لایک ها
68
چرا الکترون ها دور هسته حرکت میکنند ؟چه چیزی باعث این حرکت میشود؟ایا نیرویی به ان وارد می شود؟

Fatemeh-N

New Member
لایک ها
11
پاسخ : حرکت الکترون به دور هسته

سلام دوست من سوالت 2 پهلوعه
1. اینکه چرا الکترون ها به دور هسته حرکت میکنند و مثلا ثابت نیستن؟
2. اینکه چرا اصن الکترون به دور هسته حرکت میکنه خب یجا دیگه حرکت کنه؟!
که فکر میکنم منظورت اولی باشه که فکر میکنم جوابت این باشه:
تا اونجایی که من میدونم همه ی اتم ها یه سرعت اولیه ای برای خودشون دارن که حرکت میکنند و هم بخاطر نیروی بین بار ها یعنی همون بین الکترون ها که بوجود میاد...

لایک ها
68

سلام دوست من سوالت 2 پهلوعه
1. اینکه چرا الکترون ها به دور هسته حرکت میکنند و مثلا ثابت نیستن؟
2. اینکه چرا اصن الکترون به دور هسته حرکت میکنه خب یجا دیگه حرکت کنه؟!
که فکر میکنم منظورت اولی باشه که فکر میکنم جوابت این باشه:
تا اونجایی که من میدونم همه ی اتم ها یه سرعت اولیه ای برای خودشون دارن که حرکت میکنند و هم بخاطر نیروی بین بار ها یعنی همون بین الکترون ها که بوجود میاد...
مشکل اینجاست که چه چیزی از اول باعث این حرکت شده ؟
ایا نیرویی به ان وارد شده؟

لایک ها
31

چرا الکترون ها دور هسته حرکت میکنند ؟چه چیزی باعث این حرکت میشود؟ایا نیرویی به ان وارد می شود؟
دلیل چرخش و به دام افتادن الکترون در محدوده ی هسته نیروی الکتریکی بین الکترون و پروتون است و وقتی هم هسته زورش نمی رسد الکترون را در محدوده اش نگه دارد الکترون از اتم خارج می شود و اتم به یون تبدیل می شود:228::11:

لایک ها
68

دلیل چرخش و به دام افتادن الکترون در محدوده ی هسته نیروی الکتریکی بین الکترون و پروتون است و وقتی هم هسته زورش نمی رسد الکترون را در محدوده اش نگه دارد الکترون از اتم خارج می شود و اتم به یون تبدیل می شود:228::11:
خوب چه چیزی از اول باعث این حرکت شد؟چرا الکترون رو هسته نمیافتد؟

kian007

مشاور فیزیک
لایک ها
137

خب اينكه از اول چه چيزي باعث اين حركت شده برميگرده به ثانيه اول آفرينش!
حالا اينكه چرا رو هسته نمي افتند بحثيه كه نيلز بور با مدل كوانتوميش توضيح داد

compin

New Member
لایک ها
195

اگر به کلپنر دسترسی دارید فصل شیش به خوبی توضیح داده."اتم بور"

لایک ها
68

خب اينكه از اول چه چيزي باعث اين حركت شده برميگرده به ثانيه اول آفرينش!
حالا اينكه چرا رو هسته نمي افتند بحثيه كه نيلز بور با مدل كوانتوميش توضيح داد
مگه نیروی بین یه بار مثبت و یه با منفی از نوع جاذبه نیست.پس چرا در بعضی از کتاب ها نوشته این نیرو جاذبه نیست

لایک ها
31

مگه نیروی بین یه بار مثبت و یه با منفی از نوع جاذبه نیست.پس چرا در بعضی از کتاب ها نوشته این نیرو جاذبه نیست
من نمی دونم تو کدوم کتاب نوشته جاذبه نیست خوب اگه جاذبه نیست چیه دافعه است بعدش هم گیر سه پیچ نده فعلا مدل اتمی شرودینگر که معتبر تر از همه است اینو می گه
بعدش چرا الکترون رو هسته سقوط نمی کنه در مدل های کوانتومی توضیح داده شده

