سوال و جواب مبهم در مورد مبحث مقاومت فیزیک

نیلگون

New Member
لایک ها
270
[h=2]سلام دوستان من چند تا سوال مبهم دارم در زمینه ی مقاومت اونم قسمت ساختمان هندیسش[/h]
به دوتا سوال برخورد کردم که از موسسه ی گزینه دو بودن(البته مال دوستمه)و یه جورایی مبهم شدم

1.سیمی به مقاومت rو جرم ثابت را تحت نیروی کشش قرار میدهیم تا طول سیم 5برابر شود و مقطع یکنواختی داشته باشد.مقاومت سیم مورد نظر بر حسب
rکدام است؟(دمای سیم ثابت است)

خب توی پاسخ نامش نوشته که چون طول 5برابر شده پس سطح مقطعش یک پنجم برابره و جواب میشه 25r

2.اگر در دمای ثابت قطر مقطع یک سیم 3برابر شود مقاومت ان چند برابر میشود؟

خب این یکی گفته فقط چون درمورد قطر مقطع حرف زده پس باید اونو به توان 2 برسونیم و توی مخرج قرار بدیم و یعنی جواب بشه یک نهم برابر

حالا فرق این دوتا چیه که یکی رو باید به هردو موردش کار داشته باشیم و اون یکی نه؟

ممنون.........​

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166
پاسخ : سوال و جواب مبهم در مورد مبحث مقاومت فیزیک

ببینید جواب سوال یک این نکته است :
حجم ثابته ! یا پس حاصل ضرب طول و سطح مقطح تو هر دو حالت ( قبل و بعد از انجام عملیات ذکر شده در صورت های دو سوال ) برابره.
از اینجا هم میفهمیم که در مورد جرم سیم صحبت کرده.
اما تو پایینی چون از جرم سیم صحبت نکرده ، بیشتر حالت مقایسه ای داره یعنی میشه این طوری گفت که نسبت دو تا سیم با طول برابر و قطر دوبرابر چه تفاوتی داره.

نیلگون

New Member
لایک ها
270

میشه درمورد سوال یکش بیشتر توضیح بدید؟

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

میشه درمورد سوال یکش بیشتر توضیح بدید؟
ببینید اون سیم ، جرمش ثابته یعنی وقتی کشیده میشه ، یه سری اتم هاش جدا نمیشن !! و یا تعدادی اتم بهش اضافه نمیشه و از فرمول چگالی هم نتیجه میشه چون جرم ثابته ، حجم اون سیم ثابته.
حالا حجم برابره با طول ضرب در مساحت سطح مقطع.

نیلگون

New Member
لایک ها
270

خیلی ممنون......

بالا