لایک ها
1
سوال 1)مجموعه ای شامل 117 عدد سه رقمی داده شده است.ثابت کنید 4 زیر مجموعه ی دو به دو مجزا وجود دارد که مجموع اعضای انها برابر است.

combinatorics

New Member
لایک ها
268
پاسخ : ماراتن ترکیبیات(پیشرفته)

سوال 1)مجموعه ای شامل 117 عدد سه رقمی داده شده است.ثابت کنید 4 زیر مجموعه ی دو به دو مجزا وجود دارد که مجموع اعضای انها برابر است.
پاسخ:
تعداد زیر مجموعه های 2 عضوی از این 117 عدد برابر با 6786 = (2,117)c است. مجموع دو عدد 3 رقمی حداقل 201 و حداکثر 1997 است. پس طبق ال لانه کبوتر دست کم سقف 6786/1796 = 4 زیر مجموعه داریم که مجموع یکسان داند. به وضوح اگر این زیر مجموعه های دو عضوی مجزا نباشند، باید برابر باشند.
حالا سوال بعدی را خودم می گذارم.
سوال2) یک جمع n نفره داریم. تعداد دوستان مشترک هر دو نفر از این جمع عددی فرد است.(دوستی رابطه ای دوطرفه است.) ثابت کنید n عددی فرد است.

bgo

New Member
لایک ها
397

یه آقایی رو مثل a در نظر میگیریم دوستاشو x و اونایی که باهاش دوست نیستن رو y میگیریم حالا چون هر راس x به فرد تا از راس های x وصله پس |x|=زوج پس درجه هر راس زوجه حالا از این دو تا چیز استفاده میشه و ثابت میشه تعداد یال های بین x,y زوجه و پس |y|=زوج که مساله حله...............

combinatorics

New Member
لایک ها
268

یه آقایی رو مثل a در نظر میگیریم دوستاشو x و اونایی که باهاش دوست نیستن رو y میگیریم حالا چون هر راس x به فرد تا از راس های x وصله پس |x|=زوج پس درجه هر راس زوجه حالا از این دو تا چیز استفاده میشه و ثابت میشه تعداد یال های بین x,y زوجه و پس |y|=زوج که مساله حله...............
آقای bgo.
چگونه به این نتیجه رسیدی که باید تعداد یال های بین x,y زوج باشد. ضمنا از این به بعد دو نکته را رعایت کنید:
1. وقتی پاسخ را می نویسید، فرض کنید سر جلسه ی مرحله 2 هستید و پاسخ را کامل و روشن بنویسید.
2. وقتی سوال را حل کردید، سوال بعدی را به همراه شماره سوال، خودتان بگذارید.

bgo

New Member
لایک ها
397

چون درجه هر راس زوجه و هر راس x به فرد تا از راس های x و راس a وصله پس به زوج تا از راس های y وصله..............

سوال 3:
یه چندوجهی داریم که وجهاش مثلثه و هر راس درجه حداقل 5 داره و هیچ دو راس درجه 5 به هم وصل نیستن ثابت کنید یه وجه هست که راسهاش درجه 5 و 6 و 6 دارن...............

لایک ها
268

چون درجه هر راس زوجه و هر راس x به فرد تا از راس های x و راس a وصله پس به زوج تا از راس های y وصله..............

سوال 3:
یه چندوجهی داریم که وجهاش مثلثه و هر راس درجه حداقل 5 داره و هیچ دو راس درجه 5 به هم وصل نیستن ثابت کنید یه وجه هست که راسهاش درجه 5 و 6 و 6 دارن...............
پاسخ شما درست است. در مورد سوالی که داده اید، آیا در فرض سوال حتما رأسی با درجه ی 5 داریم یا این که این در فرض سوال وجود ندارد.

mahanmath

New Member
لایک ها
701

پاسخ شما درست است. در مورد سوالی که داده اید، آیا در فرض سوال حتما رأسی با درجه ی 5 داریم یا این که این در فرض سوال وجود ندارد.
یه جورایی در صورت مساله این نکته بیان شده ، چون میدونیم یه راس با درجه حداکثر ۵ داریم ، این راس درجش دقیقا ۵ میشه .

mojtabaaa1373

Active Member
لایک ها
74

با دو گانه شماری زوایا و استفاده از این نکته که مجموع زوایای مربوط به یک راس از چند وجهی محدب کمتر از 360 است.

