وضعیت
موضوع بسته شده است.

ahmadi

New Member
لایک ها
2,532
سلام دوستان گرامی
این تاپیک رو زدم که شما به صورت منسجم از نکات ریز و غالبا کوتاهی که ممکنه به نظر مشاوران تحصیلی سایت برسه بهره مند شید

1.توجه کنید که این تاپیک فقط خواندنی هست و فقط مشاوران تحصیلی و البته ناظمین تالارها اجازه ی اضافه کردن مطلب به این تاپیک رو دارن

2.مشاوره ها شماره دار و تقریبا مرتبط با هم قرار میگیرند و شما میتونید ازشون به صورت موضوعی و مرتبط با نیازتون بهره بگیرید

3.برای تاپیکهایی که مهمتر هستند و موضوعات کلی قراره به نقد گذاشته بشه موضوع جداگانه ای باز خواهد شد با نظر و پیشنهاد شما کاربران گرامی و نظارت و مدیریت مشاوران تحصیلی

4.چنانچه نظر خاصی راجع به هریک از پستها دارید میتونید نظرتون رو از طریق پیام شخصی به اطلاع ما برسونید

*از شما کاربران محترم خواهشمندم اگر موضوع مشخصی رو مد نظر دارید با پیام شخصی به اطلاع ما برسونید تا مطلب مرتبط قرار داده بشه

از همگی سپاسگزارم . . . . روز و شبتان زیبا:1:

آخرین ویرایش توسط مدیر

ahmadi

New Member
لایک ها
2,532
پاسخ : بانک مشاوره ی مشاوران آیریسک

«مشاوره ی شماره 1»/فیزیک کنکور:

*فیزیک رشته ی ریاضی 45 سوال با 55دقیقه وقت مباحث در این رشته به ترتیب دفترچه به این صورت مورد سوال قرار خواهند گرفت:
1)حرکت شناسی:ازسوال156تا160: 5سوال
2)دینامیک:از سوال161تا 165 :5سوال
3)گرما و قانون گازها:سوالات166و 167 :2سوال
4)ترمودینامیک:ازسوال168تا170: 3سوال
5)نورشناسی:از سوال 171تا174: 4سوال
6)ویژگی های ماده:از سوال175تا177: 3سوال
7)الکتریسیته ساکن:سوالات 178و179: 2سوال
8)الکتریسیته جاری:ازسوال180تا183: 4سوال
9)مغناطیس و القا:ازسوال184تا187: 4سوال
10)نوسان:ازسوال188تا1902: 3سوال
11)موج مکانیکی1و2: ازسوال 191تا194: 4سوال
12)الکترومغناطیس:سوالات195و196: 2سوال
13)فیزیک اتمی و فیزیک جامدات: ازسوال197تا200 :4سوال
3)گرما و قانون گازها:سوالات210و 211 :2سوال
4)نورشناسی:از سوال212تا214: 3سوال
5)ویژگی های ماده:سوال215: 1سوال
6)الکتریسیته ساکن:سوالات 216و217: 2سوال
7)الکتریسیته جاری:ازسوال218تا220: 3سوال
8)مغناطیس و القا:ازسوال221تا223: 3سوال
9)نوسان:سوال224و225: 2سوال
10)موج مکانیکی1و2: ازسوال 226تا229: 4سوال
11)الکترومغناطیس:سوالات230و231: 2سوال
12)فیزیک اتمی و فیزیک جامدات: ازسوال232تا235 :4سوال
پس از یادگیری کامل به سراغ تست های جمع بندی و مفهومی بروید!
به دسته ی اول تست ها که بدون محدودیت زمان و اندازه هستند تست های آموزشی و به گروه دوم تست ها که به لحاظ حجم و زمان باید مطابق کنکور سراسری باشند تست ه ای سنجشی میگویند!
هرگز پیش از زدن تست های آموزشی به سراغ تست های سنجشی نروید
در گروه تست های آموزشی مطالعه ی پاسخنامه ی تشریحی برای همه ی سوالات حتی آنهایی که درست زده اید الزامی است!
*خودمان را گول نزنیم!: فیزیک درسی تمرین کردنیست نه خواندنی!پس با مطالعه ی سرسری فرمول ها خودمان را گول نزنیم!و اگر تست های قدیمی تان را خوب تمرین کردید برای فیزیک خواندن به دنبال تست های جدید و تمارین جدید بروید!
با محاسبات خودتان را آب دیده کنید!و لطفا ماشین حسابهایتان را دور بیندازید!!!
​سلامت و سربلند باشید:)

ahmadi

New Member
لایک ها
2,532

«مشاوره ی شماره 2»/عربی کنکور:

