penta

New Member
لایک ها
476
سلام.
در مورد غشا سازی یه سوال داشتم.
کتاب گفته غشاسازی یکی از وظایف آندوپلاسمی زبره.
در حالی که میدونیم ساختن لیپید ها بر عهده ی آندوپلاسمی صافه.
از طرفی خیلی سبز برای توجیه اون اینطوری گفته که :
اصل غشاسازی تو شبکه ی صافه ولی چون آنزیم هایی که توی شبکه ی صاف این کارو انجام میدن ،خودشون تو شبکه ی زبر ساخته شدن،پس میتونیم نتیجه بگیریم که غشاسازی درکل در شبکه ی زبره.
از طرف دیگه کمپبل گفته:(درست این جمله رو :)از طرفی شبکه ی آندوپلاسمی زبر نیز همانند صاف فسفولیپید میسازد.
اگه شما تا اینجچا نهنگیدید،لطفا راهنماییم کنین که آخر کدومشون؟:53:

لایک ها taha

fourpoint

New Member
لایک ها
15
پاسخ : کدوم شبکه آندوپلاسمی؟

اولن من خودم قبلنا به سوال برخورده بودم!
دومن من هنوز المپي نيستم! انشالله اين سال ميشم!!!:)
خب ! اول اينكه كتابو بيخيال شو !! نه اينكه بزاري كنارا ،نه ، يعني اينكه اگر جايي مثل كمپبل و سولومون جلمه ي كتابو نقض كرده باشه تو بدون كه كتاب اشتباه كرده نه كمپبل و سولومون!!!
اين نظر من بود!! خب يعني اينكه كتاب غلط نوشته !!! حالا برو ببين تو كمپل نوشته كه غشا سازي در آندو زبر انجام ميشه يانه! فك نكنم نوشته باشه!!!
يه چيز ديگه اينكه شايد منظور كتاب اينه كه در اندو زبر هم ساخته ميشه و جزو كاراي اصليشه و بيشترين نقشو داره! نه اينكه فقط زبر انجام ميده و صاف انجام نميده! از اون جايي كه صاف و زبر به هم وصل اند و با هم در ارتباط اند پس گاهي كاراشون با هم هماهنگ و به كمك هم انجام ميشه!
مثلن هسته رو در نظر بگير ! تو كل كتابا اعم از وزارتي و مرجع نوشتن هسته مركز كنترل فعاليت هستش! ولي خودت ميدوني كه اين كارارو معمولن نميكنه! بلكه با توليد mRna باعث توليد پرو تئين يا انزيم خاصي ميشه كه اونا كنترل ميكنن! پس يعني هسته مركز كنترل فعاليته جمله ي غلطيه!؟؟ مسلما نه!

Fallen

Well-Known Member
لایک ها
760

دوست من کمپل با فاصله زیادی از اون دوتای دیگه موثق تره
البته یه نکته هم میگم اینکه "غشا سازی" با "لیپید سازی" یه کوچولو تفاوت داره چون غشا پروتئین هم داره
کلا غشا با همکاری هر دو شبکه ساخته میشه

لایک ها
2,256

اصولا کتابای کنکور و تست اینا نه تنها به علم شما اضافه نمیکنند بلکه باعث میشن بیشتر سردرگم بشین!اگر المپ زیست هستید که بجز کمپبل و آلبرتس تو مقوله سلولی به هیچ حرفی استناد نکنید:1:با تشکر
و به جرعت میگم تست مسخره ترین شیوه علم آموزیه!اصن استعداد کشی محسه!سیستم چرندی هستش در کل!
((((اصل غشاسازی تو شبکه ی صافه ولی چون آنزیم هایی که توی شبکه ی صاف این کارو انجام میدن ،خودشون تو شبکه ی زبر ساخته شدن،پس میتونیم نتیجه بگیریم که غشاسازی درکل در شبکه ی زبره.)))
پس اصن باید بگیم اکثر کارای سلول بر عهده erزبر هستش!استدلال جالبی بود!خنده دار!
ببینید er صاف کلا سنتز لیپید میکنه..حالا هر نوع لیپیدی..چه فسفولیپید چه کلسترول یا انواع دیگه لیپید...(و متابولیسم کربوهیدارت ها و سم زدایی و شبکه های سارکوپلاسمی هم کلسیم ذخیره میکنند)اما erزبر فسفولیپید های غشایی میسازه و با اونا خودشو غشا خودشو گسترش میده و به بیانی غشا سازی میکنه!هر نوع فسفولیپیدی نمیسازه....فقط فسفاتیدیل کولین و سایر فسفولیپید های غشایی:1:

poorya-chem

New Member
لایک ها
9

کتاب کاملاً اشتباه کرده... کتاب گفته که غشاسازی کار اصلی شبکه آندو پلاسمی زبره ... خیلی سبز هم گفته ( حالا هر چی گفته در کل مهم نیست !!!) که چون بیشترین مولکول ها و فراوانترین مولکولهای غشا فسفولیپید است در نتیجه غشاسازی بیشتر !!! توسط شبکه آندو پلاسمی صافه آنزیم ها هم مال خودشه نه مال زبر اصلاً چه ربطی داره کمپبل هم همین رو می گه ... به کتاب زیاد توجه نکن در ضمن کتاب در فصل دوم تا دلت بخواد اشتباه داره ...

Meh1378

New Member
لایک ها
5

این اصلا هنگ کردن نمی خواد چون
غشا سازی در شبکه آندوپلاسمی زبر:

ریبوزوم های روی شبکه آندوپلاسمی زبر پروتئینی را به داخل شبکه آندوپلاسمی زبر می فرستند شبکه زبر هم با بسته بندی اون پروتئین همراه با فسفولیپیدی که خودش ساخته رو با یه وزیکول انتقالی به جسم گلژِی می فرسته و بعد از اون به غشا می ره و به سطح غشا افزوده می شه.
داخل شبکه آندوپلاسمی صاف بیشتر پروتئین وجود داره تا فسفو لیپید، ولی همونطور که خودتون گفتید شبکه صاف لیپید هم میسازه و یکی از لیپید هاش فسفولیپیده پس فسفولیپید هم داره چون فسفولیپید می سازه می تونیم بگیم تو غشا سازی نقش داره

یعنی هم شبکه آندوپلاسمی صاف و هم زبر در غشا سازی نقش دارند.
تناقضی وجود نداره

بالا