گروه های خونی و تکامل

Wight

New Member
لایک ها
888
همان طور که می دانید

افرادی که دارای گروه خونی o هستنه می توانند به همه خون بدهند و کسانی که گروه خونی ab دارند می توانند از همه خون بگیریند

یعنی افرادی که دارای گروه خونی ab هستند شایستگی بیشتری برای زندگی دارند

چون احتمال این که بتوانند از دیگران خون بگیرند بیشتر است.

پس چرا در جامعه های انسانی 33 % افراد دارای گروه خونی o هستند؟؟

و گروه خونی ab کمترین فراوانی را در بین افراد دارد؟

Alice

New Member
لایک ها
189
پاسخ : گروه های خونی و تکامل

فکر کنم به این دلیله که قدمت گروه خونی oاز بقیه بیشتره...

Wight

New Member
لایک ها
888

ممنون که نظر دادید

نظر خودم هم همینه

البته اگه ایده دیگه ای به ذهنتون رسید لطفا اینجا بنویسید.

compin

New Member
لایک ها
195

به نظر من امکان داره تعریف شما از شایستگی اشتباه باشه(فراموش نکنید که خیلی زمان درازی نیستش که اهدا خون رونق گرفته و می شه گفت قبلا اهمیتی نداشته.)
از طرفی هرکدوم از گروه های خونی مزایا و معایبی دارن و شرایط خودشون رو دارن: آخرای این صفحه یه چیزایی درباره مزایا و معایب گروه های خونی نوشته:
خصوصیات گروه های خونی را بیشتر بدانیم

Wight

New Member
لایک ها
888

به نظر من امکان داره تعریف شما از شایستگی اشتباه باشه(فراموش نکنید که خیلی زمان درازی نیستش که اهدا خون رونق گرفته و می شه گفت قبلا اهمیتی نداشته.)
از طرفی هرکدوم از گروه های خونی مزایا و معایبی دارن و شرایط خودشون رو دارن: آخرای این صفحه یه چیزایی درباره مزایا و معایب گروه های خونی نوشته:
خصوصیات گروه های خونی را بیشتر بدانیم
بله درست میگید (در مورد خط اول)

ولی هیچ کودوم از این 4 تا گروه خونی برتری خاصی نسبت به هم ندارند (توی این متن هم مزایا و معایب هرکدوم نوشته شده بود)

mpsniper

Well-Known Member
لایک ها
676

من رشتم زیست شناسی نیست ولی یادمه که تو کتابا میخوندیم که گروه های a و b و ab یه سری چیزهایی که به تعبیر من ابزارک نامیده میشن دارن که اون ها رو از گروه خونی o متمایز میکنه !
فرض من اینه که این گروه خونی منشا گرفته از همون گروه خونی پایه بودن و در طول مسیر تکامل برای رفع نیاز ابزارک ها به وجود اومدن و تثبیت شدن تا به اینجا رسیدیم !!! و شاید اگر چند هزار سال دیگه میتواستیم ببینیم امکان داشت شهاد گروه های خونی جدیدی به طور مثال به نام های abc ;ac;bc; ایجاد بشن و گروه های خونی مانند o کم کم فراموش بشن و از بین برن و شاید حتی گروه خونی ab یک گروه خونی منفور و کم کارآمد به نظر برسد و نقش گروه خونی o کنونی را بازی کند !!!
ایده خیلی تخیلی به نظر میرسه ولی من بهش ایمان دارم !!!
کسی نظری در مورد ایده بنده داره و یا انتقاد و اصلاحی داره خوشحال میشم حواب منو بده !!! :3:

wolf144grz1

New Member
لایک ها
3

شایستگی ندارد. شانس بیش تری دارند.
کسی که به افراد کمک بیش تری می کند شایستگی بیش تری دارد..

compin

New Member
لایک ها
195

بله درست میگید (در مورد خط اول)

ولی هیچ کدوم از این 4 تا گروه خونی برتری خاصی نسبت به هم ندارند (توی این متن هم مزایا و معایب هرکدوم نوشته شده بود)
دقیقا... هیچکدوم نسبت به هم برتری ندارن(فقط بعضی چیزاشون متفاوته, مثلا گروه O دستگاه ایمنی قوی داره ولی ab ضعیفه, در عوض ab برای زندگی مدرن مناسب تره)... خون دهی در بازه بزرگ حیات انسان ها واقعا نقشی نداشته... می شه گفت احتمالش هست در آینده همه گروه های خونی به هم خون بدن چون برای بقاشون لازمه... ولی هنوز زمان لازم برای تغییر به اتمام نرسیده.