*مشکل اصلی در عربی:در کتاب های درسی مطالب انسجام کافی رو ندارند و دارای پراکندگی هستند اما در کنکور مطالب به صورت منسجم مطرح میشه

*ریتم طرح سوال در عربی:
الف/ترجمه:8سوال-سوالات26تا33 دفترچه عمومی تمامی رشته ها
عربی به فارسی:3سوال
فارسی به عربی:2سوال
تعیین خطا:2سوال
قرابت معنایی:1سوال(در این مدل سوالات صورت سوال یک عبارت عربی ست و گزینه ها شعر یا جملات به فارسی و عربی می باشد!)
ب/درک مطلب:4سوال-سوالات34تا37
دفترچه عمومی تمامی رشته ها
ج/شکّل:2سوال-سوالات 38 و39
د/اعراب و تحلیل صرفی:3سوال-سوالات40تا42
(کلمه:
تحلیـــــــــل صــــــــــــرفــــــــــی/اعــــــــــراب)
هـ/قواعد:8سوال-سوالات43تا50
عربی2: 3سوال
عربی3: 5سوال
مباحث مهمتر:منصوبات(حال- استثناء)//انواع اعراب(فرعی-اصلی-محلی-تقدیری*)//تمییز//مفاعیل//منادا

قواعد عربی:
الف/نحو------>اعراب: 1)جمله اسمیه:ارکان////2)جمله فعلیه:ارکان
ب/صرف----->تحلیل صرفی:1)اسم:7مورد///2)فعل:7مورد///3حرف:3مورد
*تست زدن در بحث قواعد به *معنی*بستگی دارد نه به ترجمه!یعنی باید سوالات قواعد را بتوانید معنا کنید نه این که صرفا ترجمه کنید
*باید به دام های آموزشی وارد بود!اما چگونه؟!
با بررسی تست ها به کمک پاسخ تشریحی!بعد از تست زدن تمام گزینه های تست باید بررسی شود!
*عجله ممنوع!در عربی کیفیت مهم است نه کمیت!
*در امر ترجمه هم باید تست زد و بسیار تمرین کرد
باید از همین ابتدای سال آنقدر تست بزنید و تمرین کنید که بدانید دقیقا در چه مباحثی بیشترین مشکل را دارید.در دوران جمعبندی و تورق سریع ابتدا باید به سراغ این مباحث بروید
از طرفی این مباحث مشکل خیز هنگام آزمونها باید در آخر و پس از جواب دادن به تمام سوالات پاسخ داده بشوند
*راحت از سوالات بگذرید!
گاهی سوالات سخت برای گمراهی و گرفتن وقت داوطلب در ابتدا قرار میگیرند که وظیفه ی شما تشخیص آن سوالات و گذر سریع از آنهاست!
به خاطر داشته باشید ارزش تمام 25سوال یکسان است و خود را برای رد شدن از سوالات سرزنش نکنید
سرزنش واقعی آنجاست که شما در دام سوالات سخت گرفتار شوید و سوالات ساده تر را از دست بدهید!

