چرا بار قسمت پايين ابر ها منفي است؟

chortke

New Member
ارسال ها
12
لایک ها
0
امتیاز
0
#1
سلام دوستان . چرا در اكثر مواقع ،بار قسمت پايين ابر ها منفي مي باشد ؟ دليلش چيست . ممنون ميشم اگه جواب بدين. جرا بالا مثبته؟
 
ارسال ها
83
لایک ها
8
امتیاز
0
#2
بار الکتریکی موجود در ابر ها با توجه به نوع ذرات موجود در ابر متفاوت است. ذرات و کریستالهای یخی دارای بار مثبت هستند و قطره های آب دارای بار منفی هستند.این ذرات در نقاط مختلف ابر قرار میگیرند. کریستالهای یخی با بار مثبت كه سبكترند در قسمت بالای ابر و ذرات با بار منفی در قسمت پایین ابر قرار میگیرند

چگونگی تولید بارهای الکتریکی بطور دقیق نامعلوم است . نظریه های مختلفی در این زمینه وجود دارند و راه های مختلفی برای بار دار شدن قطره های باران ، تگرک ، بلورهای یخ و یا ایجاد یون ارائه می شود . از آن جمله می توان به اصطکاک ، برخورد ، انجماد ، ذوب یا اثر تر مو الکتریک اشاره کرد .
به عنوان مثال گفته میشود که دانه ی تگرک هنگام افتادن در اثر میدان الکتریکی هوای صاف ، قطبی می شود و پایین آن مثبت و بالای آن منفی است . برخورد یک بلور کوچک یخ یا قطره آب به قسمت پایین این دانه ی تگرک موجب می شود بار الکتریکی دانه ی تگرک منفی شود به ریزش ادامه دهد و ذره ی کوچک آب یا یخ که بار مثبت پیدا کرده با جریان های صعودی بالا می رود وبه این ترتیب جدایی بار رخ می دهد و میدان الکتریکی را تقویت می کند . پس در دانه های تگرک قطبش بزرگ تری ایجاد می شود و پدیده ادامه پیدا می کند .
در فرضیه ی دیگری با توجه به این که گاه دو نقطه از یخ اختلاف دما داشته باشیم، یخ قطبی می شود طرف گرم بار منفی و طرف سرد ، بار مثبت پیدا می کند . هنگام انجماد یک قطره ابتدا پوسته ی خارجی آن منجمد می شود. وقتی مایع درون آن منجمد شود ، با آزاد شدن گرمای نمان ذوب ، دمای سطح درونی پیوسته بیشتر از سطح بیرونی خواهد بود . پس سطح بیرونی بار مثبت پیدا می کند که با برخورد ذره ی دیگری ممکن است بشکند و خرده های یخ با بار مثبت که سبک هستند همراه جریان های صعودی به بالا می روند و با قیمانده ی قطره که بار منفی دارد به ریزش ادامه می دهد . به این ترتیب مقدار زیادی بار در پایین و بالای ابر ظاهر میشود .اندازه گیری های بار در درون ابر و میدان الکتریکی در سطح زمین ، نشان می دهند که قسمت پایین ابر دارای بار منفی ( حدود 40 کولن ) ، در حالی که قسمت بالایی آن به همان اندازه بار مثبت دارد :!: :twisted:
 

chortke

New Member
ارسال ها
12
لایک ها
0
امتیاز
0
#3
تشكر


واقعا متشكرم . اين همه تو نت دنبال اين مطلب گشتم ، جوابي به اين زيبايي گيرم نيومد . مرسي . خيلي ممنونم 8)
 

chortke

New Member
ارسال ها
12
لایک ها
0
امتیاز
0
#4
دوستان عزيز اگه كسي نظريه ي ديگه داره ممنون ميشم :p
 
بالا