feynman

New Member
لایک ها
0
سلام دوستان
من تازه عضو این سایت شدم اما مثل اینکه بچه های این سایت خیلی از لحاظ المپیاد جلواند .اگه میشه اونایی که در این زمینه موفق اند من رو کمک کنن .و بگن که از چه کتابی شروع کردند و از کی برای المپیاد دقیق خوندن؟؟؟
میدونم این سوالا خیلی تکراریه اما برای کسایی که دارن تازه به صورت جدی شروع میکنن خیلی مهمه .
ممنون

vma

New Member
لایک ها
74
پاسخ : درخواست کمک به یک مبتدی

سلام دوست عزیز
من سال اول هستم و از تابستون شروع کردم.واسه شروع المپیاد فیزیک بهتره از این منابع شروع کنید:
2.فیزیک هالیدی(4 جلد)از جلد اول شروع کنید(مکانیک) نشر دانشگاهی
1.واسه مطالب ریاضی های فیزیک هم مثل انتگرال و مشتق و... از کتاب "حساب دیفرانسیل و انتگرال توماس"استفاده کنید.(نشر دانشگاهی)
2.کتاب فیزیک ایرودف(انتشارات دانش پژوهان جوان)
2.کتاب دوره درسی فیزیک(جلد آخر-تمرینات)
کتاب مکانیک الگو(نویسنده:آقای علی فنونی-نشر الگو)
واسه نور هم می تونید از جلد های دیگه ی هالیدی و از کتاب الفبای نور هندسی(انتشارات دانش پژوهان جوان)
کتاب الفبای حرارت و سیالات(انتشارات دانش پژوهان جوان)
آشنایی با مکانیک کلپنر نشر دانشگاهی هم هست که از بقیه یه کم سخت تره!
این منابع واسه شروع خوبه!
موفق باشید!

آخرین ویرایش توسط مدیر

mehryar

مشاور فیزیک
لایک ها
61

كتب قرمز شده بسيار مهم...

سبز شده بدليل اشتباهات تايپي زياد قابل اعتماد نيس...

بترتيب عدد گذاشتم....

a-tohidi

New Member
لایک ها
3

به نظر من اگه سال اولی اول ریاضیات دبیرستان رو یاد بگیر بعد توماس رو بخون.جلد 4 هالیدی نیاز نیست.جلد 2 رو هم فعلا" نمیخواد.سال سوم قبل مرحله یک بخون.دو تا توصیه ی خیلی خیلی مهم دارم
1.سعی نکن زود کتابا رو بخونی بری بعدی.مخصوصا"اولا ممکنه سر بعضی مساله ها خیلی گیر کنی.به هیچ وجه جوابشو نگاه نکن.ولی بعد اینکه حل کردی نگاه کن جون بهت امید و اعتماد به نفس میده.هر مسعله ای که نمیتونی حل کنی حتما"یه علامت بزن که دوباره بهش برگردی.
2.سعی کن تو کارت استمرار داشته باشی.این جوری نباشه که یه روز ده ساعت بخونی یه روز هیچی.

feynman

New Member
لایک ها
0

خیلی ممنون دوستان
من سال دوم هستم و فکر نمیکنم خیلی زمان تا ازمون مرحله یک مونده باشه و فکر کنم اکثر بچه ها با کتاب هالیدی شروع کردن و بعد دوره درسی و ایرودف .چند تا سوال:
1)راستی به نظرتون حتما باید از مکانیک شروع کنم یعنی مثلا در مباحث اپتیک نیاز به دانستن مکانیکه و میشه از اون شروع کرد؟؟
2)یه سوال دیگه کتاب توماسو براش جدا وقت بذارم یا همراستا با کتاب های فیزیک بخونم اخه شنیدم مباحثش خیلی اسون نیست؟؟
3)و در مورد فیزیک سوم تقریبا هیچی در موردش نمیدونم به نظرتون اول خود کتاب درسی سوم و بخونم یا یه راست برم سر هالیدی؟؟اگه کتاب بهتری و مفهومی تر و ابتدایی تری در مورد مغناطیس و ...میدونید بگید.
ممنون

