لایک ها
521
سلام به همه ی دوستان علاقه مند به علم جذاب شیمی...
ما چند وقت پیش با آقای خلینا یه تصمیمی گرفتیم و یه حرکت خودجوش انجام دادیم و این ماراتن هایی که در حال حاضر میبینید رو راه انداختیم.... تنها هدفش هم ایجاد انگیزه و رقابت بوده و اینکه یه جو علمی مفید و تأثیر گذار در جریان باشه و همینطور ادامه پیدا کنه و از طرف خود علاقه مندان هم اداره بشه و ادامه پیدا کنه(زیر نظر راهبران)...
حالا میخایم بازتاب این ماراتن ها در اذهان و افکار عمومی(!) رو بررسی کنیم و ببینیم تا چه حد موفق بودیم! اصلا موفق بودیم؟! چی کار کنیم بهتر شه؟! و خلاصه کلی چیز میز!
......................................................................................................
اگر مایل به اظهار نظر و نقد و بررسی هستید، لطفا به سوالای زیر به طور کامل جواب بدید! با تشکر قبلی!
1) سطح سوالات چطور بوده؟!
2) بحث و بررسی هایی که از جانب من (به عنوان کوچیک شماها!) و دیگر دوستان انجام شده، تا چه حد مفید و تأثیر گذار بوده؟!
3) شرکت دوستان علاقه مند توی بحثها تا چه حد کافی و مفید بوده؟!
4) در کل وجود ماراتنها به درد بخور هست یا نه؟! چرا؟!
5) ادامه پیدا کنه یا نه؟! اگر مایلید ادامه پیدا کنه چه پیشنهادی برای بهتر شدنش دارید؟!
......................................................................................................
منم یه خورده حرف دارم باهاتون که بین صحبتای شما میگم!
خواهشم اینه که توی بحث شرکت کنید، تا ما بتونیم به یه نتیجه گیری خوبی برسیم!
با آرزوی موفقیت و پیشرفت روز افزون برای تمام جوانان ایرانی سلحشور، مخصوصا المپیادی ها، و مخصوصا بر و بچه های شیمیست!
موفق باشیم!
[center:f934e4a824]
[/center:f934e4a824]

[center:f934e4a824]everything is chemistry[/center:f934e4a824]

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
سلام... اول از همه بگم که این عکسه که گذاشتید خیلی باحاله.
ولی کله دنیا شیمی نیست، شیمی و کامپیوتر و برقه!!!

1)سطحه سوالا خوبه ولی می شه طبقه بندی هاش زیاد تر شه! می دونم که کاره آسونی نیست ولی اگه می شد که بحثایه دوره مثه شیمی تجزیه یا شیمی فیزیک و آلی هم واسه خودشون ماراتون می داشتند خیلی خوب می بود... البته واسه شیمی آلی یه هم چین تاپیکی باز شد ولی آن چنان استقبالی نشد، واسه همین من احساس کردم شاید واسه این تاپیکا زود باشه و دور و بره فروردین اگه شروع شه یه هم چین تاپیکایی استقبال ازشون بیشتر باشه! خیلی از بچه هایی که دارن می خونن و الآنم خیلی خوبند، نمی آن تو این سایت!!! واسه همین یکم این جا سوت و کوره. ولی من که می گم بچه ها دارن کم لطفی می کنن. مثلا من(کوچیکه این جمعه المپیادیا)، زنگ تفریحایه بین درس خوندنم رو می آم اینجا و تازه یه احساسه رضایتی هم دارم که دارم از زنگ تفریحام هم استفاده می کنم!!!

2)اول از همه باید ازتون به شدت و صادقانه تشکر کنم. واسه من یکی که خیلی مفید بوده تا الآن. از این نظر دارم می گم که هم دستم می آد که کجا ها رو باید بیشتر مواظب باشم و بهشون دقت کنم تا در دامه بی دقتی نیوفتم(!!!
) و هم این که دستم می آد که تو ماراتونا که بحثا واسه مرحله دو هستش، چه چیزایی رو حتی اسمش رو هم نباید برد!!! بعدشم وقتی نوعه نگاهه آدمایه دیگه که واردند رو می بینم، می فهمم که باید به یه هم چین مساله ای چه جوری نگاه کنم! کلا به آدم دید می ده دیگه... به خصوص به آدمه تازه کار و بی دیدی مثه من.

