Maral.k

New Member
لایک ها
7

Tmifn

New Member
لایک ها
22
پاسخ : استوکیومتری

ابتدا فرض میکنیم y مول کربن داشته باشیم حال معادله واکنش رابنویس وموازنه کن

حال طبق استوکیومتری داریم:

حال مقدار yرا جایگذاری میکنیم تا فرمول مولکولی بدست آیدومیتوان با فاکتور ازاندیس2 فرمول تجربی را نیزبدست آورد.

Rasoul mo

New Member
لایک ها
0

۱۲۵گرم از یک نمونه آهن ۳اکسید(Fe2O3)ناخالص باگاز H2ب طورکامل واکنش میدهد و۷.۵گرم کاهش جرم پیدا میکند جرم ناخالصی این نمونه Fe2O3چنداست؟
Fe=56
H=1
O=16
جوابش چی میشع ؟ با راه حل بفرسید . مرسی

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

۱۲۵گرم از یک نمونه آهن ۳اکسید(fe2o3)ناخالص باگاز h2ب طورکامل واکنش میدهد و۷.۵گرم کاهش جرم پیدا میکند جرم ناخالصی این نمونه fe2o3چنداست؟
fe=56
h=1
o=16
جوابش چی میشع ؟ با راه حل بفرسید . مرسی
کاهش جرم ناشی از خروج اتم های اکسیژن به صورت آب در اثر واکنش با هیدروژن است ... با تقسیم کاهش جرم بر جرم مولی اکسیژن(16)میزان مول اکسیژن خارج شده بدست میاد که طبیعتا اگه تقسیم بر سه بشه این عدد میزان مول آهن(iii)اکسید پیدا میشه!حالا با ضرب جرم مولی این اکسید در مول بدست آمده جرم اکسید خالص و با کم کردن این عدد از میزان مخلوط اولیه جرم ناخالصی بدست می آید!

Rasoul mo

New Member
لایک ها
0

ویتامین ث(اسکوربیک اسید ) یک ترکیب آلی اکسیژن دار می باشد نمونه ایی از این ماده به جرم 0/88 گرم. بطور کامل سوزانده شده ک در نتیجه آن 0/36 گرم آب و 1/32 گرم کربن دی اکسید بدست آمد. اگر جرم مولی ویتامین ث 176 گرم بر مول باشد . فرمول تجربی و مولکولی ویتامین ث را تعیین نمایید . 12 = o=16. H=1 c

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654

ویتامین ث(اسکوربیک اسید ) یک ترکیب آلی اکسیژن دار می باشد نمونه ایی از این ماده به جرم 0/88 گرم. بطور کامل سوزانده شده ک در نتیجه آن 0/36 گرم آب و 1/32 گرم کربن دی اکسید بدست آمد. اگر جرم مولی ویتامین ث 176 گرم بر مول باشد . فرمول تجربی و مولکولی ویتامین ث را تعیین نمایید . 12 = o=16. H=1 c
جوابش میشه
C6h4o11 ؟؟؟

ghazal pedia

Well-Known Member
لایک ها
350

سلام
جوابش میشه c6h8o6
چه طور میتونم عکس راه حلو آپلود کنم براتون...؟

آخرین ویرایش توسط مدیر

ghazal pedia

Well-Known Member
لایک ها
350

سلام.
نمیدونم . میشه راه حلتا توضیح بدی ؟
از روی جرم آب تعداد مول h رو حساب میکنی، میشه 0/04
از روی جرم کربن دی اکسید هم مول c حساب میشه، 0/03
بعد جرم کربن و هیدروژن رو توی نمونه حساب میکنی یعنی ۱۲ ضربدر 0/03 باضافه ی ۱ ضربدر 0/04
کلا میشه 0/4 گرم کربن و هیدروژن....
بقیه ترکیب اکسیژنه، چند گرم میشه؟؟؟ 0/48 گرم که برابر 0/03 مول اکسیژنه....
اوکی؟
پس کمترین نسبت بین کربن و اکسیژن و هیدروژن ۳ و ۳ و۴و هستش....فرمول تجربی!
با استفاده از جرم مولی میفهمیم که کل ضریبا باید در دو ضرب بشن میرسیم به اون فرمولی که گفتم.
موفق باشین