mahanmath

New Member
لایک ها
701

با دو گانه شماری زوایا و استفاده از این نکته که مجموع زوایای مربوط به یک راس از چند وجهی محدب کمتر از 360 است.
الان این جمله بالا کامله یا ادامه داره ؟ این اثبات چه چیزیه ؟

اگه میشه یه بار (برای اولین بار :69:) اثبات کامل بنویس مجتبی !!

bgo

New Member
لایک ها
397

مجی جون اگه حوصله داری اثباتت رو کامل بنویسی خوشحال میشم چون راه حلی که من دیدم فک کنم فرق میکنه میومد تعداد یال هایی که یه راس درجه 5 رو به یه راس درجه >= 7 وصل میکرد رو می شمرد..................

mojtabaaa1373

Active Member
لایک ها
74

چون شما گفتی چشم از یه طرف داریم مجموع زوایا میشه تعداد مثلث ها ضربدر 180 چون مجموع زوایای یه مثلث 180 درجه هستش از طرفی اگه از نگاه یه چند وجهی بهش نگاه کنیم داریم مجموع زوایای متصل به یک راس حداکثر کمتر است از 360 حالا داریم یه مثلث حداکثر یه راس با درجه 5 داره اگه دو تا درجه 6 نداشته باشه داریم حداکثر یکیشون 6 و اون یکی 7 اگه حالا دو گانه شماری رو در نظر بگیریم که برای هر مثلث مجموع زوایای تمام رئوس متعلق بهش رو در نظر میگیریم حالا داریم : تعداد مثلث ها در 360 بیشتر است از مجموع زوایای رئوسی که درجهی k دارند در k .اگه خواستید بیشتر توضیح بدم.

bgo

New Member
لایک ها
397

ببخشید مجتبی من خیلی خنگم نمیفهمم این کجاش تناقض داره میشه بیشتر توضیح بدی.............

mojtabaaa1373

Active Member
لایک ها
74

ببخشید مجتبی من خیلی خنگم نمیفهمم این کجاش تناقض داره میشه بیشتر توضیح بدی.............
نه بهزاد من یه ریشه تو کامپیوتریها هم دارم و خصلت خاص اونا دیشب هم که خسته بودم ...
360*5رو از دو طرف نا مساوی که از تناظر دومی بدست میاد کمم کن و از این استفاده کن که جمع زوایا میشه تعداد مثلث ها *180 بعد به یه نا مساوی جدید میرسی تو این یکی به مرکز هر راس 5 یالی یه 5 ضلعی بهش متناظر میشه میتونی حالا رئوس به غیر از 5 یالی و 6 یالی رو به دو گروه 7 و بیشتر از 7یالی تقسیم کنی و از فرد بودن 5 و 7 استفاده کنی و سعی کنی همیشه مجموع رو در نظر بگیری.

آخرین ویرایش توسط مدیر

mojtabaaa1373

Active Member
لایک ها
74

حالا یه سوال قشنگ یه گراف داریم میانگین درجاتش 3.2 هست مینیمم درجش هم3 هست مسطح و مثلث آزاد هم هست ثابت کنید دوری به طول 4 یا8 دارد.

amir.ekhlasi

New Member
لایک ها
183

مثلث آزاد یعنی چی؟

mojtabaaa1373

Active Member
لایک ها
74

یعنی هیچ دو راسی وجود ندارند که دو به دو بهم وصل شن

amir.ekhlasi

New Member
لایک ها
183

یعنی هیچ دو راسی وجود ندارند که دو به دو بهم وصل شن
اولا جملتون را یه دور بخونید. ثانیا فکر کنم منظورتون اینه که ناحیه مثلثی شکلی ندارد. درسته؟

mojtabaaa1373

Active Member
لایک ها
74

منظورم هیچ سه راسی بودexcuse me.

لایک ها
268

ببخشید. منظورتان از گراف مسطح همان گراف هامنی است؟

mojtabaaa1373

Active Member
لایک ها
74

بله همون گراف هامنی به صورت دیگه میشه گفت:منظور اینه که هیچ دو یالیش همدیگر رو قطع نمیکنن(وقتی گراف رو تو صفحه بکشیم).

بالا