کروماتوگرافی چیه؟

لایک ها
207
سلام بچه ها.
کروماتو گرافی چیه؟؟؟
فصل اول اصول و مبانی کاربردی شیمی توضیح داده ولی من یه کوچولو خنگم حالیم نمیشه:(

fatemeh22

New Member
لایک ها
250
پاسخ : کروماتوگرافی چیه؟

روشیه برای جداسازی و تلخیص پروتئینهای مورد نیاز(لزوما نه پروتئین)از سلول!!!مث انسولین!!

برای اطلاعات بیشتر به کتابای بیوشیمی مراجعه کن مث لنینجر ، استرایر ، لودیش و.........

لایک ها
1,316

هنگامى كه نياز به جداسازى چند جز از يك محلول چند جزيى هست از كروماتوگرافى استئفاده ميشه كه اساس اون به اين ترتيب هست كه در لوله يا كاغذ كروماتوگرافى اجزا با جريان سيال وارد ميشن و توسط جداره جذب ميشن اما نه با شدت يكسان يكى بيشتر يكى كمتر سپس دوباره جريان سيال تزريق ميشه و اين بار طبيعتا اجز ا رو از جداره ميكنه و با خودش ميبره اما اون جزيى كه با شدت بيشترى به جداره جذب شده سخت تر و با شدت كمترى جدا ميشه با تكرار اين عمل و ادامه اون جزيى كه جذب كمتر و دفع راحت ترى داشته زودتر خارج ميشه ولى هنوز جزء بعدى داخل لوله است و با ادامه اجزاء بعدى هم يكي يكي خارج ميشن
اما ازين روش به ندرت با هدف بازيابى اجزا از محلول استفاده ميشه و هدف اصلى شناسايى است به اين ترتيب كه شما يك محلول دارى و نميدونى اجزاش چى هستن با انجام اين روش و با احتسباب زمان حاصل كردن هر جز و مقايسه اون با جدولى كه زمان كروماتوگرافى اجزا گوناگون در اون هست ميشه فهميد چه ماده اى هست،مانند اثر انگشت هست و براى هر ماده منحصر به فرد هست اين زمان

m.elmi

New Member
لایک ها
17

روش جداسازی موادو میگن!! حدودا تو همشون یه لوله ی کروماتوگرافی داریم که مخلوط چند ماده رو میریزیم توش و از اون ور جداشدشو تحویل میگیریبم!!!! بر اساس خواص مختلف مثلا اندازشون! بارشون! یا میزان تمایلشون به یه مولکول خاص کروماتوگرافی های مختلف داریم!!! چند مدل کروماتوگرافی داریم!! مثلا کروماتوگرافی تمایلی!! که ما یه ماده تو لوله کروماتوگرافی داریم بعد مخلوط ماده ی 1 و 2 رو تو لوله کروماتوگرافی میریزیم اگه ماده 1 تمایل بیشتری برای اتصال به ماده ی موجود تو لوله داشت کند تر از ماده 2 که تمایلی به اتصال به ماده ی تو لوله نداره حرکت میکنه!چون وسط راه به ماده ی تو لوله متصل میشه! در نتیجه اول ماده 2 بعدش 1 از انتهای لوله خارج میشه!! یا مثلا کروماتوگرافی گازی! که واسه جدا کردن مواد تو فاز گازیه!! یا کروماتوگرافی تمایل یونی!! که بر اساس تمایلشون به برهمکنش با مواد توی رزین های توی لوله هست!!! یا کروماتوگرافی کاتیونی و آنیونی!! که مواد رو بر اساس بارشون جدا میکنه!! تو بیوشیمی لنینجر همه ی انواعشو تو چند صفحه توضیح داده !از بچه های زیست بگیری خودت بخونی بهتره!!

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

روش جداسازی موادو میگن!! حدودا تو همشون یه لوله ی کروماتوگرافی داریم که مخلوط چند ماده رو میریزیم توش و از اون ور جداشدشو تحویل میگیریبم!!!! بر اساس خواص مختلف مثلا اندازشون! بارشون! یا میزان تمایلشون به یه مولکول خاص کروماتوگرافی های مختلف داریم!!! چند مدل کروماتوگرافی داریم!! مثلا کروماتوگرافی تمایلی!! که ما یه ماده تو لوله کروماتوگرافی داریم بعد مخلوط ماده ی 1 و 2 رو تو لوله کروماتوگرافی میریزیم اگه ماده 1 تمایل بیشتری برای اتصال به ماده ی موجود تو لوله داشت کند تر از ماده 2 که تمایلی به اتصال به ماده ی تو لوله نداره حرکت میکنه!چون وسط راه به ماده ی تو لوله متصل میشه! در نتیجه اول ماده 2 بعدش 1 از انتهای لوله خارج میشه!! یا مثلا کروماتوگرافی گازی! که واسه جدا کردن مواد تو فاز گازیه!! یا کروماتوگرافی تمایل یونی!! که بر اساس تمایلشون به برهمکنش با مواد توی رزین های توی لوله هست!!! یا کروماتوگرافی کاتیونی و آنیونی!! که مواد رو بر اساس بارشون جدا میکنه!! تو بیوشیمی لنینجر همه ی انواعشو تو چند صفحه توضیح داده !از بچه های زیست بگیری خودت بخونی بهتره!!
کی گفته اینو؟؟؟
الآن تو کروماتوگرافی کاغذی یا گازی این حرفت صدق می کنه،آیا؟؟؟
کی گفته از یه لوله اونم حتما جدا شده تحویل می گیریم؟؟؟
در ضمن کروماتوگرافی یه بخش از شیمی تجزیه هست اونوقت بیاد از بیوشیمی که کلا داستان می گه بخونه؟؟؟

