math

New Member
لایک ها
1,096
سلام

واقعیتش خیلی وقته که میخواستم یه همچین مطلبی رو بزارم چون خودم همیشه دوست داشتم یه همیچین مطلبی ( درباره سهمیه المپیاد ) پیدا کنم ولی متاسفانه جایی ندیدم . من قصد دارم از زبان خودم توضیحاتی درباره نزدیک به ۱۰۰۰ روز زندگیم بدم که اخرش قرار بود به سهمیه ای برسه که نصفه و نیمس !! . قسمت هایی هم ممکنه مشاهداتم باشه خوب. :4: ( خیلی خوشحال میشم دوستان دیگه هم توضیحاتی در این باره بدن و داستان خودشون رو تعریف کنن . ).من توضیح خیلی خیلی کوچیک در باره خوبی المپیاد میدم و بیشترش در باره ضرر هاشه !!! این موضوع رو هم بگم که این مطلب فقط برای این هستش که با دقت بیشتر تصمیم گیری بشه برای المپیاد خوندن . و این رو هم بگم که من اگر به اول برمیگشتم باز هم المپیاد رو انتخاب میکردم پس زود تصمیم نگیرید .

قبل از هر چیز من خودم رو معرفی میکنم که من علی بهروز هستم مدال برنز ریاضی سال۹۳ توی دبیرستان علامه طباطبایی دانشگاه هم در ادامه متوجه میشید که من هنوز دانش جو نیستم. :90:

تا این جا که کلا معرفی و مقدمه بود صحبت هام رو میخوام از این جا شروع کنم :4: بیشتر توضیحاتم شاید مربوط به ریاضی باشه برای همین خوشحال میشم در باره مشکلات ! بقیه المپیاد ها هم دوستان بنویسن .

یه موردی رو هم قبل شروع باید بگم دوباره :4: شاید خیلی از صحبت های من درباره افرادی باشه که مدال گرفتن اونم به خاطر اینه که ریسک قبول نشدن توی مرحله دو و مشکلات بعدش بر کسی پوشیده نیست . اما خیلی ها از جمله مجموعه ایریسک !!! از مشکلات المپیادی هایی که مدال گرفتن اگاه نیستن این لینک رو بعد از خوندن این متن ببینید تا متوجه منظورم بشید : سهمیه مدال آوران نقره و برنز المپیاد در کنکور 1394 - المپیادهای علمی ایران - آیریسک

المپیاد جاییه که شما ۴ سال زود تر دانشجو میشید . منظور من کسی که به دانشگاه میره نیست کسیه که خودش دنبال یاد گرفتنه . شما یاد میگیرید چه جوری ساعت ها رو یک سوال فکر کنید یاد میگیرید ۵ ساعت سر جاتون بشینید ( به نظر این چیز ها الکی میاد ولی واقعا تاثیرگزاره ) یاد میگیرید هر چیزی که شنیدید رو تجزیه تحلیل کنید . یاد میگیرید فکر کنید ( خیلی مهمه ) یاد میگیرید تعمیم بدید یاد میگیرید راضی نباشید بعد از تموم شدن اگر موفق بشید مدال بگیرید براتون رزومه واقعا خوبیه . یه سری این موضوع رو قبول ندارن ولی من با چشم خودم دیدم دو تا از دوستام با مدالشون ( فقط با مدال ) سال چهارم یکی روسیه و اون یکی امریکا پذیرش گرفتن و رفتن کاری که برای بچه های خود اونجا حتی با پول شاید سخت باشه ! یکی دیگه از بچه های طلا فیزیک فقط با مدالش برای دوره کارشناسی ( همون لیسانس :4: )رفت کانادا و....

توی این مدت خیلی بهتون شاید ! خوش بگذره از خیلی چیز ها بمونید و بگذرید که بعد ها خیلی خیلی خوشحال باشید و خدا رو شکر کنید که چه خوب شد مجبور شدم و سمت خیلی چیز ها نرفتم !!!!

اما واقعیتش اینه که خیلی هم به این خوبی ها نیست ! خیلی هم قدرتون رو نمیدونن . خیلی هم ارزش نداریم ! که این ها هم خوبه من خودم از این ماجرا ها یه چیز یاد گرفتم که اگر اتفاقی هم برام افتاد بازهم شک کنم که واقعا افتاده یا نه !!!:4:

میدونید اتفاقی که جدیدا افتاده من رو یاد المپیاد میندازه یه سری از حجاج که در حج فوت کردن رو یه سری به جایی پیدا کردن مشکل میگن میخواستن نرن مگه زوری رفتن ؟؟؟ ( من دیدم این افراد رو که میگم :4: )

یه جور هایی المپیاد هم این جوریه شما توش کلی به مشکل برمی خورید که در جواب تک تک مشکلات میشنوید که میخواستی نری . مگه مجبور بودی ؟ عین بچه ادم میرفتی کنکور !! سال اول که بودیم اعلام شده بود به بچه هایی که بزرگ تر از ما بودن و طلا شده بودن ! اعلام کردن که شما معاف از کنکور نیستید ! شما برید کنکور بدید ! فقط جهانی ها معافن ! اما بعدش رد کردن ! خیلی راحت :4:

