لایک ها
141
پاسخ : بررسی ازمون نهایی زبان فارسی -خرداد 94

آخه قواعد مزخرف با پیچیده فرق داره ! مثلا تو مبحث تکواژ و واژه و ... چققققققققدر ما اختلاف داریم ! سوالاهم سلیقه ای شده برای این مبحث هر طراحی با استدلال خودش تکواژ پیدا میکنه !
برادر عزیز اختلاف رو برخی ملل دیگر هم با هم دارند به عنوان مثال عرب زبان ها هم دارند !!

اختلاف شدید میان دو عالم بزرگ عرب زبان (در یک جمله نصف خطی !!)

{بِأَيِّكُمُ الْمَفْتُونُ}

حرف باء زاید است حرف ای اسم استفهام مبتدا است وکم هم مضاف الیه است و المفتون هم خبر است. (نظر سیبویه عالم بزرگ نحوی و صرفی )
واما یک نفر دیگر می گوید :حرف الباء این حا به معنی فی است و زاید نیست و بایکم می شود مبتدای مقدم و المفتون هم به معنی فتنه است پس این می شود مبتدای موخر( از اخفش باز هم از بزرگان در علم نحو و صرف است)

. وجه الاستشهاد: مجيء "الباء" حرف جر زائد، أي: اسم استفهام مبتدأ، و"كم" مضاف إليه. المفتون: خبر، وهذا -على رأي سيبويه

وأما الأخفش، فيرى أن: "بأيكم": خبر مقدم، والباء بمعنى "في" وليست زائدة، والمفتون: "بمعنى الفتنة" مبتدأ مؤخر، وهو مصدر جاء على وزن اسم المفعول، ومن{بِأَيِّكُمُ الْمَفْتُونُ}

کتاب اوضح المسالک الی الفیه ابن مالک (از معتبرترین کتب الفیه ابن مالک ) ج1 ص 187

آخرین ویرایش توسط مدیر

حمید آنالیز

Well-Known Member
لایک ها
1,322

برادر عزیز اختلاف رو برخی ملل دیگر هم با هم دارند به عنوان مثال عرب زبان ها هم دارند !!

اختلاف شدید میان دو عالم بزرگ عرب زبان

حرف باء زاید است حرف ای اسم استفهام مبتدا است وکم هم مضاف الیه است و المفتون هم خبر است. (نظر سیبویه عالم بزرگ نحوی و صرفی )
واما یک نفر دیگر می گوید :حرف الباء این حا به معنی فی است و زاید نیست و بایکم می شود مبتدای مقدم و المفتون هم به معنی فتنه است پس این می شود مبتدای موخر( از اخفش باز هم از بزرگان در علم نحو و صرف است)

. وجه الاستشهاد: مجيء "الباء" حرف جر زائد، أي: اسم استفهام مبتدأ، و"كم" مضاف إليه. المفتون: خبر، وهذا -على رأي سيبويه

وأما الأخفش، فيرى أن: "بأيكم": خبر مقدم، والباء بمعنى "في" وليست زائدة، والمفتون: "بمعنى الفتنة" مبتدأ مؤخر، وهو مصدر جاء على وزن اسم المفعول، ومن{بِأَيِّكُمُ الْمَفْتُونُ}

کتاب اوضح المسالک الی الفیه ابن مالک (از معتبرترین کتب الفیه ابن مالک ) ج1 ص 187

الا جای شکر داره که ما عرب زبان نیستیم خیلی سختن همون فارسی خوبه اگه عرب زبان بودیم باید به جای درسای دیگه المپیاد عربی میخوندیم:4:

Hossein_BC

Moderator
لایک ها
571

اختلاف شدید میان دو عالم بزرگ عرب زبان (در یک جمله نصف خطی !!)

دوست عزیز به نظرت این بی انصافی نیست که این اختلافات تو آزمونی مطرح بشه که سرنوشت دانش آموز به اون بستگی داره؟!

Sani_2

New Member
لایک ها
547

دوست عزیز به نظرت این بی انصافی نیست که این اختلافات تو آزمونی مطرح بشه که سرنوشت دانش آموز به اون بستگی داره؟!
اره عزیز خیلی بی انصافیه
مشکل از بالاست...