3) کلا یه مدته شرکت کننده ها کم اند. من خودم حدس می زنم شاید سوالا واسه بعضی ها ساده باشه و نیان! که این بازم بر می گرده به طبقه بندی سطحه ماراتونا که بالاتر گفتم. هر چند که اگه کسی واسش ساده باشه سوالا هم، بد نیست که شرکت کنه، چون بالاخره آدم باید مرحله یک و دو رو هم بده دیگه! البته سطحه سوالا به نظره من که خوبه. کلا اشکالا یه آدم در می آد!

4) به درد بخور هست. تو 3تا سواله بالایی گفتم چرا.

5) ادامه پیدا کنه. می شه یه هم چین سیستمی هم را انداخت که یه تاپیکایی، چه می دونم، مثلا به اسمه اتوماراتون ایجاد کنیم که بچه ها هر کی تو سوالی گیر کرد و یا احساس کرد سواله قشنگیه(هر چند همه یه سوالا یه شیمی قشنگن) تو اون تاپیکا مطرح کنه و همه فک کنن و بهش جواب بدن!! این جوری از درست شدنه یه سری تاپیکا یه اضافی هم جلو گیری می شه!!! البته باید اگه یه هم چین سیستمی باشه، یه سری قانون هم داشته باشه، مثه این که سوالایی که مطرح می شه حتما مربوط به المپیاد باشه!!! اون تاپیکا رو هم می شه طبقه بندی کرد و یه تاپیکایه پیشرفته تری مثه اتوماراتونه تجزیه یا ... هم ایجاد شه!!! من که خودم کلی سواله تجزیه یه جواب نداده دارم از کریستین!!!
هر جا هم بچه ها کم لطفی کردن و سوال نذاشتن، شما یه دستی بر سره تاپیکا بکشید و از اون سوالا یه قشنگتون بذارید توشون.

بازم خیلی خیلی از زحمتاتون واسه ما تازه واردا ممنون!!!

farhad2009

New Member
لایک ها
125
من اصلا در حدی نیستم که بخوام نظر بدم. ولی یه انتقاد دارم
خیلی جالب میشد که یه تاپیک ایجاد کنید و هر سری یه ۱۰ ٫۱۵٫ تا سوال جوندار میزاشتید.
چون اونطوری یه مجموعه ایجاد میشد.
مثل پارسال البته من به همراه یکی دیگه از کاربرایه عزیز قصد همچین کاریو داشتیم . اما چون دیدیم که نمیتونیم زیاد از وقت درس خوندن بزنیم بیایم سایت بیخیال شدیم.

از امیر خان هم بدلیل زحمات فراوان تشکر میکنم.
و ایشالا طلایه جهانی
به امیر: اندکی صبر طلا نزدیک است

لایک ها
6
اقای توکلی دستتون درد نکنه..کار قشنگیه و مفید..
اما به نظرم زیاد استقبال نمیشه چون حتی اگه تعداد لدم هایی که میخونن زیاد باشه با توجه به مدل کلی سوال ها حتما باید روی کاغذ نوشته شن و جواب داده شن و نمیشه همین طوری گفت..نمیگم سواله سطح پاییین بزارین اما بهتره یه کم به حوصله ی مخاطب هم فکر کنید..شاید هم این طور نباشه..این نظر منه..

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
من با نظر
happiestchemist موافقم که شاید دلیل کم لطفی بچه ها این باشه! ولی آخه سوالایی که برگه کاغذ نخواد که می شه همون سوالایه عادی که تو کتابا هم زرت و زرت می بینیم!
من هم واسم بعضی وقتا تایپ و توضیحه جوابا سخته، به خصوص با حجمه کارایی که داریم، و این موضوع رو قبول دارم!

