Majid_GC

New Member
لایک ها
113
خب این مطلب رو مینویسم انشالا برای همه ی عزیزانی که سال دیگه به دانشگاه ورود خواهند کرد

شاید برای کسی که علاقه ی خاصی نداشته باشه این سردرگمی کدام یک از این سه رشته بیشتر مطرح باشه

من تقریبا چند هفته دندون بودم و دارو رو هم چند هفته بودم اما برگشتم به دندون

تجربیات خودم و تحقیقات خودم در مورد رشته رو خدمت عرض میکنم

درآمد :
توجه داشته باشید که این میزان درآمد به احتمال زیاد تا دو سه سال آینده صادق هست و ممکنه بعدش اتفاقات دیگری بیفته

رشته ی داروسازی :
-فعالیت به عنوان مسئول فنی داروخانه
هر شیفت کاری بین 2 ونیم تا سه تومن
هر شیفت کاری حدودا 3 تا 4 ساعت
-درآمد نقدی یک داروخانه
با توجه به موقعیت و بزرگی مکان
هر شیفت از 4 تا 6 تومن سود خالص(مثلا یه داروخانه خارج از شهر اصفهان) تا میلیاردی (نزدیک آمادگاه و ..):4: ...

اما باید توجه داشت که احداث داروخانه مشکلاتی دارا هست
مورد اول مجوز هست ؛ که معمولا باید خریداری ش کرد که با توجه به مکان ش از 300 تا .. هزینه ش میشه ، یا میشه رفت در روستا های کوچک و امتیاز جمع کرد و در نهایت برای فرزندتان یک مجوز توپول دست و پا کرد :4:
مورد دوم : خرید دارو هست که البته در این مورد چک های بلند مدت به کارخانه داده می شود که مورد قبول قرار می گیرد
مورد سوم : اشباع هست که تقریبا در شهر های بزرگ این اتفاق افتاده است یا در حال اتفاق افتادن است اما در شهر متوسط و کوچک وضع به مراتب بهتر است

ناگفته نماند برای خرید مجوز بانک ها تسهیلاتی رو اعطا می کنند اما آن ها هم مشکلات خودشون رو دارند
به قول گفته ی یکی از استادان داروسازی اصفهان ، رشته داروسازی بیشتر صنفی هست پس رابطه ای بودن به خصوص در کارخانه های داروسازی خیلی مشهود هست ( امیدوارم متوجه شده باشید:4:)

در مورد کار در کارخانه های داروسازی زیاد اطلاعی ندارم در همین حد که به عنوان داروساز حقوقی معادل کار در داروخانه دارد حدودا اما خب برتری ش این هست که شما در کارخانه به اتاق تحقیقات داروسازی دسترسی دارید هر چند اون ها هم اتفاق خاصی معمولا نمی افته توش به دلیل کمبود امکانات تا کمبود مواد اولیه
در مورد احداث کارخانه هم باید حتما تخصص داشته باشید و با مدرک عمومی نمیشه ، رابطه داشتن و بودجه اولیه خیلی مهم هست در کشور ما برای احداث کارخانه

پزشکی :

خب در حال حاضر طرح پزشک خانواده خیلی به پزشکان کمک کرد
یه پزشک عمومی میتونه در مطب خودش روزی به طور معمول 20 تا بیمار ویزیت کنه که ضرب در 20 تومن کنید ضرب در تعداد روز های کاری ( این اطلاعات حدودی و متوسط اما موثق است)
با طرح پزشک خانواده ؛ به خصوص برای پزشکان فارق التحصیل خیلی عالی شد چون با ساعت کاری از صبح تا عصر با توجه به منطقه ی درمانگاه از 6 تا 12 دریافت میکنند(یعنی حتی دو سال طرح هم همین میزان رو دریافت میکنند در صورتی این درآمد برای دو سال طرح یک داروساز و دندانپزشک حدودا یک و نیم هست و باید بقیه ساعات خود را خارج از مراکز اداری کسب در آمد کنند)
پزشک متخصص هم که دیگر طیفی فوق العاده وسیع دارد