Fatemeh-N

New Member
لایک ها
11

مشکل اینجاست که چه چیزی از اول باعث این حرکت شده ؟
ایا نیرویی به ان وارد شده؟
بنظرم همون از اول که الکترون پدید اومد بنابر خاصیت هاش که خدا اونا رو آفریده یه نیرو های خاص الکتریکی و گرانشی که از نیرو های مرکزی و عکس مجذوری هستند بین الکترون ها منتقل میشه که باعث حرکت الکترون هامیشه و درمورد اینکه چرا الکترون روی هسته نمیفته بخاطر اینه که علاوه بر نیروی جاذبه بین الکترون و پروتون یه نیروی دیگه هم بنام نیروی هسته ای ( که از طرف هسته یعنی پروتون بوجود میاد) هست که مانع جذب الکترون ها از طرف هسته میشه و همونطور که تو مدل کوانتومی هم اومده الکترون ها با فاصله ی معینی از هسته به دورش حرکت میکنند ( یعنی اون فاصله هه همون نیروی هسته ایه) و حتی با صرف این انرژی که انقدر دورش حرکت میکنند انرژیشون تموم نمیشه (یعنی در اصل اون نیروی هسته ای بین الکترون و پروتون تموم نمیشه) و روی هسته نمی افتند...
پس این نتیجه رو هم میتونیم بگیریم که چرا انقدر سر نیروی هسته ای دعواست و 4 تا شهید هم بخاطرش دادیم ... تو همین تعریف ساده به دو ویژگی خارق العاده اش یعنی مانع جذب الکترون و پروتون شدن که نیروی جاذبه ی قوی ای هم دارن و تموم نشدنش... پی بردیم.

لایک ها
68

من چند تا گفته از دیگران رو میذارم شاید شما هم دوس داشته باشید بدونید
-1مدلی که مانند منظومه شمسی الکترونها را به ذراتی که به دور هسته میچرخند تشبیه میکند تنها در زمان کوتاهی توانست ساختمان اتم را تشریح نماید ... در حقیقت دنیای روزمره ما امکان هیچ تجسمی از ساختارهای کوانتومی را در اختیار ما قرار نداده است .
در مدلهای جدید خاصیت موجی الکترون مورد توجه قرار میگیرد که در مدارهایی که مضرب صحیحی از طول موج الکترون میباشد احتمال وجود آن بیشتر میشود لطفا دقت داشته باشید که که در اینجا الکترون مطلقا یک ذره مادی که دارای مختصات مشخصی باشد در نظر گرفته نمیشود و تنها صحبت از احتمال وجود الکترون میباشد که در نقاط مختلف از هسته تغییر میکند . البته الکترون با گرفتن انرژی میتواند به مدارهای بالاتری وارد گردد که باز مبتنی بر تعییر جرم نسبیتی الکترون و طول موج جدید آن میباشد مطابق این مدل الکترون مطلقا توانایی ورود به مناطق ممنوعه که با طول موج آن متناسب نباشد را ندارد که قضیه فرود آن بر هسته را توجیه میکند
بحثهای بسیاری در مورد نحوه سقوط الکترون بر هسته تحت فشار زیاد ( ستاره های نوترونی ) مطرح میباشد که هنوز با اختلاف نظرهای بسیار همراه میباشد
2-انجمن فيزيكدانان جوان ايران • - چرا الکترون بدور هسته میچرخد

taha

Well-Known Member
لایک ها
1,160

ببخشید اظهار نظر میکنم
تو اثبات نظریه ی بوهر ما اول یه چیزیو در نظر میگیریم
نیروی کولونی که جاذبه ی بین هسته و الکترون هست = نیروی گریز از مرکز

پارامتری حل میکنیم تا به یه سری روابط برسیم

اما این مدل کوانتومی بوهر بود . الان هم که مدل شرودینگر بیشتر استفاده میشه . که اون البته پیچیده تره .
معادله های رایاضی که ایشون استفاده کردن پیچیده تر از این حرفاس . از یه ابزار خاصی استفاده کردن که الان متاسفانه اصلا یادم نیس ....

