معرفی بهترین منابع تاریخی برای علاقه مندان

Armin_elmi

New Member
لایک ها
117
با سلام دوستان.
بنده یکی از آدمهایی هستم که هر وقت از دم کتاب فروشی رد میشم چشمم به کتابای تاریخی خیره میمونه!!!!
یکی از علاقه های من تاریخه.
مهم ترین قسمت اینه که نمیدونم توی تاریخ چه کتاب هایی مرجع هستند.
توی این تاپیک هر کس که اطلاعات داره میتونه بیاد و کتاب های خوب توی این زمینه رو معرفی بکنه!
به ترتیب این مباحثی هستند که از نظر من توی تاریخ مهم هستند. اگر کتاب های سنگین و جامع درباره این دوره های تاریخی میشناسید معرفی کنید.

تاریخ کهن ( قبل از حکومت ایلام تا قبل از ورود آریایی ها )
تاریخ آریایی ها (بعد از ورود آریایی ها تا قبل از هخامنشیان )
تاریخ حکومت هخامنشیان
تاریخ حکومت اشکانیان
تاریخ حکومت ساسانیان
تاریخ حکومت های طاهریان تا آق قویونلو
تاریخ جومت صفویه
تاریخ افشاریه.
تاریخ مصر
تاریخ روم
---------------------------
دوستان نظرتون راجب تاریخ تمدن ویل دورانت چیه؟

fatimaj

New Member
لایک ها
123
پاسخ : معرفی بهترین منابع تاریخی برای علاقه مندان

با سلام دوستان.
بنده یکی از آدمهایی هستم که هر وقت از دم کتاب فروشی رد میشم چشمم به کتابای تاریخی خیره میمونه!!!!
یکی از علاقه های من تاریخه.
مهم ترین قسمت اینه که نمیدونم توی تاریخ چه کتاب هایی مرجع هستند.
توی این تاپیک هر کس که اطلاعات داره میتونه بیاد و کتاب های خوب توی این زمینه رو معرفی بکنه!
به ترتیب این مباحثی هستند که از نظر من توی تاریخ مهم هستند. اگر کتاب های سنگین و جامع درباره این دوره های تاریخی میشناسید معرفی کنید.

تاریخ کهن ( قبل از حکومت ایلام تا قبل از ورود آریایی ها )
تاریخ آریایی ها (بعد از ورود آریایی ها تا قبل از هخامنشیان )
تاریخ حکومت هخامنشیان
تاریخ حکومت اشکانیان
تاریخ حکومت ساسانیان
تاریخ حکومت های طاهریان تا آق قویونلو
تاریخ جومت صفویه
تاریخ افشاریه.
تاریخ مصر
تاریخ روم
---------------------------
دوستان نظرتون راجب تاریخ تمدن ویل دورانت چیه؟
عههه باورم نمیشه غیر از خودم کسی تاریخو دوست داشته باشه! :98:

تاریخ تمدن ویل دورانت یه دوره کااامل از تاریخه و خب عجیب نیست بعضی جا ها حق مطلبو ادا نکرده باشه. اما ویژگی جالبش داشتن بعضی جمله های خاص و نتیجه گیری در مورد تاریخه. اگه علاقه دارید به تاریخ این کتاب خوبیه.
کتابیه که هم بدرد حافظه تاریخی میخوره و هم تفکر تاریخی.
کتاب تاریخ جهان از جواهر لعل نهرو رهبر هند هم خوبه.اونم دوره تاریخ جهانه . اون حجمش کمتره از تاریخ تمدن ویل دورانت و بعضی جاهاشم حرف الکی زیاد زده ینی رنگ و بوی قضاوت ناعادلانه داره اما برتریش نسبت به تاریخ تمدن دورانت نتیجه گیریای تاریخیشه مثلا یه جملشو که یادم نمیره بگم :
جالبه که ثروت هایاصلی رو افرادی مثل کشاورزا و خیاطا تامین می کنن اما خودشون از همه فقیر ترن ( مصداق ضرب المثل کوزه گر از کوزه شکسته آب میخوره )
این کتاب بیشتر از حافظه تاریخی بدرد تفکر تاریخی میخوره.

تاریخ تمدنهای دیگه ایم هست اما من اسم نویسندشونو یادم نیست.

در ضمن یه چیزیو بگم اینه که تاریخ سرگذشت انسان به قلم پادشاهانه و ادبیات سرگذشت انسان به قلم مردم. هر بخش از تاریخو که میخونید بد نیست ادبیاتشو هم چک کنید.

کتابای تاریخی جامعی که میشناسم در مورد ایران اینا ان. :
1- کتاب تاریخ ایران به قلم پیرنیا و آشتیانی (اسم کوچیکشونو یادم نیست.) این کتابه دیگه خیلیییی کامله اما مشکلش بنظر من نقل بعضی از افسانه های بی پایه مثل ماجرای استر و خشایارشاست.

2-اگه اشتباه نکنم کتاب روزگاران و دوقرن سکوت دکتر زرین کوب هم منابع تاریخی قوی ای بودن. با بن مایه حسرت!

کتابای جامعی که خودم دارم اینا ان :
ایران در زمان ساسانیان از دکتر ارتور کریستین سن. کتاب بی نهایت خوبیه و زیاد هم دیدم توی مقالات و کتب معتبر بهش استناد شه.

مجموعه تاریخ ایران که من صفویانشو به قلم دکتر یعقوب آژند دارم. اینم خیلی کامله. انتشارات خیابان

حکومتی که برای جهان دستور می نوشت.دکتر بختور تاش. در مورد هخامنشیان. اینم مثل بقیه کتاب جامعیه.

تاریخ ماد نوشته دکتر میخائیلوویچ دیاکونوف _ این دیگه انقدر کامل و ریز و دقیق بود که حوصله نکردم کامل بخونمش. :96: میشه گفت زیادی کامله

مجموعه تاریخ ده هزار ساله ایران نوشته دکتر عبدالعظیم رضایی انتشارات اقبال . هم کامله و هم نگارشش به خشکیه بقیه نیست.

مجموعه تاریخ جهان انتشارات ققنوس هم خیلی کامله اما بدیش نگارششه که وسط متن پاورقی میاره.

از جایی خودتون به تاریخ واقفید توی تاریخ اصلا نمیشه به یه منبع استناد کرد.

به هیچ وجه از این سه تا برای خوندن تاریخ غافل نشید :
1-ادبیات خصوصا سیاسی و حماسی
2- رمانهای تاریخی (اما اینا رو کورکورانه نباید پذیرفت چون بعضی وقتا مطلب اشتباه دارن )
3- کتابهای جامعه شناسی سیاسی مثل جامعه شناسی خودکامگی اثر علی رضا قلی (توصیش می کنم حسابی )

خلاصه همین دیگه.موفق باشید.

b.soshiant

New Member
لایک ها
0
پاسخ : معرفی بهترین منابع تاریخی برای علاقه مندان

من به شما كتاب‌های زير رو معرفي مي‌كنم:
تاريخ تمدن ويل دورانت
تاريخ طبري
تاريخ كامل ابن اثير
كتاب تاريخ يعقوبي
كتاب تاريخ ابن خلدون