آخرین ویرایش توسط مدیر

ma.biolife

New Member
لایک ها
357

شایستگی تکامل وقتی معنی پیدا میکند که هدفی برای رقابت وجود داشته باشد اگر هدف از رقابت بین گروه خونی های مختلف رو موفقییت در دریافت خون رو درنظر بگیریم نمیتونیم بگیم قطعا و صددرصد هر فرد در طول زندگی اش به انتقال خون نیاز خواهد داشت و تنها در موارد استثنا خون منتقل میشه ک گروه عمده ی این افراد ذاتا شایستگی تکامل کمتری دارند مثلا افراد مبتلا به سرطان و سایر بیماری ها در صورت وخامت بیماری.علاوه بر این همانطور که دوستمون فرمودن انتقال خون عمر کوتاهی دارد.

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

در تکامل منظور از شایستگی تکاملی یعنی اینکه چه قدر قادر است شرایط،بهتری برای خود ایجاد کند.فرموده شما از نظر زیستی درست نیست هرچند از لحاظ انسانی و شهروندی درست هست.

میشه منظورتونوبیشتر تو ضیح بدین ؟قدمت چه ربطی ب شایستگی تکامل داره؟

Wight

New Member
لایک ها
888

من رشتم زیست شناسی نیست ولی یادمه که تو کتابا میخوندیم که گروه های a و b و ab یه سری چیزهایی که به تعبیر من ابزارک نامیده میشن دارن که اون ها رو از گروه خونی o متمایز میکنه !
فرض من اینه که این گروه خونی منشا گرفته از همون گروه خونی پایه بودن و در طول مسیر تکامل برای رفع نیاز ابزارک ها به وجود اومدن و تثبیت شدن تا به اینجا رسیدیم !!! و شاید اگر چند هزار سال دیگه میتواستیم ببینیم امکان داشت شهاد گروه های خونی جدیدی به طور مثال به نام های abc ;ac;bc; ایجاد بشن و گروه های خونی مانند o کم کم فراموش بشن و از بین برن و شاید حتی گروه خونی ab یک گروه خونی منفور و کم کارآمد به نظر برسد و نقش گروه خونی o کنونی را بازی کند !!!
ایده خیلی تخیلی به نظر میرسه ولی من بهش ایمان دارم !!!
کسی نظری در مورد ایده بنده داره و یا انتقاد و اصلاحی داره خوشحال میشم حواب منو بده !!! :3:

بله در زمان های بسیار طولانی ممکنه که بشه (اتفاقا تو ذهنم همچین ایده ای بود)

شایستگی : کسانی که بتوانند بهتر با شرایط زندگی خود را وفق دهند و بتوانند زادگان بیشتری تولید کنند.
شایستگی اجتماعی با شایستگی تکاملی عکس هم اند!

شایستگی تکامل وقتی معنی پیدا میکند که هدفی برای رقابت وجود داشته باشد اگر هدف از رقابت بین گروه خونی های مختلف رو موفقییت در دریافت خون رو درنظر بگیریم نمیتونیم بگیم قطعا و صددرصد هر فرد در طول زندگی اش به انتقال خون نیاز خواهد داشت و تنها در موارد استثنا خون منتقل میشه ک گروه عمده ی این افراد ذاتا شایستگی تکامل کمتری دارند مثلا افراد مبتلا به سرطان و سایر بیماری ها در صورت وخامت بیماری.علاوه بر این همانطور که دوستمون فرمودن انتقال خون عمر کوتاهی دارد.
ببینید : خون حساس ترین بخش بدن است. مثلا دستگاه ایمنی خودش رو می کشه! تا میکروب ها به خون نفوذ پیدا نکنند و هر اتفاقی که در خون بیفتد سریعا به همه بافت ها منتقل می شه .
پس حتی اگه افراد کمی هم به خون نیاز داشته باشند باز هم فراوانی اللی گروه های خونی باید تغییر پیدا کنند.
در تکامل منظور از شایستگی تکاملی یعنی اینکه چه قدر قادر است شرایط،بهتری برای خود ایجاد کند.فرموده شما از نظر زیستی درست نیست هرچند از لحاظ انسانی و شهروندی درست هست. ((ممنون از پاسختون !))

میشه منظورتونوبیشتر تو ضیح بدین ؟قدمت چه ربطی ب شایستگی تکامل داره؟
قدمت ربطی به شایستگی تکاملی ندارد

ابتدا گروه خونی o پدید آمده (50 هزار سال پیش) و همه افراد دارای گروه خونی o بودند
بعد در 20 هزار سال پیش گروه خونی a پدیدار شد.
بعد در 10 هزار سال پیش گروه خونی b پدیدار شد!
گروه خونی ab هم هزار تا دو هزار سال پیش پدید آمد.

