یک بافر جالب !!

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
یکی از اساتید دانشگاه بافری را برای آزمایش دانشجویان آماده کرده است. مسئول آزمایشگاه به هنگام پخش بافرها با حجم های​
مساوی بین دانشجویان ناگهان متوجه می شود که اگر با این ترتیب به کار خود ادامه دهد به همه دانشجویان محلول نخواهد​
رسید...​
فکرِ چاره ای کرد...!!!​
مقداری آب مقطر به محلول اضافه کرده و محلول جدید را با حجم های مساوی بین سایر دانشجویان تقسیم کرد.​
الف) آیا pH محلولی که تمام دانشجویان آزمایش را با آن آغاز کرده اند یکی است؟​
ب) فرض کنید بافر مورد نظر اسیدی بوده (pKa<7) و آزمایش بررسی تغییرات pH این بافر در برابر افزودن باز است. آیا pH بدست​
آمده در اثر افزودن مقادیر مساوی از یک باز با غلظت مشخص در آزمایش تمام دانشجویان یکی است؟​
ج) سن مسئول آزمایشگاه را با تقریب خوبی بدست آورید؟
این سؤال را خودم طرحیدم​
خوشحال می شم پاسخ شما را بشنوم (ببخشید، ببینم) :-ِ​

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
بافر چيه؟!!!!!!!!!

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
همون تامپون .... يعني مخلوطي از يك اسيد و باز مزدوج ضعيف كه اگه مثلا بافر اسيدي باشه ميشه با ريختن 1 باز قوي روي اسيد ضعيف اونو تهيه كرد ...

اميدوارم متوجه شده باشيد ....

كسي نميخاااااد جواب بده ؟؟؟؟

لایک ها
521
عجـــــــب!!! کلا سوالت بستگی داره! راجع به قسمت الف و ب نمیشه نظر قطعی داد... قسمت ج هم که تابلوه سرکاریه! (البته ممکنه با توجه به ذهنیتی که داشتی سر کاری نباشه!!!)

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
سلام ....

به چي بستگي دارههههه ؟؟ من سؤالم كاملا جديه ....

راستي 1 نكته اي اضافه كنم ... منظورم اصلا ضرايب فعاليت نيس ... يعني اصلا اونو در نظر نگيرين ...

هنوز نتونستين جواب بدينننننن ؟؟؟!

لایک ها
521
همینه دیگه! الان من یه چیز دیگه هم بگم میگی بیخیالش در نظر نگیر! یعنی شما با یه ذهنیتی این سوالو نوشتی که فقط هم میخای هرکسی جواب بده همون جوابی رو بده که تو مد نظرت بوده! حالا اینکه سوال شما جدیده و زحمت کشیدی طرح کردی، دلیل نمیشه!
.....................................................................................................................................
مثلا این رقیق کردن تا چه حد بوده؟! آیا واکنش تعادلی بر اثر این رقیق سازی کمّی هستش؟! فعلا جواب این یکی رو بده تا بقیه ی بستگی ها رو هم بگم...

mobtaker

New Member
لایک ها
36
سلام
از آنجا که معادله هندرسون هاسلباخ حجم اسید و باز مزدوجش مهم نیست pH تغییری نمیکند
اما چون غلظت ها با هم متفاوت است در اثر افزودن باز مساوی pH افراد باهم متفاوت خواهد بود

اگر شما تونستی سن اون پرتقال فروش بدست بیاری من هم اینو حل میکنم

لایک ها
521
mobtaker گفت
سلام
از آنجا که معادله هندرسون هاسلباخ حجم اسید و باز مزدوجش مهم نیست pH تغییری نمیکند
اما چون غلظت ها با هم متفاوت است در اثر افزودن باز مساوی pH افراد باهم متفاوت خواهد بود

اگر شما تونستی سن اون پرتقال فروش بدست بیاری من هم اینو حل میکنم
گاهی اوقات بر اثر رقیقسازی ممکنه واکنش تعادلی کمی بشه و غلظت تغییر میکنه و نمیشه همینجوری از معادله هندرسون استفاده کرد... چون دیگه غلظت تعادلی نیستن... باید با استفاده از حجم جدید و مقدار Ka غلظت جدید گونه ها رو محاسبه کرد... همچنین قسمت ب هم به این چیز(!) و چیزای دیگه بستگی داره...
..............................................
فکر کنم قسمت ج باید از تقریبها در حد قرن استفاده کرد! مثلا بگیم سن مسئول آزمایشگاه با توجه به سن مرگ و میر در جوامع امروزی یه چیزی بین 0 تا 100 ساله! خیلی زحمت میکشیم! خوبه دیگه تقریبمون هم تا 3 رقم با معنیه!

