k aran

Member
لایک ها
29
تنگ شدن و گشاد شدن مردمک انعکاس محسوب میشود؟

fhNaNo

New Member
لایک ها
132
پاسخ : انعکاس

تنگ شدن و گشاد شدن مردمک چشم تحت کنترل اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیکه که جزو دستگاه عصبی خود مختارهستند
با اینکه انعکاس یک عمل غیر ارادیه و شاید کارش یه جورایی شبیه دستگاهه عصبی خود مختار باشه و لی فکرنمیکنم بشه به تنگ شدنو گشاد شدن مردمک چشم انعکاس گفت
همونطور که میدونی یه سری ماهیچه تو عنبیه باعث این اتفاق میشن و یکی ازکارهای اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک تحریک ماهیچه هاست که نمیشه به این عمل انعکاس گفت

k aran

Member
لایک ها
29

اره دقیقا چون هر دوتا غیر ارادین.
نمیشه فرقاشون رو متوجه شد

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

[MENTION=19001]fhNaNo[/MENTION] [MENTION=18741]M.Banparvar[/MENTION]

تغییر قطر مردمك چشم در برابر نور از انعكاس هاست !

M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495

[MENTION=19001]fhNaNo[/MENTION] [MENTION=18741]M.Banparvar[/MENTION]

تغییر قطر مردمك چشم در برابر نور از انعكاس هاست !
سلام ممکنه توضیح بدین علت رو؟!!
انعکاس تعریفش چیه؟!!

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

سلام ممکنه توضیح بدین علت رو؟!!
انعکاس تعریفش چیه؟!!
البته ! :)

اعصاب بينايي از نوع حسیِ و از نورون های استوانه ای و مخروطی شبکیه چشم سرچشمه می گیره آکسون های نورون های چند قطبی (گانگلیونی) بعد از عبور از سوراخ انتهای حدقه چشم وارد جمجمه می شه تارهای هر عصب چشم به دو دسته تقسیم می شه که یکی از اونا با تارهای قرنیه ی خودش در اون چشم دیگه متقاطع ميشه،و کیاسمای بینایی رو می سازه و اون يكي ديگه به طوره یک طرفی ادامه پيدا مي كنه
اين تارها به هسته ي زانویی جانبیِ تالاموس ميره از آونجا به قشر پس سری مغز ميره بعضی از نورون های مسیر بینایی به برجستگی های بالاييه مغز میانی ميره در انعکاس های بینایی و فعال کردن مراکز حرکتی عضلات کره چشم شرکت می کنن !

تازه براي اون نكته اي كه گفتين

سلام دوست من هر عملی که غیر ارادی باشه انعکاس نیست چون تنگی و گشادی مردمک توی لوب پس‌سری پردازش میشه
چيزي راجع به اعصاب حركتي مشترك چشم شنيدين ؟ :p

M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495

البته ! :)

اعصاب بينايي از نوع حسیِ و از نورون های استوانه ای و مخروطی شبکیه چشم سرچشمه می گیره آکسون های نورون های چند قطبی (گانگلیونی) بعد از عبور از سوراخ انتهای حدقه چشم وارد جمجمه می شه تارهای هر عصب چشم به دو دسته تقسیم می شه که یکی از اونا با تارهای قرنیه ی خودش در اون چشم دیگه متقاطع ميشه،و کیاسمای بینایی رو می سازه و اون يكي ديگه به طوره یک طرفی ادامه پيدا مي كنه
اين تارها به هسته ي زانویی جانبیِ تالاموس ميره از آونجا به قشر پس سری مغز ميره بعضی از نورون های مسیر بینایی به برجستگی های بالاييه مغز میانی ميره در انعکاس های بینایی و فعال کردن مراکز حرکتی عضلات کره چشم شرکت می کنن !

تازه براي اون نكته اي كه گفتين

چيزي راجع به اعصاب حركتي مشترك چشم شنيدين ؟ :p
خیلی جالب بود ممنون اینارو نمیدونم ممکنه منبع معرفی کنین؟

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495

بخش cns کتب فیزیو یا اصلا بخش عصبی کتب فیزیو !
آههاا آره یادم اومد اینو خوندم،ولی من اصلا با حرفاتون قانع نشدم و بازم میگم انعکاس‌نیست

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

آههاا آره یادم اومد اینو خوندم،ولی من اصلا با حرفاتون قانع نشدم و بازم میگم انعکاس‌نیست

قانعه نشدم چیه ؟ مکانیسم انعکاسشو گفتم ..چیو قانع نشدین ؟:))))

دو حالت داره : یا بلدین یا یاد می گیرین !

