هیدروهالوژن زدایی

nimazbsh

New Member
لایک ها
6
در هیدرو هالوژن 3-برمو-3-متیل هگزان در مجاورت پتاسیم هیدروکسید الکلی 3-متیل-2-هگزن(سیس و ترانس)، 3-متیل-3-هگزن(سیس و ترانس) و 2 اتیل-1-پنتن تشکیل میشه. میتونیم پیش بینی کنیم دقیقا کدوم محصول اصلیه؟

A0re4

New Member
لایک ها
1
سلام ٬ من فکر میکنم جواب ۲-اتیل ۱-پنتنه
البته مطمئن نیستم
ولی ببین طبق قائده مارکوف H به کربنی اضافه میشه که هیدروژنش بیشتره
توی دو تا ترکیب های بالا ؛ توی اولی و دومی کربنای متصل به پیوند دوگانه یکیشون هیچی H نداره یکیشونم یدونه H داره
اما توی ترکیب اخری یه کربن هیچی و اونیکی دوتا H داره پس امکان این که توی واکنش افزایش هیدروژن برمید ؛ H بهش برسه بیشتره
پس شاید بتونیم بگیم توی واکنش حذفی هم این فراورده از همه بیشتر تولید بشه

nimazbsh

New Member
لایک ها
6
سلام ٬ من فکر میکنم جواب ۲-اتیل ۱-پنتنه
البته مطمئن نیستم
ولی ببین طبق قائده مارکوف H به کربنی اضافه میشه که هیدروژنش بیشتره
توی دو تا ترکیب های بالا ؛ توی اولی و دومی کربنای متصل به پیوند دوگانه یکیشون هیچی H نداره یکیشونم یدونه H داره
اما توی ترکیب اخری یه کربن هیچی و اونیکی دوتا H داره پس امکان این که توی واکنش افزایش هیدروژن برمید ؛ H بهش برسه بیشتره
پس شاید بتونیم بگیم توی واکنش حذفی هم این فراورده از همه بیشتر تولید بشه
اتفاقا من فکر میکنم 2-اتیل-1-پنتن از همشون کمتر تشکیل بشه چون قاعده زایتسف میگه هر چی کربن متصل به پیوند دو گانه بیشتر، محصول ما پایدارتر و تولید اون بیشتر و برعکس

A0re4

New Member
لایک ها
1
اتفاقا من فکر میکنم 2-اتیل-1-پنتن از همشون کمتر تشکیل بشه چون قاعده زایتسف میگه هر چی کربن متصل به پیوند دو گانه بیشتر، محصول ما پایدارتر و تولید اون بیشتر و برعکس
بله من چک کردم ؛ حق با شماست فکر کنم گروه های متصل به پیوند دوگانه تو اخری کمتره پس باید کمتر از بقیه تولید بشه

بالا