CHCl3 قطبی یا ناقطبی!!

azarbayjan

New Member
لایک ها
2
با سلام
کلروفرم(CHCl3) قطبی یا ناقطبی چون استادمون میگفت چون Kثابت دی الکتریکش کم پس ناقطبی ولی من فکر میکنم قطبی!

mshf

New Member
لایک ها
10
من فکر کنم قطبی اگه اشتباه نکنم یه نوع پیوند هیدروزنی هم میده منبع:پاسخ نامه فصل 4 شیمی دوم اندیشه سازان نوشته بهمن بازرگان

septal_2006

New Member
لایک ها
17
azarbayjan گفت
با سلام
کلروفرم(CHCl3) قطبی یا ناقطبی چون استادمون میگفت چون Kثابت دی الکتریکش کم پس ناقطبی ولی من فکر میکنم قطبی!
سلام دوست عزیز
این مولکول قطبیه اما قطبیتش از کلرومتان و دی کلرو متان کمتره.اگه نکته ای هست میتونین بپرسین اما اگه مایل به مطالعه در این زمینه هستید میتونین به کتاب شیمی معدنی هاوس کرافت مراجعه کنید.

azarbayjan

New Member
لایک ها
2
منم با شما موافقم ولی مشکلم اینه که چه طور k ر به قطبی بودن ربط میدن و تازه از حرفشون هم کوتاه نمیان چون خودشون دکترای شیمی هستند(قطبی بودن)

septal_2006

New Member
لایک ها
17
دوست عزیز مگه اگه k کم باشه یعنی صفره؟

20_sorour

New Member
لایک ها
13
به نظر من كه اين نا قطبيه چون اين مولكول چيزي تو مايه هاي CH4كه 3 تا هيدروژنش جاشون با 3 تا كلر عوض كردن...البته اونايي كه اينو قطبي مي دونن بايد بگم كه قطبيت اين مولكول به حدي كمه كه بصورت بارهاي خيلي جزيي و لحظه اي رخ مي ده و قابل چشم پوشيه..

azarbayjan

New Member
لایک ها
2
بله حق با شماست ولی چه طور میتونیم این گفته ها ر در حالت برداری نشون بدیم برایندشون که صفر نمیشه!

septal_2006

New Member
لایک ها
17
20_sorour گفت
به نظر من كه اين نا قطبيه چون اين مولكول چيزي تو مايه هاي CH4كه 3 تا هيدروژنش جاشون با 3 تا كلر عوض كردن...البته اونايي كه اينو قطبي مي دونن بايد بگم كه قطبيت اين مولكول به حدي كمه كه بصورت بارهاي خيلي جزيي و لحظه اي رخ مي ده و قابل چشم پوشيه..
سلام
من متوجه نمیشم مگه چنانچه قطبیت خیلی خیلی کم باشه یعنی صفره؟بنده عرض کردم که قطبیت این مولکول از دی و مونو کلرو متان کمتره و منبع هم کتاب هاوس کرافت رو معرفی کردم.حالا اگه کم باشه به ابن معنا نیست که صفره و کلا غیر قطبیه.

septal_2006

New Member
لایک ها
17
azarbayjan گفت
بله حق با شماست ولی چه طور میتونیم این گفته ها ر در حالت برداری نشون بدیم برایندشون که صفر نمیشه!
سلام
دوست عزیز با در نظر گرفتن اختلاف الکترونگاتیوی و محاسبه ی درصد خصلت یونی میتونین میزان قطبیت پیوند بر حسب دبای رو از طریق نسبت گیری از ممان یونی محض به دست بیارین و برایند برداری پیوندها رو محاسبه کنین.
برای محاسبه ی ممان کل مولکولی میتونین از شیمی معدنی هیویی هم کمک بگیرین.

spry_sapient

New Member
لایک ها
9
septal_2006 گفت
azarbayjan گفت
با سلام
سلام دوست عزیز
این مولکول قطبیه اما قطبیتش از کلرومتان و دی کلرو متان کمتره.اگه نکته ای هست میتونین بپرسین اما اگه مایل به مطالعه در این زمینه هستید میتونین به کتاب شیمی معدنی هاوس کرافت مراجعه کنید.
اما من فکر می کنم که قطبیت مونوکلرو متان از قطبیت کلروفرم بیش تر نیست !! با ساختن مدل 3D و حتی مدل عادی بدون نرم افزار مشخصه که بحث 3000 مسئله ی آلی و سایر کتب در این مورد بیش تر بعد آموزشی داره تا عملی !!
البته این نظر منه !

