تار زلف!

لایک ها
253
سلام ...
میشه یکمی در مورد این شعر توضیح بدین؟
تار زلفت را جدا مشاطه گر از شانه کرد دست آن مشاطه را باید جدا از شانه کرد
ممنون

لایک ها
600
پاسخ : تار زلف!

چیش ُ دقیقا بگیم؟
شاعرش؟
آرایه هاش؟
مفهومش؟

BiotechMania

New Member
لایک ها
253

؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چرا کسی چیزی نگفت؟!!!

abrang

New Member
لایک ها
748

فکر کنم لینک زیر بتونه کمکتون کنه... مثال یکی از راهبران ادبی همینه.( البته اگه این بیت رو خودتون از اون جا پیدا نکرده باشید!) :4:

/http://www.irysc.com/forum/t4502/

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

خب دوستان عزيز وقتي سوالي داريد و مي خوايد تابيك بزنيد قبلش جستوجو كنيد ببينيد موضوع تكراري نباشه!
اينجوري سايت بر ميشه از تابيك هاي تكراري !
ممنون

Moonlight

New Member
لایک ها
533

abrang

New Member
لایک ها
748

ایشون مفهوم بیتو میخواد نه آرایه هاش.
بله . ولی فکر کنم براساس آرایه هاش بشه معنی شم فهمید.( البته معنی ظاهری):4:

بچه ها اینجا کسی نمی دونه چه جوری فرق بین شعر عرفانی و عاشقانه رو تشخیص بدیم؟ ( براساس شاعرش؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟)

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

بله . ولی فکر کنم براساس آرایه هاش بشه معنی شم فهمید.( البته معنی ظاهری):4:

بچه ها اینجا کسی نمی دونه چه جوری فرق بین شعر عرفانی و عاشقانه رو تشخیص بدیم؟ ( براساس شاعرش؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟)
من اطلاعات زيادي در اين زمينه ندارم ولي ولي وقتي شعري رو مي خوني برات سوال مي شه ك كدومه ي نكاه ب شاعرش مي ندازي بعد مي فهمي عرفانيه يا عاشقانه!
اكرم ندوني شاعرش كيه. بالاخره تو ي جاي اين شعر عرفاني ب تناقض مي رسي ك بس نمي تونه عاشقانه باشه......درواقع بايد مفهوم رو بكيري ولي اغلب در عرفاني زياد مبالغه مي كنند و هميشه اين عشقي رو ك دارن با عشق زميني شون مقايسه مي كنند و مي كن ك عشق زميني كجا و عشق ب خدا كجا!....منظورم اينه كه ميشه فهميد از تو مفهومش! 

abrang

New Member
لایک ها
748

من اطلاعات زيادي در اين زمينه ندارم ولي ولي وقتي شعري رو مي خوني برات سوال مي شه ك كدومه ي نكاه ب شاعرش مي ندازي بعد مي فهمي عرفانيه يا عاشقانه!
اكرم ندوني شاعرش كيه. بالاخره تو ي جاي اين شعر عرفاني ب تناقض مي رسي ك بس نمي تونه عاشقانه باشه......درواقع بايد مفهوم رو بكيري ولي اغلب در عرفاني زياد مبالغه مي كنند و هميشه اين عشقي رو ك دارن با عشق زميني شون مقايسه مي كنند و مي كن ك عشق زميني كجا و عشق ب خدا كجا!....منظورم اينه كه ميشه فهميد از تو مفهومش!
بله ولی بعضی وقتا یه بیت هایی رو می بینم که اصلا بهشون نمیاد عرفانی باشه.... ولی حرفتون درسته ممنون خودمم به یه همچین نتیجه هایی داشتم می رسیدم .

Moonlight

New Member
لایک ها
533

بله . ولی فکر کنم براساس آرایه هاش بشه معنی شم فهمید.( البته معنی ظاهری):4:بچه ها اینجا کسی نمی دونه چه جوری فرق بین شعر عرفانی و عاشقانه رو تشخیص بدیم؟ ( براساس شاعرش؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟)
خوب شاعرهای ما که قربونشون برم همشون دستی در عرفان هم دارن ! البته فردوسی و خیام شعر عرفانی نمیگفتن و نظامی هم فکر کنم نمیگفت . سعدی و حافظ هم واسه زمینی ها گفتن هم واسه معشوق ازلی .ولی مولانا فکر کنم کلن عارف بود و فقط واسه خدا شعر میگفت ! ولی درکل تشخیصش سخته . مثلن یه شعرو میبینی اول تا آخر درباره ی گیسوی سیاه و بلند و چشم خمار و قامت رعنا و تیر مژگان گفته و در نهایت میگن این عارفانست !

abrang

New Member
لایک ها
748

خوب شاعرهای ما که قربونشون برم همشون دستی در عرفان هم دارن ! البته فردوسی و خیام شعر عرفانی نمیگفتن و نظامی هم فکر کنم نمیگفت . سعدی و حافظ هم واسه زمینی ها گفتن هم واسه معشوق ازلی .ولی مولانا فکر کنم کلن عارف بود و فقط واسه خدا شعر میگفت ! ولی درکل تشخیصش سخته . مثلن یه شعرو میبینی اول تا آخر درباره ی گیسوی سیاه و بلند و چشم خمار و قامت رعنا و تیر مژگان گفته و در نهایت میگن این عارفانست !
آره ..... منم دقیقا همینو می گم.....چون تو شعر عرفانی همش از نمادهای عشق زمینی استفاده می شه اصلا نمی شه دقیق تشخیص داد! ولی امیدوارم بتونم یه راهی جز تشخیص از روی شاعرش پیدا کنم.... فعلا دنبالشم.

