galaxygirl

New Member
لایک ها
17
دوستـــان فکر میکنم که حالا که مرحله یک گذشته، بدون فکر کردن زیاد به نتایج بهتره شروع کنیم و خودمون رو برای مرحله ی دو اماده کنیم.

از این ماراتن ها توی رشته های دیگه توی سایت زیاد هست و فکر میکنم قوانینش رو میدونید. شما سوال های قشنگ و ایده داری که دارید رو اینجا میذارید تا بقیه روش فکر کنند و حلش کنند و رو جوابا بحث کنید. فقط سعی کنید سوال ها شماره داشته باشن و به ترتیب باشن و جواب ها هم بالاش نوشته شده باشه که جواب ِ سوال چنده تا همه بتونن استفاده کنن بدون این که گیج بشن.
همونطور که میدونید اختر فیزیک در حال حاضر بسیار مهم و حیاتی شده. پس بهتره که روش کار کنید.

موفق باشید.

لایک ها
48
پاسخ : ماراتـن اختـــرفیـــزیـــک

سلام به همه ی دوستان. یه مدت بود که دلم خیلی واسه المپیاد تنگ شده بود، رفتم چند تا مسئله حل کردم، گفتم شاید خالی از لطف نباشه اینجا مطرح کنم.
در ضمن بچه ها باید یه انتقاد از خودم و شما بکنم اونم اینه که خیلی کم پیش میاد که یکی یه مسئله ی ایده دار و قشنگ بذاره و بقیه راجع بهش بحث کنن و از این لحاظ فعلا توی این سایت از همه ی بچه های المپیاد های دیگه عقب تریم. مثلا خود من چند بار شده که اومدم یه مسئله بذارم یا جواب سوالات بقیه رو بدم، اما دستم نرفته (چون فکر می کردم که استقبال نمیشه).

1-اگر در آغاز تشکیل زمین مقداری اورانیم برداریم(مورد بررسی قرار بدیم) و اکنون درصد فراوانی نسبی ایزوتوپ238 (اورانیوم)، E[SUB]238[/SUB]=99.28% باشد و درصد فراوانی نسبی ایزوتوپ235 آن، E[SUB]235[/SUB]=0.72% باشد،عمر منظومه ی شمسی را تخمین بزنید؟ اطلاعات مسئله: (همون نیمه عمره) T[SUB]238[/SUB]=4.468 10[SUP]9 [/SUP]yrs , T[SUB]235[/SUB]=7.038 10[SUP]8[/SUP] yrs

راهنمایی: از صورت سوال نترسید چون حل سوال هیچ ربطی به عنصر ذکر شده(اورانیوم) و عدد جرمی اون نداره و مسئله به راحتی با داده های مسئله و یک فرض که برای حل سوال لازمه( که نکته ی سواله و خودتون باید اون حدس رو بزنید) و رابطه ی توانی یا همون (اکسپوننشیالی(exp)) جرم با زمان، حل میشه.

جواب مسئله هم از اوردر میلیارد ساله.

آخرین ویرایش توسط مدیر

silent hell

New Member
لایک ها
41

ماراتن اختر فیزیک

سلام دوستان من تصمیم گرفتم ماراتتی رو شروع کنم من سوال هایی در این ماراتون ه تستی و چه تشریحی قرار میدم شا باید راه حل کاملتونو بنویسید برای چه تشریحی و چه تستی هر سوال امتیازی داره امتیاز هر سوال رو کسی میگیره که هر کی همینجا سریع تر جواب بده با راه کامل هر کی امتیازاش بیشتر بود اول میشه سوال ها ی اول اسونه بعد سخت میشه http://www.uploadax.com/images/08231813622777498831.jpg http://www.uploadax.com/images/19193097691373868801.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر

amir navid

Well-Known Member
لایک ها
273

http://s5.picofile.com/file/81383706...8%D9%85_2_.jpg من تصمیم گرفتم ماراتتی رو شروع کنم من سوال هایی در این ماراتون ه تستی و چه تشریحی قرار میدم شا باید راه حل کاملتونو بنویسید برای چه تشریحی و چه تستی هر سوال امتیازی داره امتیاز هر سوال رو کسی یره که هر کی همینجا سریع تر جواب بده با راه کامل هر کی امتیازاش بیشتر بود اول میشه سوال ها ی اول اسونه بعد سخت میشه ممنون از دوست خوبم پرهام که سوالات را فرستاده
سلام این صفحه که سوالو توش گذاشتید بالا نمیاد سوالو اگه میشه همینجا آپلود کنید تو آپلودسنتر آیریسک

silent hell

New Member
لایک ها
41

Moshkel link ha bartaraf shod ye nojoomi nist ba rah javab in a ro bede

Majno0n

Well-Known Member
لایک ها
663

ما جواب بدیم حسابه ؟ :4:
دوستان عزیز بیاید بحث کنید سر سوالا . حیفه ! خوابیدن همه چرا ؟

amir_j

New Member
لایک ها
235

ما جواب بدیم حسابه ؟ :4:
دوستان عزیز بیاید بحث کنید سر سوالا . حیفه ! خوابیدن همه چرا ؟
همه ای وجود نداره که اصلا ! :10:

ابراز وجود کردم من ! :4:

بالا