عوامل بر هم زننده تعادل شیمیایی(تغییر فشار)

PayeDahom

New Member
لایک ها
9
[FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot]سلام به همه بچه های المپیاد شیمی و آقای خلینا[/FONT][FONT=&quot].
[/FONT][FONT=&quot]ببخشید که توی قسمت بی ربط این تاپیک رو زدم لطفا جواب بدید[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]طبق اصل لوشاتلیه اگه تعادل واکنش به هم بخوره واکنش به سمتی پیشرفت میکنه که بتونه با عامل مزاحم مقابله کنه(نه بطور کامل)[/FONT][FONT=&quot].
[/FONT][FONT=&quot]حالا اگه ما حجم رو کاهش بدیم یعنی فشار رو زیاد کنیم، واکنش به سمتی پیشرفت میکنه که بتونه فشار رو کم کنه یا به عبارت دیگه حجم رو افزایش بده( درسته دیگه؟؟؟)
اما توی کتاب شیمی پیش دانشگاهی نوشته: واکنش به سمت تعداد مول گازی کمتر( یعنی حجم کمتر دیگه؟؟؟) پیشرفت میکنه!!!!! کتاب غلط میگه یا من اشتباه میکنم؟ تعداد مول گازی کمتر یعنی حجم کمتر ولی برای کاهش فشار ما باید حجم رو افزایش بدیم. لطفا توضیح بدید. ممنون[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

PayeDahom

New Member
لایک ها
9
پاسخ : عوامل بر هم زننده تعادل شیمیایی(تغییر فشار)

[FONT=&amp]سلام به همه بچه های المپیاد شیمی و آقای خلینا[/FONT][FONT=&amp].
[/FONT][FONT=&amp]ببخشید که توی قسمت بی ربط این تاپیک رو زدم لطفا جواب بدید[/FONT][FONT=&amp]
[/FONT][FONT=&amp]طبق اصل لوشاتلیه اگه تعادل واکنش به هم بخوره واکنش به سمتی پیشرفت میکنه که بتونه با عامل مزاحم مقابله کنه(نه بطور کامل)[/FONT][FONT=&amp].
[/FONT][FONT=&amp]حالا اگه ما حجم رو کاهش بدیم یعنی فشار رو زیاد کنیم، واکنش به سمتی پیشرفت میکنه که بتونه فشار رو کم کنه یا به عبارت دیگه حجم رو افزایش بده( درسته دیگه؟؟؟)
اما توی کتاب شیمی پیش دانشگاهی نوشته: واکنش به سمت تعداد مول گازی کمتر( یعنی حجم کمتر دیگه؟؟؟) پیشرفت میکنه!!!!! کتاب غلط میگه یا من اشتباه میکنم؟ تعداد مول گازی کمتر یعنی حجم کمتر ولی برای کاهش فشار ما باید حجم رو افزایش بدیم. لطفا توضیح بدید. ممنون[/FONT]

سلام مجدد اگه میشه زودتر جواب بدید. متشکر

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497

[FONT=&amp]سلام به همه بچه های المپیاد شیمی و آقای خلینا[/FONT][FONT=&amp].
[/FONT][FONT=&amp]ببخشید که توی قسمت بی ربط این تاپیک رو زدم لطفا جواب بدید[/FONT][FONT=&amp]
[/FONT][FONT=&amp]طبق اصل لوشاتلیه اگه تعادل واکنش به هم بخوره واکنش به سمتی پیشرفت میکنه که بتونه با عامل مزاحم مقابله کنه(نه بطور کامل)[/FONT][FONT=&amp].
[/FONT][FONT=&amp]حالا اگه ما حجم رو کاهش بدیم یعنی فشار رو زیاد کنیم، واکنش به سمتی پیشرفت میکنه که بتونه فشار رو کم کنه یا به عبارت دیگه حجم رو افزایش بده( درسته دیگه؟؟؟)
اما توی کتاب شیمی پیش دانشگاهی نوشته: واکنش به سمت تعداد مول گازی کمتر( یعنی حجم کمتر دیگه؟؟؟) پیشرفت میکنه!!!!! کتاب غلط میگه یا من اشتباه میکنم؟ تعداد مول گازی کمتر یعنی حجم کمتر ولی برای کاهش فشار ما باید حجم رو افزایش بدیم. لطفا توضیح بدید. ممنون[/FONT]

سلام،
افزایش حجمِ واکنش در دست تعادل نیست! این شرط رو شما تعیین می‌کنید. پس وقتی حجم رو کاهش دادید، اگر دیواره‌ها متحرک باشند، دوباره حجم زیاد می‌شود، اما وقتی شما جلوی تغییر این عامل را می‌گیرید، با کاهش فشار (مول‌های گازی کمتر) به سمت حذف تغییر ایجاد شده پیش می‌رود.

لایک ها
0

یه جور ساده میتونید بفهمید. ببینید اگه فشار زیاد بشه و حجم کم بشه پس مخلوطم میخواهد کوچیک تر بشه ! پس به سمت تعداد مول کمتر پیش میره.

Sent from my LG-K520 using Tapatalk

بالا