BiotechMania

New Member
لایک ها
253

بچه ها این شعر ایهام نداره؟:39:
یجور بگیم:آرایشگری که موی تو رو از سرت جداکرد رو باید اون شانه رو از دستش بگیریم(شغلش رو)
یا بگیم:آرایشگری که موی تو رو از سرت جدا کرد باید دستش رو از شانه (کتف) قطع کنیم.

abrang

New Member
لایک ها
748

بچه ها این شعر ایهام نداره؟:39:
یجور بگیم:آرایشگری که موی تو رو از سرت جداکرد رو باید اون شانه رو از دستش بگیریم(شغلش رو)
یا بگیم:آرایشگری که موی تو رو از سرت جدا کرد باید دستش رو از شانه (کتف) قطع کنیم.
منم همین به ذهنم رسیده بود ..... من زیاد میام نت ..... این دفعه راهبر ادبیو آنلاین دیدم ازش می پرسم.....
ولی بازم فک می کنم دومی درست تر باشه....

لایک ها
600

سلام به همگی باز...
من معنی ظاهری این بیت رو واسه سمانه جان قبلا توضیح داده بودم..
واسه معنی عرفانیشم خودم نمیدونستم...از معلمم پرسیدم ولی متاسفانه فراموش کردن جواب بدن...
که من باز از یکی دیگه در اولین فرصت میپرسم...
چون یه مقدار سخته مفهوم عرفانیه بیت رو پیدا کردن وقتی رمز عرفانی توش نباشه!
اما واسه ایهام...
چون استادای ادبیات دوتا شانه رو با هم جناس تام گرفتن...
یعنی شانه اولی وسیله شانه است ،شانه دومی منظور کتفه...
پس ایهام نداره...
و منظور از شانه قطع کردن همونیه دستش ُ باید جدا کنیم.

لایک ها
600

در مورد این موضوع هم که چیجوری شعر عرفانی و شعر عاشقانه رو از هم تشخیص بدیم...
به نظرم اول باسد یه مطالعه توی عرفان داشته باشید...
بعدم واقعا کار سختیه وقتی تخصص نداریم...
چه من و چه بقیه بخوایم این دو نوع شعر را از هم تشخیص بدیم...
چون واقعا کار به جاهای باریک میکشه و تشخیصشون سخته...
اما بهترین کار اینه که زیاد شعر بخونیم و کار کنیم رو مفاهیم که کم کم بتونیم این نوع شعرا رو تشخیص بدیم!
بازم میگم وقتی جهت فکری شاعر دستتون بیاد...
خیلی راحت میشه شعرهای اون شاعر رو فهمید

BiotechMania

New Member
لایک ها
253

سلام به همگی باز...
من معنی ظاهری این بیت رو واسه سمانه جان قبلا توضیح داده بودم..
واسه معنی عرفانیشم خودم نمیدونستم...از معلمم پرسیدم ولی متاسفانه فراموش کردن جواب بدن...
که من باز از یکی دیگه در اولین فرصت میپرسم...
چون یه مقدار سخته مفهوم عرفانیه بیت رو پیدا کردن وقتی رمز عرفانی توش نباشه!
اما واسه ایهام...
چون استادای ادبیات دوتا شانه رو با هم جناس تام گرفتن...
یعنی شانه اولی وسیله شانه است ،شانه دومی منظور کتفه...
پس ایهام نداره...
و منظور از شانه قطع کردن همونیه دستش ُ باید جدا کنیم.
سلام به همگی!
والا راستش من اونروز که این مطلبو مینوشتم زیاد فرصت توضیح نداشتم...وگرنه خانم دکتر که دستشون هم درد نکنه توضیح داده بودن..ولی من در مورد ایهام داشتن یا نداشتنش مشکل داشتم.با معنی عرفانیش که فرموده بودن از استادشون میپرسن.
ببخشید که دیر شد!!
(راستی اگه زحمت نیست میشه یه بار هم در مورد ایهام نبودن توضیح بدین؟)
خیلی ممنون!

لایک ها
600

سلام به همگی!
والا راستش من اونروز که این مطلبو مینوشتم زیاد فرصت توضیح نداشتم...وگرنه خانم دکتر که دستشون هم درد نکنه توضیح داده بودن..ولی من در مورد ایهام داشتن یا نداشتنش مشکل داشتم.با معنی عرفانیش که فرموده بودن از استادشون میپرسن.
ببخشید که دیر شد!!
(راستی اگه زحمت نیست میشه یه بار هم در مورد ایهام نبودن توضیح بدین؟)
خیلی ممنون!
ایهام معمولی نداره...
چون شانه ی دومی جناس تام داره با شانه ی اولی...پس دو معنی کاملا متفاوت دارند...و نمیشه شانه ی دوم معنی براش در نظر گرفت که مثل شانه ی اولی باشه
یعنی همون معنی خود وسیله شانه...پس ایهام معمولی نداره...!

BiotechMania

New Member
لایک ها
253

ایهام معمولی نداره...
چون شانه ی دومی جناس تام داره با شانه ی اولی...پس دو معنی کاملا متفاوت دارند...و نمیشه شانه ی دوم معنی براش در نظر گرفت که مثل شانه ی اولی باشه
یعنی همون معنی خود وسیله شانه...پس ایهام معمولی نداره...!
ببخشید ایهام معمولی نداره یعنی چی؟

بالا