آخرین ویرایش توسط مدیر

Rasoul mo

New Member
لایک ها
0

چند گرم آلومینیوم خالص را در داخل 500میلی لیتر محلول 2 مولار هیدروکلریک بیندازیم تا پس از کامل شدن واکنش غلظت مولار AlCl3
با غلظت مولار HCl باقیمانده برابر شود ؟(حجم ثابت فرض شود)
Al=27
لطفا حل کنید فردا امتحان دارم . مرسی

لایک ها
54

سلام گفته غلظت مولار HCl باقیمانده پس یعنی آلومینیوم واکنشگر حد بوده و تموم میشه پس با استفاده از مول اون میتونیم مول بقیه رو هم بدست بیاریم. چون گفته حجم ثابته پس ما میتونیم به جای غلظت مولار از مول مواد استفاده کنیم. فرض میکنیم n مول آلومینیوم اضافه کردیم و از طرفی اگر واکنش رو بنویسید میبینید که ب ازای هر 2 مول آلومینیوم 6 مول هیدروکلیریک اسید مصرف میشه و 2 مول هم آلومینیوم کلرید تولید میشه. پس داریم: n = 1-3n از حل این معادله n=0.25 بدست میاد که تعداد مول آلومینیومه که به گرم میشه تقریبا 6.8 گرم :196: موفق باشی

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

سلام گفته غلظت مولار HCl باقیمانده پس یعنی آلومینیوم واکنشگر حد بوده و تموم میشه پس با استفاده از مول اون میتونیم مول بقیه رو هم بدست بیاریم. چون گفته حجم ثابته پس ما میتونیم به جای غلظت مولار از مول مواد استفاده کنیم. فرض میکنیم n مول آلومینیوم اضافه کردیم و از طرفی اگر واکنش رو بنویسید میبینید که ب ازای هر 2 مول آلومینیوم 6 مول هیدروکلیریک اسید مصرف میشه و 2 مول هم آلومینیوم کلرید تولید میشه. پس داریم: n = 1-3n از حل این معادله n=0.25 بدست میاد که تعداد مول آلومینیومه که به گرم میشه تقریبا 6.8 گرم :196: موفق باشی

Tmifn

New Member
لایک ها
22

سلام برشما.دوسوال داشتم .ممنون ازجوابهای شما
Doc1

Tmifn

New Member
لایک ها
22

لطفا جواب دهید.:63:

evo_society

Active Member
لایک ها
26

سلام دوستان شاید جای مناسبی نباشه ولی دیگه ببخشید منو....تازه شروع به خوندن استوکیومتری کردم (دومم دارم میرم سوم) خیلی سخته و اصلا نمی فهمم چجوری تناسب ببندم یا مثلا تا حدودی میرم جلو بعدش گیر میکنم و خیلی روی مسله ها زمان میزارم (فعلا توی مول به جرمم و برعکس خدا به داد بقیش برسه) این چند وقت خیلی گشتم توی یه سایت روشی دیدم به اسم سه گام توی تالار هم گشتم چیز زیادی ازش نبود گفته بود بدون فرمول و موازنه و از این حرفا به جواب میرسی البته کلاس حضوری مشهد معلمشم (مرتضی محمدی) بود گفتم اگه یکی از شما دوستان اطلاع داره به ما هم بگه چون هر چی گشتم چیزی دستگیرم نشد...خیلی ممنون

