عجیب : ماده جامد و تعادل

sina039

New Member
لایک ها
35
:? salam . bache ha mage dar vakonesh haye na hamgen sorate vakonesh be mizane sathe tamase 2 faz bategi nadare ?? har chi sathe tamas bishtar bashe soratesh bishtare . khob hala ye chizi !! ye taadol shamele mavade vakonesh dahande jamed va gaz ! migan age meghdare made jamed ro ziyad konim roo taadol tasir nadare ! 2roste ???? khob man migam age made jamed ro ziyad konim ghelzatesh taghyir nemikone ama sathe tamas ziyad tar shode va sorate vakoneshe raft bishtar mishe ! pas baraye residan be sharte taadol ke barabar boodane sorate rafto bargashte bayad taadol be samte rast bere !!!!!!!!!!!!!! inja ke taadol be ham rikht !!!! pas chera ezafe kardane made jamed roo jabejayi taadol tasir nadare !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!? albate begam inam ke made jamed ro kenare made jamede ghabli mirizim ke sathesh bishtar she . taze be sooaret poodr ham mirizim !!!!!!!!!!! mamnoooooooon . ostad khalina in yeki ro kamel age mishe be man javab bedin . kheyli mamnoon. :? :?

[hr:06928f3fe9]

ویرایش مدیر
آقا سینا شما باید الگوی بچه های تازه وارد باشی، تایپ فارسی یادت نره :wink:

سلام،
بچه ها مگه در واکنش های ناهمگن سرعت واکنش به میزان سطح تماس 2 فاز بستگی ندارد؟
هرچه سطح تماس بیشتر باشه سرعت بیشتره. خوب حالا یه چیزی "یک واکنش تعادلی شامل مواد واکنش دهنده جامد و فاز گازی"
میگم اگه مقدار ماده جامد رو زیاد کنیم غلظتش تغییر نمیکنه اما سطح تماس زیادتر و سرعت واکنش رفت بیشتر میشه! پس برای رسیدن به شرط تعادل که برابر بودن سرعت واکنش رفت و برگشت است، باید تعادل به سمت راست بره!!
اینجا که تعادل به هم ریخت پس چرا اضافه کردن ماده جامد روی تعادل تاثیر ندارد؟
البته بگم که ماده جامد رو کنار ماده جامد قبلی میریزیم که سطحش بیشتر بشه، تازه به صورت پودری هم میریزیم.
استاد خلینا اگه میشه این یکی رو کامل به من جواب بدید، خیلی ممنون

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497
سلام آقا سینا،
ثابت تعادل و رابطه ی آن فقط و فقط غلظت مواد در لحظه تعادل را بررسی میکنند، یعنی بزرگی و کوچکی این مقدار (ثابت تعادل) اثری در سرعت رسیدن به تعادل ندارد.
شما هم که قبول داری غلظت مواد جامد در طول یک واکنش تعادلی ثابت است :idea: پس سطح تماس اثری نخواهد داشت.

سوال چالشی: :evil:
برخی واکنشهای تعادلی کلا در فاز جامد انجام میشوند، یعنی دو جامد روی هم ریخته شده و ساییده میشوند تا واکنش انجام شود، آیا در اینجا نیز میتوان از رابطه تعادلی قبل استفاده کرد؟

موفق باشی :twisted:

sina039

New Member
لایک ها
35
من قانع نشدم !! من می گم با افزایش سطح تماس سرعت واکنش بالا میره ÷س تعادل به هم می خوره و بعد از ایجاد تعادل جدید سرعت نسبت به قبل بیشتره !!!!!! خودم هم گفتم که غلظت ثابته ! اما ممنون

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497
پاسخ

sina039 گفت
من می گم با افزایش سطح تماس سرعت واکنش بالا میره پس تعادل به هم می خوره
سلام آقا سینا، اشتباه شما همین جمله بالا است، تعادل هیچ رابطه ای با سرعت ندارد
بنابراین با برهم خوردن سرعت، تعادل که جنس دیگری دارد و از جنس سرعت نیست تغییر نمی کند.

sina039

New Member
لایک ها
35
اما من باز قبول ندارم . من می گم اصلا خود ثابت تعادل از طریق سرعت دو داکنش به دست می یاید . سرعتی که از طریق غلظت به دست می آید . من می گم حتما یه عبارت سرعت هم برای سطح نماس (مساحت) هم می باشد که باش میشه ثابت تعادل رو به دست آورد . حالا توی راطه ثابت تعادلی که ما می بینیم مساحت نیست دلیل نمیشه که تاثیر نذاره . احتمالا یه رابطه ای وجود داره که ما ندیدیم .

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497
پاسخ

سلام آقا سینا، خوب و سلامتی؟ :lol:

برای انجام واکنش شیمیایی باید فاصله بین مولکولهای دو ماده (یا ذراتی که قرار است واکنش دهند) به ابعاد مولکولی برسد و برای واکنشهایی که یک فاز جامد دارند دو حالت پیش می آید:

- واکنشهایی که در دو فاز انجام میشوند (یک فاز جامد و یک فاز مایع یا گاز):
در این حالت تعداد برخوردها و فاصله بین ذرات فقط به غلظت عامل سیال بستگی دارند زیرا این عامل سیال است که با حرکت به دور فاز جامد باعث انجام واکنش میشود. در این حالت افزایش سطح تاثیر در سرعت واکنش دارد نه رابطه تعادلی آن! زیرا رابطه تعادلی فقط غلظت (یا مقدار) مواد را در هنگام تعادل نشان میدهد که در اینجا با کاهش غلظت سیال عملا واکنش به تعادل میرسد و جامد نقشی ندارد (اگرچه سطوح داخلی آن هنوز واکنش نداده باشند.)

- واکنشهایی که در یک فاز جامد انجام میشوند:
در این واکنشها اساسا تعادل به مقدار ماده و غیره مربوط نیست 8O با ساییدن مواد جامد روی یکدیگر واکنش انجام شده و هر گاه ساییدن را قطع کنید واکنش رفت متوقف میشود که این بر خلاف فرض تعادل است :evil:

حالا اگر باز هم سوالی باقی مانده منتظر شنیدن آن هستیم، در پناه حق موفق و پیروز باشی :twisted:

بالا