به نظرتون آخه کاری می شه کرد که هم سوالا قشنگ و تفکر برانگیز باشه، هم جواب دادنشون راحت باشه یا این که جواب دادنشون راحت بشه؟؟؟
من واسه این سوال نتونستم جوابی پیدا کنم.

یا اگه این سوال نه، یه سواله دیگه! یه راه حل! یه ایده!

بیاید فک کنیم که این اشکال چه جوری برطرف می شه.

لایک ها
521
ممنون از نظراتتون و اینکه ارزش قائل شدید...
mehrafshan گفت
سطحه سوالا خوبه ولی می شه طبقه بندی هاش زیاد تر شه! می دونم که کاره آسونی نیست ولی اگه می شد که بحثایه دوره مثه شیمی تجزیه یا شیمی فیزیک و آلی هم واسه خودشون ماراتون می داشتند خیلی خوب می بود... البته واسه شیمی آلی یه هم چین تاپیکی باز شد ولی آن چنان استقبالی نشد، واسه همین من احساس کردم شاید واسه این تاپیکا زود باشه و دور و بره فروردین اگه شروع شه یه هم چین تاپیکایی استقبال ازشون بیشتر باشه!
بله... اگه استقبال بشه چرا که نه!
یه نکته ای هم وجود داره و اون اینکه قرار نیست فقط من یا آقای خلینا یا راهبرا یه همچین تاپیکایی رو راه بندازیم! نمیدونم چرا بد جا افتاده که حتی توی ماراتنها هم باید فقط من سوال بذارم وگر نه کسی کاری نداره! اینا همش واسه خودتونه و هدف هم این بوده که شماها سوالایی که اشکال دارید یا مباحثی که قابل بحث و مفید هستش رو توی ماراتنها مطرح کنید تا هم خودتون به جواب برسید هم بقیه دوستاتون بهش فکر کنن و آخر سر به یه جمع بندی خوب برسیم!
mehrafshan گفت
3) کلا یه مدته شرکت کننده ها کم اند. من خودم حدس می زنم شاید سوالا واسه بعضی ها ساده باشه و نیان! که این بازم بر می گرده به طبقه بندی سطحه ماراتونا که بالاتر گفتم. هر چند که اگه کسی واسش ساده باشه سوالا هم، بد نیست که شرکت کنه، چون بالاخره آدم باید مرحله یک و دو رو هم بده دیگه! البته سطحه سوالا به نظره من که خوبه. کلا اشکالا یه آدم در می آد!
happiestchemist گفت
اقای توکلی دستتون درد نکنه..کار قشنگیه و مفید..
اما به نظرم زیاد استقبال نمیشه چون حتی اگه تعداد لدم هایی که میخونن زیاد باشه با توجه به مدل کلی سوال ها حتما باید روی کاغذ نوشته شن و جواب داده شن و نمیشه همین طوری گفت..نمیگم سواله سطح پاییین بزارین اما بهتره یه کم به حوصله ی مخاطب هم فکر کنید..شاید هم این طور نباشه..این نظر منه..
من کلا بلد نیستم سوال آبکی طرح کنم! سطح سوالا واقعا خوبه ولی در چارچوب مرحله اول و دومه! یعنی چیزی فراتر از مباحث مرحله 1 و 2 نیاز نداره...
یه نکته ای هم وجود داره:
سوالای مرحله اول و دوم با توجه به زمان طرح میشن... یعنی کل یه سوال تستی مرحله اول واسه حداکثر 2 الی 4,5 دقیقه طرح میشه... دیگه حداکثر یه سوال محاسباتیش 5 دقیقه بیشتر طول نمیکشه... اگه قرار باشه منم یه همچین سوالایی رو بذارم توی ماراتنها که دیگه آخه این چه سوالی میشه! اینجا که ما دعوامون سر وقت و سرعت و اینا نیست! اینجا میخایم فکر کنیم! اگه قرار باشه سوالی که من میذارم چشمی حل بشه یا اینکه فوقش یه جمع و تفریق ماشین حساب که دیگه این چه سوالیه! اون موقع طرف بره سوالای مرحله اول و دوم رو حل کنه که بهتره...
mehrafshan گفت
می شه یه هم چین سیستمی هم را انداخت که یه تاپیکایی، چه می دونم، مثلا به اسمه اتوماراتون ایجاد کنیم که بچه ها هر کی تو سوالی گیر کرد و یا احساس کرد سواله قشنگیه(هر چند همه یه سوالا یه شیمی قشنگن) تو اون تاپیکا مطرح کنه و همه فک کنن و بهش جواب بدن!!
خوب چرا توی همین ماراتنا یه همچین حرکتی انجام نشه! خوب این ماراتنا هم واسه همین چیزاس دیگه! رفع اشکال هم جزوشه... اصلا قرار بر این نبوده که فقط من امیر توکلی سوال بذارم و یکی پیدا شه و روی سوال فکر کنه و جوابشو بنویسه! قرار بر این بوده که خود شماها سوال بزارید... اشکالاتتون رو مطرح کنید... با هم بحث کنید و آخرش با کمک راهبرها به یه نتیجه گیری خوب برسین...
farhad2009 گفت
من اصلا در حدی نیستم که بخوام نظر بدم. ولی یه انتقاد دارم
خیلی جالب میشد که یه تاپیک ایجاد کنید و هر سری یه ۱۰ ٫۱۵٫ تا سوال جوندار میزاشتید.
چون اونطوری یه مجموعه ایجاد میشد.
مثل پارسال
خوب شما الان یک نگاه کلی به ماراتنها بنداز.... تا حالا 46 تا سوال مطرح شده و اکثرا هم جدید و جوندار هستن... آیا این یک مجموعه ی سوال خوب نیست؟!
........................................................................................................
به هرحال من تا جایی که بتونم فعالیت میکنم! هرچی بیشتر بخاید، بیشتر هم نصیبتون میشه! منم هیچ اصراری روی اینکه بخش شیمی فعالتر بشه یا اینکه بچه ها بیشتر بیان و اینا ندارم! خوب ممکنه واسشون مفید نباشه یا هر دلیل دیگه ای... به هرحال با این حرفایی که زده شد دیگه تکلیف مشخصه... این گوی و این میدان...

