سطح سوال این مسابقه برای شما چگونه بود؟

  • ساده و آسان (آب خوردن)

    رای 3 50.0%
  • مشکل و فیتیله‌ای

    رای 3 50.0%

  • مجموع رای دهندگان
    6
وضعیت
موضوع بسته شده است.

IRYSC-team

مدیر آیریسک
ارسال ها
350
لایک ها
683
امتیاز
93
#1
سلام دوستان گرامی،
نهمین مسابقه‌ی فیتیلستان شیمی از امروز آغاز شده و تا صبح جمعه‌ی هفته‌ی آینده (14 شهریور) ادامه دارد. برای آشنایی با مسابقه به اینجا بروید.
هر کاربر فقط یک بار می‌تواند پاسخ سوال داده شده را در ادامه‌ی تاپیک بنویسد و در پایان 10 مسابقه‌ی اول همه‌ی جواب‌ها به همراه امتیازهای تعلق گرفته به آن‌ها منتشر خواهد شد. فقط سه هفته‌ی دیگر، برندگان سری اول فیتیلستان شیمی معرفی می‌شوند و جوایز ایشان اهدا خواهد شد.
[HR][/HR]سوال فیتیلستان 9 شیمی

پادالکترون
ذره‌ای است با جرم برابر الکترون
و با بار یک‌مثبت؛ پادپروتون نیز به همین ترتیب ذره‌ای است با جرم برابر با پروتون
و با بار یک‌منفی.

ذره‌ای را در نظر بگیرید که در آن یک پادالکترون در هسته قرار دارد و یک پادپروتون در مدار دایره‌ای به دور پادالکترون در حال حرکت است. از طرفی دیگر با توجه به مدل اتمی بور می‌دانیم که انرژی و شعاع مدارهای کوانتومی سیستمی ناشی از حرکت یک بار منفی به جرم m به دور هسته‌ای با عدد اتمی Z ، از روابط زیر پیروی می‌کند:


الف) اگر انرژی یونش اتم هیدروژن گازی برابر با
باشد، انرژی یونش (جداشدن پادپروتون) از ذره‌ی فرضی را محاسبه کنید.

ب) طول موج نشر شده در انتقال پادپروتون از مدار 2 به 1 را در ذره‌ی فرضی محاسبه کنید.

ج) اگر شعاع اتمی هیدروژن برابر با 0.53 آنگستروم باشد، شعاع اولین مدار فرضی ذره‌ی فرضی را تعیین کنید.طراح سوال این مسابقه: پیام افتخار جهرمی

[HR][/HR]بهتر است با دلایل کافی، توضیح هر بخش را بنویسید و در صورت نیاز به محاسبه، آن را نیز همین‌جا وارد کنید. دو بخش فرمول نویس (Fx در ادیتور) و آپلودسنتر آیریسک برای گویا و زیبا نوشتن پاسخ‌ها به شما کمک خواهند کرد.
 
آخرین ویرایش
وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا