Bbbbb

New Member
لایک ها
43
سلام
من امسال كنكور دادم و همون طوري كه مي دونيد فرايند انتخاب رشته كمتر از يك ماه ديگه شروع مي شه ولي خب تحقيقات ما در مورد رشته هاي مورد علاقه مون شروع شده. يك سؤالي كه برام پيش اومده و من رو مردد كرده بين دو رشته برق ومكانيك و حتي مكاترونيك هست:39:
از كسايي كه تو اين رشته ها درس خوندن اگر كمك كنن ممنون ميشم:79:

Dimond96

New Member
لایک ها
373
پاسخ : برق يا مكانيك؟؟

بین برق و مکانیک خب تفاوت های زیادی هست . یه چیز مهم اینه که شما بدونید دقیقا به کدوم جنبه از هر کدوم علاقه دارید و چه چیزی تو هر کدوم شما رو جذب کرده.
بعد ببینید اون جنبه واقعی هست یا صرفا بر اساس تصوراته.

MR.Amin

New Member
لایک ها
202

سلام
من امسال كنكور دادم و همون طوري كه مي دونيد فرايند انتخاب رشته كمتر از يك ماه ديگه شروع مي شه ولي خب تحقيقات ما در مورد رشته هاي مورد علاقه مون شروع شده. يك سؤالي كه برام پيش اومده و من رو مردد كرده بين دو رشته برق ومكانيك و حتي مكاترونيك هست:39:
از كسايي كه تو اين رشته ها درس خوندن اگر كمك كنن ممنون ميشم:79:
مهمترین جنبه ای باید در نظر داشته باشید "علاقه"ست! ببینید که آیا به برق علاقه دارید یا نه! به مکانیک چطور؟ این مورد خیلی مهمه! خیلیا رو میشناسم که بدون هیچ درکی و با تشویق اطرافیان رفتن رشته برق و بعد یک سال بیخیالش شدن! یا مکانیک! چون این دو رشته هم واقعا سخت ان و نیازمند تلاش بسیار ان!
در وهله دوم باید بازار کار رو در نظر داشته باشید که جنبه خیلی مهمیه! بهرحال مدرک رو ک برا قاب کردن نمیگیرید! در مورد بازار کار رشته هم حتما تحقیق کنید.
دوتا فاکتور مهمش اینان ب نظر من!
اینم بگم که مکانیک و برق زمین تا آسمون باهم فرق دارن!!!
راستی من خودم مکانیک میخونم!

Bbbbb

New Member
لایک ها
43

ممنون از دوستاني كه جواب مى دن.تا الان طبق تحقيقي كه من كردم(اگه در مورد درست و يا غلط بودن اين ها هم نظر بديد برام خيلي مفيد خواهد بود)رشته ي برق رشته اي هست كه بيشتر رو جنبه ي تئوري موضوعات مورد مطالعش كار مي كنه ولي مكانيك علاوه بر جنبه ي تئوريش كه از برق كمتره روي جنبه ي عملي موضوعات مورد مطالعش بيشتر كار مي كنه .وخب از لحاظ علاقه من دوست دارم چيزي رو كه مطالعه مي كنم برام قابل لمس باشه و احتمالااز اين لحاظ مكانيك با روحياتم ساازگارتره.از طرفي تا اونجا كه من متوجه شدم و إحساسم اين هست كه زمينه هاي كاري از لحاظ تنوع در مكانيك بيشتره چون همه ي صنعت ها به نوعي به مكانيك نيازمندند ولي برق به نظرم از لحاظ تنوع كاري مثل مكانيك نيست.(البته خب خيلي مطمئن نيستم)واز اين جهت باز مكانيك برام اولويت داره.مورد ديگه اين هست كه به نظرتون فارغ التحصيلاي برق خيلي زياد نشدن؟
آها!يه سؤال ديگه هم كه داشتم اينه كه من تو دبيرستان همه ي درس هايي رو كه مى خوندم با علاقه بود وهمشونو دوست داشتم ولي يكي كمتر و يكي بيشتر براي مثال رياضي و فيزيك رو براي خوندن چند سأله در رشته اي كه خواهم خوند ترجيه مي دم ولي دوست دارم اون رشته صرفا با رياضيات و يا صرفا با شيمي و يا هر درس ديگه اي سروكار نداشته تلفيقي از علوم مختلف باشه به خاطر همين رشته هاي ديگه هم هنود مد نظرم هستن. اگه در اين مورد هم توضيح بدين ممنون ميشم واين كه با معيار اين قسمت از توضيحاتم برق اولويت داره يا مكانيك؟

