قانون سوم نیوتون

sa1378

New Member
لایک ها
1,077
با سلام
وقتی با نخ یه جعبه رو میکشیم نیرویی که ما به جعبه وارد میکنیم با نیرویی که جعبه وارد میکنه برابره پس چرا جعبه حرکت میکنه؟
لطفا در حد یه راهنمایی که مکانیک هم یکم میدونه بگین

mohy1376

Well-Known Member
لایک ها
311
پاسخ : قانون سوم نیوتون

با سلام
وقتی با نخ یه جعبه رو میکشیم نیرویی که ما به جعبه وارد میکنیم با نیرویی که جعبه وارد میکنه برابره پس چرا جعبه حرکت میکنه؟
لطفا در حد یه راهنمایی که مکانیک هم یکم میدونه بگین
چون نمیتونیم نیرویی که ما وارد میکنیم را با نیرویی که جعبه وارد میکنه برآیند بگیریم (یعنی نیروی ما خنثی نمیشه).برای همین نیرویی که ما میدیم باعث حرکت میشه، اصلا حرکت جعبه ربطی به نیرویی عکس العمل ما نداره.

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
1,804

چون نیروهای عمل و عکس العمل به دو جسم مختلف وارد میشن نه یک جسم

sa1378

New Member
لایک ها
1,077

خب پس باید بشه کره زمین رو هم بانخ کشید

MR.Amin

New Member
لایک ها
202

خب پس باید بشه کره زمین رو هم بانخ کشید
خب ی سوال! چرا وقتی تو همون جعبه رو میکشی با اینکه بهت نیرو وارد میکنه اما حرکت نمیکنی؟؟؟؟

sa1378

New Member
لایک ها
1,077

نمیدونم
ولی نیروی ما مگه نباید برابر نیروی کشش ما باشه؟
تازه نیرو اصطکاک هم مانع ما هست
میدونم که حرف من غلطه ولی یکی ساده توضیح بده بفهمم چرا غلطه

لایک ها
1,804

نمیدونم
ولی نیروی ما مگه نباید برابر نیروی کشش ما باشه؟
تازه نیرو اصطکاک هم مانع ما هست
میدونم که حرف من غلطه ولی یکی ساده توضیح بده بفهمم چرا غلطه
الان دقیقا مشکلت چیه؟؟

Mohammadjj

Active Member
لایک ها
119

فکر کنم فهمیدم منظور شما چی هست. او نیرویی که برابر هست با نیروی های عکس العمل داخل طناب هست مگرنه اصلا اگر نیروی شما با مثلا نیروی وزن یا اصطکاک یکی باشه جسم تکون نمیخوره.

قانون سوم وقتی هست که مثلا یک سیب روی یک میز هست یا چجوری بگم چیزی که تو تعادل باشه.

اگه بخوای کره زمین رو بکشی اول باید هرکول باشی نیرویی وارد کنی که که به طور خالص جرم رو بکشه. اگه مثلا من مردنی این جرم رو بکشم چون نمیتونم نیروی خالص وارد کنم کره زمین نیروم رو بهم پس میده میگه بزار دم کوزه ابش رو بخور.

بازم مثال اگه یک سنجاب بخواد یک تخته سنگ رو هل بده نیرویی که هل میده اگه بتونه با نیروی وارد به اون مقابله که حرکت میکنه اما اگه نه نیروش که از بین نمیره پس به خودش بر میگرده.

یا نیرو به خود جسم بر میگرده یا تبدیل به حرکت میشه یا دوتاش. نیرو از بین نمیره.

یک مثال دیگه تازه یادم اومد من یک جرمی رو دارم هل میدم به یک جرم دیگه با مقدار جرم کمتر بخورد میکنه اون با نیروی حرکتش به اون ضربه میزنه اما اون ظرفیت اون رو نداره که با نیروی خودش بهش ضربه بزنه پس یک کاری میکنه تا حد توانش یعنی جرمش بهش ضربه میزنه بقیش رو به حرکت تبدیل میکنه البته اگه با هم حرکت کنند. تو فصل نیرو هالیدی نمونه این سوال هست اگه خواستی پ.خ بزن بگو.

بالا