یه سوال از زبان فارسی 1

iSalar

New Member
لایک ها
112
سلام من تو تمرین ص 119 گیر کردم !
اینجا نوشته ک قید ها رو شناسایی کنید

" حرف های آن روز پدر ، کاملا به مجید قوت قلب داده بود . "

خوب حالا در اینکه کاملا قید هست شکی نیست

حالا من نمیدونم چرا آن روز قید نیست ؟
هم معللمون گف قید نیس هم تو چند تا سایت دیگ دیدم

تو اول این درس (ص 117 ) گفته ک
"برای تشخیص گروه قیدی از سایر اجزای جلمه ، ساده ترین راه ، حذف آن است "

اگه حذفشون کنیم بازم معنی میدن دیگ
" حرف های پدر ، به مجید قوت قلب داده بود . "
میشه راهنمایی کنید ؟ مرسی

REIHOON_IBO

New Member
لایک ها
458
پاسخ : یه سوال از زبان فارسی 1

حرف های آن روز پدر !

من فک میکنم آن روز قید نیست ولی روز به تنهایی قید باشه ! ( من اصلا زبان فارسیو بلد نیستم لطفا به جواب من اکتفا نکن چون ممکنه اشتباه باشه )

sabdeyazdan

New Member
لایک ها
750

سلام من تو تمرین ص 119 گیر کردم !
اینجا نوشته ک قید ها رو شناسایی کنید

خوب حالا در اینکه کاملا قید هست شکی نیست

حالا من نمیدونم چرا آن روز قید نیست ؟
هم معللمون گف قید نیس هم تو چند تا سایت دیگ دیدم

تو اول این درس (ص 117 ) گفته ک
"برای تشخیص گروه قیدی از سایر اجزای جلمه ، ساده ترین راه ، حذف آن است "

اگه حذفشون کنیم بازم معنی میدن دیگ
" حرف های پدر ، به مجید قوت قلب داده بود . "
میشه راهنمایی کنید ؟ مرسی
سلام برشما
برای پاسخ به سوالتون لازم میدونم ابتدا توضیح مختصری درمورد گروه ها بدم:
در زبان فارسی به طور کلی سه نوع گروه وجود داره:گروه اسمی،گروه فعلی و گروه قیدی...هر کدوم این گروه ها یه هسته دارن و ممکنه تعدادی وابسته هم داشته باشن...هر کدوم از این گروه ها به ترتیب می تونن در جمله در جایگاه اسم،فعل یا قید قرار بگیرن(این مباحث رو در سالهای آینده خواهید خوند)...اون چیزی که در اینجا مهمه اینه که هسته و وابسته ها متعلق به گروهی هستن که درش قرار گرفتن
حالا بریم سراغ جواب سوال شما...در این جمله،عبارت "حرف های آن روز پدر" در مجموع یک گروه اسمی میسازه که در جایگاه نهاد جمله قرار گرفته و همونطور که گفتم نمیشه اجزاش رو از هم جدا کرد و مثلا گفت که فلان وابسته ی گروه اسمی نقش قیدی داره!!...در واقع وقتی سوال به شما میگه قید ها رو پیدا کنین منظورش اینه که گروه های قیدی رو پیدا کنین...واضحه که گروه ها قیدی بدون لطمه زدن به ساخت جمله می تونن ازش حذف بشن...مثلا در همین جمله ای که شما مثال زدین،"کاملا" یک گروه قیدیه که وابسته ای نداره...ام مثلا در جمله ی زیر گروه قیدی وابسته دارد:
من کتاب را "کاملا دقیق" خواندم
موفق باشید

REIHOON_IBO

New Member
لایک ها
458

سلام برشما
در زبان فارسی به طور کلی سه نوع گروه وجود داره:گروه اسمی،گروه فعلی و گروه قیدی...هر کدوم این گروه ها یه هسته دارن و ممکنه تعدادی وابسته هم داشته باشن...هر کدوم از این گروه ها به ترتیب می تونن در جمله در جایگاه اسم،فعل یا قید قرار بگیرن(این مباحث رو در سالهای آینده خواهید خوند)...اون چیزی که در اینجا مهمه اینه که هسته و وابسته ها متعلق به گروهی هستن که درش قرار گرفتن
حالا بریم سراغ جواب سوال شما...در این جمله،عبارت "حرف های آن روز پدر" در مجموع یک گروه اسمی میسازه که در جایگاه نهاد جمله قرار گرفته و همونطور که گفتم نمیشه اجزاش رو از هم جدا کرد و مثلا گفت که فلان وابسته ی گروه اسمی نقش قیدی داره!!...در واقع وقتی سوال به شما میگه قید ها رو پیدا کنین منظورش اینه که گروه های قیدی رو پیدا کنین...واضحه که گروه ها قیدی بدون لطمه زدن به ساخت جمله می تونن ازش حذف بشن...مثلا در همین جمله ای که شما مثال زدین،"کاملا" یک گروه قیدیه که وابسته ای نداره...ام مثلا در جمله ی زیر گروه قیدی وابسته دارد:
موفق باشید
یعنی روز هم قید نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

maryam1377

New Member
لایک ها
19

این جا آن روز جز نهاد هست و حرف های آن روز پدر گروه نهادی است

iSalar

New Member
لایک ها
112

سلام برشما
موفق باشید
آهان فهمیدم ، آقا خیلی ممنونم لطف بزرگی کردید ، مچکرم
:88::88:

بالا