soal ine, kodum dastagahe lakht? nesbat be koja?
نه با عوض شدن دستگاه لخت جواب کاملا عوض نمیشه. یعنی اگه مثلا تو یک دستگاه مسیر دایره است در دستگاه دیگر هم شکل دایره مانندی هستش که مرکزش حرکت می کنه همونطور که انتظار داریم

در هر صورت دستگاه های لخت با هم تفاوتی نمی کنند و لازم نیست بگیم نسبت به کجا. دستگاه ساکن مطلق نداریم

zahra_b

New Member
لایک ها
76

مثلا یه ذره باردار عمود بر میدان مغناطیسی حرکت کنه ( برای حرکت دایره ای این مثال رو می گم) ما هم هم سرعت با ذره حرکت کنیم اون موقع چی باید بشه از نظر دستگاه ما؟ باید نیرو وارد نشه فک کنم ولی حرکت دایره ایش چی می شه؟

Amirstm

New Member
لایک ها
92

مثلا یه ذره باردار عمود بر میدان مغناطیسی حرکت کنه ( برای حرکت دایره ای این مثال رو می گم) ما هم هم سرعت با ذره حرکت کنیم اون موقع چی باید بشه از نظر دستگاه ما؟ باید نیرو وارد نشه فک کنم ولی حرکت دایره ایش چی می شه؟
تو دستگاه آزمایشگاه یک میدان الکترومغناطیسی داریم ( که الکتریکیش صفره). وقتی دستگاه لختتو عوض می کنی تو دستگاه جدید هم یک میدان الکترو مغناطیسی دیگه داریم که این بار میدان الکتریکیش صفر نیست! این میدان الکتریکی تو دستکاه جدید به ذره نیرو وارد میکنه.

zahra_b

New Member
لایک ها
76

ببخشید ولی من متوجه نشدم! یعنی چی الکتریکیش صفره یا صفر نیست؟

Amirstm

New Member
لایک ها
92

در دستگاه آزمایشگاه میدان الکتریکی صفر هست و فقط میدان مغناطیسی داریم. تو دستگاه ذره هم میدان الکتریکی داریم هم میدان مغناطیسی.

Ali-darzi

New Member
لایک ها
1

اگه دقیق حساب کنی مسیر ها اینجوری نمیشن . احتمالا اگه با یه سرعتی حرکت کنی و مسیر دایره ای شود . با سرعت بیشتر این دایره منقبض میشود و این هم با نسبیت قابل توجیه است. یه موضوع دیگه هم اینه که توی حرکت های با سرعت معمولی تفاوت نیروی مغناطیسی کمه...

bemoniri

New Member
لایک ها
200

من نوشتم رسیدم به اینکه توی دستگاهی که با سرعت V نسبت به دستگاه اول داره حرکت میکنه یه میدان الکتریکی QVxB هم داریم (ایکس همون کراس هست) علاوه بر میدان مغناطیسی تو دستگاه اولیه
میدان مغناطیسی عوض نمیشه ... تبدیلات گالیله ای نوشتم

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

البته گه میگید نسبییتی هستش که پس چیزی که گفتم غلط میشه چون دارم گالیله ای مینویسم

Amirstm

New Member
لایک ها
92

من نوشتم رسیدم به اینکه توی دستگاهی که با سرعت V نسبت به دستگاه اول داره حرکت میکنه یه میدان الکتریکی QVxB هم داریم (ایکس همون کراس هست) علاوه بر میدان مغناطیسی تو دستگاه اولیه
میدان مغناطیسی عوض نمیشه ... تبدیلات گالیله ای نوشتم

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

البته گه میگید نسبییتی هستش که پس چیزی که گفتم غلط میشه چون دارم گالیله ای مینویسم
بله اینجوری به جواب نمی رسید چون همونطور که گفتم تبدیلات گالیله ای برای این موارد نتایج غلط میدن.

بالا