MR.Amin

New Member
لایک ها
202

ممنون از دوستاني كه جواب مى دن.تا الان طبق تحقيقي كه من كردم(اگه در مورد درست و يا غلط بودن اين ها هم نظر بديد برام خيلي مفيد خواهد بود)رشته ي برق رشته اي هست كه بيشتر رو جنبه ي تئوري موضوعات مورد مطالعش كار مي كنه ولي مكانيك علاوه بر جنبه ي تئوريش كه از برق كمتره روي جنبه ي عملي موضوعات مورد مطالعش بيشتر كار مي كنه .وخب از لحاظ علاقه من دوست دارم چيزي رو كه مطالعه مي كنم برام قابل لمس باشه و احتمالااز اين لحاظ مكانيك با روحياتم ساازگارتره.از طرفي تا اونجا كه من متوجه شدم و إحساسم اين هست كه زمينه هاي كاري از لحاظ تنوع در مكانيك بيشتره چون همه ي صنعت ها به نوعي به مكانيك نيازمندند ولي برق به نظرم از لحاظ تنوع كاري مثل مكانيك نيست.(البته خب خيلي مطمئن نيستم)واز اين جهت باز مكانيك برام اولويت داره.مورد ديگه اين هست كه به نظرتون فارغ التحصيلاي برق خيلي زياد نشدن؟
آها!يه سؤال ديگه هم كه داشتم اينه كه من تو دبيرستان همه ي درس هايي رو كه مى خوندم با علاقه بود وهمشونو دوست داشتم ولي يكي كمتر و يكي بيشتر براي مثال رياضي و فيزيك رو براي خوندن چند سأله در رشته اي كه خواهم خوند ترجيه مي دم ولي دوست دارم اون رشته صرفا با رياضيات و يا صرفا با شيمي و يا هر درس ديگه اي سروكار نداشته تلفيقي از علوم مختلف باشه به خاطر همين رشته هاي ديگه هم هنود مد نظرم هستن. اگه در اين مورد هم توضيح بدين ممنون ميشم واين كه با معيار اين قسمت از توضيحاتم برق اولويت داره يا مكانيك؟
کلا مباحث درسی دانشگاه خیلی متفاوت با دبیرستانه! ینی شما صرفا هرچی که تا الان خوندید میشه پایه ی شما, و اغلب کساییی ک پایه ی ضعیفی دارن تو دانشگاه هم خیلی ب مشکل بر میخورن. و اینطوریه ک همه ی رشته ها مباحث درسی خیلی متنوع میشه. ولی ب نظر من (شاید هم جانب گرایانه باشه!) رشته مکانیک واقع جامع ترین رشته ست! گرایش جامدات به سمت عمران سوق پیدا میکنه, سیالات مهندسی شیمی و.... ینی شما از همه رشته به صورت کامل درک پیدا میکنید. حتی از برق!!! 10 واحد درسای برقی ب صورت اجباری باید پاس کنید. اینا همش نشون دهنده جامعیت مکانیکه!
و اما در جواب زیاد شدن فارغ التحصیل های برق هم باید بگم اینطور نیس, خروجی های مکانیک اگه از برق بیشتر نباشه کمتر نیس! ولی ب نظرم ب خاطر جامعیت مکانیک این خروجی زیاد ب چشم نمیاد! ولی خب شما در هر رشته ای که بهترین باشید مطمئن باشید بهترین کار رو میتونید بدست بیارید, چ مکانیک چ برق و چ رشته های دیگه...