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

شما دومید. به ترتیب زیر :

1- هالیدی 1 چاپ مرکز نشر حتما" ویراست پنجم (مسئله ها رو حتما" همشو حل کنید و تمرینات رو گلچین شده)
2- به موازات هالیدی 1 توماس چاپ صفار (جلد 1 قسمت اول) چون صفار خوش چاپ تره و ترجمه اش هم بهتره. ولی تو دیفرانسیل منابع موجود همگی خوبن زیاد سخت نگیر.
3- هالیدی 3 چاپ مرکز نشر ویراست پنجم : این خیلی مهمه و باید مسئله هاش حل بشن. تا مبحث خود القایی باید بخونی.
4- ایرودف جلد 1 و 2 به خصوص جلد یک و جلد دوم هم مدار هاش نسبتا" خوبن (به خصوص RC)
5- الفبای حرارت و سیالات انتشارات دانش پژوهان جوان : کتاب خوبیه و بعضی جاهاش غلط داره البته نگارشی. میتونید سریع بخونید. اگر روزی 1 ساعت روش وقت بزارید یک ماهه تمومه.
6-نورشناخت هندسی چاپ فاطمی. کتاب خوبیه و البته اگر نخونی مشکل چندانی نداری میتونی نزدیک مرحله 1 یا بعدش بخونی.
7- مسایل فیزیک روسیه (aptitude). کتاب عالی که نیاز به دانسته های ریاضی زیادی هم نداره . مکانیکش رو حتما" حل کنید خیلی قشنگه.
8- دوره درسی جلد تمارین هم همینطوری ورق بزنید و سوال های جالبش رو حل کنید . (این فرایند در یک هفته باید انجام بشه.)

توصیه من اینه که چون شما وقت کمتری دارید کلپنر رو بعد از مرحله 1 بخونید (تا فصل 4 ولی معمولا" فصل 6 رو هم میخونن). گریفیث رو هم همینطور.

تقریب و اختلال رو هم نخونید کلا" چون کتاب غلط زیاد داره و تو دوره شاید نیاز بشه و البته این چند ساله نهایتا" 10 درصد بهش نیاز دارید.

تابستون باید هالیدی 1 و توماس 1 و ایرودوف 1 و هالیدی 3 تا نصفه رو خونده و حل کرده باشید.

کتاب "الف بای نور شناخت هندسی" رو نخونید چون زیادی گفته. من از چندین نفر پرسیدم و گفتن مناسب نیست. همون فاطمی بهتره.

دقت کنید که کسی بوده تو سخت ترین دوره المپیاد فیزیک از مهر شروع کرده و جهانی مدال آورده.

آخرین ویرایش توسط مدیر

feynman

New Member
لایک ها
0

سلام خیلی ممنون از راهنماییتون . فقط یه سوال دیگه ای هم که داشتم اینه که به نظرتون هالیدی جلد 1 رو همشو بخونم حتی اون قسمت هایی که مربوط به حرکات چرخشی و دوار هست؟؟؟

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

هالیدی 1 همش رو بخونید.

vma

New Member
لایک ها
74

سلام خیلی ممنون از راهنماییتون . فقط یه سوال دیگه ای هم که داشتم اینه که به نظرتون هالیدی جلد 1 رو همشو بخونم حتی اون قسمت هایی که مربوط به حرکات چرخشی و دوار هست؟؟؟
دوست عزیز
از نظر من هالیدی با این که از منابع دیگه آسون تره ولی خیلی منبع خوب و مفدیه!!!به نظر من خوب بخونش اما در مورد بعضی از قسمتاش که برات آسونه...خوب اونا رو سریع تر بخون در ضمن واسه مکانیک سعی کن بعد از خوندم جلد 1 هالیدی البته همه ی قسمتاش نه حتما برو سراغ آشنایی با مکانیک کلپنر نشر دانشگاهی حد اقل 5 فصل اول!!!
از این موضوع هم مطمئن باش که دیر نیست!!! اتفاقا زمان به اندازه ی کافی داری!!!!!!!!
موفق باشید:103:

snake

New Member
لایک ها
80

سلام

با اجازه دوستان منم چند تا کتاب اضافه میکنم که وقتی احساس کردی همه چی بلدی میتونی بری سرشون

بوستون ، جکسون ،میلفورد ، نایفه ، فولز ، سایمون ، زیمانسکی ، ماریون ، مورین(فقط سوالاش) ، یه سری دیگه هم هست البته

ferom001

New Member
لایک ها
36

ماشا الله ماشاالله آقایون موفق
مهری میشه تو یکی از موفقیت هاتو بگی شوخی کردم ناراحت نشو
و اما شما عزیز من یه چیزی که این آقایون موفق ازش استفاده کردن ولی نمیگنو من بهت میگم
باید المپیادی زندگی کنی
المپیاد تاریخ نیس که بشینی حفظش کنی باید با درساش حال کنی چون اگه با درساش حال نکنی با خودت میگی خوب مگه مریضم بشینم اینارو بخونم باید از خیلی از چیزات بزنی این اقایون هم اگه بگن نه ما چنین کاری نکردیم اشتباه میکنن اگه برگردن عقب میفهمن خیلی کارای دیگه میتونستن انجام بدن که ندادن در کل بگم زندگی المپیادی سخته فشار درسای دیگه ویه نکته دیگه هم که هس این که یه المپیادی هیچموقع وقتی جواب یه سوالو بلد نیس نمیره جوابشو ببینه اون سوال واسش دغدغه میشه حتی شبا خواب سوالو میبینه البته من که ندیدم فقط شنیدم
مث همیشه باید بگم مدال مقصده از مسیر لذت ببر عاشق رشتت باش البته بازم من در این مورد نبودم فقط شنیدم

آخرین ویرایش توسط مدیر

ferom001

New Member
لایک ها
36

اها یه چیزیم یادم رف بگم اینکه هیچ وقت نا امید نشو المپیادو واسه خودش بخون نه واسه مدالش اگه هم مدال نگرفتی خیالی نیس از حل کردن بیش از یک بار یک سوال نترس شاید راه حل جدیدی به ذهنت رسید اگه چنین چیزی رو انجام دادی بدون به مسائل داری المپیادی فک میکنی همیشه نرو دنبال سخت ترین سوالا بعضی وقتا سوال معمولی حل کن بعضی از سوالای امتحان خیلی اسونن ولی چون بهشون سخت نگاه میکنید نمیتونی حلش کنی نمونش سوال سیاره های دوره ی قبل ریاضی ها سوالش خیلی آسون بود یعنی فقط باید میانگین میگرفتی اما خیلی از بچه هایی که ریاضی کار میکردن غلط زده بودند
در کل امیدوارم طرز تفکر درستی بهت در مورد المپیاد داده باشم اگه هم غلط باشه آقایون موفق زیادن به حرف اونا بیشتر گوش کن

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

سلام

با اجازه دوستان منم چند تا کتاب اضافه میکنم که وقتی احساس کردی همه چی بلدی میتونی بری سرشون

بوستون ، جکسون ،میلفورد ، نایفه ، فولز ، سایمون ، زیمانسکی ، ماریون ، مورین(فقط سوالاش) ، یه سری دیگه هم هست البته
راحت باش ! ادامه بده! میخوای کمکت کنم : گاسیروویچ ، ساکورایی ، گلدشتاین ، سترولکوف و .... . آدم بخواد همه ی اینارو بخونه باید از اول راهنمایی شروع کنه !

