arman.h

New Member
لایک ها
5
پاسخ : بیایید یک المپیاد نجوم طراحی کنیم!!

اقا من یک شهرستانیم خب ببینید( اسم شهرو نمی برم چون خیلی شوته منم مجبورم اینجا زندگی کنم)اینجا ملت فقط المپیاد ریاضی یا زیست شرکت می کنن من توی مدرسه تنها کسیم که دنبال المپیاد نجوم هست خب به نظر من چون این شهر خیلی پرته(مرکزه استانه:)))ملت اطلاع و اگاهی از المپیاد ها مخصوصا نجوم ندارن نمی دونم این حرفی که می زننم چقدر قابل اجراست یا شاید هم تخیلیه ولی اگر ما یک فصل درباره اختر فیزیک یا نجوم و....داخل کتاب های دبیرستان داشته باشیم بچه های شهرستانی با اون اشنا بشناین برایه المپیاد نجوم تاثیر مثبت میزاره. شهر های بزرگ هم ملت اگاهی دارن هم امکانات توی شهرستان انصافا نه اگاهی از اصل المپیاد که تقویت بنیه ی علمیه نه فقط مدال نیست یا امکاناته که اصلا خیلی ضعیفه .
مشکل اصل المپیاد به کلی اینه که شهرستانی ها اگاهی ندارن و فقط مال تهران وچند شهر بزرگ دیگه هست.اگه می خواین جا بیوفته باید دبیرستان ها ویا حداقل مدارس تیزهوشان شهرستان ها تو بحث المپیاد کمک کنید.
سوالات مرحله ی اول یا دوم وقتی طرح می شه لطفا یک کمیته باشه که درستی سوالات وپاسخشون رو چک کنه مثل گذشته شب بخوابی صبح بلندشیم باشگاه پاسخنامشرو تغییر داده باشه نباشه لطفا

لایک ها
841

خب بنظر من تو امتحان باید سوال ایده دار بدن. البته نه ایده های خیییییلی خفن. ولی خب اینکه یه سوال رو از رو یه کتاب کپی کنن و بدن چندان جالب نیست. چون عموما کتابهایی که ما میخونیم برای تدریس در دانشگاه نوشته شده و توی دانشگاه کسی به فکر اینکه دانشجوها ایده بزنن نیست! هم باید سوالایی داشته باشیم که نیاز باشه طرف یه پیش زمینه ای داشته باشه و یه چیزایی خونده باشه تا بتونه حلش کنه، و هم سوالایی که یکم سخت ترن اما پیش زمینه های لازم توی صورت سوال گفته شده باشن. اینا نظر منه! :)
سلام

آخه ایده دادن برای سوال کار راحتی نیست. مخصوصا در دوره های فعلی المپیاد که بیشتر ایده ها دیگه روتین شدن و همه بلدن. مجبورن یا توانایی نوشتن بچه ها رو به چالش بکشن یا اینکه به ریاضی و فیزیک متوسل شن.
آقای چرتاب سلطانی سال قبل در پاسخ به اعتراضای ما درباره کپی بودن سوالا، حرفی زدن که من بعدا مفهومش رو درک کردم و فهمیدم که واقعا راست می گه.
گفتن که "ما اینجا نیامده ایم که مطالب جدید کشف کنیم. ما چاره دیگری نداریم. مثلا قرار نیست کسی در آینده بگوید که نیما چرتاب سلطانی در سال 2013 فلان چیز را کشف کرد. خب الآن تنها کاری که از ما بر می آید، این است که سوالات خوب کتاب ها و مقالات را استفاده کنیم تا از بین شما 10 نفر را انتخاب کنیم."
انصافا تنها فردی در تاریخ المپیاد نجوم بودن که شجاعتش رو داشتن این واقعیت رو برای ما بگن. شما خودتون رو جای این استادا بذارین. آیا می تونین به همین تعداد سوال ایده دار که مشابه اش در کتاب های دیگر نیست درست کنین؟ اصولا با وجود این تعداد کتاب و مقاله، خیلی سخته که کسی بتونه سوالی طرح کنه که در کتاب یا مقاله نباشه. در هر صورت یه سوال مشابه پیدا می شه و دانش پژوهان استاد ها رو متهم به کپی کردن سوال می کنن.
با وضعیت فعلی، این استاد ها حتی اگه سوالی رو خودشون طرح کنن، کافیه یکی از دانش پژوهان یه مشابه براش پیدا کنه از یه کتاب رندوم...

