-----> من كنت مولا فهذا علي مولا <-----

heidar

Member
لایک ها
36
به نام خدا​
سلام
فردا عيد غديره اين عيد شاه عيد شيعيانه در اين عيد خدا توبه ي آدم (ع)‌ رو پذيرفت كشتي ن.ح (ع) بر كوه جودي نشست آتش بر ابراهيم (ع) سرد شد سليمان (ع) آصف ابن برخيا (همون كسي كه در يك چشم بر هم زدن تخت ملكه سبا رو از سبا به قصر سليمان (ع) آورد) رو جانشين خود اعلام كرد موسي (ع) بر جادوگران پيروز شد هارون و پس از آن يوشع ابن نون و عيسي (ع) شمعون را جانشين خود نمودند و از همه مهمتر پيامبر (ص) امام علي (ع) رو به عنوان جانشين خودشون معرفي كردند و دين كامل و رسالت تمام شد
تو قرآن كريم هم 2 تا آيه ي معروف درباره ي غدير داريم كه ترجمه و ترجمه منظومشون رو نوشتم
يا ايها الرسول بلغ ما انزل اليك من ربك و ان لم تفعل فما بلّغت رسالته (قسمتي از آيه 67 سوره مباركه مائده)
اي پيامبر آنچه را كه از پروردگارت بر تو فرود آمد را ابلاغ كن و اگر اين كار را نكني پس پيام او (خدا) را نرسانده اي
الا اي پيمبر هر آنچه خدا / به تو كرده نازل بگو خلق را
اگر خود پيام خداي جلال / بر آنها نگويي تمام و كمال
اداء رسالت نكردي تمام / در اين كار ننموده اي اهتمام
اليوم اكملت لكم دينكم و اتممت عليكم نعمتي و رضيت لكم الاسلام دينا (قسمتي از آيه 3 سوره مباركه مائده)
امروز دينتان را برايتان كامل كردم و نعمتم را بر شما تمام كردم و اسلام را به عنوان دين شما پسنديدم
كنون دينتان را به حد كمال / رساندم بدين اقتدار و جلال
ادا كرده ام نعمتم را تمام / ببخشيده ام بر شما اين مقام
كنون بهرتان دين اسلام ناب / كه والا ترين است شد انتخاب
در دعاي ندبه هم مختصري از واقعه ي غدير و زندگي امام علي (ع) با جملاتي بسيار زيبا ذكر شده كه خواندنش رو به همه توصيه مي كنم (مخصوصا با صداي آقاي فرهمند) اينم قسمتي از اونه
...وَ قُلْتَ:إِنَّما يُـريـدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الـرِّجْسَ أَهْـلَ الْبَيْتِ، وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهيراً، ثُمَّ جَعَلْتَ أَجْرَ مُحَمَّدٍ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ آلِهِ، مَوَدَّتَهُمْ فى كِتابِكَ، فَقُلْتَ: قُلْ لا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْراً، إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِى الْقُرْبى وَ قَلْتَ: ما سَأَلْتُكُمْ مِنْ أَجْرٍ فَهُوَ لَكُمْ وَ قُلْتَ: ما أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ مِنْ أَجْرٍ ، إلّا مَنْ شاءَ أَنْ يَتَّخِذَ إِلى رَبِّهِ سَبيلاً، فَكانُوا هُمُ السَّبيلَ إِلَيْكَ، وَالْمَسْلَكَ إِلى رِضْوانِكَ، فَلَمَّا انْقَضَتْ أَيّامُهُ، أَقامَ وَلِيَّهُ عَلِىَّ بْنَ أَبى طالِبٍ، صَلَواتُكَ عَلَيْهِما وَ آلِهِما، هادِياً إِذْ كانَ هُوَ الْمُنْذِرَ، وِ لِكُلِّ قَوْمٍ هادٍ، فَقالَ وَالْمَلَأُ أَمامَهُ: مَنْ كُنْتُ مَوْلاهُ فَعَلِىٌّ مَوْلاهُ، اَللّهُمَّ والِ مَنْ والاهُ، وَعادِ مَنْ عاداهُ، وَانْصُرْ مَنْ نَصَرَهُ، وَاخْذُلْ مَنْ خَذَلَهُ، وَ قالَ: مَنْ كُنْتُ أَنَا نَبِيَّهُ فَعَلِىٌّ أَميرُهُ، وَ قالَ: أَنَا وَ عَلِىٌّ مِنْ شَجَرَةٍ واحِدَةٍ، وَ سائِرُ النّاسِ مِنْ شَجَرٍ شَتّى، وَ أَحَلَّهُ مَحَلَّ هرُوْنَ مِنْ مُوسى، فَقالَ لَهُ: أَنْتَ مِنّى بِمَنْزِلَةِ هرُوْنَ مِنْ مُوسى، إِلّا أَنَّهُ لا نَبِىَّ بَعْدى، وَ زَوَّجَهُ ابْنَتَهُ سَيِّدَةَ نِساءِ الْعالَمينَ، وَ أَحَلَّ لَهُ مِنْ مَسْجِدِهِ ما حَلَّ لَهُ، وَ سَدَّ الْأَبْوابَ إِلّا بابَهُ، ثُمَّ أَوْدَعَهُ عِلْمَهُ وَ حِكْمَتَهُ، فَقالَ: أَنَا مَدينَةُ الْعِلْمِ وَ عَلِىٌّ بابُها، فَمَنْ أَرادَ الْمَدينَةَ وَالْحِكْمَةَ فَلْيَأْتِها مِنْ بابِها، ثُمَّ قالَ: أَنْتَ أَخى وَ وَصِيّى وَ وارِثى، لَحْمُكَ مِنْ لَحْمى، وَ دَمُكَ مِنْ دَمى، وَ سِلْمُكَ سِلْمى، وَ حَرْبُكَ حَرْبى، وَالْإيمانُ مُخالِطٌ لَحْمَكَ وَ دَمَكَ كَما خالَطَ لَحْمى وَ دَمى، وَ أَنْتَ غَداً عَلَى الْحَوْضِ خَليفَتى، وَ أَنْتَ تَقْضى دَيْنى، وَ تُنْجِزُ عِداتى، وَ شيعَتُكَ عَلى مَنابِرَ مِنْ نُورٍ، مُبْيَضَّةً وُجُوهُهُمْ حَوْلى فِى الْجَنَّةِ، وَ هُمْ جيرانى، وَ لَوْلا أَنْتَ يا عَلِىُّ لَمْ يُعْرَفِ الْمُؤْمِنُونَ بَعْدى،وَ كانَ بَعْدَهُ هُدىً مِنَ الضَّلالِ، وَ نُوراً مِنَ الْعَمى، وَ حَبْلَ اللَّهِ الْمَتينَ، وَ صِراطَهُ الْمُسْتَقيمَ، لا يُسْبَقُ بِقَرابَةٍ فى رَحِمٍ، وَ لا بِسابِقَةٍ فى دينٍ، وَلا يُلْحَقُ فى مَنْقَبَةٍ مِنْ مَناقِبِهِ، يَحْذُو حَذْوَ&shy;الرَّسُولِ، صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِما وَآلِهِما، ...
و درباره خاندان رسول فرمودى: البته خدا از شما اهل بيت رسول هر رجس و ناپاكى را دور مى سازد و كاملاً پاك و مبرّا مى گرداند. سپس مُزد محمد که درود تو بر او خاندانش باد؛ را دوستي آنان مقرّر کردي و در کتاب خود فرمودي: بگو من از شما مُزدي نمي خواهم، الا مودّت خويشانم. باز فرمودى: بگو همان اجر رسالتى را كه خواستم؛ باز به نفع شما خواستم و باز فرمودى: بگو من از شما امّت اجر رسالتى نمى خواهم، جز آنكه شما راه خدا را پيش گيريد. پس (مي توان فهميد) اهل بيت رسول، طريق و رهبر به سوى تواند در راه بهشت رضوان تواند. و هنگامى كه دوران عمر پيغمبرت سپرى گشت، وصى و جانشين خود على بن ابى طالب (صلوات اللَّه عليهما وآلهما) را به هدايت امت برگماشت. چون او منذر و براى هر قوم هادى امّت بود. پس رسول اكرم در حالى كه امّت همه در پيش بودند؛ فرمود: هر كس كه من پيشوا و دوست و ولىّ او بودم؛ پس از من، على مولا و امام و پيشواى او خواهد بود. بارالها دوست بدار هر كه على را دوست بدارد و دشمن بدار هر كه على را دشمن بدارد و يارى كن هر كه على را يارى كند و خوار ساز هر كه على را خوار سازد. باز فرمود: هر كس من پيغمبر او هستم؛ على امير و فرماندار اوست. باز فرمود: من و على هر دو شاخه هاى يك درخـتـيـم و سـايـريـن از درختهـاى مختلفند. و پيغمبر على را نسبت به خود، به مقام هارون نسبت به موسى نشاند؛ جز آنكه فرمود: پس از من پيغمبرى نيست باز رسول اكرم دختر گراميش كه سيّده زنان عالم است، را به على تزويج فرمود. باز حلال كرد بر على آنچه بر خود پيغمبر حلال بود (از آنكه با حال جنابت تنها بر رسول و على به مسجد پيغمبر درآمدن حلال بود و بر غيرشان حرام). و باز تمام درهاى منازل اصحاب را كه به مسجد رسول باز بود، به حكم خدا بست غير در خانه على. آنگاه رسول اسرار علم و حكمتش را نزد على به وديعه گذاشت و فرمود: من شهر علم هستم و على دَرِ آن شهر. پس هر كه بخواهد در اين مدينه علم و حكمت وارد شود، از درگاهش بايد وارد گردد. آنگاه فرمود: تو برادر من، وصىّ من و وارث من هستى. گوشت و خون تو، گوشت و خون من است. صلح و جنگ با تو، صلح و جنگ با من است و ايمان چنان با گوشت و خون تو آميخته شده كه با گوشت و خون من آميخته اند. تو فردا جانشين من بر حوض كوثر خواهى بود و پس از من، تو اداء قرض من مى كنى و وعده هايم را انجام خواهى داد. شيعيان تو در قيامت بر كرسيهاى نور با روى سفيد در بهشت ابد، اطراف من قرار گرفته اند و آنها همسايه من هستند. اگر تو يا على بعد از من ميان امتم نبودى، اهل ايمان به مقام معرفت نمى رسيدند همانا على بود كه بعد از رسول اكرم؛ امت را از ضلالت و گمراهى و كفر و نابينايى، به مقام هدايت و بصيرت مى رسانيد. او حبل اللَّه متين در راه مستقيم حق براى امت است. هيچ كس به قرابت با رسول، بر او سبقت نيافته و در اسلام و ايمان بر او سبقت نگرفته. و نه كسى به او در مناقب و اوصافِ كمال خواهد رسيد. تنها قدم به قدم از پى رسول اكرم، على راه پيمود كه درود خدا بر هر دو و بر آل اطهارشان باد