لایک ها
54

سلام دوستان شاید جای مناسبی نباشه ولی دیگه ببخشید منو....تازه شروع به خوندن استوکیومتری کردم (دومم دارم میرم سوم) خیلی سخته و اصلا نمی فهمم چجوری تناسب ببندم یا مثلا تا حدودی میرم جلو بعدش گیر میکنم و خیلی روی مسله ها زمان میزارم (فعلا توی مول به جرمم و برعکس خدا به داد بقیش برسه) این چند وقت خیلی گشتم توی یه سایت روشی دیدم به اسم سه گام توی تالار هم گشتم چیز زیادی ازش نبود گفته بود بدون فرمول و موازنه و از این حرفا به جواب میرسی البته کلاس حضوری مشهد معلمشم (مرتضی محمدی) بود گفتم اگه یکی از شما دوستان اطلاع داره به ما هم بگه چون هر چی گشتم چیزی دستگیرم نشد...خیلی ممنون
برای شروع میتونید از کتاب شیمی عمومی سیلبربرگ استوکیومتری رو یاد بگیرید بهم زبان خیلی ساده گفته
اگر خوندید بازم نفهمیدید یه دی وی دی هایی هست به اسم تدریس شیمی ۳ بهمن بازرگان انتشارات مبتکران که خود بهمن بازرگان کل شیمی ۳ رو تدریس کرده عین معلم سر کلاس . راحت و قابل فهم
اون روشی هم که میگید بدون موازنه ،فقط واسه بعضی مسائل میشه ازش استفاده کرد و فکر نکنم تو هیچ جزوه یا سایتی بشه پیدا کرد چون جزو ابتکارات شخصیه افراده و بیشتر تو کلاس خصوصی ها و.... اون رو میگن ولی اگه خیلی مسئله حل کنید از کتابای مختلف مثل مسائل برگزیده و.... خودتون اگه دقت کنید و زرنگ باشید احتمالا میفهمید

موفق باشیم اگه به صلاحه

evo_society

Active Member
لایک ها
26

برای شروع میتونید از کتاب شیمی عمومی سیلبربرگ استوکیومتری رو یاد بگیرید بهم زبان خیلی ساده گفته
اگر خوندید بازم نفهمیدید یه دی وی دی هایی هست به اسم تدریس شیمی ۳ بهمن بازرگان انتشارات مبتکران که خود بهمن بازرگان کل شیمی ۳ رو تدریس کرده عین معلم سر کلاس . راحت و قابل فهم
اون روشی هم که میگید بدون موازنه ،فقط واسه بعضی مسائل میشه ازش استفاده کرد و فکر نکنم تو هیچ جزوه یا سایتی بشه پیدا کرد چون جزو ابتکارات شخصیه افراده و بیشتر تو کلاس خصوصی ها و.... اون رو میگن ولی اگه خیلی مسئله حل کنید از کتابای مختلف مثل مسائل برگزیده و.... خودتون اگه دقت کنید و زرنگ باشید احتمالا میفهمید

موفق باشیم اگه به صلاحه
خیلی از راهنماییتون متشکرم یه شیمی3 خیلی سبز دارم زیاد ازش چیزی نمی فهمم (شاید مال اینکه تسته؟؟؟) برای همین دنبال یه کتابم که فقط مخصوص استوکیومتری باشه و بتونم دائم مسله حل کنم (گفتم شاید با حل تست و مسئله زیاد یه چیزی دست گیرم بشه) یه جوری مثل قرابت معنایی نشر الگو چنین کتابی وجود داره؟

لایک ها
54

خیلی از راهنماییتون متشکرم یه شیمی3 خیلی سبز دارم زیاد ازش چیزی نمی فهمم (شاید مال اینکه تسته؟؟؟) برای همین دنبال یه کتابم که فقط مخصوص استوکیومتری باشه و بتونم دائم مسله حل کنم (گفتم شاید با حل تست و مسئله زیاد یه چیزی دست گیرم بشه) یه جوری مثل قرابت معنایی نشر الگو چنین کتابی وجود داره؟
2000 مسئله خوشخوان مسائل برگزیده چگونه مسائل و . . . .

بالا