فک می کنم دوباره توضیحاتمو بخونین بهتر باشه

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

چیزی که شما فرمودین مسیر عصب بیناییه و هیچ ربطی به موضوع نداره من خودم اینارو میدونم و ضمنا با چندین نفرم صحبت کردم و اصلا انعکاس حساب نمیشه
این بحث واقعا فرسایشی و منحرف شده است من بازم میگم:

تغییر قطر مردمک انعکاس نیست

تغییر قطر مردمک چشم در برابر نور جزو انعکاس های محافظتی هست

ببینید ما انواع انعکاس هارو داریم :
انعکاس های کششی عضلات

انعکاس های محافظتی

انعکاس های خاراندن

انعکاس های نگاهدارنده و حرکتی

انعکاس های ایجاد کننده اسپاسمهای عضلانی و انعکاس های خودکار و...

تغییر قطر مردمک چشم یک انعکاس حفاظتی به حساب میاد تا چشم رو از ورود شدید نور محافظت کنه و غیر ارادی هست

بله اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک هم کمک می کنن به این عمل ولی اصل عمل انعکاس هست

مثل پرش زانو پاسخ لحظه اول به محرک انعکاسه ولی بعدش اعصاب پیکری اونو تحت کنترل می گیرن

نمی دونم متوجه شدین یا نه .. یا من بد توضیح میدم .. اون توضیحی که در پست قبلی دادم این بود داشتم مسیر انعکاس بینایی و فعال کردن مراکز حرکتی عضلات کره چشم رو توضیح می دادم

یعنی اصلا مسیر انعکاسشو شرح می دادم !

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

منبع :

فصول 50 - 51 و 54 گايتون-هال رو مطالعه كنيد

جالبه بدونيد بيماريي نظير سيفليس سيستم عصبي مركزي ، الكليسم ، انسفاليت و غيره موجب بلوك رفلكس هاي مردمكي مي شن كه درواقع در سيستم اعصاب مركزي به انتقال عصبي سيگنال هاي بينايي از شبكيه به هسته ادينگر-وستفال اسيب مي رسونن و بلوكه مي كنن مسير رفلكس مردمك رو !

با بهترين ارزوها

bloodborne

New Member
لایک ها
215

شاید یه طور بشه ربط دادش که وقتی بدن به برخی محرک ها وقتی پاسخ می دهد این اتفاق می افتد ولی نمی تونه خودش انعکاس بشه ولی با اتفاق افتادن انعکاس شاید این حالت رخ بده.

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

شاید یه طور بشه ربط دادش که وقتی بدن به برخی محرک ها وقتی پاسخ می دهد این اتفاق می افتد ولی نمی تونه خودش انعکاس بشه ولی با اتفاق افتادن انعکاس شاید این حالت رخ بده.

amir137925

New Member
لایک ها
63

سلام دوستان تغییر قطر مردمک چشم یه انعکاسه صد در صد !
اگه باور ندارین ر.ک فصل 50 51 54 گایتون

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

چرا واقعا پست های تاپیک رو نمی خونین ؟
اینکه انعکاس هست یا نه و حتی منبعی هم که دوستان گفتن قبلا تو تاپیک گفته شده !

:-|

لایک ها
1

اره چون سريع ،غير إرادي و در پاسخ به محرك انجام شده همچنين اموخته نميشود

Sent from my iPad using Tapatalk

ناطق1

New Member
لایک ها
22

به نظر من هم این یک انعکاسه . دقت کنید من میتونم با توجه به متن کتاب درسی اثبات کنم که یه سری اعصاب خودمختار در انعکاس ها مشارکت میکنن . در صفحه 46 کتاب درسی می خونین "هر قدر میزان اضطراب فرد بیشتر باشد ، پا سریع تر پاسخ می دهد "(در انعکاس زردپی زیر زانو) . استرس در شرایط تنش زا ایجاد می شود پس اعصاب پیکری و انعکاس ها می تونن متاثر از اعصاب خودمختار باشن .
ضمنا تعریف انعکاس در همین صفحه خواندنی است : "انعکاس های نخاعی ...... این انعکاس ها بسیار سریع اند زیرا در اغلب آنها نخاع و دستگاه عصبی محیطی درگیرند و مغز نقشی ندارد . پس انعکاس مغزی هم داریم . مثل : پلک زدن (وقتی ناگهانی چیزی به سمت چشم میاد ) ، استفراغ ، عطسه ، سرفه و همین تنگ و گشاد شدن مردمک . در ضمن انعکاس ها یاد گرفته نمیشن و برای محافظت از انسان در مقابل خطرات به صورت غریزی وجود دارن . همه این شرایط برای تنگ و گشاد شدن مردمک صدق می کنه . کامیاب باشید

bloodborne

New Member
لایک ها
215

بله یه انعکاس فکر کنم وقتی یه چیزه عجیب می بیبنم که تا حالا ندیدم این اتفاق میوفته

بالا