یه مشکل کوچیک که درک نمیکنم :d (ترکیبیات)

crazyboy

New Member
لایک ها
539
مشکلات ترکیبیاتی من ! (با آپدیت روزانه :d)

راستش حوصله نوشتن نداشتم اسکنیدم :d
سوال 11 قسمت ز
جوابا آخرش هست ولی من یچیز دیگه گیر آوردم :d

آخرین ویرایش توسط مدیر

ash1374

New Member
لایک ها
422
پاسخ : یه مشکل کوچیک که درک نمیکنم :d (ترکیبیات)

سوال 11 ز اگه به صورت
باشه که اونوقت خیلی بی مزه میشه و C مجبوره همون X بشه.

اما اگه به صورت
اونوقت هر عضو X پنج حالت داره. اگه تو A نباشه مجبوره هم توی B و هم توی C باشه . واگه توی A باشه ، حضور یا عدم حضورش توی BوC بی تاثیره. پس با توجه به اینکه توی هر کدوم از BوC یا هست یا نیست 4 حالت داره که کلا میشه 5 حالت برای هر عضو X پس در کل 5[SUP]n[/SUP] حالت داریم.

سوال 12 هم به طور مشابه حل میشه که سوال المپیاد کامپیوتر یه سالی بوده. هر عضو X توی A[SUB]i[/SUB] ها یا هست یا نیست که کلا 2[SUP]K[/SUP] حالت میشه. اما حالتی که توی هیچ کدوم نباشه فقط مشکل داره چون در اون صورت توی اجتماعشون که X باشه نمی آد و تناقضه. پس هر عضو X می تونه 2[SUP]K[/SUP]-1 حالت داشته باشه پس در کل
حالت داریم.

crazyboy

New Member
لایک ها
539
پاسخ : یه مشکل کوچیک که درک نمیکنم :d (ترکیبیات)

سوال 11 ز اگه به صورت
باشه که اونوقت خیلی بی مزه میشه و C مجبوره همون X بشه.

اما اگه به صورت
اونوقت هر عضو X پنج حالت داره. اگه تو A نباشه مجبوره هم توی B و هم توی C باشه . واگه توی A باشه ، حضور یا عدم حضورش توی BوC بی تاثیره. پس با توجه به اینکه توی هر کدوم از BوC یا هست یا نیست 4 حالت داره که کلا میشه 5 حالت برای هر عضو X پس در کل 5[SUP]n[/SUP] حالت داریم.

سوال 12 هم به طور مشابه حل میشه که سوال المپیاد کامپیوتر یه سالی بوده. هر عضو X توی A[SUB]i[/SUB] ها یا هست یا نیست که کلا 2[SUP]K[/SUP] حالت میشه. اما حالتی که توی هیچ کدوم نباشه فقط مشکل داره چون در اون صورت توی اجتماعشون که X باشه نمی آد و تناقضه. پس هر عضو X می تونه 2[SUP]K[/SUP]-1 حالت داشته باشه پس در کل
حالت داریم.
الان مشکلت دقیقا چی هست؟
سوال 11 ز تو پاسخ نامه زده هر x هفت حالت داره ! گفتم شاید من اشتباه میکنم:d
بابت جوابا دستت درد نکنه !

بالا