متصل بودن dna باکتری به غشا

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428
معمولا dna باکتری ها به غشا متصل است . این متصل بودن چه فایده ای دارد ؟

Fallen

Well-Known Member
لایک ها
760
پاسخ : متصل بودن dna باکتری به غشا

یکیش میتونه برای سیتوکینز ( احساس میکنم اصطلاح درست بکار نبردم واسه باکتری ) باشه خب اگه در ان ای همینطور ول باشه
که نمیتونه تضمین کنه حتما بین دوسلول دختری درست تقسیم شده

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

یکیش میتونه برای سیتوکینز ( احساس میکنم اصطلاح درست بکار نبردم واسه باکتری ) باشه خب اگه در ان ای همینطور ول باشه
که نمیتونه تضمین کنه حتما بین دوسلول دختری درست تقسیم شده
پس چرا توی بعضی باکتری ها dna به غشا متصل نیست؟؟

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

مثلا تو كدوم گونه متصل نيست؟
گونشا نمی دونم ولی چیزی که تو ویکی پدیا نوشته این طور به نظر می رسد که همه ی باکتری ها متصل نیست .(یادمه از یک نفر دیگم یه بار هم چین چیزی شنیدم!!)(بعد امتحان زمین سعی می کنم گونشم پیدا کنم!!)

Bacterial chromosomes tend to be tethered to the plasma membrane of the bacteria. In molecular biology application, this allows for its isolation from plasmid DNA by centrifugation of lysed bacteria and pelleting of the membranes (and the attached DNA).

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

مثلا تو كدوم گونه متصل نيست؟
در باکتری هایی که دو کروموزوم دارند مثلا باکتری وبا یک کروموزوم حلقوی است و دیگری خطی .... اونی که خطیه که نمی تونه به غشا متصل باشه و احتمالا به طریقی (نمی دونم چه طریقی!) به دو سلول به طور مساوی برسه ... پس دلیل این نیست .....

Homayoon

New Member
لایک ها
192

در باکتری هایی که دو کروموزوم دارند مثلا باکتری وبا یک کروموزوم حلقوی است و دیگری خطی .... اونی که خطیه که نمی تونه به غشا متصل باشه و احتمالا به طریقی (نمی دونم چه طریقی!) به دو سلول به طور مساوی برسه ... پس دلیل این نیست .....

این جوری نمیشه گفت که!
شاید دلیل متصل بودن dna حلقوی همین بوده
ولی وقتی dna خطی هم وارد باکتری شده، باکتری شاید نتونسته اون رو هم به غشا متصل کنه پس مجبور شده یه راه دیگه براش پیدا کنه
امیدوارم منظورم رو خوب رسونده باشم :1:

موفق هستیم!

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

این جوری نمیشه گفت که!
شاید دلیل متصل بودن dna حلقوی همین بوده
ولی وقتی dna خطی هم وارد باکتری شده، باکتری شاید نتونسته اون رو هم به غشا متصل کنه پس مجبور شده یه راه دیگه براش پیدا کنه
امیدوارم منظورم رو خوب رسونده باشم :1:

موفق هستیم!
کلا با مثال نقض معمولا کلیت یک موضوع را نمی توان رد کرد اما در این مورد من فقط خواستم یک مورد را بگم ! موارد دیگری هم وجود دارد که به این موضوع مربوط است . ان چه که از استثنائات بر می اید این است که اصلا نیازی نیست که dna متصل به غشا باشد برای این که به دو سلول به طور مساوی برسد . (در مورد این باکتری هم جایی مکانیسمی ننوشته که چه جور به دو سلول دختر به طور مساوی می رسد )

Homayoon

New Member
لایک ها
192

کلا با مثال نقض معمولا کلیت یک موضوع را نمی توان رد کرد اما در این مورد من فقط خواستم یک مورد را بگم ! موارد دیگری هم وجود دارد که به این موضوع مربوط است . ان چه که از استثنائات بر می اید این است که اصلا نیازی نیست که dna متصل به غشا باشد برای این که به دو سلول به طور مساوی برسد . (در مورد این باکتری هم جایی مکانیسمی ننوشته که چه جور به دو سلول دختر به طور مساوی می رسد )
آخه تو فرض رو بر این میذاری که فقط از یه راه میشه dna رو به طور مساوی تقسیم کرد بین دو سلول!
خب شاید حلقوی یه جور بوده ولی چون خطی نتونسته اون مدلی تقسیم بشه یه مسیر دیگه در طول تکامل برای اون ایجاد شده

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

آخه تو فرض رو بر این میذاری که فقط از یه راه میشه dna رو به طور مساوی تقسیم کرد بین دو سلول!
خب شاید حلقوی یه جور بوده ولی چون خطی نتونسته اون مدلی تقسیم بشه یه مسیر دیگه در طول تکامل برای اون ایجاد شده
مسیر دیگه که می گی منظورت چیه؟؟؟ اخه جایی ننوشته که مکانیسمی هست برای اطمینان از رسیدن زنوم به هر دو سلول دختر !

