ظرفیت عناصری که به d ختم میشوند

silent hell

New Member
لایک ها
41
خیلی مهم خواهشا بگید اگر عنصری در لایه ظرفیت خود s را پر کرده باشد و درd 8 تا الکترون داشته باشد ظرفیتش چنده در D9 وd10 چطور مگه نباید جمعشون از 10 بیشتر نشه

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

سوال دیگرم اینه اگر از ما جرم اتمی میانگین بخوان ولی به ما عدد رو با درصد فراوانی ها داده باشند باید اول عدد جرمی رو به جرم اتمی تبدیل کرد بعد محاسبه کرد یا با همون عدد جرمی ها حساب کنیم کدوم درست تره

و آخرین سوالل میدانیم برای مقایسه انرژی اوربیتال ها باید جمععدد کوانتومی اصلی و عدد کوانتومی اوربیتالی رو مقایسه کنیم اما گفته در اتم هیدروژن برای مقایسه کافی است اعداد کوانتومی اصلی رو مقایسه کنیم

لایک ها
54
پاسخ : ظرفیت عناصری که به d ختم میشوند

والا فکر کنم نشه برای عناصر واسطه ظرفیت قطعی تعیین کرد. فکر میکنم اصلا لفظ ظرفیت برای عناصر واسطه به کار نره و به جاش عدد کئوردیناسیون رو میگن که اونم حالتای مختلفی داره(البته مطمئن نیستم) از نظر علمی باید اول تبدیل کنیم بعد حساب کنیم . کتابای شیمی عمومی هم همین کارو کردن.ولی در سطح مر1 و در حد کتاب درسی( که عنوان میشه منبع طرح سوال المپیاده) با همون عدد جرمی هم میشه و اما جواب آخرین سوالتون: حرفتون کاملا درسته. چون در هیدروژن تفاوت انرژی در زیرلایه ها وجود نداره!!!!!

والا فکر کنم نشه برای عناصر واسطه ظرفیت قطعی تعیین کرد. فکر میکنم اصلا لفظ ظرفیت برای عناصر واسطه به کار نره و به جاش عدد کئوردیناسیون رو میگن که اونم حالتای مختلفی داره(البته مطمئن نیستم) از نظر علمی باید اول تبدیل کنیم بعد حساب کنیم . کتابای شیمی عمومی هم همین کارو کردن.ولی در سطح مر1 و در حد کتاب درسی( که عنوان میشه منبع طرح سوال المپیاده) با همون عدد جرمی هم میشه و اما جواب آخرین سوالتون: حرفتون کاملا درسته. چون در هیدروژن تفاوت انرژی در زیرلایه ها وجود نداره!!!!!

بالا