لایک ها
21
سلام دوستان ب نظرتون ترس از مرده :31:علت تکاملی داره؟اگر داره چرا آیا؟:195:

لایک ها
21
پاسخ : علت تکاملی ترس از مرده

چرا هیچ کس ج نمیده؟:51:

Catalyst

Active Member
لایک ها
174

شاید به دلیل امکان انتقال بیماری های واگیردار و شاید هم عفونت و انگل از جنازه به شخص زنده

Ibo_Dec

New Member
لایک ها
1,062

چون هر موجود زنده در تلاش و تكاپو براي انتقال ژن هاي خود به نسل بعد هست. و مسلما هر چه عمر بيشتري داشته باشد
در اكثر موارد ژن هاي بيشتري از خود رت به نسل بعد منتقل مي كند. پس ديدن يك موجود زنده مرده كه ديگر قار به انجام رسالت خود
يعني انتقال ژن نيست مي ترسد و دوري مي كند چرا كه نگران هست تا نكند به هردليلي كه ان فرد مرده است ان يز بميرد و ژن هاي كمتري از خو
به نسل بعد منتقل شود !

mehraneh

New Member
لایک ها
9

چون هر موجود زنده در تلاش و تكاپو براي انتقال ژن هاي خود به نسل بعد هست. و مسلما هر چه عمر بيشتري داشته باشد
در اكثر موارد ژن هاي بيشتري از خود رت به نسل بعد منتقل مي كند. پس ديدن يك موجود زنده مرده كه ديگر قار به انجام رسالت خود
يعني انتقال ژن نيست مي ترسد و دوري مي كند چرا كه نگران هست تا نكند به هردليلي كه ان فرد مرده است ان يز بميرد و ژن هاي كمتري از خو
به نسل بعد منتقل شود !
منبع دارید؟

mehraneh

New Member
لایک ها
9

منبع براي كدام حرفم ؟ انكه موجودات زنده درواقع دستگاه هايي براي انتقال ژن به نسل بعد هستند ؟
همه ي كتاب هاي تكاملي !!!!!
نه خیر برای دلیل ترس از مرده گفتم
به ان مورداطمینان دارم

erfan54

New Member
لایک ها
51

نه خیر برای دلیل ترس از مرده گفتم
به ان مورداطمینان دارم
چون سوال بی معنی هست به نظرم ، جوابی هم نداره
اصلا قرار نیست هر چیزی با انتخاب طبیعی قابل توضیح باشه
به قول دوستمون( آقای سهرابی) سوال تکاملیِ الکی هست!

لایک ها
2,256

سوال دارای نقص است.
ولی جواب میدم.
ببینید اولین مکانیسمی که بعد از ترس به وجود میاید حالت فرار و گریز هستش.
در گذشته علت اصلی مرگ چه میبود؟
1-کشته شدن
2-بیماری
اینکه چرا وقتی میبینی یک جسد زخمی است میترسی علتش اینه که خوب این مکانیسم باعث میشده که سریع تر از جسد دور بشی و فرار کنی که شماهم توسط قاتل اون جسد به قتل نرسی.(که به احتمال زیاد یک حیوان وحشی یا حتی یک انسان است و هنوز همون دور و بر میچرخه.)
از دید بیماری که نگاه کنیم دوستان گفتند.فاصله گرفتن از مرده و بیمار نشدن.
(البته یکی باید بیاد به من ثابت کنه بصورت روانشناختی و جهان شمول همه از جسد بدون خون میترسن!)
------------------------------------------------------
ممکنه اصن ما از جسد بدون خون نترسیم(مطمعن نیستم والا تاحالا جسد ندیدم!)
اگر اینچنین است خب سوال پیش میاید علت تکاملی ترس از خون چیست؟چرا زنان و بچه ها وقتی خون میبینن غش میکنن؟
در گذشته جنگ مرد ها و خونریزی زیاد بوده.
در زنان و کودکانی که توانایی جنگیدن ندارن این یک واکنش تکاملی ناخودگاه است که به فرد مهاجم میفهماند که:من برای تو خطری ندارم.من قصد جنگیدن با تورا ندارم.میتوانی بیخیال من بشوی چون قصد آسیب زدن به تورا ندارم.
(خلاصه گفتما!مفصلش Bracha, 2004, p. 683)
البته من نظرم اینه ما از مرده نمیترسیم اگر خون آلود نباشد.ولی اگر ثابت بشود که جهان شمول و یک مکانیسم روانشناختی است که باز هم فواید تکاملیش را گفتم.