Homayoon

New Member
لایک ها
192

مسیر دیگه که می گی منظورت چیه؟؟؟ اخه جایی ننوشته که مکانیسمی هست برای اطمینان از رسیدن زنوم به هر دو سلول دختر !
اگه می دونستم که می گفتم!!!
حرف من اینه که نمیشه همین جور الکی گفت که فلان توضیح اشتباهه چون جواب dna خطی رو نمی تونه بده!خب برای dna حلقوی متصل به غشا که جواب مناسبی هست!
منظورم اینه که همون اول کار برای جواب به سوال خودت رو با فرض هایی که نمی دونی درسته یا نه محدود نکن!
من که نگفتم وجود داره گفتم شاید وجود داشته باشه!

موفق هستیم!

Ibo_Dec

New Member
لایک ها
1,062

خب DNA حلقوي به ديواره باكتري چسبيده ولي باكتري هايي كه علاوه بر DNA حلقوي ، DNA خطي هم دارند ، DNA خطي به ديواره متصل نيست ، خب چه زماني اين اتصال رخ مي ده ؟ زماني كه سلول بخواد تقسيم بشه . در سلول هاي يوكاريوتي كروموزوم ها بر روي ميكروتوبول سوار مي شوند تا درنهايت فرايند تقسيم به خوبي و درستي انجام بشود ولي ايا ما در باكتري ميكروتوبولي داريم ؟ اين DNA به كجـا بايد وصل شود به عنوان تكيه گاه و درنتيجه جدا شدن از DNA تازه ساخته شده ؟ من فكر مي كنم علت اين اتصال بايد همون ايفاي نقش دوك تقسيم را داشته بأشد واينكه چرا dna حلقوي فقط متصل مي شود . من حدس مي زنم ، اگر خطي مي خواست به ديواره متصل بشه مسلما از يك نقطه متصل بشه ادامه ي طول ش مشكل ساز بشه و ازاد ! و اگر مي خواست به چند نقطه متصل بشه براي استحكام بيشتر و نگه داري DNA خطي اون وقت به صرفه نبود ( يك ايده و فكر اوليه هست ، اميدوارم يه جرقه برا ايده هاي ديگه بزنه :) )

Ibo_Dec

New Member
لایک ها
1,062

يعني تو يه اسپمر واقعي هستي...

خب اينقدر شر و ور نگو ديگه....

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

اسپمر چيه ؟
اتفاقا من از رو حرف ايشون ايده به ذهنم رسيد .

Ibo_Dec

New Member
لایک ها
1,062

يك ايده ي ديگر :
در تقسيم يك سلول باكتري به دو سلول ، باكتري از كجا مي فهمد كه وسط سلول كجاست كه غشا را از ان نقطه به داخل فروبرد ؟
اگر تصاوير را نگاه كنيد مي بينيد كه DNA حلقوي دقيقا در وسط سلول به ديواره متصل مي شود كه اين مي تواند يك راه تشخيص
براي باكتري براي فهميدن وسط سلول و ايجاد غشاي جديد بين دو سلول باشد.
نظرتان چيست ؟ [MENTION=13373]Masoud-s[/MENTION] [MENTION=17305]Neuron[/MENTION]

Ibo_Dec

New Member
لایک ها
1,062

يك ايده ي ديگر :
در تقسيم يك سلول باكتري به دو سلول ، باكتري از كجا مي فهمد كه وسط سلول كجاست كه غشا را از ان نقطه به داخل فروبرد ؟
اگر تصاوير را نگاه كنيد مي بينيد كه DNA حلقوي دقيقا در وسط سلول به ديواره متصل مي شود كه اين مي تواند يك راه تشخيص
براي باكتري براي فهميدن وسط سلول و ايجاد غشاي جديد بين دو سلول باشد.
نظرتان چيست ؟ [MENTION=13373]Masoud-s[/MENTION] [MENTION=17305]Neuron[/MENTION]
كسي نظري ندارد ؟ :( [MENTION=14956]Ardavan[/MENTION] [MENTION=11199]Catalyst[/MENTION] [MENTION=14380]erfan54[/MENTION]

خب DNA حلقوي به ديواره باكتري چسبيده ولي باكتري هايي كه علاوه بر DNA حلقوي ، DNA خطي هم دارند ، DNA خطي به ديواره متصل نيست ، خب چه زماني اين اتصال رخ مي ده ؟ زماني كه سلول بخواد تقسيم بشه . در سلول هاي يوكاريوتي كروموزوم ها بر روي ميكروتوبول سوار مي شوند تا درنهايت فرايند تقسيم به خوبي و درستي انجام بشود ولي ايا ما در باكتري ميكروتوبولي داريم ؟ اين DNA به كجـا بايد وصل شود به عنوان تكيه گاه و درنتيجه جدا شدن از DNA تازه ساخته شده ؟ من فكر مي كنم علت اين اتصال بايد همون ايفاي نقش دوك تقسيم را داشته بأشد واينكه چرا dna حلقوي فقط متصل مي شود . من حدس مي زنم ، اگر خطي مي خواست به ديواره متصل بشه مسلما از يك نقطه متصل بشه ادامه ي طول ش مشكل ساز بشه و ازاد ! و اگر مي خواست به چند نقطه متصل بشه براي استحكام بيشتر و نگه داري DNA خطي اون وقت به صرفه نبود ( يك ايده و فكر اوليه هست ، اميدوارم يه جرقه برا ايده هاي ديگه بزنه :) )
اين هم هست. :eek: [MENTION=14956]Ardavan[/MENTION] [MENTION=11199]Catalyst[/MENTION] [MENTION=14380]erfan54[/MENTION]

بالا