آخرین ویرایش توسط مدیر

ahmadi

New Member
لایک ها
2,532

«مشاوره ی شماره 3»/دین و زندگی کنکور:
*در دین و زندگی فقط توجه به متن آیات کافی نیست،باید به مفهوم هم توجه بشه.بعنوان مثال وقتی جمله ای با قید «اگر»شروع میشود باید در آن گزاره یا آیه به دنبال رابطه ی علت و معلولی بگردیم
*باید ارتباط میان آیات هر3سال دبیرستان را با متن کتب درسی و ابیات موجود در آن و احادیث هر3سال پیدا کنید و در جایی گردآوری کنید(بعضی از کتابهای کمک آموزشی زحمت این کار را کشیده اند)
*برای یادگیری باید علاقه داشت !در درس خواندن علاقه یعنی سرمایه
:124:
*برای تست زدن نمیتوانیم تمام آیات رو حفظ کنیم پس باید کلماتی از آیه رو انتخاب و به خاطر بسپارید.این کلمات یا نشانه ها باید یاد آور مفهوم اصلی آیه و پیام آن باشند
*برای هر آیه نشانه ای منحصر به خودتان بگذارید !این نشانه ها اثر بسیار زیادی بر ذهن شما دارند
*سوالات دینی در همه ی 5زیر گروه آموزشی در دفترچه ی شماره 1(عمومی)سوالات 51تا75دفترچه را به خود اختصاص دادند
*هرسوال دینی حدود 40کلمه است یعنی در کلِ 25سوال داوطلب مجبور به تجزیه و تحلیل 1000 کلمه در زمان 17دقیقه است!پس اهمیت سرعتی تست زدن در دینی فراموش نشود!
*توصیه میشود برای افزایش سرعت،علاوه بر تمرین فراوان،مفهومی و دقیق خواندن را از همین امروز شیوه ی کار خود قرار دهید،و همواره در هر پایه ای که هستید هرگاه به سراغ دینی خواندن میروید طوری این درس را بخوانید که انگار دارید برای آخرین بار قبل کنکور این درس را میخوانید
*تست های طرح شده در کنکور مطابق با ذهن یک استاد الهیات است!نباید انتظار داشت که ذهن داوطلب 18ساله ی کنکور اینگونه باشد!پس چاره چیست؟!
-تطبیق ذهن خود با ذهن طراحان سوال.با تمرین کردن و حلاجی کردن سوالات کنکور!با درک کردن مفهوم تک تک کلمات کتاب!با یاد گرفتن مصادر و هم خانواده های تک تک کلمات کتاب!

miladkvr

New Member
لایک ها
841

به نام خدایی که در همین نزدیکیهاست.

سلام دوستان عزیز. امیدوارم حالتون خوب باشه.
یه تاپیک خوبی توسط مشاور مجرب سایت باز شده که دیدم خوبه که اگر بشه من هم در به روز کردن اون سهمی داشته باشم هرچند کم و به امید اینکه مطالبی که اینجا نوشته میشه بتونه موثر باشه.
اولین درسی که من مایلم راجع به اون صحبت کنم درس دین و زندگی هست که غالبا می بینم دوستان با این درس خیلی راحت نیستند.
اولین سوالی که معمولا تو دوره های مشاوره ای از من می پرسن اینه که آِا دینی رو باید حفظ کنیم؟
و من جواب میدم: بله. و اونجاست که با چشم های از حدقه بیرون زده ی بچه ها روبرو میشم و آه و ناله هایی که راجع به سختی حفظ کردن آیات و مطالب دینی میگن.
بزارین منظورم رو روشن بگم، دینی درسیه که بیشتر از اینکه متکی به کتاب تست و درس نامه های درختی و جور واجور مختلف باشه واقعا متکی به کتاب ه. جای جای کتاب های دینی رو باید به دقت خوند و از هیچ نکته ای به سادگی عبور نکرد.
سجاد فولادی (رتبه یک کنکر ریاضی) به اسوالی مبنی بر اینکه آیا باید مطالب ساده ی کتاب رو هم خوند جواب البی داده که من نقل می کنم: "بله، اتفاقا طراحان کنکور به طرح سوالات از مطالبی که بچه ها نادیده می گیرن علاقه ای خاصی دارن!!!"
همون طور که هر کنکوری حاذقی میدونه سهم آیات و روایات!! در 25 تست درس دینی بسیار چشمگیر و زیاده. تقریبا تمامی سوالات یه جوری به آیات مربوط میشن. پیام آیات رو نه از روی جلد تفسیر قرآن، بلکه از روی خود درس استنباط کنید و اگر قادر به استنباط نیستید کتابی بخرید که به خوبی پیام آیات رو پوشش داده باشه( عجله نکن دوست من، به معرفی کتاب هم می رسیم.)

