kagali

New Member
لایک ها
11
سلام دوستان
این تاپیک رو گذاشتم تا با هم روی سوالای المپیاد های روسیه بحث کنیم
لینکش رو میذارم چون خودم هم توی بعضی سوالاش گیر داشتمو جواب هم نداشت از توش سوالامو میپرسم
russia.pdf

آخرین ویرایش توسط مدیر

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654
پاسخ : المپیاد های روسیه

سلام دوستان
این تاپیک رو گذاشتم تا با هم روی سوالای المپیاد های روسیه بحث کنیم
لینکش رو میذارم چون خودم هم توی بعضی سوالاش گیر داشتمو جواب هم نداشت از توش سوالامو میپرسم
russia.pdf
این همون سوالایی که جی پک گذاشته بود ؟؟

kagali

New Member
لایک ها
11

خوب سوال اول
در یک 6n+1 ضلعی منتظم k راس با قرمز و بقیه با آبی رنگ شده اند ثابت کنید تعداد مثلث های متساوی الساقینی که راس هایشان هم رنگ است به آرایش رئوس قرمز بستگی ندارد.

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

این همون سوالایی که جی پک گذاشته بود ؟؟
نمیدونم جی پک دقیقا چیه

sa1378

New Member
لایک ها
1,077

خوب سوال اول
در یک 6n+1 ضلعی منتظم k راس با قرمز و بقیه با آبی رنگ شده اند ثابت کنید تعداد مثلث های متساوی الساقینی که راس هایشان هم رنگ است به آرایش رئوس قرمز بستگی ندارد.
اگر یک راس a را در نظر بگیریم که قرمز است برای تشکیل مثلث متساوی الساقین که در آن a راس بالایی آن باشد 3n حالت وجود دارد ( 6n راس باقیمانده که دو تا دو تا فاصلشان از a یکی است.)
کل این دسته ها به ازای تمام رئوس برابر ( 3n* ( 6n+1 است که از طرفی دیگر برابر تعداد حالات انتخاب 2 راس از 6n+1 راس است پس تمام دو تایی ها انتخاب شده
پس راس های آبی و قرمز در هر جایی باشند باز هم میتوانند در دسته ای قرار بگیرند و باهم مثلث متساوی الساقین میسازند
(این جزو اولین مسئله های اثبات کنیدی بود که در زندگیم حل کردم الان خودم باورم نمیشه:63:)

kagali

New Member
لایک ها
11

اگر یک راس a را در نظر بگیریم که قرمز است برای تشکیل مثلث متساوی الساقین که در آن a راس بالایی آن باشد 3n حالت وجود دارد ( 6n راس باقیمانده که دو تا دو تا فاصلشان از a یکی است.)
کل این دسته ها به ازای تمام رئوس برابر ( 3n* ( 6n+1 است که از طرفی دیگر برابر تعداد حالات انتخاب 2 راس از 6n+1 راس است پس تمام دو تایی ها انتخاب شده
پس راس های آبی و قرمز در هر جایی باشند باز هم میتوانند در دسته ای قرار بگیرند و باهم مثلث متساوی الساقین میسازند
(این جزو اولین مسئله های اثبات کنیدی بود که در زندگیم حل کردم الان خودم باورم نمیشه:63:)
یه سوال
من این جا یه گیری دارم درسته...اگه یکیشو انتخاب کنیم حالا قرمز یا آبی فرقی نداره از کجا میدونی 6n نقطه ی دیگه همرنگ با نقطه ی انتخاب شدس.گفتم هر سه نقطه باید همرنگ باشند.اینطوری همه ی نقطه ها همرنگ میشن که؟!!!؟؟

sa1378

New Member
لایک ها
1,077

یه سوال
من این جا یه گیری دارم درسته...اگه یکیشو انتخاب کنیم حالا قرمز یا آبی فرقی نداره از کجا میدونی 6n نقطه ی دیگه همرنگ با نقطه ی انتخاب شدس.گفتم هر سه نقطه باید همرنگ باشند.اینطوری همه ی نقطه ها همرنگ میشن که؟!!!؟؟
هر 6n نقطه که همرنگ نباید باشن
به ازای هر نقطه آبی یا قرم ز 3n دسته دو تایی وجود داره که هر دسته اگه همرنگش باشن یه مثلث میشه

kagali

New Member
لایک ها
11

خوب سوال بعدی...دریک آلبوم عکس:
آ)10
ب)n
عکس وجود دارد روی هر عکس سه فرد حضور دارند:یک مرد در وسط پسرش در سمت چپ و برادرش در سمت راستش.کمینه ی ممکن تعداد افراد متفاوت روی عکس ها چیست با فرض اینکه تمام مرد های وسط عکس ها متفاوت باشند؟
من خودم با ناوردا حلش کردم... می خوام بدونم درسته یا نه؟؟!!!

kagali

New Member
لایک ها
11

ممنون از این که جواب دادید!!!!!!!!!
سوال بعدی
عدد های طبیعی a,b نسبت به هم اولندثابت کنید بزرگترین مقسوم علیه مشترک دو عدد a+b و a[SUP]2[/SUP]+b[SUP]2[/SUP]​ برابر است با 1 یا 2.

math1998

New Member
لایک ها
224
پاسخ : بررسی سوالات المپیاد های کامپیوتر روسیه

فرض کنید a [SUP]2[/SUP] +b[SUP]2[/SUP],a+b) =d) د ر نتیجه[img/]

لایک ها
32

آقا لطفا راه حلتونو درست بنویسین
ینی شما میگین تعداد مثلث های متساوی الساقین همرنگ ربطی به k نداره؟
قبول که حدا کثر تعداد مثلثای متساوی الساقین میشه 3n*6n+1
اینجارو توضیح بدین؟
که از طرفی دیگر برابر تعداد حالات انتخاب 2 راس از 6n+1 راس است پس تمام دو تایی ها انتخاب شده

kagali

New Member
لایک ها
11
پاسخ : بررسی سوالات المپیاد های کامپیوتر روسیه

خوب سوال بعد:
سی نفر از یک شرکت دورِ یک میز نشسته اند. برخی از آن ها باهوش و برخی خنگ هستند. از هر فرد پرسیده می شود:
"هم سایه یِ سمتِ راستِ شما یک مردِ باهوش است یا خنگ؟". یک مردِ باهوش درست پاسخ می دهد؛ حال آن که یک فردِ
خنگ درست یا نادرست پاسخ می دهد. فرض کنید که نابیش تر از fخنگ در شرکت وجوددارد. بیشینه یِ مقدارِ صحیحِf
برایِ آن که هم واره با دانستنِ پاسخ ها بتوان یک مردِ باهوش در شرکت تشخیص داد، چیست؟

بالا