نقد شعر یه توپ دارم قلقلیه

G

Guest

Guest
[center:910a9cf482][font=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]یه توپ دارم قلقلیه
سرخ و سفید و آبیه
می‌زنم زمین، هوا می‌ره
نمی‌دونی تا کجا می‌ره
من این توپو نداشتم
مشقامو خوب نوشتم
بابام بهم عیدی داد
یه توپ قلقلی داد

[/font][/center:910a9cf482]

[font=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]یه توپ دارم قلقلیه :
ازآنجا که همه‌ی توپها قلقلی هستند؛ این مصرع نشان حماقت شاعر است. یابیانگر این موضوع است که شاعر توپ‌های مثلثی و مربعی و لوزی هم داشته ولیحالا فقط می‌خواهد در مورد آن توپش که قلقلی است، صحبت کند. در هر صورتمی‌توان این فرضیه را هم در نظر گرفت که شاعر می‌خواسته در لفافه و بااستفاده از آرایه‌های ادبی نظیر تشبیه و استعاره، به گردی زمین که مرحومگالیور (!) آن را به اثبات رساند، تاکید کند.

[/font][font=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]سرخ و سفید و آبیه:
این سه رنگ که نماد پرچم فرانسه است، نشان‌ دهنده‌ی فرانسوی بودن توپ مورد نظر است. حالا چرا فرانسه؟ خدا می‌داند!

[/font][font=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]می‌زنم زمین هوا می‌ره/ نمی‌دونی تا کجا می‌ره:
اینمصراع گویای مکان سروده شدن شعر است. جایی بیرون از جو زمین. چون اینمصراع بحث جاذبه‌ی زمین را نقض می‌کند و در ادامه به لایتناهی بودن دنیااشاره دارد که مسلماً به من و شما هیچ ربطی ندارد.

[/font][font=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]من این توپو نداشتم/ مشقامو خوب نوشتم:
فقر!نداشتن توپ و آتاری و پلی استیشن و ... باعث شده که شاعر از درد نداری وبدبختی بنشیند و درس بخواند و مشق‌هایش را خوب بنویسد. برای مثال اکثرفوتبالیست‌ها که همیشه با توپ سر و کار دارند، وضعیت درسی مساعدی ندارند.

[/font][font=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]بابام بهم عیدی داد / یه توپ قلقلی داد:
این مصراع هیچ تفسیر خاصی ندارد! جز اینکه شاعر از آرایه‌ی مبالغه استفاده کرده است.[/font]

از پاتوق.کام

ziza

New Member
لایک ها
3
سلام
متاسفم براتون که با این همه بازهم کپی‌ رایت را رعایت نمیکنید!!! واقعاً که !!! شما که همه ادعای با دانشی دارید (مخصوصا ریل پرشن و گهرشادی) باید بدونین که استفاده از مطالب دیگران خلاف همهٔ ارزش هاست پس خواهشا منبع ذکر بشه....
http://mohajerane.blogfa.com/

Goharshady

New Member
لایک ها
166
برای بار صدم می نویسم:
من که رعایت می کنم.

بالا