لایک ها
68

ببخشید اظهار نظر میکنم
تو اثبات نظریه ی بوهر ما اول یه چیزیو در نظر میگیریم
نیروی کولونی که جاذبه ی بین هسته و الکترون هست = نیروی گریز از مرکز

پارامتری حل میکنیم تا به یه سری روابط برسیم

اما این مدل کوانتومی بوهر بود . الان هم که مدل شرودینگر بیشتر استفاده میشه . که اون البته پیچیده تره .
معادله های رایاضی که ایشون استفاده کردن پیچیده تر از این حرفاس . از یه ابزار خاصی استفاده کردن که الان متاسفانه اصلا یادم نیس ....
دوست خوب این چه حرفیست تاپیک عمومی برای این هست که همه در بحث شرکت کنند و من خوشحال میشم که کسی به این خوبی جواب سوالمو بده حداقلش مادبانه جوابم رو بده.اگه این معادله ها یادتون اومدن بذارین تا استفاده کنیم ممنون

لایک ها
314

سلام . من خیلی مطالعه نداشتم و وقتشم نداشتم ولی فک میکنم این باشه که اونای که میتونستن سقوط کنن تا الان کردن . ینی پدیده ی electron capture که توی فیزیک هسته ای بحث میشه و اون هسته هایی که این اتفاق براشون میفته ناپایدارن و طبیعتا هیچ هسته ی کاملا پایداری در طبیعت وجود نداره . نظریه ی بور هم کلا بزاریم کنار فک میکنم خوب باشه . چون خیلی کلاسیک و نارساست .
اگر دوستان میتونن کامل کنن بسم الله ...

mehran88

New Member
لایک ها
1,232

بنظرم همون از اول که الکترون پدید اومد بنابر خاصیت هاش که خدا اونا رو آفریده یه نیرو های خاص الکتریکی و گرانشی که از نیرو های مرکزی و عکس مجذوری هستند بین الکترون ها منتقل میشه که باعث حرکت الکترون هامیشه و درمورد اینکه چرا الکترون روی هسته نمیفته بخاطر اینه که علاوه بر نیروی جاذبه بین الکترون و پروتون یه نیروی دیگه هم بنام نیروی هسته ای ( که از طرف هسته یعنی پروتون بوجود میاد) هست که مانع جذب الکترون ها از طرف هسته میشه و همونطور که تو مدل کوانتومی هم اومده الکترون ها با فاصله ی معینی از هسته به دورش حرکت میکنند ( یعنی اون فاصله هه همون نیروی هسته ایه) و حتی با صرف این انرژی که انقدر دورش حرکت میکنند انرژیشون تموم نمیشه (یعنی در اصل اون نیروی هسته ای بین الکترون و پروتون تموم نمیشه) و روی هسته نمی افتند...
پس این نتیجه رو هم میتونیم بگیریم که چرا انقدر سر نیروی هسته ای دعواست و 4 تا شهید هم بخاطرش دادیم ... تو همین تعریف ساده به دو ویژگی خارق العاده اش یعنی مانع جذب الکترون و پروتون شدن که نیروی جاذبه ی قوی ای هم دارن و تموم نشدنش... پی بردیم.

با سلام.

داستان نیروی هسته ای قوی چیز دیگه ایه. اون نیروی هسته ای ای که شما میفرمایید کلا یه چیز دیگست.واکنش های زنجیره ای و پرتاب نوترون و....
وظیفه نیرو هسته ای قوی اینه که مثل یه چسب محکم پروتون ها رو کنار هم نگه داره.تراکم بار مثبت پروتون ها وحشتناک وحشتناک زیاده و نیروی هسته ای به این دافعه غلبه میکنه.الان یه تخمین رو هوا زدم دو تا پروتون فک کنم با نیرویی در حد 5 نیوتون همدیگه رو دفع میکنند!!! میدونی 5 نیوتون یعنی چی؟؟؟!!! یعنی نیرویی که زمین به یه وزنه 500 گرمی وارد میکنه!!! وحشتناک زیاده!!