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
سوالا كوتاه تر بشن خيلي بهتره!
بايد در حد مرحله 2 باشه ديگه!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
بابا شما،همه دارید می گید سوالا کوتاه شن!!! (جز آقای توکلی) آخه سوالا یه کوتاه و ساده رو که تو کتابا و سره کلاسامون می بینیم! بذارید یه 4تا سواله قشنگ و ایده مند و باظرافت و در عینه حال مرحله 1و2 ای هم ببینیم!!!!
خواهشا سوالا رو آسون نکنید! همین مدل سوالا عاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالی اند!
آخه اگه سوالا آسون شه، دیگه اسمش نمی شه ماراتون دیگه!!!! بعدشم دیگه چه کاریه،این همه کتاب وجود داره که پر از سوالایه مختلفه! ما تو این ماراتونا با کلی سوالایه قشنگ و با ظرافت روبه رو شدیم.
..............................................................................................................
آقایه توکلی شما سوال دیده ترید!
ما پیشه شما طفلیم!!! سوالایه قشنگ همه از آن شماست!
ما هم این وسطا یه 2تا سوال بپرونیم، کلامون رو باید بندازیم هوا!!!

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
دوستان عزيز به ويژه mehrafshan
ما امسال المپياد داريم و سوالايي كه تو مرحله 1 و 2 نميان رو لازم نداريم.
به نظرم بايد ماراتنا در حد سوالاي كتاب مسايل برگزيده باشه.
اينطوري خيلي مفيد تره دوستان.
باور كنيد اگه سوالاي مسايل برگزيده رو (سختاش)رو حل كنيد خيلي به صرفه تره.
چون واقعا توش ميمونيم.

