منابع آزمون مرحله دوم المپياد ادبي ارديبهشت 94

soshiant

New Member
لایک ها
107
منابع المپياد ادبي

• الف) منابع درسي
    1. ادبيات فارسي (3) سال سوم رشته ي ادبيات و علوم انساني
    2. آرايه هاي ادبي
    3. تاريخ ادبيات ايران و جهان (2)
    4. زبان فارسي (3) سال سوم رشته ي ادبيات و علوم انساني
    5. عربي (3) سال سوم رشته ي ادبيات و علوم انساني
    6. زبان انگليسي (3)

• ب) منابع غيردرسي:
    1. ديوان حافظ تصحيح غني – قزويني، غزل هاي مختوم به حرف «الف» و حرف «هـ»
    2. مثنوي معنوي، دفتر دوم، از داستان «حسد كردن حشم بر غلام خاص» تا آغاز «وحي آمدن موسي را عليه السلام در عذر آن شبان»
    3. هفت پيكر نظامي، بر مبناي تصحيح وحيد دستگردي، داستان بهرام با كنيزك خويش تا اول نشستن بهرام روز يك شنبه در گنبد زرد.
    4. ديوان خاقاني شرواني، به كوشش ضياء الدين سجادي، غزل ها و قصيده ها با مطلع هاي زير:
      1. بي باغ رخت جهان مبينام 307-306 بس وفاپروردياري داشتم 308-307، كارم از دست پاي مرد گذشت 541-537 اي پار دوست بوده و امسال آشنا 552-551 ، عيسي لب است يار و دم از من دريغ داشت 557، رخ تو رونق قمر بشكست 559-558 چه روح افزاي و راحت باري اي باد 593-592، روز به نيابت شب آمد 604، عشق تو درآمد ز دلم صبر به در سد 606، حديث تو به رها كن سبوي باده بيار 620، گر به عيار كسان از همه كم كمتريم 626، از هستي خود كه ياد دارم 626، ما از عراق جان غم آلودي مي بريم 628، بر درد دل دواچه بود تا من آن كنم 789، اي باد بوي يوسف دل ها به ما رسان 651، خيال روي تو ام غمگسار و روي تو نه 660، تب ها كشم از هجر تو شب هاي جدايي 669، هرگز بود به شوخي چشم تو عبهري 682، تا حلقه هاي زلف به هم برشكسته اي 694، از زلف هر كجا گرهي بر گشاده اي 694، چو عمر رفته تو كس را به هيچ كار نيايي 695-694، زين تنگناي وحشت اگر باز رستمي 801، دردا كه دل نماند و بر او نام درد ماند 763، هرگز به باغ عهد گيايي وفا نكرد 765، دير خبر يافتي كه يار تو گم شد 771-770 ، از دهر غدر پيشه وفايي نيافتم 784، با بخت درعتابم و با روزگار هم 786-785
    5. ديوان مسعود سعد سلمان، قصايد با مطلع هاي زير:
      1. الف) چون ناي بي نوايم از اين ناي بي نوا ب) گه وداع بت من مرا كنار گرفت
      1. پ)روزگاري ست سخت بي بنياد ت) چو مردمان شب ديرنده عزم خواب كنند
      1. ث) جا هم چو بكاهد، خرد فزايد ج) فرياد مرا زين فلك آينه كردار
      1. چ) گمان بري كه وفا داردت سپهر مگر ح) تا كي دل خسته در گمان بندم
      1. خ) شخصي به هزار غم گرفتارم د) تير و تيغ است بر دل و جگرم
      1. ذ) ازين دوازده برجم رسيد كار به جان ر) مقصور شد مصالح كار همه جهان
      1. ز) چرا نگريد چشم و چرا ننالد تن ژ) شب سياه چو برچيد از هوا دامن
      1. س) شاد باش اي زمانه ي ريمن ش) اي سرد و گرم دهر كشيده
      1. ص) نالم زدل چو ناي من اندر حصار ناي ض) گر چون تو به چينستان اي ترك نگارستي
      1. ط) اي ابرگه بگريي و گه خندي ظ) اي لو و هور ويحك بي من چگونه اي
    6. شعر معاصر از چهار شاعر به شرح زير:
      1. الف) مهدي حميدي شيرازي، شعرهايي با نام: 1- فرداي من 2- مرگ نرگس 3- باغباني شاعر 4- گل ناز 5- مرگ قو 6- گيسوان سپيد
      1. ب) نادر نادرپور، شعرهايي با نام: 1- پاييز 2- بت تراش 3- فال 4- برف 5- ستارة دور 6- تهران و من 7- فالگير
      1. پ) سيمين بهبهاني، شعرهايي با نام: 1- شراب نور 2- ترديد ترديد ترديد 3- بنويس بنويس بنويس 4- دلم گرفته اي دوست 5- هيها ... هيها... ره بگشا 6- به لطف مي آمد از دور 7- مردي كه يك پا ندارد 8- نوشيدني گرم يا سرد؟ 9- در حجمي از بي انتظاري
      1. ت ) يدالله رويايي، از مجموعه اشعار رويايي، انتشارات نگاه؛ از دفتر «از دوستت دارم»، شعرهايي با نام: 1- پاييز سبز 2- آفتاب سبز 3- پيوند 4- مسابقه 5- از دوستت دارم.
      1. از دفتر «دريايي ها»، شعرهاي شمارة 3 و 16 و 22 و 23 و 24 و 26 و 31
      1. از دفتر «دلتنگي ها»، شعرهاي شمارة 5 و 7 و 12
    7. تاريخ بلعمي، به تصحيح محمد تقي بهار، به كوشش محمد پروين گنابادي، به شرح زير:
      • *كيومرث تا پايان بيور است 75 تا 81، 83 تا 90
      • *ضحاك تا پايان آفريدون 97 تا 103
      • *منوچهر 236 و 238 تا 246
      • *ملوك عجم 418 تا 434
    8. كليله و دمنه تصحيح مجتبي مينويي، باب زرگر و سياح و باب شاهزاده و ياران او
    9. تذكرة الاوليا، بر مبناي چاپ نيكلسون، ذكر شيخ ابوالحسن خرقاني از آغاز تا سر «دو گفت كس بود كه به هفتاد سال يك بار آگاه نبود، كس كه به پنجاه سال ... و كس بود كه به چهل سال ...»
    10. راحة الصدور و آية السرور راوندي، به تصحيح محمد اقبال، از «ذكر ابتداي كار سلجوقيان» تا اول «قصيده ي مؤلف كتاب ...»
    11. كتاب سنگر و قمقمه هاي خالي، داستان هاي: فرار در راه است، وسواس، كلاف سر در گم، گرد هم، داستان براي كودكان، با كمال تأسف، غير منتظر و نمايشنامه ي سه بر خواني، بهرام بيضايي
    12. قرآن مجيد، سوره مباركه نور
    13. زبان انگليسي متعاقباً اعلام مي گردد.
      1. كميته علمي المپياد ادبي​

آخرین ویرایش توسط مدیر
بالا