چرا پیوند 4 گانه وجود ندارد؟

nima-rafati

New Member
لایک ها
103
چرا پیوند 4 گانه وجود ندارد؟ برای مثال چرا اتم کربن با کربنی دیگر پیوند 4 گانه بر قرار نمی کند؟

Ss_20

New Member
لایک ها
452
پاسخ : چرا پیوند 4 گانه وجود ندارد؟

به نظرمن چون در فضا سه محور برای قرار گرفتن الکترون وجود داره نه چهارتا....و الکتروون هایی که تو هر محور x،y،zجفت نشده هستند میتونن با الکترون های جفت نشده سه محور یه اتم دیگه پیوند برقرار کنن.

shallaleh

New Member
لایک ها
141

به نظرمن چون در فضا سه محور برای قرار گرفتن الکترون وجود داره نه چهارتا....و الکتروون هایی که تو هر محور x،y،zجفت نشده هستند میتونن با الکترون های جفت نشده سه محور یه اتم دیگه پیوند برقرار کنن.
راستش من که منظورتون رو متوجه نمیشم؟!...یعنی چی که وجود سه محور باعث ایجاد سه* پیوند کووالانسی میشه؟...اصلا اینا چه ربطی بهم دارن؟:13:

چرا پیوند 4 گانه وجود ندارد؟ برای مثال چرا اتم کربن با کربنی دیگر پیوند 4 گانه بر قرار نمی کند؟
از این که پیوند چهارگانه وجود ندارد، من تردید دارم!... چون قبلا جایی خونده بودم که ترکیب c2 دارای چهار پیونده!( کربنها الکتروناِ والانسشون رو به اشتراک میزارن!)
علت ناپایدار بودن این ترکیب هم همینه... یعنی به علتِ داشتن یه پیوندِ چهارگانه ( با طول پیوند کم!) دافعه ی بین دو هسته زیاد میشه!
ولی این واسم سواله که پیوند چهارگانه طبق نظریه والانسی چطوری توجیه میشه؟:7:

حالا اگه شما در این زمینه اطلاعاتی دارید، خوشحال میشیم بشنویم!

آخرین ویرایش توسط مدیر

nima-rafati

New Member
لایک ها
103

راستش من خودمم نمی دونم.در واقع اگه بلد بودم که سوالی نمی پرسیدم.:216:

Ss_20

New Member
لایک ها
452

ببینیدماامگه سه تامحور x،Y،zنداریم تو شیمی؟!
خوب وقتی الکترون هایی روی این سه محور بطور جفت نشدع قرار میگیرند میتونن با اکترون های جفت نشده سه محور اتم دیگه پیوندبرقرار کنن.به این صورت که وقتی 1الکترون درمحورx 1اتم تک است و 2الکترون در دو محور xوyتک هستند 2الکترونی که روی محور های Xهستند باهم پسوند برقرار میکنن.
یا به زبون دیگه:اگر هر سه محور یک الکترون داشتندبین دو هسته یک جفت الکترون قرار میگیره و بالا و پایین اون جفت و چپ و راست ان هم احتمال حضور الکترون هست.پس دیگه جایی نیست و گیوند بیشتر از سه گانه نداریم.
اگر بخوام توضیج بیشتر بدم فکر کنم دیگه باهم قاطی بشن ولی حیف نمیشه شکلشو بکشم وگرنه اونطور بهتر متوجه میشدین:3:

Magnetic

New Member
لایک ها
550

تو کتابای درسی نوشته شده که پیوند چهارگانه وجود نداره بین دو اتم چون که نیروی هسته ای اونقدر قوی نیست که بتونه در این حالت پیوند رو پایدار نگه داره.پس در کل این نوع پیوند ناپایداره.
البته من خودم چیزی در مورد تشکیل پیوندc2نشنیده بودم!
اگه واقعا وجود داره لطفا یکی شکلشو رسم کنه تا بقیه هم فیض ببرن!:7:

shallaleh

New Member
لایک ها
141

ببینیدماامگه سه تامحور x،Y،zنداریم تو شیمی؟!
خوب وقتی الکترون هایی روی این سه محور بطور جفت نشدع قرار میگیرند میتونن با اکترون های جفت نشده سه محور اتم دیگه پیوندبرقرار کنن.به این صورت که وقتی 1الکترون درمحورx 1اتم تک است و 2الکترون در دو محور xوyتک هستند 2الکترونی که روی محور های Xهستند باهم پسوند برقرار میکنن.
یا به زبون دیگه:اگر هر سه محور یک الکترون داشتندبین دو هسته یک جفت الکترون قرار میگیره و بالا و پایین اون جفت و چپ و راست ان هم احتمال حضور الکترون هست.پس دیگه جایی نیست و گیوند بیشتر از سه گانه نداریم.
اگر بخوام توضیج بیشتر بدم فکر کنم دیگه باهم قاطی بشن ولی حیف نمیشه شکلشو بکشم وگرنه اونطور بهتر متوجه میشدین:3:
تازه منظور شما رو متوجه شدم...منظورتون همون اوربیتالهای خالصِ p هستن که زاویه نود میسازند با هم...حرفِ شما رو قبول دارم...:97:

منم سوالم همینه دیگه! در پیوند چهارگانه هم زاویه بین دو پیوند پای نوده ؟؟؟

آخرین ویرایش توسط مدیر

scorpio

New Member
لایک ها
26

سلام ..دوست عزیز ...سوال جالبیه ..بیاییم با هم قدم به قدم جلو بریم ابتدا با فرض مزاحم نبودن هسته بررسی کنیم 1-ابتدا باید 4 اوربیتال خالی به وجود آید پس آرایش به صورت 2s1 2p3 می شود 2-درمتان 4 قلمرو وجود دارد پس با فرض قبلی زاویه باید 90 شود اما اینطور نیست زاویه 109.5 است 3-توجیه: هیبرداسیون یعنی اوربیتال ها باهم ترکیب شده (یه جور رزونانس بین s و p ) که بستگی به تعداد اتم های اطراف شکل میگیرد ----->1s+1p=2 sp 1s+2p=3 sp2 1s+3p=4 sp3 که تعداد آنها به ترتیب 2و3و4 قلمرو میشود 4- حالا ما یک قلمرو داریم پس چه جوری اوربیتال ها رزونانس بدن ؟؟در CO یک قلمرو داریم ولی در این ترکیب اتم کربن برانگیخته نمی شود اکسیژن به کربن داتیو میده که ابن ترکیب یه سیگما یه پای و یه داتیو داره ....... نظر من اینه حالا نمی گم درسته ولی .........

mahdibagheris

New Member
لایک ها
149

شما حالت خویه!!!!!!
اولا که کی گفته توی متان باید زاویه 90 درجه باشه!!!
شما اینو به یه فضای 2 بعدی محدود کردید؟خوب این غلط محظه...علت به وجود اومدن این زاویه ها اینه که اتمها توی این زوایا به دلیل دافعه ها و جاذبه ها این طوری پایدار میشن...وتوی متان شما باید 3 بعدx,y,z رو در نظر بگیری..
در ضمن پیوند 4 گانه توی حالت گازی میتونه باشه...چون تنش زاویه ای به حداقل میرسه...:203:

scorpio

New Member
لایک ها
26

حالم خوبه !!!! من نگفتم که زاویه 90 درجه است گفتم اگر هیبرید را در نظر نگیریم آنگاه زاویه 90 میشود شما توضیح منو خوب نخوندی !!!(ببخشیدا !!!) دوباره بخون منتظرم ... حرف شما در مورد دافعه درسته اما این یه حالت کلی است حالا اگه راست میگی توجیح پیوند 4 گانه در حالت گازی چیه (توضیح بده )

آخرین ویرایش توسط مدیر

shallaleh

New Member
لایک ها
141

در co یک قلمرو داریم ولی در این ترکیب اتم کربن برانگیخته نمی شود اکسیژن به کربن داتیو میده که ابن ترکیب یه سیگما یه پای و یه داتیو داره ....... نظر من اینه حالا نمی گم درسته ولی .........
من که متوجه نمیشم شما چطوری میخواستید با پیوند سه گانه کربن مونو اکسید، پیوند 4گانه رو توجیه کنید؟!
...............
درست نیست بگیم co یه سیگما یه پای و یه داتیو داره!
این مولکول یه سیگما و دو* پیوند پای داره!

scorpio

New Member
لایک ها
26

این درسته که co یه سیگما ودو پای داره ولی منظورم این بود که این یک قلمرو دارد واتم کربن برانگیخته نشده .... گرفتیی ؟؟

شیمیایی ها .....ای باتجربه هااا ....نظری .... حرفی ....سخنی...... ما ر و راهنمایی کنید منتظرمممممم

آخرین ویرایش توسط مدیر

بهراد

New Member
لایک ها
214

من دارم سعي مي كنم به ارتباط بين حرف شما و موضوع تاپيك پي ببرم، اما متأسفانه موفق نمي شم!
---
راستي، واسه اينكه از بحث دور نشين، يه راهنمايي مي كنم!! سعي كنين با اوربيتال مولكولي پيش برين... چه حالتي ممكنه پيش بياد كه پيوند 4گانه بشه؟

آخرین ویرایش توسط مدیر

mahdibagheris

New Member
لایک ها
149

خوب گفتم که تنش زاویه ای به حداقل میرسه...(تنش زاویه ای:به حالت کششی که سبب میشود که زاویه از آن چه که باید کمتر باشد)چون توی حالت گازی انرژی جنبشی زیاده این اتفاق میفته...:95:

لایک ها
326

پیوند 4 گانه داریم . c2 در حالت گازی پیوند چهار گانه میدهد

لایک ها
326

اقای scorpio در ترکیب co اتم کربن یک زوج ناپیوندی دارد و 3 قلمرو با اکسیژن . :53:

scorpio

New Member
لایک ها
26

سلام .. برداشت شما از قلمرو چیه ؟؟

mahdibagheris

New Member
لایک ها
149

آقای رادرفورد 3 تا پیوند نه 3 تا قلمرو...

MUTE

New Member
لایک ها
264

من فقط یادم میاد که هست پیوند چهارگانه ! 5 و 6 گانه هم داریم تازه !!!!

بهراد

New Member
لایک ها
214

Mute جان درست مي فرمان! ما هم ارادت داريم خدمتشون! :95:

گفتم كه، برين سراغ m.o...

بالا