دندانپزشک ( :4:) :

اگر در مطب فرد دیگری کار کنید به طور متوسط 50 درصد هزینه پرداختی هر بیمار رو دریافت میکنید و بیشتر بستگی به خودتون دارد اما حدود 6 تومن ماه ی میتوانید درآمد داشته باشید
اگر با یونیت خودتون کار کنید با توجهه به میزان ساعت کاری و توانایی خودتون از 6 تومن تا 40 تومن ماهی میتوانید درآمد داشته باشید (البته تعرفه ها معمولا در هر شهر متفاوت هست اما این آمار مال اصفهان هست)
هزینه هر یونیت هم تقریبا 75 تومن هست که البته بانک هم تسهیلاتی ارائه می دهد قدیمی هاش هم 6-7 تومن میشه پیدا کرد:4:
متخصص دندانپزشک هم مثل پزشکی طیف بسیار وسیعی دارد

پرستیژ کاری :

در هر کشوری این مورد میتونه متفاوت باشه حتی از شهر به شهری دیگر حتی
تو کشور ما بیشتر دندانپزشک و پزشک نسبت به دارویازی بیشتر مورد توجه قرار می گیرند بعضی جاها دندانپزشکی حتی بیشتر از دو رشته ی دیگر
اما در کشور های توسعه یافته مثل آمریکا و کانادا پزشک و پرستار دارای پرستیژ بیشتری هستند و جزء اولویت های پذیرش مهاجران هستند
در این کشور ها فقط به پزشک هست که می گویند دکتر ، به دندانپزشک هم حتی می فرمایند دنتیست
هرچند با توجه به پیش بینی سازمان جهانی مبنی بر اینکه ا 2030 دندانپزشکی به تخصص های پزشکی بر می گردد ممکن است تغییراتی در این رشته مشاهده شود (از نظر پرستیژ اجتماعی )

محیط کاری :
از بین این سه تا رشته داروسازی محیط کاری با آرامش بیشتر و تمیز تری دارند و کار راحت تری هم دارند و به همین دلیل بیشتر به عنوان شغل ایده آل برای خانم ها ازش یاد میشه
از نظر برخورد با محیط آلوده دندانپزشک و پزشکی عمومی در یک سطح هستند اما باز هم به نسبت دندانپزشک کمتر در مواجهه با محیط آلوده چه در زمان تحصیل و چه در زمان کار قرار خواهد گرفت
سخت ترین کار از بین این سه تا رشته کار دندانپزشکی عمومی هست چون که عملا کار مکانیکی انجام می دهد و کمتر مشغول تشخیص و تجویز قرار خواهد گرفت و دو رشته ی دیگر از این نظر دارای برتری هستند
هرچند دندانپزشک متخصص می تواند شغل خود را به محیطی تمیز تر همچون رادیولوژی فک و صورت تا محیطی بالینی تر مثل جراحی فک و صورت تغییر دهد ( و همچنین پزشکی)

بازار کار :

خودتون بهتر می دونید دیگه همه چیز اشباع شده حتی جمعیت
اما خب به نظر شخصی بنده پزشکی و دندانپزشکی وضعیت بهتری نسبت به داروسازی برخوردار هستند
با طرح پزشک خانواده و تعریفی جمعیتی که برای پزشک شده است همین الان هم کمبود وجود دارد
دندانپزشکی هم نسبت به داروسازی در شهر های هم چون اصفهان و شیراز بهتر است هرچند به گفته ی بسیاری از دوستان فراغ التحصیل ام گرفتن مجوز در اصفهان دارد سخت می شود

درس های دوران تحصیل :

دو سال اول که به نام درس های علوم پایه شناخته می شود
بیشتر درس های پزشکی و دندانپزشکی شبیه هستند ؛ رشته ی داروسازی هم به جز تفاوتی مختصر تقریبا مشابه است
اما بعد از دو سال واحد های عملی پزشکی و دندانپزشکی نسبت به داروسازی بیشتر است و این امر باعث می شود که داروسازی رشته ی سخت تری شناخته شود
برای من سوال بود قبلا چرا داروسازی به سختی شناخته میشه خب معمولا هر سه تا این رشته ها با گذراندن واحد های بیوشیمی و وقتی مجبور به حفظ کردن ساختار های آمینو اسید و لیپید و ... بیشتر به چالش کشیده می شوند
چون حفظ کردن بیشتر از فهمیدن جلوه پیدا می کند و ممکن است کمی باعث شود تا خسته کننده گردد