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

چون سوال بی معنی هست به نظرم ، جوابی هم نداره
اصلا قرار نیست هر چیزی با انتخاب طبیعی قابل توضیح باشه
به قول دوستمون( آقای سهرابی) سوال تکاملیِ الکی هست!
اگر سوال درست باشد با انتخاب طبیعی قابل توضیح دادن است!
من عمدا قبلا یک سوال نابجا و اشتباه پرسیده بودم واسه روز مبادا....
ممکن است همین ترس از مرده یک فرآیند جانبی باشد....
http://www.irysc.com/forum/t15707/
آینده نگریم تو حلقم:4:

erfan54

New Member
لایک ها
51

سوال دارای نقص است.
ولی جواب میدم.
ببینید اولین مکانیسمی که بعد از ترس به وجود میاید حالت فرار و گریز هستش.
در گذشته علت اصلی مرگ چه میبود؟
1-کشته شدن
2-بیماری
اینکه چرا وقتی میبینی یک جسد زخمی است میترسی علتش اینه که خوب این مکانیسم باعث میشده که سریع تر از جسد دور بشی و فرار کنی که شماهم توسط قاتل اون جسد به قتل نرسی.(که به احتمال زیاد یک حیوان وحشی یا حتی یک انسان است و هنوز همون دور و بر میچرخه.)
از دید بیماری که نگاه کنیم دوستان گفتند.فاصله گرفتن از مرده و بیمار نشدن.
(البته یکی باید بیاد به من ثابت کنه بصورت روانشناختی و جهان شمول همه از جسد بدون خون میترسن!)
------------------------------------------------------
ممکنه اصن ما از جسد بدون خون نترسیم(مطمعن نیستم والا تاحالا جسد ندیدم!)
اگر اینچنین است خب سوال پیش میاید علت تکاملی ترس از خون چیست؟چرا زنان و بچه ها وقتی خون میبینن غش میکنن؟
در گذشته جنگ مرد ها و خونریزی زیاد بوده.
در زنان و کودکانی که توانایی جنگیدن ندارن این یک واکنش تکاملی ناخودگاه است که به فرد مهاجم میفهماند که:من برای تو خطری ندارم.من قصد جنگیدن با تورا ندارم.میتوانی بیخیال من بشوی چون قصد آسیب زدن به تورا ندارم.
(خلاصه گفتما!مفصلش Bracha, 2004, p. 683)
البته من نظرم اینه ما از مرده نمیترسیم اگر خون آلود نباشد.ولی اگر ثابت بشود که جهان شمول و یک مکانیسم روانشناختی است که باز هم فواید تکاملیش را گفتم.

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

اگر سوال درست باشد با انتخاب طبیعی قابل توضیح دادن است!
من عمدا قبلا یک سوال نابجا و اشتباه پرسیده بودم واسه روز مبادا....
ممکن است همین ترس از مرده یک فرآیند جانبی باشد....
http://www.irysc.com/forum/t15707/
آینده نگریم تو حلقم:4:
تکامل بر اساس انتخاب طبیعی نتیجه یه فرایند تصادفی هست و ممکنه چیزی رو که شما داری مورد علت انتخابش بحث می کنی صرفا به خاطر نبودن واریته های دیگر باشه
در ضمن خیلی چیز ها هستن که به خاطر تاثیر کمشون روی شایستگی شاید مورد توجه انتخاب طبیعی قرار نگیره(بخاطر زمان محدود)(!!!) ولی ماها دنبال دلیل برای انتخابشون هستیم
باشد تا رستگار شویم :d