بنابراین درصد افرادی که گروه خونی o دارند به الطبع باید بیشتر از افرادی باشد که گروه خونی ab دارند

ma.biolife

New Member
لایک ها
357

ب نظر من مقایسه گروه خونی با دستگاه ایمنی درست نباشه فراوانی الل خونی ربطی به اهمیت خون نداره که من متوجه منظورتون نمیشم شما چه جوری این دتارو ب هم ربط میدین؟

Wight

New Member
لایک ها
888

ب نظر من مقایسه گروه خونی با دستگاه ایمنی درست نباشه فراوانی الل خونی ربطی به اهمیت خون نداره که من متوجه منظورتون نمیشم شما چه جوری این دتارو ب هم ربط میدین؟
خدا وکیلی کجا ربط دادم؟؟؟

اون مثال رو زدم که بگم خون خیلی جای مهمیه و گرنه چه ربطی به هم دارند؟؟؟

ma.biolife

New Member
لایک ها
357

خدا وکیلی کجا ربط دادم؟؟؟

اون مثال رو زدم که بگم خون خیلی جای مهمیه و گرنه چه ربطی به هم دارند؟؟؟
شما فرمودین چون خون مهمه الل هم تغییر میکنه من اونجوری برداشت کردم.در کل قانع نشدم

Wight

New Member
لایک ها
888

شما فرمودین چون خون مهمه الل هم تغییر میکنه من اونجوری برداشت کردم.در کل قانع نشدم
در چه موردی قانع نشدین

من گفتم خون چون جای مهمیه اگر کسی خون نداشته باشه سریعا از بین می ره (می میره ) و انتخاب طبیعی سریعا اثر میگذاره

ma.biolife

New Member
لایک ها
357

در چه موردی قانع نشدین

من گفتم خون چون جای مهمیه اگر کسی خون نداشته باشه سریعا از بین می ره (می میره ) و انتخاب طبیعی سریعا اثر میگذاره
بله ممنون متوجه شدم منظورتونو اشتباه فهمیده بودم.

Alice

New Member
لایک ها
189

من شایستگی تکاملی رو مقایسه نکردم
از اون جایی که گروه oمغلوبه باید فراوانی کمتراز33%می داشت
ولی این طور نیست پس به خاطر قدمت بیشتر اونه که فراوانی به نسبت
زیادی داره شما یه جمعیتی رو در نظر بگیرید که همه oهستن ولی به
خاطر جهش گروهaبوجود اومده هر چند aغالبه اما باز oفراوان تره...
دلیل پیدایش سایر گروه های خونی و شایستگی تکاملی اونا
به بحث بیشتری نیاز داره.. [MENTION=16061]ma.biolife[/MENTION]

mehrn8sh

New Member
لایک ها
138

امروزه ابتدا افراد از گروه خونی خودشون در صورت نیاز دریافت میکننند بعد اگه دچار مشکل بشن از سایر گروه های مجاز
پس یه جورایی این بحث شایستگی که شما مطرح کردید اینجا نادیده گرفته میشه
نه??????????

ma.biolife

New Member
لایک ها
357

امروزه ابتدا افراد از گروه خونی خودشون در صورت نیاز دریافت میکننند بعد اگه دچار مشکل بشن از سایر گروه های مجاز
پس یه جورایی این بحث شایستگی که شما مطرح کردید اینجا نادیده گرفته میشه
نه??????????
شایستگی در بدترین شرایط هم در نظر گرفته میشه پس اگه دو نفر یکی با گروه خونی oودیگری با abدر شرایط بد قرار بگیرن دومی شانسش بیشتره.

ولی یه مساله دیگه هم مطرح میشه اونم اینه که انتقال خون رخدادی نیست که به طور طبیعی در محیط عادی رخ بده و صرفا از زمان رایج شدنش در محیط های ازمایشگاهی و بیمارستانی و اینا صورت میگیره پس تحت شرایط حفاظت شده است و قطعا ذخایر خونی حتی اگه کم باشن یه جوری توزیع میشن که اسیب جانی و فوت شدن کسی رو تهدید نکنه اما اگه اوایل ابداع شدنشو در نظر بگیریم که مال جنگ جهانی و اینا بود و همینجوری هرکی هرکی و دل بخواهی خون منتقل میشد خب یه دوره کوتاه و محدود به یه سری آدما بوده پس اثر و ماندگی رقابت کوتاه و کم بوده.شاید یه این دلیل....«قصه شد رسما»

آخرین ویرایش توسط مدیر

amirreza16

New Member
لایک ها
554

دوستان من یه سوالی داشتم: با توجه به نمودار فصل 35 گایتون عیار آنتی بادیa از آنتی بادی b تو هر سنی بیشتر هست.میخواستم ببینم دلیلش چیه؟

amirreza16

New Member
لایک ها
554

کسی نظر یا ایده ای نداره؟:225:

بالا