دوره تابستانی سال ۹۱ کسی که طلا شده بود به خاطر این که پدرش فوت کرده بود و نتونسته بود مقالش رو تحویل بده بهش برنز دادن !!! میدونید چه قدر بینشون فرقه ؟؟ بازهم خیلی راحت :4: ( این اتفاقات کمه ولی افتاده !! )

اما دوره ما : دوره ۴۰ نفر با ۴۸ نفر شروع شد چرا ؟ به خاطر بی دقتی مصحح ! میدونید این موضوع یعنی چی یعنی ۸ نفر توی دوره نباید میبودن ولی بودن :4: به دلیل برداشتن قسمت مقاله مدال های برنز توی ریاضی کم اومد و مجبور شدن خیلی عادلانه یه سری رو برنز کنن :90: در باره امسال ( شاید از ۵ نفر !‌) شنیدم که : خیلی شیک ! یه جوری ضریب دادن توی ریاضی که دو نفر که نزدیک بودن به طلا . طلا نشن !!!! ( البته این رو گفتم که فقط شنیدم و در بارش مطمئن نیستم ولی خوب از ۵ نفر معتبر شنیدم ! )

بعد از مشخص شدن مدال ها بخشنامه زدن که سهمیه نقره و برنز از ۸۰ نفر اخرین فرد پذیرفته شده به ۹۰ درصد اخرین فرد پذیرفته شده تغییر کرده و شامل حال ما هم میشه !! برای این که تفاوت این دو تا رو بدونید من یه مثالی میزنم تراز ۸۵۰۰ تقریبا میشه ۳۰۰۰ کنکور بعد از اعمال سهمیه ۹۰ درصد تقریبا میشه ۱۲۰۰ اما با سهمیه ۸۰ درصد میشه تقریبا میشه ۲۰۰ !!!!!

این وضعیت ادامه داشت تا بعد از کنکور !! بچه ها نامه نوشتن اعتراض کردن و .... ( توی سال کنکور میدونید این همه وقت تلف کردن یعنی چی ؟) بعد از کنکور گفتن سهمیتون برگشت !! نتیجه کنکور اومد و دانشگاه ها مشخص شد و هر کس باید در دانشگاه پذیرفته شده ثبت نام میکرد . بعد از ثبت نام قرار بود روز دوشنبه صبح سایتی درست بشه تا بچه های المپیادی بتونن توش انتخاب رشته کنن . روز سه شنبه بعد از ظهر سایت شروع به کار کرد خدا رو شکر :4: بعد از انتخاب رشته سازمان سنجش دو هفته برای بررسی زمان گرفت و بعد از اون با بچه ها تماس گرفته شد با این متن :‌(( شما در رشته .... پذیرفته شدید. لطفا فردا ساعت ۱۰ به دانشگاه قبولی برید و کار ثبت نام رو نجام بدید . )) توی اون دو هفته هم کلی به بچه ها زنگ زدن که شما هیچ کدوم از اولویت هاتون رو قبول نشدید لطفا یه رشته دیگه انتخاب کنید . که یه مثالش گفتنش خالی از لطف نیست ! شبیه جوکه ! به یکی زنگ زد گفتن شما قبول نشدی توی هیچی گفته یعنی cs ( کامپوتر ساینس ( علوم کامپیوتر )) هم قبول نشدم ؟ گفتن نه متاسفانه ! گفته خوب چی میتونم برم خالی باشه گفتن علوم کامپیوتر خالیه اگر بخوای :4: . ساعت ۱۰ فردا رفتم اون دانشگاهی که پذیرفته شدم و دیدم یه سری زود تر از من اونجان به نتیجه ای نرسیدن بهشون گفته بودن برید فردا ساعت ۱۰ بیاید !!! ساعت ۱۰ فرداش رفتیم گفتن دیروز ساعت ۶ بعد از ظهر تسویب شد توی شوری دانشگاه که المپیادی ها خیلی زیادن کمشون کنیم !!! :4: برای همین برید هفته دیگه بیاید میخوایم بررسی کنیم . :4: با کلی خواهش و تمنا تونستیم یه وقت از معاون اموزشی دانشگاه بگیریم که ۳ نفر به نمایندگی از بقیه بیان صحبت کنن رفتیم توی دفتر ایشون . ایشون میفرمایند به لحاظ قانونی ۴۰ درصد دانشگاه باید از سهمیه ایثارگران باشه ! خوب طبق قانون ما باید بچه های هیئت علمی رو هم بگیریم . واقعیتش توی چند رشته اصلا جا نداریم . که بخوایم شما رو بگیریم . میگیم نامه سازمان سنجش چی ؟ میگن درست میگید که نامه دادن ولی ما جا نداریم !! :4: اومدیم بیرون بازهم خیلی شیک منشی ایشون میگن خوب شما ها برای چی رفتید المپیاد که همه چیزتون خراب شه ؟ :4: کلا برای همه سوال بود که قانون ما رو کی تصویب کرده که این قدر زورش کمه که قانون اون دو سهمیه دیگه به ما میچربه ؟ چرا سهمیه به حق :4: هیئت علمی باید یک روز بعد از شروع دانشگاه انجام شه ولی ما بعد از بررسی باید ۳ هفته بعد از دانشگاه بریم ؟ درباره ایثارگران هم من میترسم نظر بدم :4: دوستان شجاع بگن جزئیاتو . :4: حالا این ماجرا میدونید چه ضرر هایی به بچه ها زد ؟ از ضرر های روحی گرفته که یه سری قرمز رنگ و گریان تا ضرر های مادی که یه سری به فامیل شام داده بودن :4: . از این جا به بعد ماجرا هم هنوز نرسیدیم بهش تا تعریف کنم . ولی گریه ماجرا شامل حال کسانیست که یه هفته دیگه ( بعد از گذشت ۳ هفته از شروع دانشگاه ) بهشون بگن شما قبول نشدید و اونا مجبورا دوباره این مراحل رو از اول طی کنن.

