بررسی کامل پرسش های کتاب « 101 پرسش نو از نانو »

لایک ها
2
به نام خدا , چون خودم هم به طور جدی شروع کردم به مطالعه ی المپیاد نانو و این که دیدم انجمن نانو تکنولوژی خیلی دیگه خوابه و تقریباً هیچ کس بهش سر نمی زنه تصمیم گرفتم که حداقل یه کاری بکنم !

این تاپیک رو برای بررسی کامل سوالات و ابهامات در پاسخ کتاب 101 پرسش نو از نانو ایجاد کردم تا این که دوستان هر سوال و ابهامی که داشتند رو اینجا بذارند وما همگی روی این سوالات با کمک راهبران عزیزمون بحث کنیم .........

سوال اول : این سوال همون نوار مقواییه است ! که طولش 216 میلی متر است و گفته چند بار عمل نصف کردن طول رو روی این کاغذ انجام دهیم تا به محدوده ی فناوری نانو برسیم .....

خودم روش اولشو فهمیدم البته من تازه المپیاد نانو رو شروع کردم ها ...... اما روش دومش که انصافاً هم خیلی کوتاه بود رو اصلاً درک ! نمی کنم و دلیل استفاده از لگاریتم رو نمی فهمم و این که در پایان 1+ هم کرده است که دیگه اصلاً لطفاً دلیل و روش دوم رو اگه میشه دوستان برام توضیح بدند یعنی چرا اینجوری چون حتی فکر می کنم این راه حل همین طوریه !!

لایک ها
74
پاسخ : بررسی کامل پرسش های کتاب « 101 پرسش نو از نانو »

سلام , ببخشید دوستان مجبور شدم که یه بار دیگه ثبت نام کنم ......
یعنی واقعاً هیچکس نیست توی این انجمن نانو تکنولوژی !!! هیچکس ...
خب امید وارم که سوالمو جواب یدید خصوصاً راهبر عزیزمون ..... نکته ی بعد بررسی سوال دو این کتاب است که اون غلطه !!

سوال دو یعنی صورت سوال کاملاً درسته اما جوابش غلطه یعنی از لحاظ علمی و در نتیجه کل سوال رو می ریزه به هم ....
در پاسخش اومده که کوچک ترین اندازه ای که توسط چشم غیر مسلح انسان دیده میشه 10 میکرومتر می باشد این واقعاً دروغه این اندازه اندازه ی گلبول قرمز خون است یعنی انسان می تونه گلبول قرمز رو ببینه !!!!!!!
از طرفی در صفحه ی 8 کتاب مقالات سایت باشگاه نانو می خونیم که قدرت تشخیص چشم انسان دو دهم میلی متر یعنی 200 میکرومتر است یعنی این کوچک ترین اندازه ای است که با چشم غیر مسلحمون دیده میشه نه اون 10 میکرومتر .

پس جواب تشریحی اش به نظر من میشه :: 200 میکرومتر تقسیم بر یک آنگستروم همون 10 به توان منفی 10 که جوابش میشه 2000000 برابر یعنی باید شعاعش این قدر برابر بشه که اصلاً توی گزینه ها نیست من که مطمئنم این سوال از لحاظ علمی مشکل داره دوستان نظرتون چیه > >>> البته کتاب من چاپ دوم است ها !!!

* viva *

New Member
لایک ها
65
پاسخ : بررسی کامل پرسش های کتاب « 101 پرسش نو از نانو »

سلام , ببخشید دوستان مجبور شدم که یه بار دیگه ثبت نام کنم ......
یعنی واقعاً هیچکس نیست توی این انجمن نانو تکنولوژی !!! هیچکس ...
خب امید وارم که سوالمو جواب یدید خصوصاً راهبر عزیزمون ..... نکته ی بعد بررسی سوال دو این کتاب است که اون غلطه !!

سوال دو یعنی صورت سوال کاملاً درسته اما جوابش غلطه یعنی از لحاظ علمی و در نتیجه کل سوال رو می ریزه به هم ....
در پاسخش اومده که کوچک ترین اندازه ای که توسط چشم غیر مسلح انسان دیده میشه 10 میکرومتر می باشد این واقعاً دروغه این اندازه اندازه ی گلبول قرمز خون است یعنی انسان می تونه گلبول قرمز رو ببینه !!!!!!!
از طرفی در صفحه ی 8 کتاب مقالات سایت باشگاه نانو می خونیم که قدرت تشخیص چشم انسان دو دهم میلی متر یعنی 200 میکرومتر است یعنی این کوچک ترین اندازه ای است که با چشم غیر مسلحمون دیده میشه نه اون 10 میکرومتر .

پس جواب تشریحی اش به نظر من میشه :: 200 میکرومتر تقسیم بر یک آنگستروم همون 10 به توان منفی 10 که جوابش میشه 2000000 برابر یعنی باید شعاعش این قدر برابر بشه که اصلاً توی گزینه ها نیست من که مطمئنم این سوال از لحاظ علمی مشکل داره دوستان نظرتون چیه > >>> البته کتاب من چاپ دوم است ها !!!
در مورد سوال اول :
اول باید عدد 216 میلی متر رو بر 100 نانو متر ( ینی همون مقیاس مورد نظرمون ) تقسیم کنیم تا تعداد تکه مقواهایی رو که در نهایت بهشون میرسیم بدست بیاریم . بعد باید از عدد حاصل در مبنای 2 لگاریتم بگیریم ( یعنی باید ببینیم عدد 2 به چه توانی میرسه تا با تعداد تکه مقواهایی که در نهایت بهشون میرسیم برابر بشه ) مبنای لگاریتم به این علت 2 شده , چون در هر مرحله مقوا رو به دو قسمت مساوی تقسیم کردیم . عددی که از لگاریتم به دست میاد در اصل همون تعداد دفعاتی هست که عدد 2 به توان رسیده یا به عبارتی دیگه همون تعداد مرتبه هاییئه که مقوا رو به دو قسمت مساوی تقسیم کردیم .
در مورد سوال دوم هم بله حق با شماست . البته طبق صفحه 57 کتاب نانو مقالات ؛ چشم انسان توانایی دیدن 100 میکرومتر ( قطر یک تار مو ) رو هم داره اما در هر صورت در گزینه ها نیست . اما چیزی که واضحه عددی که شما بدست اوردین از بزرگترین عدد هر چهار گزینه هم بزرگ تره پس در نتیجه باید بزرگترین گزینه ینی گزینه ی 4 رو انتخاب کنین . که در این صورت جوابتون با جواب خود کتاب یکی میشه .

مشکل اصلی کتاب 101 پرسش از نظر من مربوط میشه به صفحه ی 133 که در قسمت پاسخ سوال77 ؛ تعداد رئوس ( v ) رو مساوی 5 برابر تعداد پنج ضلعی ها + 6 برابر تعداد شش ضلعی ها , تقسیم بر 2 قرار داده در حالی که باید تقسیم بر 3 بشه ( چون هر کربن سه پیوند داده نه دو تا ).البته ممکنه اشتباه تایپی باشه اگه دوستان نظری دارن بگن ...

آخرین ویرایش توسط مدیر
بالا