کار در حین دوران تحصیل :

خب در این دوران دانشجویان رشته ی داروسازی پس از گذراندن هفت ترم (140 واحد درسی ) مجوز مسیوول فنی رو کسب می کنند که میتوانند از همان زمان به اشتغال بپردازند در ضمن این اتفاق هم می افتاد برای یک داروساز که میتواند تنها با گذاشتن مدرک خود در یک داروخانه تقریبا هر ماه 1 تا 2 تومن تنها پول مجوز خود را بگیرد هرچند اینکار غیر قانونی هست اما خب اتفاق می افتاد
پزشک هم با ورود به واحد های بالینی بیمارستانی یعنی حدودا سال 5 می توانند حقوقی حدود 600 تا 800 تومن دریافت کنند
و دندانپزشک بی نوا هم کلا کار در حین تحصیل و نداشتن شماره نظام پزشکی ممنوع است اما خب خدا رو شکر در بعضی از کلینیک ها اگر مهارت های پر کردن را فرا گرفته باشید میتوانید غیر قانونی مشغول به کار شوید و بسته به میزان فعالیت خود از 2تا 6 تومن درآمد داشته باشید اما اگر خدای نکرده مورد شکایت بیمار قرار بگیرد اتفاقات بسیار بندی برایتان می افتد:4:

میزان مدت تحصیل
داروسازی 5/5 سال (هرچند این اتفاق خیلی کم می افته و بیشتر دانشجویان به دلیل سخت گیری که در رشته ی داروسازی برای پایان نامه می شود مدت تحصیل شون بیشتر از 6 سال خواهد بود)
دندانپزشکی 6 سال و پزشکی 7 سال ( اصلا سخت گیری برای پایان زیادی صورت نمی گیرد و به همین دلیل بیشتر افراد در همین مدت فارغ التحصیل می شوند ، هرچند علاوه بر امتحان علوم پایه امتحان فینال هم شنیده می شود که ممکن است برای رشته پزشکی گذاشته شود)

قبول شدن در تخصص

قبول شدن در رشته های پی اچ دی داروسازی بسیار راحت تر از دو رشته ی دیگر است چون که با توجه به کم کاربرد بودن رشته های پی اچ دی داروسازی و بیشتر جنبه ی تحقیقاتی داشتن کمتر مورد استقبال قرار میگردد و برای همین قبول شدن راحت تر هست
دو رشته ی دیگر هم در رشته های پرطرفدار تخصص قبول شدن ممکن است بسیار سخت باشد

زمینه ی تحقیقاتی

تصور میشه که داروسازی بیشتر از پزشکی و دندانپزشکی جای تحقیقات دارد ، این درست است اما نه لزوما
هر رشته ای تحقیقات منحصر به فرد خود را دارد مثلا در رشته ی دندانپزشکی کاربرد لیزر و ایمپلنت ها و مواد دندانی و ... مورد تحقیق قرار می گیرد اما خب دو رشته ی دیگر بعد تحقیقاتی بیشتر است و چون داروساز وقت بیشتری خواهد داشت نسبت به پزشکی مجال بیشتری پیدا میکند اما همیشه صادق نیست
و مثلا در تخصص پزشکی فارماکولوژی که جزء تخصص های مشترک داروسازی و پزشکی هست این دو رشته به یک جا منتهی می شود

منبع : آیریسک
Majid_GC

این یه اطلاعاتی بود که تو سه ماه به دست آوردم ممکن هست جاهایی اشتباه گفته شده باشه یا ناقص باشد که انشالا دوستان این موارد رو گوشزد کنند:5:

باتشکر

لایک ها
1,804
پاسخ : مقایسه رشته ی پزشکی دندانپزشکی داروسازی

نوشتى درساى پايه دندون و پزشكى تقريبا يه چيزه
اين مورد كاملا غلطه ، يه دانشجوى دندون همش در حال استراحت و با كمترين ميزان درس خوندن به آسونى ميتونه درساشو بگذرونه اما يه دانشجوى پزشكى محكومه به اينكه از اول ترم عين عادم درس بخونه
حجم درسا واقعا قابل قياس نيست

only physics

New Member
لایک ها
2,386

سلام.