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
amir-tavakoli گفت
همینه دیگه! الان من یه چیز دیگه هم بگم میگی بیخیالش در نظر نگیر! یعنی شما با یه ذهنیتی این سوالو نوشتی که فقط هم میخای هرکسی جواب بده همون جوابی رو بده که تو مد نظرت بوده! حالا اینکه سوال شما جدیده و زحمت کشیدی طرح کردی، دلیل نمیشه!
.....................................................................................................................................
مثلا این رقیق کردن تا چه حد بوده؟! آیا واکنش تعادلی بر اثر این رقیق سازی کمّی هستش؟! فعلا جواب این یکی رو بده تا بقیه ی بستگی ها رو هم بگم...
سلام

مگه ثابت تعادل با ریختن ماده های جدید تو محیط واکنش تغییر میکنه که شما میگین ...
حتی اگه این مواد تو تعادل هم نباشن تغییری تو ka ایجاد نمیشه ...

در ضمن تو معادلهی هندرسون غلظت A , HA اصلا مهم نیستن چون تو معادله عبارت های مربوط به حجم از صورت و مخرج حذف میشه ...
ینی فقط تعداد مولهاشون مهمه که تو این سوال با ریختن آب تو محیط تغییری ایجاد نمیشه ..

هریس : PH یه بافر تقریبا مستقل از حجم آن است .
حالا رو قسمت ب بحث کنید ....

ممنون

لایک ها
521
kiarash5000 گفت
amir-tavakoli گفت
سلام

مگه ثابت تعادل با ریختن ماده های جدید تو محیط واکنش تغییر میکنه که شما میگین ...
حتی اگه این مواد تو تعادل هم نباشن تغییری تو ka ایجاد نمیشه ...

در ضمن تو معادلهی هندرسون غلظت A , HA اصلا مهم نیستن چون تو معادله عبارت های مربوط به حجم از صورت و مخرج حذف میشه ...
ینی فقط تعداد مولهاشون مهمه که تو این سوال با ریختن آب تو محیط تغییری ایجاد نمیشه ..

هریس : PH یه بافر تقریبا مستقل از حجم آن است .
حالا رو قسمت ب بحث کنید ....

ممنون
اولا من نگفتم ثابت تعادل تغییر میکنه! من عرض کردم که با رقیق کردن ممکنه که واکنش تعادلی یه مقدار جابجا بشه و تعداد مولها هم تغییر کنه و در نتیجه PH تغییر کنه! شما داری میگی وقتی آب رو اضافه میکنیم فقط حجم تغییر میکنه و چون توی اون معادله نسبت غلظتها مهمه تغییری در PH حاصل نمیشه! که این از نظر علمی مشکل داره!
این بستگی به غلظت اولیه ی اسید و باز هم داره و انکه تا چه حد تحت تأثیر رقت قرار میگیرن!
که همه ی اینا توی سوال مجهوله و برای حلش نمیتونیم به طور قطع صحبت کنیم!
.........................................................................................................
اگه قانع نشدی بهم بگو یه سری منبع بگم نگاه کنی!

لایک ها
521
دوست عزیز جواب این سوال چند تا پست بالاتر داده شده! بیشتر دقت کنید!

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
آقای توکلی درست میفرمایید اصلا حواسم نبود که ثابت تفکیک با رقیق شدن محلولتغییر میکنه ...
ولی فک نکنم تاثیرش اونقدر ها هم زیاد باشه ... مگه یک کلاس چنتا دانشجو داره ؟؟؟!

لایک ها
521
kiarash5000 گفت
آقای توکلی درست میفرمایید اصلا حواسم نبود که ثابت تفکیک با رقیق شدن محلولتغییر میکنه ...
ولی فک نکنم تاثیرش اونقدر ها هم زیاد باشه ... مگه یک کلاس چنتا دانشجو داره ؟؟؟!
باز هم که گفتی ثابت تفکیک تغییر میکنه! تعداد مولممکنه تغییر کنه! یعنی واکنش تعادلی یه مقدار جا به جا میشه!
............................................................................................
ما که دیگه راجع به تعداد دانشجوها و این جور چیزا اطلاعاتی نداریم! شاید من عشقم بکشه یه کلاس 1000 نفری در نظر بگیرم که فقط به 10 نفرشون محلول دادم و به بقیه نرسیده! مسئله باید روشن باشه!

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
ببخشيد منظورم ضريب تفكيك (كسر تفكيك) بود ...

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
درسته ... ولی اگه فرض کنیم که کسر تفکیک چندان تغییری نداشته باشه ...

حالا با این فرض از کجا فهمیدین که بعده افزاییش باز تغییر میکنه ... ؟

بالا