یک سوال درباره نفرون

milil

New Member
لایک ها
1
سلام یک سوال برای من پیش اومده کلیه خون رو تصفیه می کنه پس چرا تو این عکس که در کتاب درسی دبیرستان هم هست یک ابهام برای من به وجود اومده چرا اول خون سرخرگه و سپس سیاه رگ میشه . این مسیر چرا بعکس نیست و اول خون کثیف نمیاد و بعد خون تمیز خارج نمیشه(چون کلیه کار تصفیه رو انجام میده)؟ویا شاید اینجا اکسیژن از دست میده ؟ http://www.ucs.mun.ca/~iemerson/Study Guide/image002.jpg

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

اگه عکس بالا باز نمیشه این رو ببینید:

Raha24

Active Member
لایک ها
165
پاسخ : یک سوال درباره نفرون

سلام دوست عزیز کلیه خون رو از نظر مواد زائد تصفیه میکنه ن از نظر گاز های تنفسی !!!!!!!!خون سرخرگی ک وارد کلیه میشه خون اکسیژن دار کثیفه و خون سیاهرگی ک از کلیه خارج میشه خون تمیز یا تصفیه شده ایه ک کربن دی اکسید داره ......
امیدوارم منظورمو متوجه شده باشین .
موفق باشین ......

milil

New Member
لایک ها
1

سلام دوست عزیز کلیه خون رو از نظر مواد زائد تصفیه میکنه ن از نظر گاز های تنفسی !!!!!!!!خون سرخرگی ک وارد کلیه میشه خون اکسیژن دار کثیفه و خون سیاهرگی ک از کلیه خارج میشه خون تمیز یا تصفیه شده ایه ک کربن دی اکسید داره ......
امیدوارم منظورمو متوجه شده باشین .
موفق باشین ......
ممنون یعنی اکسیژن رو کلیه مصرف می کنه؟

m.h.souri

Active Member
لایک ها
118

ممنون یعنی اکسیژن رو کلیه مصرف می کنه؟
بله!!کلیه هم همانند سایر اندام ها نیاز به اکسیژن داره و اکسیژن مصرف میکنه!!!

M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495

سلام!منم یه سوال ساده میذارم اینجا!
بنظرتون چرا به مویرگ ورودی میگن سرخرگ آوران و به خروجیش میگن سرخرگ وابران؟!
:163:

Raha24

Active Member
لایک ها
165

منظورتون اون رگی ک وارد کپسول بومن میشه هست؟؟؟رگ ورودی(سرخرگ آوران ) سرخرگه بعد شبکه مویرگی اولو تشکیل میده رگ خروجیم سرخرگ وابرانه ک بعد شبکه مویرگی دومو تشکیل میده ک ب سیاهرگ وصل میشه

M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495

منظورتون اون رگی ک وارد کپسول بومن میشه هست؟؟؟رگ ورودی(سرخرگ آوران ) سرخرگه بعد شبکه مویرگی اولو تشکیل میده رگ خروجیم سرخرگ وابرانه ک بعد شبکه مویرگی دومو تشکیل میده ک ب سیاهرگ وصل میشه
نه منظورم اینه که چرا به هردو(هم ورودی هم خروجی)میگن سرخرگ؟

sarina.n

New Member
لایک ها
66

نه منظورم اینه که چرا به هردو(هم ورودی هم خروجی)میگن سرخرگ؟
خوب سرخرگ وارد میشه دیگ مویرگ ک وارد نمیشه . وقتی از قلب سرخرگ خارج میشه پس سرخرگ باید وارد کلیه بشه بعد ب مویرگ تبدیل میشه .

M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495

خوب سرخرگ وارد میشه دیگ مویرگ ک وارد نمیشه . وقتی از قلب سرخرگ خارج میشه پس سرخرگ باید وارد کلیه بشه بعد ب مویرگ تبدیل میشه .
سلام،من سرخرگ آوران و وابران رو میگم نه سرخرگ ورودی کلیه!سوال رو یکبار دیگه بخونید!