موفق باشید،

س.ا.

donya.h

New Member
لایک ها
1

کاری به نوع سوالای مرحله اول یادوم ندارم و نمیتونم داشته باشم ولی بنظرم باید یه فکر اساسی درمورد آگاهی شهرستانها ازالمپیاد کلا نه فقط المپیاد نجوم بشه به عنوان یه غیر تهرانی میگم.
مثلا تو مدرسه خود من که تنها مدرسه ایه که توشهرمون کلاس المپیاد برگزارمیکنه بخاطر ناآگاهی برخی کلاسا تامرز تعطیل شدن رفت.

arman.h

New Member
لایک ها
5

ما نمی خوایم سوالات المپیاد عوض بشه فقط عادلانه باشه همه به یک اندازه شناخت واگاهی داشته باشن شما نگاه کنین توی المپیاد ها همه تهرانین پس ما چی؟؟؟ من الان به دبیر المپیاد نیز دارم.ولی کسی حاضر نیست برایه یک نفر کلاس تشکیل بده تازه اگر هم باشه من باید کلی هزینه کنم.من یکی رو توی مدرسمون می شناسم بنده خدا بدون دبیر برای قبولی مرحله ی دو فقط 3 نمره کم داشت اونم کلا 4 ریا 5 روز دبیر اومده بود براش حالا شما نگاه کنین اگر این اقا توی تهران بود الان جزو مدال طلا های المپیاد ریاضی بود(این مطمئنم چون شرایط استان ما خیلی بده).شما به جای 40 نفر 50 نفر بگیرین ولی به اون 10 نفر اخر توی رتبه بندی دوره بهشون مدال ندین و اون ده نفر فقط مال شهرستانی ها باشه یعنی کل کشور برای 40 نفر رقابت کنن ولی بعد از انتخاب 40 نفر از کل کشور 10 نفر برتر شهرستانی ها رو هم انتخاب کنید ببینید اگر کسی بتونه بدون دبیرالمپیاد اینقدر خوب پیشرفت کنه حتما توی دوره هم می تونه موفق باشه.ببینیداینطوری عدالت برقرار میشه

لایک ها
841

ما نمی خوایم سوالات المپیاد عوض بشه فقط عادلانه باشه همه به یک اندازه شناخت واگاهی داشته باشن شما نگاه کنین توی المپیاد ها همه تهرانین پس ما چی؟؟؟ من الان به دبیر المپیاد نیز دارم.ولی کسی حاضر نیست برایه یک نفر کلاس تشکیل بده تازه اگر هم باشه من باید کلی هزینه کنم.من یکی رو توی مدرسمون می شناسم بنده خدا بدون دبیر برای قبولی مرحله ی دو فقط 3 نمره کم داشت اونم کلا 4 ریا 5 روز دبیر اومده بود براش حالا شما نگاه کنین اگر این اقا توی تهران بود الان جزو مدال طلا های المپیاد ریاضی بود(این مطمئنم چون شرایط استان ما خیلی بده).شما به جای 40 نفر 50 نفر بگیرین ولی به اون 10 نفر اخر توی رتبه بندی دوره بهشون مدال ندین و اون ده نفر فقط مال شهرستانی ها باشه یعنی کل کشور برای 40 نفر رقابت کنن ولی بعد از انتخاب 40 نفر از کل کشور 10 نفر برتر شهرستانی ها رو هم انتخاب کنید ببینید اگر کسی بتونه بدون دبیرالمپیاد اینقدر خوب پیشرفت کنه حتما توی دوره هم می تونه موفق باشه.ببینیداینطوری عدالت برقرار میشه
سلام،

