مکانیک و توابع موجی

farshad_d

New Member
لایک ها
14
ا سوال دارم.مختصات قطبی که تویه توابع موجی به وسیله شرودینگر در مکانیک موجی برای توجیح اوربیتال ها استفاده شده چه مزیتی نسبت به مختصات دکارتی داره؟(این سوال اولم بود.بقیه رو در ادامه می پرسم)

mobtaker

New Member
لایک ها
36
اینا رو از کجا میاری می پرسی؟

farshad_d

New Member
لایک ها
14
تو کتاب شیمی معدنی کاتن نوشته

mobtaker

New Member
لایک ها
36
صفحه؟

sady

New Member
لایک ها
20
farshad_d گفت
ا سوال دارم.مختصات قطبی که تویه توابع موجی به وسیله شرودینگر در مکانیک موجی برای توجیح اوربیتال ها استفاده شده چه مزیتی نسبت به مختصات دکارتی داره؟(این سوال اولم بود.بقیه رو در ادامه می پرسم)

در مختصات قطبی ما سه مولفه ی R و Teta و Phi رو داریم. یعنی یک فاصله از مبدا و دو تا هم زاویه.
در مختصات کارتزین(همون دکارتی) ما سه مولفه ی X و Y و Z رو داریم.

در فیزیک برای حل خیلی از مسائل از تقارن کمک میگیرند. یعنی با توجه به شکل فضایی مسئله و به کمک اصول ساده ی تقارن، مسئله را ساده سازی می کنند.

هنگامی که می خواهیم معادله ی شرودینگر را برای یک اتم حل کنیم، تقارن مسئله کروی است. ( با کمی فکر متوجه می شوید که چرا کروی است !! )

بنابرین استفاده از مختصات کروی به جای کارتزین باعث می شود که حل کردن معادله ی شرودینگر به مراتب ساده تر شود ...

farshad_d

New Member
لایک ها
14
ببخشید تقارن کروی دقیقا یعنی چی؟

sady

New Member
لایک ها
20
farshad_d گفت
ببخشید تقارن کروی دقیقا یعنی چی؟

تقارن کروی یعنی اینکه تمامی نقاطی که از مرکزتقارن ( در اینجا همان هسته ی اتم ) فاصله ی معین r را دارند، هم ارز هستند و تفاوتی بین آنها وجود ندارد.
به عبارت دیگر خصوصیات و ویژگی های نقاطی که روی کره ای با شعاع r هستند، یکسان است .

به طور مثال هنگامی که یک بار الکتریکی نقطه ای داشته باشیم ، تقارن کروی است.
یا وقتی می خواهیم میدان گرانشی سیارات را بررسی کنیم ، با تقارن کروی مواجه هستیم ...

لایک ها
0
حل معادله شرودینگرو لازم واسه دوره بلد باشیم؟

shir_del

New Member
لایک ها
0
نخير به هيچ وجه سمت اين مباحث نريد. بيشتر روي مطالبي كار كنيد كه مفيدند و بايد روشون مسلط شيد

avogadro

New Member
لایک ها
167
shir_del گفت
نخير به هيچ وجه سمت اين مباحث نريد. بيشتر روي مطالبي كار كنيد كه مفيدند و بايد روشون مسلط شيد
in mavaredi ke migi daghighan chya hastan

FATIMAH

New Member
لایک ها
84
پاسخ : مکانیک و توابع موجی

سلام.
من از فصل 9 يک اشکال دارم که فکر ميکنم با موضوع اين تاپيک مربوط ميشه.
در قسمت اوربيتال هاي هيبريدي گفته شده ميتوان تصور کرد که چهار الکترون به طور جداگانه يک اوربيتال s و سه اوربيتال P را اشغال کرده اند و هم ميتوان تصور کرد در چهار اوربيتال هيبريدي sp3 قرار دارند که اينها تناقض داره. چه جوري توجيه ميشه؟

mohamad_javad

Active Member
لایک ها
247

به نظر من برا المپیاد بیشتر دقت لازمه سوالارو هم میپیچونن .نه اینکه خارج مباحث سوال بدن!

FATIMAH

New Member
لایک ها
84

من اول میخوام شیمی رو درک کنم بعد المپیاد.

بالا