مرحله ي دوم المپياد رياضي سال 89-88 (سوال 3)

M_Sharifi

راهبر ریاضی
لایک ها
801
دو ستان شركت كننده در مرحله ي دوم المپياد رياضي، مي تونند جواب ها و نظراتشون رو در مورد سوال 3 در اين تاپيك مطرح كنند. (لطفا بحث هاي حاشيه اي رو در اين تاپيك مطرح نكنيد و فقط به لحاظ فني روي اين سوال بحث كنيد. درضمن لطف كنيد قبل از برگزاري آزمون، در اين تاپيك چيزي ننويسيد.)

دایره های
و
در
و
متقاطع اند.
و
به ترتیب روی
و
هستند، به طوری که
بر دو دایره مماس است. فرض کنید
نزدیک تر از
به خط
باشد.
دایره ی
را برای بار دوم در
قطع می کند. اگر
وسط
باشد، ثابت کنید

[center:006b57c9ee]
[/center:006b57c9ee]

farid_frd

New Member
لایک ها
11
آقای شکی این سوال رو شما حل کردین ؟

Aref

New Member
لایک ها
1,008
با استفاده از تشابه مثلث های ABP و BPC مسئله براحتی حل میشه

shoki

New Member
لایک ها
128
بله حل کردم . راه حلم همونی هست که عارف گفته :
تشابه مثلث های ABP و BPC

لایک ها
2
ايول به شما من كه راهم خيلي طولانيه
من DP را امتداد دادم تا AB را در N قطع كند وبعد از اينكه نكته كه N وسط AB است استفاده كردم و M رو به N وصل كردم بعد تالس و محاطي بودن چهارضلعي BNPM و.....

farid_frd

New Member
لایک ها
11
MesiGooly گفت
من DP را امتداد دادم تا AB را در N قطع كند وبعد از اينكه نكته كه N وسط AB است استفاده كردم و M رو به N وصل كردم بعد تالس و محاطي بودن چهارضلعي BNPM و.....
ایول چون من واسه این سوال یه خرده تشابه و تساوی زوایا نوشتم بعد همین کارو کردمو گفتم که باید اثبات کنیم که این چهار ضلعی محاطیه ولی نمی دونم چه جوری یادم نبود که N وسط AB هست ... واسه همینم محاطی بودنش رو اثبات نکردم
به نظر شما چقدر از این سوال نمره بگیرم ؟

لایک ها
2
ان شا الله بيشترشو ميگيرين

farid_frd

New Member
لایک ها
11
راستی اون دوره ای که بهمن ماه واسه کامپیوتری هایی که مرحله 2 پارسال رو خوب داده بودند برگزار شد ممکنه امسال واسه ریاضی هم برگزار شه ؟؟؟؟؟؟
( چون من سال اولم )

r_sh

New Member
لایک ها
0
من از b يك وتر موازي cd رسم كردم ، اون سرشو k گذاشتم ، محل برخورد kp با bc رو 'm و محل برخورد kp و cd رو L ناميدم . بعد ثابت كردم BLCK متوازي الاضلاعه و 'm همون m هست و ...
درسته؟

Aref

New Member
لایک ها
1,008
farid_frd گفت
MesiGooly گفت
ایول چون من واسه این سوال یه خرده تشابه و تساوی زوایا نوشتم بعد همین کارو کردمو گفتم که باید اثبات کنیم که این چهار ضلعی محاطیه ولی نمی دونم چه جوری یادم نبود که N وسط AB هست ... واسه همینم محاطی بودنش رو اثبات نکردم
قوت!

farid_frd

New Member
لایک ها
11
Aref گفت
farid_frd گفت
MesiGooly گفت
قوت!
عارف جان منظورت چی بود ؟

Aref

New Member
لایک ها
1,008
قوت نقطه نسبت به دایره!
برای اثبات این که N وسط AB است!

بالا