اينم چند تا شعر در باره ي غدير:

علي مولا

نقل‌ دارم‌ از ثقات‌ با صفا / آنکه‌ روزي‌ حضرت‌ خير الوري
چون‌ که‌ او برگشت‌ از حج‌ الوداع / در غدير خم‌ مکان‌ کرد آن‌ مطاع
گفت‌ هر کس‌ را منم‌ مولاي‌ او / پس‌ علي‌ مولاي‌ او باشد نکو
حيدر از فرمان‌ رب‌ کائنات / شد ولي‌ بر مومنين‌ و مومنات‌

غدير

بنگر که‌ خلق‌ را به‌ که‌ داد و چگونه‌ گفت / ‌روزي‌ که‌ خطبه‌ کرد نبي‌ بر سر (غدير)
دست‌ علي‌ گرفت‌ و بدو داد جاي‌ خويش / گردست‌ او گرفت‌ جز از دست‌ او مگير
با خرد باش‌ يک‌ دل‌ و همبر / چون‌ نبي‌ با علي‌ به‌ روز غدير
شرف‌ مرد به‌ هنگام‌ پديد آيد از او / چون‌ پديد آيد تشريف‌ علي‌ روز غدير
بر سر خلق‌ مر او را چو وصي‌ کرد نبي / اين‌ به‌ اندوه‌ در افتاد از او آن‌ به‌ زخير

فخر همام

همي‌ نداني‌ اي‌ کوردل‌ به‌ عمري‌ خويش / که‌ احمد قرشي‌ را وصي‌ که‌ بود و کدام‌ ؟
نگر که‌ پاي‌ ابر کتف‌ مصطفي‌ که‌ نهاد / بتان‌ ز کعبه‌ که‌ افکند و پاک‌ کرد مقام‌ ؟
نگر که‌ دست‌ که‌ بگرفت‌ مصطفي‌ به‌ غدير / که‌ را امام‌ هدي‌ خواند و فخر و زين‌ همام‌ ؟
امام‌ آنکه‌ خداي‌ بزرگ‌ ، روز غدير / به‌ فضل‌ کرد به‌ نزديک‌ مصطفي‌ پيغام‌

من كنت مولاه
زين‌ سبب‌ پيغمبر با اجتهاد / نام‌ خود و آن‌ علي‌ مولا نهاد
گفت‌ هر کو را منم‌ مولا و دوست / ابن‌ عم‌ من‌ علي‌ مولاي‌ اوست
‌کيست‌ مولا آنکه‌ آزادت‌ کند / بند رقيت‌ ز پايت‌ بر کند
چون‌ به‌ آزادي‌ نبوت‌ هادي‌ است / مومنان‌ را زانبيا آزادي‌ است
اي‌ گروه‌ مومنان‌ شادي‌ کنيد / همچو سرو و سوسن‌ آزادي‌ کنيد

چشمه ي خورشيد

چشمان علي دو چشمه ي خورشيدست / لبهاي علي لبالب از توحيدست
سوگند به كعبه خانه ي ميلادش / اسلام محمد از علي جاويد است

بحر شرف

در بحر شرف گوهر يكدانه عليست / بر مسند دين امير و فرزانه عليست