لایک ها
141

برادر خیلی هم بی انصافیه !! فک کنم ماها داریم یک حرف رو میگیم

برادر اگه یادتان باشد منم تو عربی در اثر همین مباحث .25 الکی از دست دادم !!!ولکن جمله ام می تونه درست باشه ولی دیگه بعضی وقتا باید چشما رو بست به راهمون ادامه بدیم پارسال به خاطر شیمی که بحثی پیش اومد در مورد پرتو بودن یا ذره بودن آلفا بازم ازم 1 نمره کم شد !!!با ادله (از منابع شیمی )هم تازه برای معلممان توضیح دادم نمره نداد گفت پرتو الفاست نه ذره آلفا !!!یا نوبت دوم بود شیمی بازم یک سوالش اختلافی بود جواب من طبق برخی منابع شیمی درست بود ولی بازم نمره نداد

می دونید داداش فکر کنم شما یک مبحثی را با یه چیز دیگر اشتباه فرض کردید اصطلاحا بهش می گند اشتباه در تطبیق

وقتی یک بدلی اشتباه شد به این معنی نیست که خود اون نفس علم واقعا اشتباه و الکیه !!!

زبان فارسی درسی اشکال شاید داشته باشه ولی به این منزله نیست که خود علم زبان فارسی کلا الکی باشه

نگاه کنید کلیات زبان فارسی که اجماعیه و همه قبول دارند ولی تو برخی فروع مقداری با هم اختلاف دارند که از زیبایی یک علم به نظر من همینه !!!

در علم شیمی پارسال خوندیم
اتم فلان جوره یکی دیگه می گفت یه طور دیگه است

خوب علوم جاخالی می دند !!
ماهم نمی تونیم این مشکل رو حل کنیم

فقط برخی چیزها جاخالی نمی دند !!!

قران کریم که از خالق و باری به دست ما رسیده است !!!

یک سخن می گوید از بدو اون سخن تا الی الابد تاریخ انقضاء داره

در تاپیکی ما بحث کردیم ببینید::
http://www.irysc.com/forum/t19483/

هیچ کسی دیگر جرات ندارد بگوید که مثلا علم شیمی یا زیست جاخالی نمی دند خود تجربه و تاریخ این رو ثابت کرده است

از هم صحبتی با شما برادر عزیز خوشحال شدم اگر بی ادبی کردم جایی ببخشید

آخرین ویرایش توسط مدیر

Sani_2

New Member
لایک ها
547

برادر خیلی هم بی انصافیه !! فک کنم ماها داریم یک حرف رو میگیم

برادر اگه یادتان باشد منم تو عربی در اثر همین مباحث .25 الکی از دست دادم !!!ولکن جمله ام می تونه درست باشه ولی دیگه بعضی وقتا باید چشما رو بست به راهمون ادامه بدیم

می دونید داداش فکر کنم شما یک مبحثی را با یه چیز دیگر اشتباه فرض کردید اصطلاحا بهش می گند اشتباه در تطبیق

وقتی یک بدلی اشتباه شد به این معنی نیست که خود اون نفس علم واقعا اشتباه و الکیه !!!

زبان فارسی درسی اشکال شاید داشته باشه ولی به این منزله نیست که خود علم زبان فارسی کلا الکی باشه

نگاه کنید کلیات زبان فارسی که اجماعیه و همه قبول دارند ولی تو برخی فروع مقداری با هم اختلاف دارند که از زیبایی یک علم به نظر من همینه !!!

در علم شیمی پارسال خوندیم
اتم فلان جوره یکی دیگه می گفت یه طور دیگه است

خوب علوم جاخالی می دند !!
ماهم نمی تونیم این مشکل رو حل کنیم

فقط برخی چیزها جاخالی نمی دند !!!

قران کریم که از خالق و باری به دست ما رسیده است !!!

یک سخن می گوید از بدو اون سخن تا الی الابد تاریخ انقضاء داره

در تاپیکی ما بحث کردیم ببینید::
http://www.irysc.com/forum/t19483/

هیچ کسی دیگر جرات ندارد بگوید که مثلا علم شیمی یا زیست جاخالی نمی دند خود تجربه و تاریخ این رو ثابت کرده است

از هم صحبتی با شما برادر عزیز خوشحال شدم اگر بی ادبی کردم جایی ببخشید

اره قبول دارم
حرفت کاملا صحیح و بدون اشکال

anahidpak

New Member
لایک ها
244

فک کنم 20 شم خدایا همین یه 20 هم شکر

آخرین ویرایش توسط مدیر

ALIЯEZA

New Member
لایک ها
108

با این بحثا که شد آیا به نظرتون هدف از امتحان بیشتر محک زدن آموخته هاست یا اذیت کردن دانش آموزان؟؟؟؟
به قول بعضی از معلما : امتحان میگیریم نه انتقام!!!!!!!!!!!! شما چقدر به صحت این جمله اعتقاد دارید؟؟؟
چرا نمره های ما مثل کشورای خارجی a یا b یا..... نیست و به جاش تا 0/25 هم باید تو نمره دادن واسه ما ریز بشن
امیدوارم آموزش و پرورش از محور خر زدن و امتحان دادن خارج بشه

بالا