لایک ها
223
سلام
من شنیدم کتاب کمپل فارسی ترجمه ی کتاب خلاصه ی کمپله و مترجمان حجمی از مطالب رو خودشون اضافه کردن و کتاب کمپل اصلی نیست!
در ضمن میگن این کتاب اشکالات زیادی داره!
شما تا حالا اشکالی تو کتاب دیدین؟!!!
به نظرتون این حرفها راسته و درسته؟؟؟؟
در ضمن من خودم یک اشکال در شکلهاش پیدا کردم که شکلها زیر مطالب بر عکس گذاشته بود و تو متن هم گفته به شکل... توجه کنید که بر عکس بود یعنی باید به کناریش نگاه میکردی!
2تا شکل صفحه ی 46 جلد اول!
شما تا حالا چیزی دیدین؟:3:

saba kh

New Member
لایک ها
3
پاسخ : بررسی کمپل فارسی!

اره!کلا کمپل فارسی خیلی ایراد داره و متن و اکثر شکلا یا نیستن یا تغییر داده!تو متنشم من سال پیش چندتا غلط پیدا کردم!پیشنهاد میکنم کلا کمپل فارسیو بیخیال شید و از رو نسخه اصلیش بخونید!:217: از هر کیم پرسیدم همینو گفتن!

saba kh

New Member
لایک ها
3

مخصوصا بخش تنفس سلولی و فتوسنتزش کاملا از رو نسخه اصلیش فرق داره! :22:

لایک ها
223

خب!
حالا شما لطف کنید و هر ایرادی دید بگید تا بتونیم کتاب رو نقد و بررسی کنیم!
مرسی!:161:

setareh-n

New Member
لایک ها
40

البته اینو بهتون بگم که بیولوژی کمپبل فقط یه ترجمه نداره... بهترین ترجمه اش فک کنم مال خانه زیست شناسی باشه... یه ترجمه دیگه دیدم که زیاد خوب نبود..

saba kh

New Member
لایک ها
3

خب!
حالا شما لطف کنید و هر ایرادی دید بگید تا بتونیم کتاب رو نقد و بررسی کنیم!
مرسی!:161:
چشم!زیاد یادم نیست!میگم که پارسال میخوندم مثلا یه قسمت در مورده انسولین اشتباه بود!دقیق نیمیتونم بگم کجاش!یا مثلا یادمه چرخه ی استزوژن و پروژسترونش اشتباه بود چون با جوابای سوالاته مرحله 1 مطابقت نمیکیرد بقیشم ناقصن!

لایک ها
223

چشم!زیاد یادم نیست!میگم که پارسال میخوندم مثلا یه قسمت در مورده انسولین اشتباه بود!دقیق نیمیتونم بگم کجاش!یا مثلا یادمه چرخه ی استزوژن و پروژسترونش اشتباه بود چون با جوابای سوالاته مرحله 1 مطابقت نمیکیرد بقیشم ناقصن!
من فکر میکنم اینکه برخی قسمتها کم توضیح داده شده علتش اینه که بحث تخصصی میشه و باید در کتابهای تخصصی تر از بیولوژی به جستجوی پاسخ رفت!
مثلا در بحث سلولی در فصل 3 باید برای مطالعه ی بیشتر به کتب سلولی و مولکولی اشاره کرد!
با تشکر!:5:

Afra Kvn

Moderator
لایک ها
195

ولی دقت کنین بیشتر اشتباها تو جلد 1 هست.
2 و 3 قابل تحمل تره!!!!

ghazaalqsm

Well-Known Member
لایک ها
260

خب بنظرمن اگه ادم انگليسيش انقدخوب نباشه كه بتونه براحتيازانگليسيش استفاده كنه وهي مجبوربشه توديكشنري دنبال معني لغتا بگرده فارسي خوندن به نفعشه!بنظرمنم ترجمه ي خانه زيست شناسي ازهمه بهتره ويادتون باشه كه ماكمپل روميخونيم كه يه پيش زمينه اي واسه تخصصيا داشته باشيم پس زيادمهم نيست!:97:

لایک ها
223

پیش زمینه که مثله بن و پایست!
از همه مهم تره!

Afra Kvn

Moderator
لایک ها
195

به طور کلی کسی که میخواد المپ بده باید زبانو کامل بلد باشه دیگه.

ghazaalqsm

Well-Known Member
لایک ها
260

به محمد:نگفتم اصلن مهم نيست!مهم هست ولي وقتي ماقراره توكتاباي تخصصي كاملترشوبخونيم حالا يه ذره ايرادم داشته باشه خودمون اونارو خوندني ميفهميم!