Dimond96

New Member
لایک ها
373

ملموس تر بودن مکانیک نسبت به برق در نظر من هم چیز درستیه .
در رابطه با بیشتر بودن فارغ التحصیل های برق شاید منم همین حس رو بکنم چون دانشجو و فارغ التحصیل برق در اطرافم بیشتر دیدم( البته قاعدتا منظورم خارج از دانشگاست !!!) ولی خب آمار رسمی و اصلی رو نمیدونم چیه !
یه جمله هست که مطمین نیستم از کیه که میگه "مکانیک بهشت ریاضیات است" در نظر من ریاضیات تو فیزیک مکانیک قشنگ تر از فیزیک الکتریسیته عما میکنه . البته ریاضیات رشته ی برق خیلی بیشتره قاعدتا من صرفا نظرم رو بر اساس حس قشنگ تر بونش گفتم( که خب یه نظر شخصی ممکنه تلقی بشه!!!)
نمیدونم این کار رو کردید یا نه ولی اگر انجام ندادید بهتون پیشنهاد میکنم واحد های درسی رشته ها رو یه نگاه بندازید و بسنجید. با چند تا دانشجوی ارشد هم اگر در باره ی رشته ها صحبت کنید به نظرم نظرات کامل تری میتونید درباره ی رشته ها کسب کنید :eek:

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

در رابطه با بیشتر بودن فارغ التحصیل های برق شاید منم همین حس رو بکنم چون دانشجو و فارغ التحصیل برق در اطرافم بیشتر دیدم( البته قاعدتا منظورم خارج از دانشگاست !!!) ولی خب آمار رسمی و اصلی رو نمیدونم چیه !
یه جمله هست که مطمین نیستم از کیه که میگه "مکانیک بهشت ریاضیات است" در نظر من ریاضیات تو فیزیک مکانیک قشنگ تر از فیزیک الکتریسیته عما میکنه . البته ریاضیات رشته ی برق خیلی بیشتره قاعدتا من صرفا نظرم رو بر اساس حس قشنگ تر بونش گفتم( که خب یه نظر شخصی ممکنه تلقی بشه!!!)
نمیدونم این کار رو کردید یا نه ولی اگر انجام ندادید بهتون پیشنهاد میکنم واحد های درسی رشته ها رو یه نگاه بندازید و بسنجید. با چند تا دانشجوی ارشد هم اگر در باره ی رشته ها صحبت کنید به نظرم نظرات کامل تری میتونید درباره ی رشته ها کسب کنید :eek:

r-shvir

New Member
لایک ها
230

راجع به مهندسی شیمی هم اگه میشه صحبت کنید . من شنیدم فقط 15 واحد با مهندسی مکانیک فرق داره(درسته؟)

MR.Amin

New Member
لایک ها
202

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

اغلب کسایی که ریاضیات قوی دارن تو برق موفق ترن, چون برق خیلی با ریاضی محض گره خورده و اغلب کسایی که برق میخونن(البته با علاقه!) دو رشته ای میشن و ریاضی محض رو هم در کنارش میخونن! به این دلیل که در رشته برق خیلی به ریاضیات به صورت کاملا محض نیاز میشه ولی تو رشته مکانیک کاربردش ریاضی رو به زیبایی میشه دید.

راجع به مهندسی شیمی هم اگه میشه صحبت کنید . من شنیدم فقط 15 واحد با مهندسی مکانیک فرق داره(درسته؟)
واما این باور که میگن این دو رشته 15 واحد با هم فرق دارن زیاد درست نیس! این دو رشته حداقل تا جایی که من میدونم حداقل 30 واحد باهم فرق دارن, اغلب گرایش سیالات مکانیک رو مهندسی شیمی میدونن ولی اینم ی خورده متفاوته, تو رشته مهندسی شیمی به جنبه های متفاوتی از مکانیک بحث میشه, ولی خب تو مهندسی شیمی دیگه ب حد مکانیک دستتون باز نیس, گرایش های مختلف مکانیک بسیار بسیار وسیع ان که خود اینه ک مکانیک رو خیلی محبوب کرده.

Tmifn

New Member
لایک ها
22

با عرض سلام ووقت بخیر میخواستم ببینم که برای قبولی دررشته فیزیک هسته ای در دانشگاه های بسیار خوبی مثل شریف چه رتبه ای لازمه.لطفااگر اطلاعاتی دراین زمینه دارید بیان کنید

ma.gh

New Member
لایک ها
56

سلام بله... اصلاا مهندسی شیمی اونجور که میگن شیمی نیست... !!
مکانیکه با چاشنی شیمی فیزیک بیشتر !!
بعضی از شرکتا که مهندس مکانیک پیدا نمیکنن برای استخدام از مهندسای شیمی استفاده میکنن... البته بالعکسشم هست اما کمتره.

بالا