Ibo_Dec

New Member
لایک ها
1,062

[MENTION=14242]Archaeopteryx[/MENTION] [MENTION=14380]erfan54[/MENTION]
ايا ترس از مرده در بازه فاكتوريه "زمان محدود" قرار مي گيرد ؟
مثلا جانداران (مثل پرندگان و غيره) از مردار مي ترسند ؟؟
اين ويژگي خاصه انسان هست فقط ؟
هر چيزي را كه نمي شود برايش "علت تكاملي" اورد !
مثلا يك حيواني مايل به چپ حركت مي كند، يعني نيروي وزن خود را روي پاي چپ خود مي اندازد ، ايا اين را مي شود با علت تكاملي جويا شد ؟
خب ممكن هست پاي راست ان حيوان شكسته است و او مجبور هست تا پايان عمر خود اين گونه حركت كند .(اين يك مثال خيلي ساده بود براي اينكه بگويم براي هر چيزي نمي توان علت تكاملي اورد، )
اما ترس از مرده اگر در جانداران ديگر نيز رخ دهد به نظرم هر دليلي كه باشد به اين برمي گردد كه جاندار "انتقال ژن" به نسل بعد خود را در خطر مي بيند.

Archaeopteryx

New Member
لایک ها
2,256

تکامل بر اساس انتخاب طبیعی نتیجه یه فرایند تصادفی هست و ممکنه چیزی رو که شما داری مورد علت انتخابش بحث می کنی صرفا به خاطر نبودن واریته های دیگر باشه
در ضمن خیلی چیز ها هستن که به خاطر تاثیر کمشون روی شایستگی شاید مورد توجه انتخاب طبیعی قرار نگیره(بخاطر زمان محدود)(!!!) ولی ماها دنبال دلیل برای انتخابشون هستیم
باشد تا رستگار شویم :d
ببینید تو برجسته ترین کتب تکاملی مخصوصا رفتار و روانشناسی تکاملی این نوشته شده:
فرآیند های تحت انتخاب طبیعی 3 بخش هستند....
1-دارای ارزش تکاملی
2-فرآیند جانبی به سان علتی دیگر.(همون چیزی که در مورد شمع و پروانه نوشتم)
3-اتفاق و شانس که ارزش خاصی در بقا ندارند.(که شما اشاره کردی)مثلا بقول داوکینز اگه اگه یه اکولوژیستی از ماه ببینه تو کشورای اروپایی مردم سمت راست ماشین میشینن پشت فرمون..شاید نتیجه بگیره دارای ارزش بقا میباشد...ولی با بررسی سایر کشورا که از سمت چپ پشت فرمون میشینن متوجه میشه ارزش هر2 یه مقداره.

آخرین ویرایش توسط مدیر

fateme

New Member
لایک ها
175

ینی چی نمی فهمم؟ ینی اصلن ترسیدن از مرده صفتی هس که بشه دربارش همچین سوالی مطرح کرد؟ نمی دونم منظورم رو چجوری بگم, ینی مثلن اگه من از بچگی توی یه اتاق بزرگ می شدم ( تحت هیچ آموزشی قرار نمی گرفتم) بازم از یه مرده می ترسیدم؟ مثلن کسایی که با دیدن خون غش می کنن صد بار هم خون ببینن بازم غش می کنن ولی من اگه دانشجوی پزشکی باشم بعد از دو سه بار دیدن جسد بالاخره برام عادی میشه. اصلن این صفت یه جورایی فرق داره تنها علتی که می تونه داشته باشه جریحه دار شدن احساس آدمه با فکر کردن به این موضوع که این مرده یه زمانی زنده بوده و مثل من زندگی می کرده پس منم ممکنه یه روزی مثل این بشم, غیر از اینه؟

REIHOON_IBO

New Member
لایک ها
458

خیر از نظر من که نداره ... هر چیزی که قرار نیست علت تکاملی داشته باشه ! خیلی ها از مرده ها نمیترسن مثلا ادم خوارا ، تازه حیوونا از مرده میترسن ؟؟؟!