geniusnavid

New Member
لایک ها
84

حیف که الآن هر پستی بذارم ناظمان حذف می کنن...بچه تو اصن میدونی شیمی رو با ch می نویسن یا با k...وقتی نقره جهانی زیست که مثلا استاد بیو شیمی هست در حد یه بچه دبیرستانی شیمی نمیدونه تو که دیگه اینجا عددی نیستی...بچه من وقتی دارم نظر میدم چون خودم اینا رو دیدم...خودم به بچه های مدرسه خودمون تو بیو شیمی کمک می کردم...
ببین عزیزم شما زمانی که داشتی یاد میگرفتی بشر رو بگیری تو دستت یا بذاری تو جیبت ما این چیزا رو تموم کردیم.بعداشم چه ربطی داشت به شیمی این تاپیک بحثش در مورد کروماتوگرافی بود که بنده گفتم تو بیوشیمی کاملا توضیح داده شده.نگفتم که به جای شیمی بیا زیست بخون.اینجا جای شمانیست حیفه استدادات داره هدر میره بهتره بری به همون بچه های مدرستون شیمی یاد بدی:21: چه آدمایی اینجا پیدا میشنا:47:راستی اگه تونستی اسم این نقره ی جهانی زیست خیالیتم بگو بیشتر باهاش آشنا شیم:21:

آخرین ویرایش توسط مدیر

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

ببین عزیزم شما زمانی که داشتی یاد میگرفتی بشر رو بگیری تو دستت یا بذاری تو جیبت ما این چیزا رو تموم کردیم.بعداشم چه ربطی داشت به شیمی این تاپیک بحثش در مورد کروماتوگرافی بود که بنده گفتم تو بیوشیمی کاملا توضیح داده شده.نگفتم که به جای شیمی بیا زیست بخون.اینجا جای شمانیست حیفه استدادات داره هدر میره بهتره بری به همون بچه های مدرستون شیمی یاد بدی:21: چه آدامایی اینجا پیدا میشنا:47:راستی اگه تونستی اسم این نقره ی جهانی زیست خیالیتم بگو بیشتر باهاش آشنا شیم:21:
بچه جون تو که از اطلاعات من خبر نداری چرا خودتو خسته می کنی...اون موقعی نمی دونستی تو زیست یا شیمی چیه من تو آزمایشگاه بودم...در ضمن من به این که نظر دادید مشکلی ندارم...در ضمن شاید امسال واسه دوره مجبور شم این کارو بکنم چون احتمال قبولیم تو زیست بیشتره تا شیمی...نگران نباش قبل اینکه بگی این کار رو می کردم...اسم اونم علی وفایی بود که مثلا استاد آزمایشگاه دوره هم هست...اگه نشناختیش بگو تا واقعیش کنم!

لایک ها
130

حالا میخواین بیخیال شین؟آرمان سوال پرسیده گفته جوابش چیه حالا هرکی برای کمک یه نظر داده دیگه

سعید70

New Member
لایک ها
0

بر اساس ستون رو برات توضیح میدم
ببین یه بورت رو در نظر بگیر که توش یه فاز ساکن (شن رو توی تخیلت در نظر بگیر)ریختیم که حرکت نمیکنه.
حالا بیا روی این شن ها مخلوط مورد نظرتو بریز.
در مرحله بعد بیا به کمک یک فاز متحرک(تو تخیلت آب در نظر بگیر) سعی کن این مواد رو بشوری.
وقتی آب به سمت پایین حرکت میکنه این مخلوط رو هم با خودش میبره پایین. این مخلوط دارای چند جزئه.
هر کدوم از این اجزا یک بر هم کنش با فاز ساکن دارن و یک بر هم کنش با فاز متحرک یا همون آب تخیلیمون.
.
این تفاوت بر هم کنش سبب میشه که سرعت حرکت اجزای مواد به سمت پایین متفاوت باشه. در نتیجه اجزا از هم جدا میشن.
هرچی برهمکنش اجزا با آب بیشتر باشه سرعت حرکتشون بیشتره و زودتر خارج میشن.
.
این روش به دو دسته gc و hplc تقسیم بندی میشه.
اولی فاز متحرکش گازه. دومی فاز متحرکش یه مایع هست.
.
اینا ی سری توضیح مختصر و اجمالی بود به شکل مثال.
امیدوارم به متوجه شده باشی.

manehsan

New Member
لایک ها
701

بچه جون تو که از اطلاعات من خبر نداری چرا خودتو خسته می کنی...اون موقعی نمی دونستی تو زیست یا شیمی چیه من تو آزمایشگاه بودم...در ضمن من به این که نظر دادید مشکلی ندارم...در ضمن شاید امسال واسه دوره مجبور شم این کارو بکنم چون احتمال قبولیم تو زیست بیشتره تا شیمی...نگران نباش قبل اینکه بگی این کار رو می کردم...اسم اونم علی وفایی بود که مثلا استاد آزمایشگاه دوره هم هست...اگه نشناختیش بگو تا واقعیش کنم!
سلام
چرا از بچه های مدرسه ما مایه میذاری؟! :4:
برنز جهانی!
بیوشیمی ش عالیه!
استاد هم نیست!

بالا