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
خوب یعنی شما می گید مسائل برگزیده رو کپی کنیم بذاریم تو سایت؟؟؟
این آخه چه فایده ای داره؟؟؟
سوالایه قشنگ و جون دار توی هر کتاب و منبعی (از جمله مسائل برگزیده) اگه گذاشته شه تو ماراتونا بهتر نیست؟؟؟
بعدشم مسائل برگزیده هم واقعا کتابه خوبیه و من اصلا قصد توهین ندارم! خودم شخصا کلشو حل کردم و در آینده هم مجددا و مجددا حل خواهم کرد ولی مسائل برگزیده جای خود داره، چگونه مسایل جای خود و ...
به نظرم این اصلا درست نیست که بگیم این مدل سوال چون اصلا تو سوالایه مرحله یک و دو نمی آد، پس به درد نمی خوره! سوالایی که تو ماراتونا مطرح شده شاید مدل سوالایه مرحله یک و دو نباشه ولی به من یکی که دید می ده و اشکالام رو در میاره،باعث می شه 4تا ایده جدید پیدا کنم!!! بعدشم به نظرم اصلا خوب نیست که محدود باشیم به مرحله یک و دو! بالاخره قبول شدن فقط تو مرحله یک و دو، به چه درد می خوره؟؟؟!!! ما یه مرحله سه ای هم در پیش داریم،باید اینده نگر بود.
هر چند که سوالایه ماراتونا انقد هم سخت نیست که بگیم در حده مرحله سه هستش! سوالا همون اطلاعاته مرحله یک و دو رو نیاز داره + یه کم ایده + توجه به ظرافتا!!! که این ظرافت ها و ایده ها کلی سوال رو قشنگ می کنن و باعث می شن اون سوال و حلش خوب تو ذهنه آدم بمونه! اگه یه سواله شبیهش ببینیم، یه 4تا ایده داریم که باید چی کار کنیم!!!
تازه فک کنم اگه هدفمون یادگیری باشه خیلی قشنگ تره.

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
خب از اول بگو
من فكر كردم شما هم مثل من تو مسايل برگزيده مشكل داري!
پس حرف شما درسته.

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
من به نظرم بهتره هرکی هر سوالی اشکال داشت بپرسه(تو ماراتونا)، بقیه هم جواب می دن. آقای توکلی هم سوالایه قشنگشون رو از ما دریغ نکنند و وسط سوالا مطرح کنند.
ماراتونا باید جوری باشه که همه ازش استفاده کنند،فقط بحث من نیست که فرق بکنه که با مسایل برگزیده مشکل دارم یا نه.
می شه تو ماراتونا هم سوالایه باظرافت و هم سوالایه تیپ مسایل برگزیده و اصول،مبانی و ... رو گذاشت تا هم ماراتونا یک دست سخت نباشه و هم اینکه همه بتونند ازش استفاده کنند و فیضی ببرند!

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
پيشنهاد خوبيه!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
خیلی خوبه!!!ماراتونا رو نقد و بررسی کردیم، حالا از قبل هم کم تر بروبیا داره!!!چرا؟

لایک ها
6
سوالا خیلی قشنگه..سوالای مرحله2 یش رو کار ندارم ولی الی پیشرفته رو که میخوندم برام جدید بود..منبع الهامتون چیه؟نگید ندارید چون بالاخره از یه چیزی استفاده میشه برای طرح سوال..

لایک ها
6
راستی..من نمیگم سوال آبکی خوبه..سوالای ماراتون ها رو بجز آلی پیشرفته نمیخونم چون خیلی ..
اما آلی پیشرفته رو میخونم شاید فکر هم بکنم اما حس نوشتن ندارم..بهتره یه محلتی باشه برای جوابا..مثلا هر هفته 2 سوال..که ما که هفته تای یه بار میایم..بیایم و جواب رو هم بنویسیم.

بالا