سلام،من سرخرگ آوران و وابران رو میگم نه سرخرگ ورودی کلیه!سوال رو یکبار دیگه بخونید!

sarina.n

New Member
لایک ها
66

شرمنده من متوجه سوالتون نشده بودم .معذرت . اگ میدونین جوابشو بگین لطفا . من هیچ جوره متوجه نمیشم منظور سوالتون رو ....

ghazal pedia

Well-Known Member
لایک ها
350

فکر کنم چون بعد از دوتاش شبکه ی مویرگی هست سرخرگن.
سیاهرگ نمیتونه مویرگ توی مسیرش ایجاد کنه. اگه بعد از یه رگی مویرگ باشه اون سرخرگه.
درسته دکتر جان؟

M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495

فکر کنم چون بعد از دوتاش شبکه ی مویرگی هست سرخرگن.
سیاهرگ نمیتونه مویرگ توی مسیرش ایجاد کنه. اگه بعد از یه رگی مویرگ باشه اون سرخرگه.
درسته دکتر جان؟
سلام!
آفررررریییین!!!زدین تو خال!:221::221::221:
آفرین به دقت خوبی که دارین!نمیخواستم نکته اشو الکی بگم گفتم کمی ذهنتونو مشغول کنم(بقول دبیر سوممون خواستم دچار involve!!!!بشین!!!!)خخخخخخ!یادش بخیر!!!
ضمنا اگه خدا لطف کنه و قبول بشم تازه هفت سال دیگه دکتر‌میشم!:39::18:
و اینکه دکتر های سایت میان برام!:186:

آخرین ویرایش توسط مدیر

ghazal pedia

Well-Known Member
لایک ها
350

سلام!
آفررررریییین!!!زدین تو خال!:221::221::221:
آفرین به دقت خوبی که دارین!نمیخواستم نکته اشو الکی بگم گفتم کمی ذهنتونو مشغول کنم(بقول دبیر سوممون خواستم دچار involve!!!!بشین!!!!)خخخخخخ!یادش بخیر!!!
ضمنا اگه خدا لطف کنه و قبول بشم تازه هفت سال دیگه دکتر‌میشم!:39::18:
و اینکه دکتر های سایت میان برام!:186:
سلام بر شما...
خیلی ممنونم،
انشالله که درمیاین، اونم یه جای عالیییییی.....
خدا با ماااااسسسسستتتتت.....
موفق باشین.

hanieh.BPR

New Member
لایک ها
206

خونی از درسرخرگ ها جاریس بعداز رسیدن به سلولها مواد غذایی را از طریق منافذ مویرگ وارد فضای بین سلولی میشود و مواد زائد از طریق همین منافذ وارد رگ بعدی ینی سیاهرگ میشود..حال و این مواد زائد به سوی قلب رانده میشود پس اگر اندامی وجود نداشت تا خون را تصفیه کند در اثر تجمع بیش از حد مواد زائد اسیب جدی به بدن میرسد..در گردش ریوی خون ابتدا به شش ها رفته تا اکسیژن گیری کند وسپس به قلب باز گردد ..حال این سرخرگ است که در گردش عمومی خون رابه اندام ها میرساند و کلیه نیز یک اندام محسوب میشود..ولی2علت اسای وجود دارد:1فشارخون بالا در سرخرگ که سبب رانده شدن خون در طول نفرون میشود..2)سلول های نفرون و کلیه نیز به اکسیژن رسانی احتیاج دارند..پس اگر ابتدا سیاهرگ وارد شود نه اکسیژن کافی را دارد نه فشار خون کافی را..ونیز کلیه یک اندام تصفیه کردن خون از اورس مث میکروب زدایی کبد...لزومی نداره اول سیاهرگ وارد بشه ک...موفق باشید..:58:

بالا