ببین اگه قرار بود ترس از مرده علت تکاملی داشته باشه ، دوست داشتن فسجونم هم لابد علت تکاملی داره ! حتی از نظر من انتقال ژن هم نیست ، همون جور که Fatemeگفت

روح ادم بستگی داره ، معمولا اقایون از مرده نمیترسن ! ترسای بیولوژیک مثل ترس اغلب بخاطر تغییرات بیوشیمیایی توی لوب تمپورال پدید میان که که عوامل اجتماعی مخیطی

روشون تاثیر داره ....یعنی که مثلا تو بخاطر دیدن یه جسد توی بچگیت از مرده میترسی ولی من نمیترسنم ...!

آخرین ویرایش توسط مدیر

Ibo_Dec

New Member
لایک ها
1,062

ینی چی نمی فهمم؟ ینی اصلن ترسیدن از مرده صفتی هس که بشه دربارش همچین سوالی مطرح کرد؟ نمی دونم منظورم رو چجوری بگم, ینی مثلن اگه من از بچگی توی یه اتاق بزرگ می شدم ( تحت هیچ آموزشی قرار نمی گرفتم) بازم از یه مرده می ترسیدم؟ مثلن کسایی که با دیدن خون غش می کنن صد بار هم خون ببینن بازم غش می کنن ولی من اگه دانشجوی پزشکی باشم بعد از دو سه بار دیدن جسد بالاخره برام عادی میشه. اصلن این صفت یه جورایی فرق داره تنها علتی که می تونه داشته باشه جریحه دار شدن احساس آدمه با فکر کردن به این موضوع که این مرده یه زمانی زنده بوده و مثل من زندگی می کرده پس منم ممکنه یه روزی مثل این بشم, غیر از اینه؟
پست 12 من را بخوانيد.
بله درست هست اول بايد ديد اصلا اين موضوع ارزش تكاملي دارد يا نه. و اصلا در ساير جانوران رخ مي دهد يا خير. و يا ..

لایک ها
2,256

خیر از نظر من که نداره ... هر چیزی که قرار نیست علت تکاملی داشته باشه ! خیلی ها از مرده ها نمیترسن مثلا ادم خوارا ، تازه حیوونا از مرده میترسن ؟؟؟!

ببین اگه قرار بود ترس از مرده علت تکاملی داشته باشه ، دوست داشتن فسجونم هم لابد علت تکاملی داره ! حتی از نظر من انتقال ژن هم نیست ، همون جور که Fatemeگفت

روح ادم بستگی داره ، معمولا اقایون از مرده نمیترسن ! ترسای بیولوژیک مثل ترس اغلب بخاطر تغییرات بیوشیمیایی توی لوب تمپورال پدید میان که که عوامل اجتماعی مخیطی

روشون تاثیر داره ....یعنی که مثلا تو بخاطر دیدن یه جسد توی بچگیت از مرده میترسی ولی من نمیترسنم ...!
تازه حیوونا از مرده میترسن ؟؟؟!
از کجا میدونید نمیترسن؟؟؟اگر تحقیقات کرده باشین میمون های امروزیهم خیلی از صفاتشون با ما یکی هستش....اول یه تحقیقات اراعه بدین بعد بگین حیوونا نمیترسن!
البته این احساس ترس نیست بلکه انزجار هستش....انزجار رو بعدن همینجا تعریف میکنم....
بله!ولی در روانشناسی فرگشتی همه چیز اول اثبات میشه که ربط به ضمیرناخودآگاه انسان داره یا نه...اگر جهان شمول و ناخودآگاه بود که میگیم حالا علتش چیه؟
الان خیلی دوستانه میخوام این روح که گفتین رو نقد کنم!امیدوارم به عقایدتون توهین نکرده باشم!
تاپیک مطالبی درباب اثبات روح رو بخونید....اونجا خیلی دلیل آوردم که چیزی به اسم روح وجود نداره...
بله!حتی طعم غذاهایی که دوس داریم هم ربط به تکامل داره!الان من یه مثال بیارم مثلا تو چرا دارچین و زردچوبه دوس داری....این حرف رو اثبات کردم دیگه؟