اگه به طورخلاصه بخوام مقایسه کنم ، دندانپزشکی ازهرنظر از پزشکی بهتر

و راحت تره.چون :

1- فشاری که برای خوندن درسها به دانشجوهای دندانپزشکی وارد میشه یک دهم

فشاریه که بچه های پزشکی تحمل میکنن.

2- دندانپزشکی کارش فوق العاده تمیزتر و راحت تر از پزشکیه.

3- یه دندانپزشک هیچوقت مجبور نیست بره بیمارستان کشیک وایسته اما

بچه های پزشکی مجبورن برن کشیک وایستن و بعد باخستگی و کوفتگی برگردن

خوابگاه و درس بخونن.

4- درحال حاضر یه پزشک عمومی هیچ درآمد و حتی شغل واعتبارخاصی نداره اما

یه دندانپزشک عمومی پول زیادی درمیاره.

5-یه دندانپزشک هروقت بخواد میره سرکار و هروقت نخواد درمطبش رو می بنده

و میره اما یهو نصفه شب به یه پزشک زنگ میزنن که پاشوبیا مریض اورژانسی داری.

و...

و...

و...

از هر جنبه ای که بخوایم بررسی کنیم دندانپزشکی ازپزشکی بهتر و راحت تره.

پی نوشت: من خودم دانشجوی ترم یک پزشکی ام و خیلی هم از انتخابم راضیم و

اگه به عقب برگردم بازم پزشکی رو انتخاب میکنم :)

ان شاء الله موفق باشید.

UN(A)kNOwn

New Member
لایک ها
225

متاسفانه تو ایران به شغل پرستیژ الکی میدند.
بعضی نقاط دنیا این پرستیژ واقعا معنایی نداره.
یعنی مثلا آقای x که دکتره یا دندانپزشک یا استاد دانشگاه در حالت عادی و خارج از محیط کار x صدا زده میشه نه دکتر x !
نتیجش اینه که یه عده میرن پزشکی چون کلاس داره ...
.
.
.
یک سوال. بیوتک چطوره؟ بازار کارش؟ سختی درس ها؟

elahe.sl

New Member
لایک ها
27

ببخشید میتونم بپرسم چرا منو تگ کردید؟؟

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

ببخشید میتونم بپرسم چرا منو تگ کردید؟؟

Wight

New Member
لایک ها
888

یک سوال. بیوتک چطوره؟ بازار کارش؟ سختی درس ها؟
در راستای سوال ایشون

اگه کسی نظری غیر از نظرات موجود در تاپیک های دیگه داره لطفا اینجا بیان کنه!

آخرین ویرایش توسط مدیر

naeema

New Member
لایک ها
56

سلام,ممنون

آخرین ویرایش توسط مدیر

Majid_GC

New Member
لایک ها
113

نوشتى درساى پايه دندون و پزشكى تقريبا يه چيزه
اين مورد كاملا غلطه ، يه دانشجوى دندون همش در حال استراحت و با كمترين ميزان درس خوندن به آسونى ميتونه درساشو بگذرونه اما يه دانشجوى پزشكى محكومه به اينكه از اول ترم عين عادم درس بخونه
حجم درسا واقعا قابل قياس نيست
با سلام دوست عزیز
بنده بر اساس واحدهای درسی ترمی. سال این موضوع رو عرض کردم
به جز بافت شناسی دیگرواحد ها حتی تعداد واحد های درسی شون یکی هست
خب این هم تفکر اشتباهی هست که عده ای رو در حال استراحت فرض کرد
دوستانی که در جو این رشته هستند حرف بنده رو تایید می کنند

ممنون از شما

only physics

New Member
لایک ها
2,386

با سلام دوست عزیز

ممنون از شما

ببینید این یه واقیته که به بچه های رشته ی پزشکی فشار زیادی وارد میشه .