سوال: کتاب های دینی رو باید به ترتیب پایه خوند؟
هیچ توصیه ی مطلقی در این رابطه وجود نداره، اما از اونجایی که ذهن مطالب طبقه بندی شده رو بسیار راحت تر به یاد میاره، برای ایجاد حلقه در حافظتون مطالب کتاب هارو به ترتیب پایه بخونید اما بازم تاکید می کنم هیچ اجباری نیست و برای دوستانی که خیلی با این درس رابطه ی خوبی ندارند پیشنهاد می کنم که از مطالبی شروع کنن که فهمش براشون ساده تره.
کدام کتاب؟ دینی هم مثل بقیه ی درس ها دارای کتاب های گوناگونی هست و من از روی کتاب هایی که دیدم و شخصا استفاده کردم دو کتاب رو معمولا معرفی می کنم که به نظرم در حد کنکور خیلی خوب مطالب رو پوشش داده و بیان می کنن:
یک: همگامان
دو: کتاب جامع گاج دینی
نیاز و تاکیدی نیست که هر دو کتاب رو داشته باشید، بلکه داشتن یکی از این دو کتاب هم کفایت میکنه و شمارو آماده میکنه.

سوال: تست زیاد بزنیم؟
به نظر من تست زدن فقط باید جهت آشنایی با تیپ سوالات کنکور باشه و دیگه ارزش چندانی نداره. همون زمانی که میخواین بزارین برای تست زنی رو بزارید و درس هارو مرور کنید. پرکاری تستی در درس دینی توصیه نمیشه.

یه توصیه کلی هم که من میکنم اینه که احادیث رو از همون اول که شروع می کنید به خوندن تو برگه بنویسید و داشته باشید و هم عربیش رو حفظ کنید و هم فارسی و بدونید دقیقا از کدام امام یا معصوم نقل شده و در رابطه با چه موضوعی بیان شده، این کار تو زمان جمع بندی شمارو خیلی جلو میندازه.

تمامی نکات که در بالا گفته شد مطالب کلی هستند که برای دوستان عزیز گفته میشه و همیشه ممکنه کسی با همه یا کل مطالب موافق نباشه و یا بخواد به صورت جزیی تر بحث کنیم یا سوالاتی داشته باشه که در متن بالا جواب کاملی بشون داده نشده باشه و این کاملا طبیعیه.
مشاوره دادن همگانی یک شمشیر دو لبس چون ممکنه برای یک نفر موضوعی بسیار کلیدی و مهم باشه و برای دیگری هیچ تاثیری نداشته باشه و به غلط بندازه اون فرد رو. برای همین من کلی گویی کردم و سعی مطالبی رو بیان کنم که برای 70% دوستان صادق باشه.
اگر کسی سوالی داشت حتما بپرسه و مطمئن باشه که من حتما جوابش رو میدم.
اگر از مطالب بالا کلمه ای هم به درد شما خورد خواهش می کنم که به جای زدن دکمه ی تشکر وارد سایتی که در امضای من نوشته شده (سایت محک) بشین و با فضای این سایت و موسسه بیشتر آشنا بشید.
از شنیدن موفقیتتون خوشحال میشم.

بهترین آرزوها

ahmadi

New Member
لایک ها
2,532

قبل نوشت:از اونجایی که این تاپیک یک نویسنده ی گرانقدر دیگه هم داره(و من از این موضوع خیلی خوشحالم که ایشون منت برسر ما گذاشتن و قبول کردن اینجا پست بذارن^_^ )بنابراین ممکنه یه مقداری موضوعات نا هماهنگ بشه،البته ما تلاشمون رو میکنیم که حداقل فاز علمی موضوع از فاز انگیزشی ش جدا بشه!
مجددا از آقای مهندس کاواری متشکرم که دعوت ما به تاپیک رو قبول کردن:)
«مشاوره ی شماره 6»/رتبه های برتر:درصدها
در این پست به بیان درصدهای رتبه های 1کنکور تجربی 3سال اخیر میپردازم و سعی ما این هست که این مجموعه کامل تر بشه

1/آقای سیاوش مهران از دبیرستان شهید هاشمی نژاد1 شهر مشهد استان خراسان رضوی-رتبه1 کنکور تجربی سال 90
ادبیات:83
عربی:96
معارف:84
زبان خارجه:96
زمین شناسی:70
ریاضیات:92
زیست شناسی:97
فیزیک:96
شیمی:100
منبع:به نقل از مجله ی آزمون موسسه ی قلمچی
عربی:100
معارف:90