امسال هم شایعه ( نزدیک به واقعیت ) شده که دوستان نقره و برنز المپیاد های علمی دیگر نخبه نیستن و به عضویت بنیاد ملی نخبگان در نمیان !! دستشون درد نکنه :4: .

شنیدم تا چند سال دیگه قرار روی برگه های ثبت نام دوره بنویسن رفتن به دوره به خاطر فشار بعدش برای بیماران قلبی ممنوع است .
:4:

کلیت حرف من روی قسمت اخر بود چون واقعا میخواستم چیزی بنویسم که دربارش صحبت نشده . درباره مشکلات دوره و .... خیلی صحبت شده . ولی در باره تصور غلطی که همه درباره المپیاد دارن که مدال بگیری درس هم نخونی شریفی !! صحبت نشده بود . خیلی از دوستان که واقعا در فضای المپیاد هم هستن هم این موضوع رو نمیدونن . یه سری حسرت چیزی رو میخورن که خیلی هم بده !! گویا چیزی که به حق باشه نمیزارن راحت از گلو پایین بره . :4:

hanieh2014

New Member
لایک ها
0
پاسخ : مدال گرفت خوبه ؟ چه برخوردی بعدش میشود !؟

کلا از المپیاد ناامید شدم.

Sent from my SM-N910H using Tapatalk

nsg2000gh

New Member
لایک ها
23

نمیشه دلیلی برای ناامید شدن باشه چون ما اگه قرار باشه با این چیزا ناامید بشیم الان شاید اصلا وجودمونو ازدست داده بودیم به نظرمن اینقدر از این بی عدالتی ها و ... توی کشورمون هست که اگه بخوایم بهشون فکر بکنیم و در برابرشون جبهه بگیریم الان ...
درسته ما المپیاد شرکت میکنیم و تلاش میکنیم تا سطح علمیمون و خیلی مهارت های دیگمونو بالا ببریم ولی خوب به مرور زمان این اهدافمون کم کم کمرنگ میشن و جاشونو رقابت و ... میگیره و این باعث میشه اگه به نتیجه نرسیم به هر دلیلی خودمونو ببازیم و فکر کنیم راه دیگه ای باقی نمونده این برای هممون پیش میاد چون این خاصیت ذاتیمونه ولی تا جایی که میتونیم باید تلاش کنیم که رقابت و رتبه رو برای خودمون کم ارزش تر کنیم تا جایی که میتونیم و نفسمون بهمون اجازه میده اینجوری هم وقتی به موفقیت نمیرسیم یا شکست میخوریم انگیزه ای برامون باقی میمونه و هم اینکه اگه موفق شدیم با تلاشی بیشتر و اهدافی بالا تر از رقابت راهمون رو ادامه میدیم . یه چیز دیگه چرا ما فقط فکر میکنیم المپیاد میتونه مارو به فلان جا برسونه مطمئن باشید همیشه راه های دیگه ای هم اطرافمون هست فقط کافیه بتونیم درکشون کنیم آیا همه ی دانشمندان و اساتید بزرگ از المپیاد شروع کردند یا به نتیجه رسیدند ؟!!! پس اگه این نشد که ایشالله میشه یه راه دیگه سعی کنیم بسازیم .

Brahms

New Member
لایک ها
3

المپياد هدف نيست ! اين يه حقيقته، چون اگر هدف باشه و بخواد آينده ي مارو بسازه اگر به مدال دست پیدا نکنیم نابود ميشيم ! مدال تو المپياد مثل نمره تو مدرسه اس ! اينا شايد ملاك خيلي چيزها باشن ولي به تنهايي هدف نيستن پس بيايد به اين طرز فكر برسيم كه در درجه ي اول آموختن مهمه ...

بالا