در مجموع رشته ی دندانپزشکی از هر جهت نسبت به پزشکی راحت تر و به صرفه تره .

و مجموعا توصیه ی من به همه اینه که اگه واقعا عاشق پزشکی هستن وارد این رشته بشن تا بتونن

همه ی سختی هاش رو تحمل کنن .

نه اینکه صرفا به خاطر پول و پرستیژش بیان .

لایک ها
1,804

با سلام دوست عزیز

ممنون از شما
والا ماهم تو جوشيم ، با معده خالى حرف نميزنم
تئورى حرف زدن جاى خودشو داره عملا ديدنم جاى خودشو داره…آره بافتو دندونم داره پزشكيم داره ، اما درسى كه بهشون تدريس ميشه مطمئنى در يه حده؟؟؟؟؟

only physics

New Member
لایک ها
2,386

ببینید هر رشته ای سختی های مختص به خودش رو داره و هرکسی که وارد رشته ای میشه فکر میکنه رشته ای

که داره میخونه سخت ترین رشته ست اما کسی که بتونه چندتا رشته و تحصیل کنی میتونه مقایسه کنه و بگه که کدوم رشته

سخت تره .

ولی واقعیتی که وجود داره اینه که رشته ی پزشکی چه از نظر کار و شغل چه درس و امتحانات و سختی و فشار ، نسبت به

رشته ی دندانپزشکی سخت تره .

SHAKHMARD

New Member
لایک ها
405

"
دو سال اول که به نام درس های علوم پایه شناخته می شود بیشتر درس های پزشکی و دندانپزشکی شبیه هستند ؛ -----> رشته ی داروسازی هم به جز تفاوتی مختصر تقریبا مشابه است <-------"

اینو کجای دلم بزارم ؟

آخرین ویرایش توسط مدیر

only physics

New Member
لایک ها
2,386

البته ناگفته نمونه که بچه های داروسازی هم حجم درسهای بالایی دارن اما بازم پزشکی نسبت به بقیه ی

رشته ها سخت تر و پرکار تر و فشار روی بچه ها خیلی بیشتره .

SAJJADM

New Member
لایک ها
37

البته ناگفته نمونه که بچه های داروسازی هم حجم درسهای بالایی دارن اما بازم پزشکی نسبت به بقیه ی

رشته ها سخت تر و پرکار تر و فشار روی بچه ها خیلی بیشتره .
خلاصه ما الان چیکار کنیم ؟! آدم میترسه کل عمرش رو بذاره رو پزشکی و بعدا تو آینده بازار کار نداشته باشه و :177:

بچه ها لطفا راهنمایی کنید :219::219:

Majid_GC

New Member
لایک ها
113

والا ماهم تو جوشيم ، با معده خالى حرف نميزنم
تئورى حرف زدن جاى خودشو داره عملا ديدنم جاى خودشو داره…آره بافتو دندونم داره پزشكيم داره ، اما درسى كه بهشون تدريس ميشه مطمئنى در يه حده؟؟؟؟؟
ببینید دوست عزیز ما که با هم نه دعوا داریم نه میخوایم بگیم که من بیشتر زحمت میکشم
من خودم چند هفته داروسازی بودم در ذهن ام هم این بود که دندون الان تفریح هست خب
اما واقعا ترم یک دندان از دارو سخت تر هست چون بافت و جنین ب طور فشرده تدریس میشه به جاش داروسازی مورتیمر دارند این ترم
بله جو درس نخواندن تو دندون بیشتر از پزشکی هست اما دلیل نمیشه فکر کنیم دندون باید استراحت کنن پزشکیا هم مثل خر بخونن
در کل داروسازی بیشترین حجم درس ها رو داره و بعد پزشکی و بعد دارو

SAJJADM

New Member
لایک ها
37

راهنمایی نکردید !!:224::219:

only physics

New Member
لایک ها
2,386

خلاصه ما الان چیکار کنیم ؟! آدم میترسه کل عمرش رو بذاره رو پزشکی و بعدا تو آینده بازار کار نداشته باشه و :177:

بچه ها لطفا راهنمایی کنید :219::219:

در درجه ی اول پزشکی نیاز به علاقه داره. باید بتونید درس های حجیم رو بخونید ، فشارهایی که بهتون میاد ر

تحمل کنید ، شب ها کشیک وایستید ، خسته و کوفته بعد از برگشت از بیمارستان درسهاتون رو بتونید بخونید و ...