ببینین، اصولا، المپیاد یه درگاه برای انتخاب یه سری دانش آموزه که بتونن در المپیاد های جهانی بهترین نتیجه ممکن رو بگیرن. الآن اگه جای یه تهرانی با سطح اطلاعات بالا، یه شهرستانی یا حتی تهرانی با سطح اطلاعات پایین بیاد تو تیم، خب طبیعتا نتیجه تیم خراب می شه! المپیاد فقط یه درگاه ورود به دانشگاه نیست که بیایم برای مناطق محروم از امکاناتی مثل کلاس های المپیاد (شهرستانی ها) سهمیه بذاریم. اصولا کسی که سطح اطلاعات بالاتری داره وارد تیم بشه و تو جهانی ایران رو سر بلند کنه. الآن بر فرض یه امتیازات ویژه ای به شهرستانی ها دادیم و اونا به تیم راه یافتن و رفتن تو جهانی دیپلم افتخار شدن و اومدن. اون وقت چی؟
ثانیا، اگه کسی خودش واقعا بخواد و تلاش کنه، می تونه در المپیاد نتیجه بگیره. نمونه اش هم همین محمدرضای خودمون! (@Celestial)

به هر حال درسته که شرایط برای شهرستانی ها سخته ولی با تغییر در سیستم المپیاد و ایجاد امتیازات خاص نمی شه کاری براشون کرد. باید امکانات براشون فراهم بشه تا شرایط درس خوندنشون به شرایط تهرانی ها نزدیک بشه.

البته این نظر من به عنوان یه شهرستانی بود.

موفق باشید،

س.ا.

arman.h

New Member
لایک ها
5

سلام،

ببینین، اصولا، المپیاد یه درگاه برای انتخاب یه سری دانش آموزه که بتونن در المپیاد های جهانی بهترین نتیجه ممکن رو بگیرن. الآن اگه جای یه تهرانی با سطح اطلاعات بالا، یه شهرستانی یا حتی تهرانی با سطح اطلاعات پایین بیاد تو تیم، خب طبیعتا نتیجه تیم خراب می شه! المپیاد فقط یه درگاه ورود به دانشگاه نیست که بیایم برای مناطق محروم از امکاناتی مثل کلاس های المپیاد (شهرستانی ها) سهمیه بذاریم. اصولا کسی که سطح اطلاعات بالاتری داره وارد تیم بشه و تو جهانی ایران رو سر بلند کنه. الآن بر فرض یه امتیازات ویژه ای به شهرستانی ها دادیم و اونا به تیم راه یافتن و رفتن تو جهانی دیپلم افتخار شدن و اومدن. اون وقت چی؟
ثانیا، اگه کسی خودش واقعا بخواد و تلاش کنه، می تونه در المپیاد نتیجه بگیره. نمونه اش هم همین محمدرضای خودمون! (@Celestial)

به هر حال درسته که شرایط برای شهرستانی ها سخته ولی با تغییر در سیستم المپیاد و ایجاد امتیازات خاص نمی شه کاری براشون کرد. باید امکانات براشون فراهم بشه تا شرایط درس خوندنشون به شرایط تهرانی ها نزدیک بشه.

البته این نظر من به عنوان یه شهرستانی بود.

موفق باشید،

س.ا.
سلام
حرف شما کاملا درسته ولی من نگفتم که بفرستنشون جهانی من می گم امتیاز بدین بیان دوره کسی که توانای داشته باشه جزو ده نفر قرار می گیره بالاخره تو دوره خیلی چیزا مشخص می شه کی چقدر خونده و کی توانایی داره و....
من برایه معافیتش این نگفتم به طور کلی من می گم کسی که بتونه با اطلاعات و امکانات کم نتیجه ی خوبی بگیره حتما وقتی امکانات داشته باشه پیشرفت بیشتری میکنه.بعد هم توی دوره نمیان سرکلاس بگن تو پاشو بیا برو جهانی اونجا هم باید تلاش کنی که جزو بهترین ها باشی تا جزو تیم باشی

بالا