یا مثلا میدونی چرا ما با طعم مزخرف الکل باز هم میل درونی داریم بخوریم؟؟
میوه های رسیده دارای مقدار بسیار کمی اتانول هستن....که یه محرک هستش و اجداد ما به سمت این مقدار کمش گرایش پیدا کردن....
حال امروزه این میل خوردن نوشیدنی های ساخت بشر با اتانول بسیار بالا شده یک فرآیند جانبی ب سبب علتی دیگر...که حالا شواهد اینو نمیارم ولی از روی تحقیقات خودم میگم:این اتانول امروزی چون درصدش خیلی بالاست شده یک محرک خیلی قوی که به طور جالبی اشتهای آدم رو برای خوردن چیزهای خوشمزه تحریک میکنه...(البته دقیق نمیدونم ولی احتمال میدم اشتها برای خوردن چیزهای شیرین...)
(این اتفاق درباره چربی هم افتاده که تو تاپیکی دیگر شرحش دادم...)
حالا دنیل دنت که یکی از بزرگترین فلاسفه جهانه یه سخنرانی داره خیلی جالب درباره تکامل صحبت میکنه...
مثلا میگه چرا قند شیرینه؟چ چیز انسانای خوش هیکل جذابه؟بعد به این میپردازه که آیا اساسا چیزی به اسم شیرینی یا جذابیت در اون جسم وجود داره...؟یا ما طوری فرگشت یافته ایم که گلوکز رو شیرین بدونیم و آن خوش هیکلان را جذاب؟(خیلی جالب هستش این ویدیو)

Mahtab

Member
لایک ها
21

[FONT=&quot]اونطور که من میدونم، ترس یه تجربه شخصی برای هر فرده و تو حافظه افراد ذخیره میشه. مثلا یه بچه وقتی تازه میخواد راه بره از افتادن از بلندی نمیترسه، ولی همون بچه وقتی بزرگتر شد حتی از جاهای کم ارتفاع هم میترسه[/FONT][FONT=&quot]. [/FONT][FONT=&quot]چونکه از بلندی افتاده و تجربه تلخی از اون تو حافظه اش ثبت شده[/FONT][FONT=&quot].
[/FONT][FONT=&quot]ترس از مرده هم همینطوریه. یعنی بسته به محیط و شرایط زندگی افراد، برای هر شخص متفاوته. اگه کسی فیلم های ترسناک زیاد ببینه، در مورد اجساد چیزای ترسناکی بشنوه، راجع به مرده خیال بافی بکنه، یا آدم های زیادی رو ببینه که از مرده ها میترسن (حتی اگه غلت ترسشون رو ندونه!) ; ناخودآگاه این ترس از مرده تو حافظه اش ثبت میشه. حالا اگه همون فرد یه جنازه ببینه، ممکنه دیگه ازش نترسه. چون حافظه توانایی اصلاح شدن داره و شخص فهمیده که ترسش بی دلیل بوده و به قولی ترسش بیمارگونه است. خب بگذریم که بعضیا همچنان به حافظه شون اکتفا میکنن[/FONT][FONT=&quot]!
[/FONT][FONT=&quot]البته یه سری هم فوبیا دارن که اکثرا به ژنتیکشون برمیگرده[/FONT][FONT=&quot].

[/FONT][FONT=&quot]بنظر من اگه ترس علت تکاملی هم داشته باشه، علتی فرعیه و مستقیما رو ترس اثر نداره[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]

amir137925

New Member
لایک ها
63

به نظرم این علت تکاملی نداره تو روان شناسی بهش میگن necrophobia میتونید سرچ کنید به نظرم به تکامل مربوط نمیشه

آخرین ویرایش توسط مدیر

bloodborne

New Member
لایک ها
215

مبوط به تصاویری که توسط مغز تفسیر میشه که توی قسمت نیمکره چپ فکرکنم مربوط به تصور و خیاله که این حس رو منتقل میکنه

بالا