پس اگه علاقه ندارید و بخاطر صرفا کار و پول و خانواده و پرستیژ میخواین بیاین پزشکی ، چنین کاری نکنید به هیچ وجه.

این یه واقعیته که در حال حاضر پزشک عمومی نمیتونه شغل و درآمد خوبی داشته باشه و ارزشش نسبت به قبل

کمتر شده پس نمیتونید به 7 سال خوندن قانع باشید .

اما وتی برید تخصص قطعا به لطف خدا هم شغل خوب و هم درآمد خوب گیرتون میاد .

منتها تا اون زمان باید بتونید با همه ی مشکلات و فشارها کناربیاین.

از حق نگذریم ، شیرینی های زیادی هم داره که باید بهش توجه کنید.

ببینید دوست عزیز ما که با هم نه دعوا داریم نه میخوایم بگیم که من بیشتر زحمت میکشم
من خودم چند هفته داروسازی بودم در ذهن ام هم این بود که دندون الان تفریح هست خب
اما واقعا ترم یک دندان از دارو سخت تر هست چون بافت و جنین ب طور فشرده تدریس میشه به جاش داروسازی مورتیمر دارند این ترم
بله جو درس نخواندن تو دندون بیشتر از پزشکی هست اما دلیل نمیشه فکر کنیم دندون باید استراحت کنن پزشکیا هم مثل خر بخونن
در کل داروسازی بیشترین حجم درس ها رو داره و بعد پزشکی و بعد دارو

اما فشار روی بچه های پزشکی خیلی خیلی بیشتر از دندونپزشکی یا داروسازی هست.

این یه امر بدیهیه .

Majid_GC

New Member
لایک ها
113

اما فشار روی بچه های پزشکی خیلی خیلی بیشتر از دندونپزشکی یا داروسازی هست.

این یه امر بدیهیه .
فشار رو قبول دارم واقعا

اما از حق نباید گذشت و دوستان داروسازی بسیار بیشتر حجم درسی شون هست و برعکس پزشکیا که پس از 4 سال وارد بالینی می شوند اما همچنین دوستان داروساز سر کلاس باید باشند تا آخر فارغ التحصیلی و میزان دروس علمی شون هم به نصف پزشکیا نمی رسد

به هرحال انشالا هم دانشجویان این سه رشته به موفقیت خودشون دست پیدا کنند و هم علاقه مندان این رشته با علاقه گام های مثبت خودشون رو بردارند

با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
42

این قدر عجله نکنین به نظر من آینده پزشکی یکم نا معلومه شاید علم اون قدر پیشرفت کنه تا 10-20 سال دیگه لازم نباشه دندون پزشک.یه شغلی انتخاب کنین که تا 40 سال بعد حتما مشتری داشته باشین.

لایک ها
2,386

این قدر عجله نکنین به نظر من آینده پزشکی یکم نا معلومه شاید علم اون قدر پیشرفت کنه تا 10-20 سال دیگه لازم نباشه دندون پزشک.یه شغلی انتخاب کنین که تا 40 سال بعد حتما مشتری داشته باشین.

مگه علم چقدر قراره پیشرفت کنه؟!

تازه دندانپزشکی که فقط شامل کشیدن و پر کردن دندون نمیشه ، کلی شاخه داره :1:

مگه علم چقدر قراره پیشرفت کنه؟!

تازه دندانپزشکی که فقط شامل کشیدن و پر کردن دندون نمیشه ، کلی شاخه داره :1:

بالا