analiz

New Member
لایک ها
12
منابع المپیاد نجوم [JUSTIFY]سلام دوستان ٬ ببخشید مدتی نبودیم.
کلاالمپیاد نجوم روند قابل پیش بینی رو طی نمی کنه و این چیزیه که بهش طراوتمی ده و من هم می پسندم. برای همین قطعا نمی شه گفت مطالعه چه چیزهایی وچطور مطالعه ای مفیده ولی کارهایی که خودم می کردم رو می نویسم . به نظرمن تمام مطالعاتی که نیازه برای المپیاد نجوم و اخترفیزیک انجام بدیدنیازمند پیش نیازهای ریاضی و فیزیک هستش که مناسبترین منابع برای اونهاکتب دبیرستانی و کتب مقدماتی دانشگاهی هستند مثل فیزیک هالیدی و دورهفیزیک بلت. البته کتاب حسابان تامس هم بد نیست و دید خوبی در مسائل بهتونخواهد داد. سعی کنید در مرحله اول مطالعه به سوادتون مسلط بشید ویادبگیرید از دونسته هاتون استفاده کنید و بعد شروع کنید مطالب سطح بالابخونید که در شکل جدید المپیاد بسیار لازمه.
بطور کلی سرفصل های المپیاد تا جایی که من می دونم شامل اینها هستند:
1- مثلثات کروی و بردارها ( بسیار مهم )
2- مکانیک سماوی
3- ریاضی فیزیک(شامل سر فصل های کتاب هالیدی ، حسابان ، آمار ، اپتیک ، نسبیت ، هندسه تحلیلی و...)
4- فیزیک ستاره ها( آستروفیزیکز)
5- کیهانشناسی و کهکشان شناسی ( مدل های کیهانشناختی ، هندسه ی کیهان ، آشنایی با کهکشانها ، دینامیک کهکشانی و....)
6- نجوم مقدماتی ( مفاهیم پایه ای نجوم ، منظومه شمسی ، مسائل هندسی و ...)
7- رصد آسمان شب ( با چشم مسلح و غیر مسلح )

برایمثلثات کروی منابع انگلیسی زیادی وجود دارند اما تنها منبع مناسب برایالمپیاد به زبان فارسی نجوم کروی اسمارت هست که نظر شخصیه من اینه که تمامفصل هاشو بهتره بخونید ، خیلی ها می گن بعضی فصول مثل تلسکوژ دایره نصفالنهاری و مکانیابی در دریا رو نباید خوند ولی نکته اینجاست که اسمارتکتابیه که بیشتر و مخصوصا در این فصول به تحلیل مسائل واقعیه مطرح در نجومپرداخته ٬ لذا حتی ورق زدن این فصول دید خوبی در بسیاری از مسائل بهتون میده. بردارهارو هم می تونید روابطی رو که از نجوم کروی بلدید از راهبردارها استخراج کنید و البته فصول اول کتب مکانیک که معمولا مربوط بهمقدمات ریاضی هستند رو حتما مطالعه کنید. برای مکانیک سماوی کتب دینامیک ومکانیک دوره های کارشناسی و ارشد مناسب هستند مثل آریا ، گلدشتاین ، فاولزو بهترین اونها ماریون. برای اخترفیزیک می تونید کتاب دکتر ریاضی ، زیلیکیا بوم - ویتنس رو بخونید یک کتاب انگلیسی به نام مقدمه ای بر اختر فیزیکنوین نوشته اوسلی هست که بد نیست . برای فیزیک اگر لازم می دونید می تونیدجلد 2 و3 و4 هالیدی رو مطالعه کنید ، و اگر باز هم احساس نیاز کردید فقطبعضی فصول از ( دقت کنید فقط بعضی فصول) کتابهای زیمانسکی و گریفیث دیدخوبی به شما خواهند داد ، البته اینها کتابهایی هستند که مطالعه آنهانیازمند آشنایی با ریاضیات پیشرفته و مقدمات فیزیک هست و به هیچ وجهکتابهای آسونی نیستند. رصد رو هم فراموش نکنید که روح المپیاد و دانشنجومه ٬ از کار با تلسکوپ غافل نشوید. برای رصد من روی 2تا اطلس تاکیددارم که البته استاد رصدم جناب کوکرم هم فکر می کنم همین عقیده رو داشتهباشند :
[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]The Observer's Sky Atlas [/JUSTIFY]
[JUSTIFY]The Sky Atlas 2000[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]ضمنامن حل مسائل دوره های المپیاد فیزیک رو بسیار مناسب می دونم و البته قبلاون تمام مسائلی از المپیاد نجوم که به اونها دسترسی دارید.
کلا سعی کنید قبل از قبولی در مرحله دو و اومدن به دوره تمام چیزهایی که لازمه روبخونید ، در دوره احتمالا حوصله و فرصت مطالعه نخواهید داشت.

[/JUSTIFY]

shokolat_g72

New Member
لایک ها
129
bebakhshid man mikham olympiade nojom sherkat konam vase marhale aval ham rasad niyaze yani man bayad telescope bekharam??olympiade nojom chand ta tala mide??age emsal sherkat konam vali ghabool nasham mitoonam sale dg ham sherkat konam??mersi

fazanavrd

New Member
لایک ها
10
آره رصد باید بلد باشی

pedram.1373

New Member
لایک ها
19
پاسخ : منابع المپیاد نجوم توسط آقای بهراد طوقی

كتاب براي رصد چي بخونيم .

f-makvandy

New Member
لایک ها
21

كتاب براي رصد چي بخونيم .
والا تا اونجایی* که من میدونم ر صدو می*رن ، نمیخونن!:7:
ولی* راهنمای آسمان شب+کوشکا خیلی* چیزای باحالین...
البته اینا برای رصد خیلی خوبن....
:d

آخرین ویرایش توسط مدیر

newton2011

New Member
لایک ها
25

به نظر من برای شروع کتاب صورتهای فلکی خوبه.

sooshans

New Member
لایک ها
52

والا تا اونجایی* که من میدونم ر صدو می*رن ، نمیخونن!:7:
ولی* راهنمای آسمان شب+کوشکا خیلی* چیزای باحالین...
البته اینا برای رصد خیلی خوبن....
:d
البته کار با starry night هم به نظر بعضیا از ملزوماته

a1372

New Member
لایک ها
3

به نظر من با چند بار شب رصدي و يكم كار با starry night حله

shokolat_g72

New Member
لایک ها
129

کلپنر از 1 تا 9 کلش رو باید بخونیم؟؟؟ این نسبیت چیه که نوشتن؟؟؟

kiki75

New Member
لایک ها
116

برای مرحله ی اول اگر فقط کتاب نجوم و اختر فیزیک مقدماتی (ترجمه دکتر قنبری)رو بخونیم و یکم از هالیدی و نجوم کروی(نوشته ی اسمارت)وچندتا از کتاب های مرحله اول کافیه؟؟؟؟؟؟

shokolat_g72

New Member
لایک ها
129

فکر نمی کنم...چون یک سال که المپیاد نجوم سخت شده...

بالا