najafi2020

New Member
لایک ها
195
من فقط به عنوان یه نظر به شما می گم که سوال شما قانع کننده نیست. نمی دونم septal_2006 دیگه چجوری می خواد به شما جوابی قانع کننده بده. دوباره به عنوان یه نظر با پست های قبلی ایشون موافق هستم.( فکر می کنم دیگه چیزی برای من از این قانع کننده تر وجود نداشته باشه)

najafi2020

New Member
لایک ها
195
spry_sapient گفت
من منبع معتبر می خوام!
چاپلوسی هم ممنوع اونم بی دلیل
عزیزم من چاپلوسی بابامو نمی کنم. اگه شما می گی سوالتون خیلی منطقیه. پس منبع سوالتونو به ما هم بگید. این دیگه کاملا معلومه که حق با septal_2006 است.

فکر هم نکن من از این جور آدما هستم. وقتی حرف ایشون را قبول دارم برای کار خودم دلیل دارم. تا حالا هر جوابی که septal_2006 به سوالات من داده با منبع بوده.منم از این جور آدما نیستم که یه حرفیو بی جهت قبول کنم.رفتم به منابع ایشون مراجعه کردم دیدم حق با ایشونه.

septal_2006

New Member
لایک ها
17
دوست عزیز
فک کنم عصبانیت لازم نیست.هیچکدوم از دوستای شرکت کننده در مبحث یا حتی بنده هم تا جایی که من برداشت کردم لفظی رو که شما به کار بردین رو استفاده نکردیم.اگر هم پاسخها را مطالعه میکردید متوجه میشدین که منبع کتاب شیمی معدنی هاوس کرافت معرفی شده

موفق باشید

azarbayjan

New Member
لایک ها
2
ممنونم با مطالعه کتاب شیمی معدنی متوجه شدم حق با septal-2006بود
به عنوان یه عضو خیلی کوچک خواهش میکنم به استادامون که از ما بیشتر میدونن احترام بذاریم البته به کسی بر نخوره ها

spry_sapient

New Member
لایک ها
9
دوستان گلم
چرا انقدر بد نگاه می کنین به جملات ؟ من منظوری نداشتم !

آقای سپتال 2006 من خودم توی اون کتاب دیدم ولی همون طوری که می دونید من توی دوره هم همین عقیدرو داشتم که گفتم و منبع شما رو هم دیدم اما دلایلش برام قانع کننده نیست ، همینطور دلایل شومز ! وقتی مولکول رو با 3D درست کردم به حرف خودم رسیدم !! حالا فقط دلیل می خوام همین ! چرا می زنید ؟
بچه که زدن نداره !!

ضمنا نجفی.. من از شما خیلی بهتر می دونم سپتال 2006 چقدر اطلاعات داره و در مورد علم بالاش شک ندارم نمی خواد واسه من قافیه ببافی !

منتظر جوابم ، از همه ممنون

alidelgarm

New Member
لایک ها
589
azarbayjan گفت
با سلام
با سلام
100% قطبی است
اگه مشکل منبع دارید می تونید به کتاب معتبر شیمی آلی سولومونز مراجعه کنید
اما اگه استدلال می خواهید:
CHCl3 را بو دو قسمت فضایی تقسیم کن، در یک قسمت سه اتم کلر و در قسمت دیگر یک اتم هیدروژن
اگر برآیند بارهای آن ها را بکشید متوجه می شوید که مولکولی قطبی است.

alidelgarm

New Member
لایک ها
589

shalale

New Member
لایک ها
17
این مولکول که حتما قطبیه
ممان دو قطبی هم داره حدود 1.02 هستش اگه اشتباه نکنم
به این لینک یه سری بزن فکر کنم مفید باشه هرچند با این منابع که دوستان بهت معرفی کردن تا حالا باید قانع شده باشی
ftopicp-39603.html#39603

mobtaker

New Member
لایک ها
36
سلام
منم با
alidelgarm موافقم

چون وقتی برایند 3 تا Cl رو رسم کنیم برایندش 3تا Cl با بردار H خنثی نکی شه که بگیم غیر قطبی

تازه تو چهار وجهی CH3Cl تمام پیوند ها به یک اندازه نیستند که با هم برایندشون صفر بشه

Ebrahimi74

New Member
لایک ها
1,190
پاسخ : CHCl3 قطبی یا ناقطبی!!

سلام
بله این مولکول قطبیه.و وقتی برهم کنش بین ذره ای این مولکول با متانول(که آن هم قطبی است)در نظر می گیریم،دو قطبی دائمی نامیده می شوند. :4::4:

بالا