وضعیت
موضوع بسته شده است.

mahdi math

New Member
لایک ها
61
المپبادی ها! من که سوال های سال های قبل(از سال دور تا همین پارسال) رو میددم انگار کم کم سبک سوالا عوض شده و یه جوری شده که زیاد برای حل اونها نیاز نیست منابع زیادی رو بخونیم آیا این حرف درسته؟
مثلا کسی تا حالا تونسته سوال 1 پارسال رو بدون خوندن و تسلط بر مبحثش (نظریه اعداد و یا احتمالا جبر) حل کنه نظر خودتون رو بدید ممنون میشم:3::95:

آخرین ویرایش توسط مدیر

a$hk@n

New Member
لایک ها
440
پاسخ : پیش بینی نوع سوالات مرحله دوم امسال (سال 93)

المپبادی ها! من که سوال های سال های قبل(از سال دور تا همین پارسال) رو میددم انگار کم کم سبک سوالا عوض شده و یه جوری شده که زیاد برای حل اونها نیاز نیست منابع زیادی رو بخونیم آیا این حرف درسته؟
مثلا کسی تا حالا تونسته سوال 1 پارسال رو بدون خوندن و تسلط بر مبحثش (نظریه اعداد و یا احتمالا جبر) حل کنه نظر خودتون رو بدید ممنون میشم:3::95:
باید زیاد مسعله حل کنیم تا بتونیم از این ایده ها پیدا کنیم به نظر من! فقط اون سوال ایده اولیش مهم بود بقیش بخش پذیری بود به نظر من!!

mahdi math

New Member
لایک ها
61

در ضمن یه نظر خواهی دیگه
دوستان اگه تجریه یا نظری دارند لطفا بگن که : تا حالا شده برای مرحله دوم جواب سوالی رو بنویسن و درست باشه اما خلاصه باشه و یا کلا متفاوت که نمره نگیرن:203:

Mostafa_

New Member
لایک ها
445

بهترین کار اینه یه سری بحث های پایه ای رو بلد باشید و بعدش مسئله کنید تا یه سری ایده ها رو یاد بگیرید

حل سوالتون اگر با حل باشگاه متفاوت باشه اما درست باشه نمره کاملو میگیره مگر اینکه غلط باشه یا یه سری چیزایی که نیاز به اثبات دارنو اثبات نکرده باشید

mahdi math

New Member
لایک ها
61

مثلا من این راه حل ساده و بدون استفاده از تکینیک های خاص و قضیه های مخصوص نظریه اعداد نوشتم
سوال4 بخش الف:عدد طبیعی m بزرگتر از یک است :
الف) ثابت کنید تعداد متناهی عدد طبیعی مانند n وجود دارد که mn+1 بر m+n بخش پذیر است
پاسخ ساده من:

که نتیجه میشود M+1 بر W بخش است که تعداد که تعداد جوابها برابر تعداد مقسوم الیه های M+1 است و محدود!!!!!!:3:
علاوه بر اینکه زحمت بکشید و جواب رو تصحیح کنید لطفا بگید چنین راه حلی قبوله؟

آخرین ویرایش توسط مدیر

Mostafa_

New Member
لایک ها
445
پاسخ : پیش بینی نوع سوالات مرحله دوم المپیاد ریاضی امسال (سال 93)

من هر چی سعی کردم راه حلتون رو بفهمم نفهمیدم

اون Q و W چیه؟؟؟؟؟؟؟

راه حل این سوال اینطوریه:

M+n|mn+1
M+n|(m+n)m=m~2+mn

========>m+n|m~2-1

پس m+n باید یکی از مقسوم علیه های m~2-1 باشه و معلوم میشه که n نمیتونه نامتناهی باشه​

mahdi math

New Member
لایک ها
61

من هر چی سعی کردم راه حلتون رو بفهمم نفهمیدم

اون q و w چیه؟؟؟؟؟؟؟

راه حل این سوال اینطوریه:

m+n|mn+1
m+n|(m+n)m=m~2+mn

========>m+n|m~2-1

پس m+n باید یکی از مقسوم علیه های m~2-1 باشه و معلوم میشه که n نمیتونه نامتناهی باشه​
البته دقیقا همون طوریه اما دقت کنین بدون استفاده از نماد های مبحث سوال (نظریه اعداد) و اگه دیده باشین راه حل تقریبا جبریه در ضمن q ,w و سایر حروف نماینده عددی فرضی اند (فرض میکنیم عددی مانند ... وجود دارد که ...):3:

math1998

New Member
لایک ها
224

البته دقیقا همون طوریه اما دقت کنین بدون استفاده از نماد های مبحث سوال (نظریه اعداد) و اگه دیده باشین راه حل تقریبا جبریه در ضمن q ,w و سایر حروف نماینده عددی فرضی اند (فرض میکنیم عددی مانند ... وجود دارد که ...):3:
شما این ایده رو از کدوم منبع اوردید ؟

p.cosmologist

New Member
لایک ها
367

تا حدی موافقم . من خودم سال قبل هیچی نخونده بودم ولی سوال 1 رو حل کردم...

mahdi math

New Member
لایک ها
61

از منبع میان جمجمه ام (این موضوع به دو دلیل ایجاد شده اولی اینکه به نگرانی بعضیا از جمله خود من در مورد تسلط نداشتن بر بعضی مباحث جواب بده دوما از تجربه سایر المپیادی ها برای کمک به بقیه استفاده بشه و خود شما هم اگه فک میکنی تجریه داری بیا جلو و اگه فک میکنی اون چیزی که در اولین پست اومده بی پایه و الکیه بگو):3:
اگه قرار بود از منیع دربیارم کدوم کتابی (البته درست و حسابی) ایجنوری مینویسه در ضمن به نظر شما ابن جور راه حلا قبوله؟
و در آخر فک میکنین سوالای امسال چه جوریه(متفاوت یا مث سال قبل)؟:179:
در پاسخ math1998 در دو پست بالاتر

Mostafa_

New Member
لایک ها
445

از منبع میان جمجمه ام (این موضوع به دو دلیل ایجاد شده اولی اینکه به نگرانی بعضیا از جمله خود من در مورد تسلط نداشتن بر بعضی مباحث جواب بده دوما از تجربه سایر المپیادی ها برای کمک به بقیه استفاده بشه و خود شما هم اگه فک میکنی تجریه داری بیا جلو و اگه فک میکنی اون چیزی که در اولین پست اومده بی پایه و الکیه بگو):3:
اگه قرار بود از منیع دربیارم کدوم کتابی (البته درست و حسابی) ایجنوری مینویسه در ضمن به نظر شما ابن جور راه حلا قبوله؟
و در آخر فک میکنین سوالای امسال چه جوریه(متفاوت یا مث سال قبل)؟:179:
در پاسخ math1998 در دو پست بالاتر

اولا بحث در مورد اینکه سوالای امسال چجوری یه کار کاملا چرتیه چون هیچ کسی جز یه سریا از سوال ها خبر ندارن

عموما تیپ کلی سوالای مرحله 2 اینطوریه که هر کسی با دونستن یه سری مطالب + یه فکر منطقی بتونه قبول شه حالا هر کی بیشتر سوال حل کنه شانسش بیشتره اما صرفا حل سوال مهم نیست مهم تر از فکر کردن رو یه سری سوالا که نمیتونید حل کنید یا اصلا با قافیه سوال حال نمی کنید و میخواید از رو سوال سریع رد شید

برای نوشتن حل ها با توجه به مبحث سوال یه فرم کلی هست برای راه حل حالا اگه شما اونو نوشتی که توضیح مختصری لازمه بدی اما اگه سوال رو میای کلا یه جور دیگه حل میکنی و احساس می کنه راه حلت ممکنه یکم گنگ باشه برای خواننده سعی کن توضیح بیشتری بدی

همیشه خودتو جای مصصح قرار بده و بگو ایا مصصح میتونه بفهمه منظورم چیه یا نه؟

یادت باشه که خودتو به ورقت منگنه نمی کنن که بخوای یه سری چیزا رو توضیح بدی و این نوشتته که نمره میگیره نه اون چیزی که تو فکرت بوده و ممکنه خوب نتونی منتقل کنیی
سعی کن وقتی یه سری سوال های م2 رو حل میکنی حل هاتو بنویسی مخصوصا سوالات ترکیبیاتو چون معمولا یکم نکشتنش از بقیه سخت تره .... پاسخ سوالا رو هم وقتی نگاه می کنی به طرز نوشتنشونم دقت کن کهاکثرا در عین کوتاه بودن مفهومو کامل میرسونن

mahdi math

New Member
لایک ها
61

ممنون که راهنمایی کردید و من از شما و سایر دوستان اگر تجربه شرکت در مرحله دو رو دارند بفرمایند (برای هزارمین بار) چند سوال برای عبور از سد مرحله دوم لازمه؟:3:

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654

ببینید چه آسون باشه چه سخت به هرحال 40 نفر رو قبول می کنند. مهم اینه که بین اون 40 نفر بشی یا نه . مهم این نیست که چند تا سوال حل کنی.
سالی بوده که کف دور و ور 33 بوده و سالی هم بوده که 19 بوده .
علاوه بر این شرایط برای هم یکسان هست سر امتحان.

mahdi math

New Member
لایک ها
61

ببینید چه آسون باشه چه سخت به هرحال 40 نفر رو قبول می کنند. مهم اینه که بین اون 40 نفر بشی یا نه . مهم این نیست که چند تا سوال حل کنی.
مهم اینه که ممکنه برای بعضیا فرصت کامل خوندن خوب و المپیادی فراهم نباشه دوست عزیز و بهتر باشه در فرصت باقیمونده روی یه سری از مباحث تمرکز کنن و از خیر خوندن حداقل (و شاید هم حداکثر)بعضی مباحث بگذرند(مانند هندسه!) که سوال اینه که آیا میتونن موفق بشن (البته شما درست میگید و جواب چندان روشنی وجود نداره ولی یالاخره ممکنه لا به لای جواب ها یه جواب امیدوار کننده باشه):96:

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654

مهم اینه که ممکنه برای بعضیا فرصت کامل خوندن خوب و المپیادی فراهم نباشه دوست عزیز و بهتر باشه در فرصت باقیمونده روی یه سری از مباحث تمرکز کنن و از خیر خوندن حداقل (و شاید هم حداکثر)بعضی مباحث بگذرند(مانند هندسه!) که سوال اینه که آیا میتونن موفق بشن (البته شما درست میگید و جواب چندان روشنی وجود نداره ولی یالاخره ممکنه لا به لای جواب ها یه جواب امیدوار کننده باشه):96:
خیلی عذر میخوام ولی کنار گذاشتن یک مبحث کار احمقانه ای هستش مخصوصا هندسه و ترکیبیات.
هیچ تضمینی وجود نداره که شما باوجود خوندن سه مبحث دیگه بتونید همه سوالات مرحله دو اون ها رو حل کنید.
حالا اگرم حل کنید شاید کف بالاتر از چهار سوال باشه و نتونید قبول شید.

Mostafa_

New Member
لایک ها
445

پیشنهاد میشه هندسه رو اصلا کنار نگذارید ..... درسی هست که به ظاهر سخته منتهایه مقدار مسئله حل کنید کم کم راه میوفتید ..... ترکیبیات رو هم کناز نذارید چون این دو تا درس اغلب 4 تا سوالو به خودشون اختصاص دادن

math1998

New Member
لایک ها
224

اگه سال دومید روی سال دیگه تمرکز کنید و باحوصله سوالا رو حل کنید هرچند که چندساعت برای هر سوال طول بکشه . در ضمن شما باید بر همه ی مباحث مسلط باشید چون بعضی وقتا
حتی سوالای جهانی سالای پیش رو میارن در ضمن اصلا نمیشه به سوالای ترکیبیات اعتماد کرد.

mahdi math

New Member
لایک ها
61

اگه سال دومید روی سال دیگه تمرکز کنید و باحوصله سوالا رو حل کنید هرچند که چندساعت برای هر سوال طول بکشه . در ضمن شما باید بر همه ی مباحث مسلط باشید چون بعضی وقتا
حتی سوالای جهانی سالای پیش رو میارن در ضمن اصلا نمیشه به سوالای ترکیبیات اعتماد کرد.
یعنی شما فکر میکنید میشه با تسلط کامل بر کتابی مثل هندسه مسطحه فاطمی میشه هندسه رو (حد اقل) خوب جواب داد؟

rohollah

New Member
لایک ها
9

ببخشید یه سوالی داشتم.
میشه یه راهنمایی بکنین که من چه فصل هایی رو از کتاب های زیر برای آمادگی مرحله دوم بخونم:
نظریه اعداد/فاطمی/مریم میرزاخانی
مباحث و مسائل جبر در المپیاد ریاضی/خوشخوان/مهدی صفا
هندسه مسطحه (از مقدمات تا المپیاد)//خوشخوان/سیامک احمد پور

ممنون میشم اگه یه راهنمایی بکنین.

mahdi izadi

New Member
لایک ها
21

باید زیاد مسعله حل کنیم تا بتونیم از این ایده ها پیدا کنیم به نظر من! فقط اون سوال ایده اولیش مهم بود بقیش بخش پذیری بود به نظر من!!
من خودم اون سوال رو پارسال حل کردم

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

ببخشید یه سوالی داشتم.
میشه یه راهنمایی بکنین که من چه فصل هایی رو از کتاب های زیر برای آمادگی مرحله دوم بخونم:
نظریه اعداد/فاطمی/مریم میرزاخانی
مباحث و مسائل جبر در المپیاد ریاضی/خوشخوان/مهدی صفا
هندسه مسطحه (از مقدمات تا المپیاد)//خوشخوان/سیامک احمد پور

ممنون میشم اگه یه راهنمایی بکنین.
6فصل اول
5فصل اول بخش اول-بخش دوم-بخش سوم تا اتحاد ویت
تابخش مثلث خوبه وبیشتر از اون عالی

یعنی شما فکر میکنید میشه با تسلط کامل بر کتابی مثل هندسه مسطحه فاطمی میشه هندسه رو (حد اقل) خوب جواب داد؟
به نطر من نه
چون آقای وکیلی یه چیز هایی به ما میگه وکاربرهاش تو مرحله 2 که من تو کتاب مسطحه خوشخوان وفاطمی ندیدم

این معلومه
پس ما باید آماده هر اتفاقی باشیم

ممنون که راهنمایی کردید و من از شما و سایر دوستان اگر تجربه شرکت در مرحله دو رو دارند بفرمایند (برای هزارمین بار) چند سوال برای عبور از سد مرحله دوم لازمه؟:3:
نمره کف مرحله 2 تقریبا 32یا 33
وبعضی موقع ها28
پس باید بیش از 4تا حل کنی

برای کسایی که نمیدونن
مرحله دو 6تا سواله
2تا ترکیبیات
2تا هندسه
یه سوال جبر
یه سوال نطریه اعداد
که تو دو روز هروز 4:30 برگزار میشه
با آرزوی موفقیت