حالا این فقط راجع به هلیم بود !! حالا اون اتمایی که بیشتر از 50 تا پروتون دارند دیگه چی میشن!!!!!

پس این بحث نیروی هسته ای قوی هیچ ربطی به عدم سقوط الکترون فک میکنم نداشته باشه و نکته مهمتر اینکه نیروی هسته ای قوی یه نیروی کوتاه برده.یعنی با درجه ای خیلی بیشتر از عکس مجذوری تضعیف میشه و قطعا هیچ اثری از اون که از مرکز اتم ساطع میشه به الکترونها نمیرسه

علت عدم سقوط الکترون رو فک کنم بشه با مکانیک کلاسیک و غیرمدرن بررسی کرد.

چرا ماه روی زمین نمیفته؟ مگه جنس نیروی گرانشی بین زمین و ماه از نوع جاذبه نیست؟پس داستان چیه؟

داستان بر میگرده به سرعت اولیه ماه و زمین. این سرعت اولیه نه اون قدر زیاد بوده که ماه روی یه سهمی یا هذلولی یه دور زمین بچرخه و نه اون قدر کم بوده که روی زمین سقوط آزاد کنه. این سرعت به قدری بوده که تقریبا یه مدار دایره تشکیل شده و این مدار پایداره.

برای توضیحات و محاسبات دقیق میتونید به ماریون یه نگاهی بندازید.

آخرین ویرایش توسط مدیر

mojtaba99

New Member
لایک ها
6

سلام به همگی و عرض ادب و خسته نباشید خدمت دوستانی که اینقدر خاکی و باحالند.
من درباره این موضوع مطالعه مختصری داشتم و تا حالا هیچ جا اشاره ای به اون نیروی اولیه باعث حرکت الکترون ندیدم.....ولی چیزی که در عدم سقوط الکترون به هسته گفته شده نیروی گریز از مرکزه که الکترون با سرعت بسیار زیادی که به دور هسته میپیچه با نیروی کولنی برابر میشه و الکترون سقوط نمیکنه.
>
>
ولی من خودم حدسی متفاوت دارم......این که میگم فقط حدس خودم میباشد و منبع علمی معتبری تا به حال چنین چیزی را مطرح و تایید نکرده است..
همون طور که میدونید هسته اتم (پروتون ونوترون) از ذرات بنیادی تری تشکیل شده اند که یکی از آن ها کوارک ها هستند
در تشکیل نوکلون ها کوارک بالا و پایین نقش دارند.
کوارک بالا بار +2/3 (دو سوم) و کوارک پایین بار -1/3 را دارد. پروتون از دو کوارک بالا و یک پایین و نوترون از یک کوارک بالا و دو پایین تشکیل شده است که به همین دلیل است که پروتون بار+1 دارد و نوترون خنثی است.
حال اگر فرض کنیم این سه کوارک در درون نوکلون به دور هم میچرخند پس در چنین فضایی هم دافع الکترون و هم جاذب آن وجود دارد(دقیقا مثل قطار های پرسرعت مغناطیسی که با تغییر قطب ریل ها قطار مجبور به حرکت میشود همین اتفاق برای الکترون میافتد و مجبور به حرکت و حضور احتمالی در مناطق مختلف هسته میشود)
کوارک های بالا الکترون را جذب و کوارک های پاییت اکترون را دفع میکنند پس در این جا کوارک ها نقش ریل و الکترون نقش قطار را بازی میکند(در واقع نوترون برای ما خنثی است چون مجموع بارش را در نظر میگیریم ولی برای الکترون چیزی به نام نوترون وجود ندارد بلکه دو کوارک پایین و یک بالا برای او مورد توجه است که این کوارک ها در گروه های سه تایی خود مدام در حال گردش اند و الکترون را هم مجبور به حرکت کرده اند)
(توضیحاتم ریزتر و بیشر و قشنگتره که متاسفانه مجال توضیحش وجود نداره)

آخرین ویرایش توسط مدیر
بالا