البته به جز بوستون و مورین. بوستون هم فقط 5و 6 هر سالش خیلی تخیلی میشه.

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

ماشا الله ماشاالله آقایون موفق
مهری میشه تو یکی از موفقیت هاتو بگی شوخی کردم ناراحت نشو
و اما شما عزیز من یه چیزی که این آقایون موفق ازش استفاده کردن ولی نمیگنو من بهت میگم
باید المپیادی زندگی کنی
المپیاد تاریخ نیس که بشینی حفظش کنی باید با درساش حال کنی چون اگه با درساش حال نکنی با خودت میگی خوب مگه مریضم بشینم اینارو بخونم باید از خیلی از چیزات بزنی این اقایون هم اگه بگن نه ما چنین کاری نکردیم اشتباه میکنن اگه برگردن عقب میفهمن خیلی کارای دیگه میتونستن انجام بدن که ندادن در کل بگم زندگی المپیادی سخته فشار درسای دیگه ویه نکته دیگه هم که هس این که یه المپیادی هیچموقع وقتی جواب یه سوالو بلد نیس نمیره جوابشو ببینه اون سوال واسش دغدغه میشه حتی شبا خواب سوالو میبینه البته من که ندیدم فقط شنیدم
مث همیشه باید بگم مدال مقصده از مسیر لذت ببر عاشق رشتت باش البته بازم من در این مورد نبودم فقط شنیدم
تکذیب میکنم. خیلی هم حال میده.

vma

New Member
لایک ها
74

ببخشید من یه سوال دارم!!!
حل المسائل نایفه( اونی نشر دانشگاهیه!!!)رو از کجا میشه پیدا کرد؟؟؟:4:

vma

New Member
لایک ها
74

دوستان عزیز
میشه حدودا بگین واسه قبولی مرحله یک چی بخونیم و چه مباحث و منابعی رو بخونیم خوبه و ... قبول میشیم؟؟؟؟:4::4::4:
ممنون!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1:63:

Ar@sh

Moderator
لایک ها
530
پاسخ : چه کتاب هایی برای المپیاد مفید است ؟

عنوان تاپیک با توجه به اینکه با قوانین مغایرت داشت ، تغییر یافت

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

دوستان عزیز
میشه حدودا بگین واسه قبولی مرحله یک چی بخونیم و چه مباحث و منابعی رو بخونیم خوبه و ... قبول میشیم؟؟؟؟:4::4::4:
ممنون!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1:63:
مرحله 1 هالیدی کافیه. مرحله و دوره کلپنر.

اینقدر المپیاد رو دست بالا نگیرید. مسئله باید حل کنید.

snake

New Member
لایک ها
80

راحت باش ! ادامه بده! میخوای کمکت کنم : گاسیروویچ ، ساکورایی ، گلدشتاین ، سترولکوف و .... . آدم بخواد همه ی اینارو بخونه باید از اول راهنمایی شروع کنه !

البته به جز بوستون و مورین. بوستون هم فقط 5و 6 هر سالش خیلی تخیلی میشه.

رو کم کنیه؟:4:

گاسیروویچ و ساکورایی یه کم سطحشون برای کوانتوم پایینه:4::4:
دوستان اگه همه ی اینایی رو که من و هامیل گفتیم خوندید و احساس کردید حس کنجکاویتون رو ارضا نمیکنه و یا

سطحش براتون پایینه بد نیست وارد مبحث کوانتوم بشید

آیزبرگ ، سلز ، کرین ، هم واسه فیزیک کوانتوم و نوین

Pouya_p

New Member
لایک ها
55
پاسخ : چه کتاب هایی برای المپیاد مفید است ؟

سلام ببخشيد آقاي hamilton من چند وقته دنبال بوستون ميگردم نميدوني چطوري ميتونم گيرش بيارم يا اگه داري ميتوني يه كاري كني كبي بگيرم يا يجوري بهش دسترسي بيدا كنم

بالا