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
66

به نظر من که کلا کمپل فارسی ترجمه ی خلاصه ی خلاصه نسخه اصلیه.بهتره نسخه اصلیشو بخونین به امتحانش میارزه متنش خیلی روانه.

لایک ها
1,804

بهتره اول فارسیش رو بخونید ( ترجیحا خانه زیست) تا موضوع دستتون بیاد بعد برین سراغ en
البته فارسی ایراد داره ولی برای شروع میشه تحمل کرد.
در مورد en درسته دفعات اول خوندنش سخته ولی بعد 2 یا 3 هفته راحت میتونین بخونین. ( متنش فوق العاده روونه)

لایک ها
245

همین که شما یک کتابی رو میخونین و فکر میکنین توش اشتباه است و به اون پی می برین، خودش یه نوع یادگیریه. چون باعث میشه برین دنبال درستش و بیشتر راجع به اون مطلب میخونین.
حلا هم بهتره اگر کسی اشتباهی پیدا کرده بزره تا روی اون بحث کنین ، به جای این همه بحث راجع به فارسی خوندن و انگلیسی خوندن.
به afraهم باید بگم که مسلما خوندن مطلبی به فارسی بهتر توی ذهن ادم میشینه تا انگلیسی.....:219:

setareh-n

New Member
لایک ها
40

به afraهم باید بگم که مسلما خوندن مطلبی به فارسی بهتر توی ذهن ادم میشینه تا انگلیسی.....:219:
من اصلا با این حرفتون موافق نیستم که مطالب فارسی بهتر تو ذهن میشینه... متن انگلیسی یه کتاب نوشته ی چندین محقق برجسته دنیاس که کلی روش کار کردن و مهم تر از همه این که خودشون می فهمن دارن چی می گن... ولی متن فارسی حاصل ترجمه ی یه مترجمه که ممکنه خود اون مترجم هم مطلب رو خوب نفهمیده باشه و به همین دلیل نتونه خوب منتقل کنه... گذشته از اینکه بعضی جملات حین ترجمه کلا مفهوم و بار معنایی خودشونو از دست می دن.... به هرحال خوندن مطالب از زبان خود نویسنده به شرطی که انگلیسیتون خوب باشه از هرلحاظ بهتر و قابل فهم تره...

لایک ها
0

آقا این کتاب اصلا از رو اون کمپبلی که میگید ترجمه نشده
این کتاب ترجمه ی کتاب concept & connection که البته خود کمپبل نوشته و نسبت به اون کتاب ترجمش عالیه.

Nima138

Well-Known Member
لایک ها
527

به نظر من اگه کتابای درسی رو خوب مطالعه کنید،دیگه نیازی به خوندن همه ی کمپل نیست.تازه از امسال که دیگه از پیش دانشگاهی هم سوال نمیاد.پس دیگه 4 5 فصل کمپل خوندن دیگه مهم نیست که انگلیسی باشه یا فارسی:3:

لایک ها
245

من اصلا با این حرفتون موافق نیستم که مطالب فارسی بهتر تو ذهن میشینه... متن انگلیسی یه کتاب نوشته ی چندین محقق برجسته دنیاس که کلی روش کار کردن و مهم تر از همه این که خودشون می فهمن دارن چی می گن... ولی متن فارسی حاصل ترجمه ی یه مترجمه که ممکنه خود اون مترجم هم مطلب رو خوب نفهمیده باشه و به همین دلیل نتونه خوب منتقل کنه... گذشته از اینکه بعضی جملات حین ترجمه کلا مفهوم و بار معنایی خودشونو از دست می دن.... به هرحال خوندن مطالب از زبان خود نویسنده به شرطی که انگلیسیتون خوب باشه از هرلحاظ بهتر و قابل فهم تره...
خودت داری میگی ترجمه...... اگر قراره توی ترجمه مترجم برداشت های خودش رو بنویسه که دیگه به متن وفادار نمیمونه...........

Nima138

Well-Known Member
لایک ها
527

به نظر من این قدر هم دیگه مترجمامون سطحشون پایین نیست که بیاین کمپل رو بخونن،بعد بیاین برداشت کنن و بعد برداشت اونا از کمپل بیولوژی درست نباشه و بعد متن اصلی بد انتقال داده بشه،اولن که خیلی کم پیش میاد که بیان برداشت خودشون رو بنویسن.بعد کمپل یکی از ابتدایی ترین منابع المپیاد زیست شناسی ایرانه! خیلی مهم نیست که این چند بخش اصلی رو به خورده با کتاب درسی فرق داره رو انگلیسی بخونید یا فارسی،خیلی مهم نیست

بالا